What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Πολυ πριν εμφανιστουν τα Ελληνικα Hoaxes, ειχα φτιαξει ενα blog με το ιδιο θεμα και το παρατησα πριν λαλησει τρεις φορες ο πετεινος.
Πολυ δυσκολη φαση, οχι σε ολα τα θεματα αλλα ναι, ειναι πακετο να προσπαθησεις να μαθεις στο μπετο να κατανοησει.
Στην Ελλαδα και οχι μονο, οταν σχολιαζεις τον "εχθρο" κανεις σατυρα. Οταν σχολιαζεις την "ομαδα μου" εισαι προδοτης, πιονι του συστηματος και λασπολογος. Οσοι εχουν αγνοια της αυτοκριτικης δεν μπορουν να χωρεσουν στην κεφαλα τους οτι καποιος ανθρωπος μπορει να κανει λαθος. Την ιδια στιγμη περιμενουν ως αγρια αρπακτικα να δουν το λαθος του "εχθρου" για να τον κοπανανε με αυτο μεχρι να λειωσουν οι πετρες

Έλα ρε!!! Καλή φάση, παρακολουθούσα στενά ένα δύο μπλογκς που ασχολούνταν με αυτό το όραμα παλιότερα και ψαχνομουν ιδιαίτερα, σίγουρα θα σε είχα ακούσει!!! Πώς λεγόταν το μπλογκ σου;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,470
Παραπληροφορηση υπηρχε και στην εποχη της πετρας για μαξιλαρι αλλα, εντελως τυχαια, η μαζικη παραπληροφορηση ηρθε μαζι με την εισοδο των νεοναζι στις πολιτικες στατιστικες. Μεχρι τοτε υπηρχαν μονο στις στατιστικες εγκληματων.


Έλα ρε!!! Καλή φάση, παρακολουθούσα στενά ένα δύο μπλογκς που ασχολούνταν με αυτό το όραμα παλιότερα και ψαχνομουν ιδιαίτερα, σίγουρα θα σε είχα ακούσει!!! Πώς λεγόταν το μπλογκ σου;
Ουτε που το θυμαμαι φιλαρακι, εχει περασει πολυς καιρος απο τοτενες.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ουτε που το θυμαμαι φιλαρακι, εχει περασει πολυς καιρος απο τοτενες.

Σίγουρα ήταν από 2006 έως 2013 περίοδος, με το θάνατο του Γκιόλια διαλύθηκε η φάση με τα μπλογκς γιατί το σπρωξανε σε "ενημερωτικά" σάιτ.

Σε τι πλατφόρμα το είχες θυμάσαι; Ακόμα και τώρα τα έχω αποθηκευμένα σε backup αρχείο με τα favs, ψήνομαι να κάτσω να τσεκαρω στη μηχανή το χρόνου!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,470
Σίγουρα ήταν από 2006 έως 2013 περίοδος, με το θάνατο του Γκιόλια διαλύθηκε η φάση με τα μπλογκς γιατί το σπρωξανε σε "ενημερωτικά" σάιτ.

Σε τι πλατφόρμα το είχες θυμάσαι; Ακόμα και τώρα τα έχω αποθηκευμένα σε backup αρχείο με τα favs, ψήνομαι να κάτσω να τσεκαρω στη μηχανή το χρόνου!
Για την χρονικη περιοδο εχεις δικιο. Πολλα αλλαξαν τοτε γιατι επαιζα και με ενα αλλο blog, "ενημερωτικου" περιεχομενου το οποιο το κατεβασα. Επαιζε ενα μποτιλιαρισμα στις IP απο δικηγορικα γραφεια. Μεχρι τοτε δεν ειχα προβληματα επειδη τηρουσα με ευλαβεια τα ορια.
Δεν συκοφαντουσα και δεν εβριζα αλλα αυτο δεν εμποδιζε τους πολλους να με ψαχνουν για να εξαφανισουν το δικιο.
Οταν ξεκινησαν να αλλαζουν τις νομοθεσιες τα πραγματα εγιναν πολυ θολα. Αν δεν κανω λαθος ηταν blogspot; ετσι το λεγανε; φαση το οποιο στην πορεια εγινε πολυ ενοχλητικο. Για να στησεις νεο ηθελαν αριθμο κινητου κτλ. Ταιλανδη που ακομα επαιζε η φαση sim απο το σουπερ μαρκετ, χωρις να κανεις register, δεν την δεχοταν το G της καρδιας μας.

