What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832


Unironically ενδιαφέρουσα εξέλιξη αυτή η ξαφνική πανευρωπαϊκή στροφή προς την πυρηνική ενέργεια για να αποκοπούν οι ενεργειακοί δεσμοί με τη Ρωσία.

Αναμενόμενο. Οι ανάγκες σε ενέργεια ολοένα και ανεβαίνουν. Η φτηνή ενέργεια είναι χρήσιμη για οικονομική ανάπτυξη. Η πιο αξιόπιστη μέθοδος παραγωγής μακράν της δεύτερης που ικανοποιεί αυτές τις ανάγκες είναι η πυρηνική.
Άρα εκεί θα καταλήξουμε.
Μονή ελπίδα να γίνει κάποιο breakthrough in fusion technology, αλλά δεν το βλέπω δυστυχώς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
παίρνουμε όλο το οικολογικό ρίσκο με μειωμένο οικονομικό όφελος....
αν είχαμε πόρους ουρανίου θα σου έλεγα ναι, αλλά από την στιγμή που δεν έχουμε και πρέπει να κάνουμε εισαγωγές νομίζω είναι καλύτερο το leasing.

@mike299 τι δε το βλέπεις; κάθε εβδομάδα και ένα breakthrough στο fusion, με τους ρυθμούς που πάει σε 5 χρόνια θα έχουμε τους πρώτους άνετα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
Σε συνομιλίες τους κάλεσε, αλλά παρόλα αυτά άρχισε βομβαρδισμούς στο φουλ. Δεν έπεφταν με τα "χειρουργικά" χτυπήματα και είπε να βγάλει τον μπαλτά μάλλον.

Κάθαρμα. :mad:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
συνομιλιες, οχι παυση pew pew. Οσο διαρκουν οι συνομιλιες οι ουκρανοι μαζευουν γκανια απο παντου, εθελοντες απο αλλες χωρες, λεφτα με το τσουβαλι.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Σε συνομιλίες τους κάλεσε, αλλά παρόλα αυτά άρχισε βομβαρδισμούς στο φουλ. Δεν έπεφταν με τα "χειρουργικά" χτυπήματα και είπε να βγάλει τον μπαλτά μάλλον.

Κάθαρμα. :mad:
Κάθαρμα και σύγχρονος Στάλιν ξεκάθαρα, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Ρωσία είναι αυτή που αμύνεται.
Ακόμα μεγαλύτερα καθάρματα είναι οι "σύμμαχοι" που έκαναν μπλόφα, ο άλλος έκανε call και τώρα καλείται να πληρώσει το"χέρι" η Ουκρανία.
Και φυσικά όχι η puppet (άκρο?) Δεξιά κυβέρνηση, αλλά ο άμαχος πληθυσμός και ειδικότερα τα παιδιά που ζουν την φρίκη του πολέμου όντας οι πιο αθώοι από όλους. :mad:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
εγώ δεν πιστεύω ότι είχε ανάγκη η Ρωσία από άμυνα ή να νιώθει ότι απειλείται. Αν είχα πυρηνικά ας με απειλούσε όποιος θέλει, έτσι και μου την έπεφτε θα έφευγαν τα ICBM αριστερά και δεξιά, με τόσες χιλιάδες που έχει η Ρωσία όσα και να ρίξουν τα αντιπυραβλικά κάτι θα περάσει, και ένα να περάσει θα γίνει τεράστια καταστροφή.
Βασικά αυτό κάνω στο Civ 5 τους φορμάρω όλους και αν κάνει κανένας να μου την πέσει την βλέπω Γκάντι και άντε γεια.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
εγώ δεν πιστεύω ότι είχε ανάγκη η Ρωσία από άμυνα ή να νιώθει ότι απειλείται. Αν είχα πυρηνικά ας με απειλούσε όποιος θέλει, έτσι και μου την έπεφτε θα έφευγαν τα ICBM αριστερά και δεξιά, με τόσες χιλιάδες που έχει η Ρωσία όσα και να ρίξουν τα αντιπυραβλικά κάτι θα περάσει, και ένα να περάσει θα γίνει τεράστια καταστροφή.
Βασικά αυτό κάνω στο Civ 5 τους φορμάρω όλους και αν κάνει κανένας να μου την πέσει την βλέπω Γκάντι και άντε γεια.
Δεν πάει έτσι nitro. Καταρχήν, εάν η Ρωσία έχει χίλιους πυραύλους, να είσαι σίγουρος ότι οι Αμερικάνοι/Βρετανοί έχουν αρκετά αντιπυραυλικά για να ρίξουν 5000.
Αλλά πέρα από αυτό, είναι σοβαρή αμυντική στρατηγική ότι εάν μου την πέσουν, θα φυτρώσω μανιτάρια? Βλέπει ότι οι απέναντι συνεχώς επεκτείνονται, κάνουν πολέμους όπου γουστάρουν, όποιος παγκοσμίως θεωρείτε συμμάχος μου ακούει τα drone να πετάνε πάνω από το κεφάλι του, και τώρα θα του "φυτευτούν" και έξω από την πόρτα του και δεν θα κάνει τίποτα? Βλέπουμε με τον άλλο δίπλα μας πόσο αποτελεσματική στρατηγική είναι η παθητική στάση. Αλλά, αντίθετα με εμάς, ο ξανθός έχει την ισχύ να απαντάει στις μαγκιες.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Άσχετο με την κουβέντα, που έχει χαθεί ο Artium, να εκφέρει την άποψή του επί του θέματος?
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Για να ελαφρύνω το mood, μερικοί Ουκρανοί αγρότες αποκτούν καινούργια μηχανήματα:



