What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
σωστά, κάπου 350 χιλιάδες Αφγανοί, δεν έχουν σταματήσει να σκοτώνουν Ευρωπαίους από τότε που άρχισαν να φεύγουν λόγο των Σοβιετικών :unsure:

Νομίζω πως καταλαβαίνεις τι εννοώ. Όπως ο @Myrmidonas μας (τυχαίο παράδειγμα) δεν θα πάρει το "δόρυ" του να το καρφώσει στον λαιμό του Γερμανού επειδή το λέει η θρησκεία του ή όποιος άλλος παπάρας του έχει πιπιλήσει το μυαλό, έτσι και ο Αφγανός (και οποιοσδήποτε άλλος) θα πρέπει να σέβεται τη χώρα που τον φιλοξενεί και να τηρεί τους νόμους της όπως οφείλουν όλοι άλλωστε.

Δεν είπα ότι όλοι είναι εγκληματίες, αλλά νομίζω πως ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν τη νοοτροπία του "ταπεινού" μετανάστη που άλλαξε χώρα για μια καλύτερη ζωή. Τουλάχιστον αυτό εισπράττω εγώ από όσα έχω δει και διαβάσει μέχρι σήμερα. Μακάρι να κάνω λάθος.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
1628775150612.png
Ναι γαμώ για όλα οι κομμουνιστές φταίνε


Btw oi Αφγανοί είναι τέρμα φιλέλληνες, τουλάχιστον όσους έχω γνωρίσει Γερμανία
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
View attachment 2341
Ναι γαμώ για όλα οι κομμουνιστές φταίνε


Btw oi Αφγανοί είναι τέρμα φιλέλληνες, τουλάχιστον όσους έχω γνωρίσει Γερμανία

Χαχα απίστευτο που σε μνημόνευσα και εμφανίστηκες! :Ρ
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Και εγώ μόλις πόσταρα και είδα από πάνω το ταγκ λέω wtf

Να 'σαι πάντα καλά (κει πάνω με τους βαρβάρους :Ρ).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
View attachment 2341
Ναι γαμώ για όλα οι κομμουνιστές φταίνε


Btw oi Αφγανοί είναι τέρμα φιλέλληνες, τουλάχιστον όσους έχω γνωρίσει Γερμανία

Δεν ξέρω πως προέκυψε αυτό, αλλά όπως είπα, άρχισαν να φεύγουν, άλλωστε ξεκίνησε το γαϊτανάκι από post για την ιμπεριαλιστική πολιτική των ΗΠΑ.

και στην τελική μια φωτογραφία με κάτι τύπισσες τότε δεν λέει τίποτα παραπάνω από τον θείο που έλεγε "με χούντα κοιμόμασταν με τα παράθυρα ανοιχτά". Ναι οκ, με τι κόστος όμως;

Για αρκετούς Αφγανούς τότε, ήταν άλλη μια δύναμη κατοχής οι Σοβιετικοί, και όλοι ξέρουμε τι πάει να πει αυτό για αντιφρονούντες παντός τύπου και χρώματος.

edit:
για ένα λεπτό @Myrmidonas ένα reverse search βγάζει ότι αυτή η φώτο ήταν πριν την πέσουν οι Σοβιετικοί στο Αφγανιστάν.

Νόμιζα ότι το έλεγες ειρωνικά.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Το ιδιο και στο Ιραν
iran.jpg


Οι προσφυγες δημιουργουνται σε εμπολεμη κατασταση και πριν εισβαλλουν οι Αμερικανοι, το Αφγανισταν δεν ηταν σε εμπολεμη κατασταση.
Αυτοι που ερχονται απο περιοχες με πυροβολισμους και ναρκες, δεν ειναι δυνατον να ειναι νορμαλ και σε αυτο δεν φταινε οι ιδιοι.
Αυτοι που ερχονται απο πολυ φτωχες περιοχες, που το φαγητο και το ποσιμο νερο ειναι αστικος μυθος, δεν πειναει μονο το στομαχι τους αλλα και τα ματια τους. Αυτη η αφθονια που βλεπουν κανει τριγκερ. Δεν ειναι μονο οτι δεν ειχαν χρηματα για να ψωνισουν αλλα και οτι αυτα τα πραγματα δεν τα ειχαν καν στην περιοχη τους.
Ειναι σαν τον ναυαγο που ηταν δεκα χρονια σε ερημο νησι, που μετα την διασωση του τον εβαλαν να καθισει σε beach bar γεματο με γυμνοστηθες καλλονες. Μπορειτε να βαλετε τον εαυτο σας στην θεση του ναυαγου;

Η Αμερικη, οπου μπουκαρε για την ειρηνη και την δημοκρατια, εκανε τα πραγματα χειροτερα. Στο Αφγανισταν, αντι να την κανουν στρατιωτικη ζωνη, θα επρεπε να χτισουν σχολεια, να οργανωσουν μια κυβερνηση η οποια θα αναλαβει το εργο να χτισει εργοστασια και υποδομες. Με αυτο τον τροπο θα σταματησει η υποστηριξη του λαου προς το παλιο καθεστως.
Εαν εχτιζαν σχολεια στα χωρια, τους εδιναν ρευμα και νερο, μερικες κατσικες και βοηθεια στις καλλιεργειες, οι ιδιοι οι χωρικοι θα εδιωχναν τους ταλιμπαν απο τα χωρια τους. Αυτες ειναι ενεργειες που εμποδιζουν και την μεταναστευση.
Επειδη μπουκαραν με ψεμματα, δεν εκαναν τιποτα απο αυτα. Ολα αυτα τα χρονια που ηταν στο Αφγανισταν, θα μπορουσαν να κανουν παρα πολλα πραγματα και θα ειχαν και οικονομικο ωφελος αλλα οι παπαρουνες εχουν περισσοτερα λεφτα.
Ας μην ξεχναμε οτι μπηκαν στο Αφγανισταν για να πιασουν 1 ατομο. Τα αεροπλανα που επεσαν στην Αμερικη δεν ειχαν Αφγανους πιλοτους αλλα σαουδαραβες.

Οποιος παιρνει την ευθηνη να εισβαλλει σε μια χωρα, για το καλο της, θα πρεπει να αναλαβει και την ευθηνη να διορθωσει τα ασχημα της χωρας.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,678
Μερικά απο τα νέα της ημέρας.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Με αυτον τον ρυθμο, ισως μεχρι το επομενο Σ/Κ. Παντως η αποχωρηση της Αμερικης περισσοτερο ατακτη φυγη μοιαζει παρα με αποχωρηση.
Εαν τα νουμερα ειναι αληθινα, θα παιξει πολυ μεγαλο προβλημα. Το σχολιο με το Ιραν που θελει να βοηθησει αλλα δεν μπορει χωρις την βοηθεια της ΕΕ., ετσουξε λιγο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,536
Άκρως επιτυχημένη η στρατηγική της Αμερικής. Μόνιμο χάος, επιστροφή στο μεσαίωνα,
πόλεμος μέσω αντιπροσώπων εις το διηνεκές, μόνιμη αστάθεια στην περιοχή.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
ε επεσε. πεφτει τρελο κραξιμο προς τον biden στο twitter.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668
Επανάληψη της εκκένωσης της Σαϊγκόν, εν τω μεταξύ.

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
1.jpg
Γουάου (που θα έλεγε και ο Γιάν(ν)ης). Να δω οδήγηση Hummer με σανδάλι κι ας βραχυκυκλώσω! :Ρ

Τους τα αφήσαν "δωράκι" οι Αμερικανοί;
 
Top Bottom