Πριν λιγα χρονια εστησα ενα σε wordpress για τους φουκαραδες, για την φαση που γυρναω ωσαν τον γυφτο. Βασικα το ξεκινησα για να απασχολω το μυαλο μου και οταν τελειωσε η εγκεφαλικη πιεση το σταματησα. Με ολη αυτη την συζητηση με εβαλες στο πριζακι να το βαλω παλι μπροστα. εαν υπαρχει ακομα.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037

Υπάρχει ακόμα
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Καλή φάση, αλλά δεν έχει να κάνει με fact checking αυτό ρε, κάποιο άλλο θα λέει ο λελος...
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Πριν λιγα χρονια εστησα ενα σε wordpress για τους φουκαραδες, για την φαση που γυρναω ωσαν τον γυφτο. Βασικα το ξεκινησα για να απασχολω το μυαλο μου και οταν τελειωσε η εγκεφαλικη πιεση το σταματησα. Με ολη αυτη την συζητηση με εβαλες στο πριζακι να το βαλω παλι μπροστα. εαν υπαρχει ακομα.
Γι αυτό εννοούσε νομίζω
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
20-10-20-geloiografia-iatridis-geotripana-1068x1323.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,825

Το ότι το Ισραήλ πουλάει drones στο Αζερμπαιτζάν βέβαια, το οποίο πολεμάει με τους εχθρούς της Τουρκίας, το προσπερνάμε.
Όλα business είναι. Και δεν το λέω επειδή είναι Εβραίοι. Όλοι το κάνουν. Το κακό με τους δικούς μας πολιτικούς είναι ότι κοιτάνε περισσότερο τις δικές τους business παρά της χώρας
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Εδώ θα διαφωνήσω ρε συ στο νομοτελειακό του όλα μπίζνες είναι...υπάρχουν βιομηχανίες και βιομηχανίες που κρίνουν τη παραγωγή μιας χώρας. Αν επιλέγεις τις πολιτικές σου πάνω στο εμπόριο όπλων, ε δε θα πρέπει να είσαι καταδικαστεος;


Για μένα σωστά το επεσήμανε ο χίλιος
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,470
Προχθες πετυχα το ντοκιμαντερ WW2 behind closed doors το οποιο εχει πολλα να πει για τις πολιτικες των εθνων. Το προτεινω αν και δεν νομιζω να πεσετε απο τα συννεφα.
Καλή φάση, αλλά δεν έχει να κάνει με fact checking αυτό ρε, κάποιο άλλο θα λέει ο λελος...

Εγω ξερω οτι ο Myrmidonas βρηκε το blog μου ενω εγω οχι.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,825
Εδώ θα διαφωνήσω ρε συ στο νομοτελειακό του όλα μπίζνες είναι...υπάρχουν βιομηχανίες και βιομηχανίες που κρίνουν τη παραγωγή μιας χώρας. Αν επιλέγεις τις πολιτικές σου πάνω στο εμπόριο όπλων, ε δε θα πρέπει να είσαι καταδικαστεος;


Για μένα σωστά το επεσήμανε ο χίλιος
Καταδικαστέος είσαι! Αλλά όπως είναι ξεκάθαρο και από τον μεγαλύτερο έμπορο όπλων στο πλανήτη, στα @@ τους
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740






το ποιο καλο δεν εβαλες, πριν 2 χρονια τα χοαξες παρουσιαζαν ως φεικ νιους την καρκινογονα δραση του γλυφοσατη της monsanto
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,470
δεν καθησα να διαβασω ολα τα αρθρα επειδη υπαρχουν εκατονταδες αλλα οπου εκαναν καλη δουλεια. Αυτο με τον Σαραντακο το διαβασα και στην ουσια ο ανθρωπος λεει οτι ειχε αμυντικη σταση απο την αρχη, γιατι θα ηθελε αυτο το πραγμα να ειναι πανεπιστημιακου επιπεδου και οτι εφυγε επειδη βιαστηκαν να βγαλουν καποια αποφαση.
εαν ξεκινησαν με καποιο οραμα αλλα στην πορεια ανακαλυψαν οτι δεν χρειαζεται να περιμενουν στις ουρες των δημοσιων υπηρεσιων, δεν το ξερω και ισως να ειναι αληθεια. Αυτο που κραταω, αν και δεν ειμαι ουτε καν μηνιαιος αναγνωστης τους,ειναι οτι οποιος θελει να κανει την προσωπικη του ερευνα, η σελιδα τους συνεχιζει να ειναι μια καλη αρχη, οχι σαν φαρος της αληθειας αλλα για να δει μαζεμενες σε ενα μερος, τι πληροφοριες υπαρχουν για μια ειδηση.
Αν υποθεσουμε οτι αυτο το σημαντικο εργο, γιατι ειναι πολυ σημαντικο, το εκαναν καποιοι πανεπιστημιακοι, παλι θα διασταυρωνα τα λεγομενα τους γιατι ειμαστε ανθρωποι και οι ανθρωποι κανουν λαθη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
το ποιο καλο δεν εβαλες, πριν 2 χρονια τα χοαξες παρουσιαζαν ως φεικ νιους την καρκινογονα δραση του γλυφοσατη της monsanto
μόνο που είναι fake news καθώς δεν είναι ακόμα αποδεδειγμένα καρκινογόνα η ουσία αυτή περ σε. Υπάρχουν ενδείξεις για συγκεκριμένα προϊόντα που ενδεχομένως να είναι καρκινογόνα σκευάσματα αλλά όχι λόγο της γλυφοσάτης.

άλλη μια περίπτωση δαιμονοποίησης, όπως έγινε με την ασπαρτάμη, που παίζει να είναι από τα πιο καλά υποκατάστατα ζάχαρης αλλά προτιμάει ο κόσμος να χρησιμοποιεί φρουκτόζη που αποδεδειγμένα εκτός φρούτων είναι πιο επιβλαβής από την ζάχαρη και ας μην έχει τόσες θερμίδες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,470
Σε βρισκω λιγο υπερβολικο φιλτατε. Με τα ακροδεξια μυθευματα εκαναν αρκετα καλη δουλεια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
άστο ρε κούνελε λέμε, αφού τα site που διαβάζουμε το έβγαλαν μούφα είναι μούφα...

Θυμάμαι πολύ καλά πως μαζεύτηκαν συγκεκριμένα μέσα με συγκεκριμένες επιρροές πάντως και το έσκισαν στις επιθέσεις όταν είχε ξεμπροστιάσει την προηγούμενη κυβέρνηση που είχαν πει κάτι αρλούμπες που δεν θυμάμαι τώρα. Ούτε θυμάμαι ποιος "εταίρος" την είχε πετάξει. Λίγη σημασία έχει.

Αντί να πουν από την τότε κυβέρνηση οκ παιδιά γράψτε λάθος, έβαλαν όποιον είχαν και δεν είχαν επιρροή να γράψει αρνητικά. Το ότι απλά έκαναν αυτό που έκαναν από πριν και όχι κάτι συγκεκριμένα για να επιτεθούν στην τάδε κυβέρνηση, πάει περίπατο.
Μου είχε κάνει τρελή εντύπωση τότε, ένοιωσα πόσο στα αλήθεια τριτοκοσμική χώρα είμαστε με τέτοιες μεθοδευμένες επιθέσεις μερίδας των ΜΜΕ.
 
Top Bottom