Εαν τα βγάλουν στο Ebay, προτείνω να αγοράσουμε όλοι μαζί ένα και να το χαρίσουμε στον @Hellion για να κυνηγάει αρκούδες ;)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
συνεχιζω εδω απο ποστ του κουνέλου στο φεισπαλμ θρεντ, αν και θα μπορουσε να παει και στο γεροντοκαφενείο θρεντ.

ο πρωθυπουργευων κανει τεραστια μαλακια, κι ας με λετε συριζομαδουρο. ο αθρωπος ειναι επικινδυνος ΚΑΙ βλακας. το να τους στειλει κατασχεμενα οπλα ειναι το λιγοτερο. διαβαζω εδω κι εκει (χωρις αποδειξεις βεβαια) οτι ο δενδιας δεν ειχε ιδεα και τραβαει τριχες απο ευαισθητα σημεια του τωρα, γιατι στο κεφαλι ο ερμος δεν εχει για δειγμα. θα εχετε διαβασει (ισως και να εχει ποσταριστει και εδω, εχω καψει φλαντζα, ολη μερα διαβαζω αρθρα) την ανακοινωση του ρωσικου υπεξ που λεει κατι σαν:

«οι πολίτες και οι δομές της ΕΕ που εμπλέκονται στην προμήθεια θανατηφόρων όπλων στις ουκρανικές Ένοπλες Δυνάμεις θα είναι υπεύθυνοι για τυχόν συνέπειες τέτοιων ενεργειών στο πλαίσιο της συνεχιζόμενης ειδικής στρατιωτικής επιχείρησης. Αδυνατούν να κατανοήσουν τον βαθμό επικινδυνότητας των συνεπειών»

περα απ τον τουρισμο (το 60 με 70% του τουρισμου στην β. ελλαδα και ιονιο, και λιγοτεροι στο αιγαιο ειναι ρωσοι (που κατα κυριο λογο αφηνουνε νορμαλ ως πολυ χοντρα φραγκα και δεν ειναι αγγλακια τυπου "μια χωριατικη και 5 πηρουνια")) και τις τιμες σε φυσικο αεριο, σιτηρα κλπ, θα εχουμε νομιζω χοντρο θεμα με την συγκεκριμενη γιωτια που εκανε, ενω μπορουσε πολυ ανετα να στειλει φαγιά και φαρμακα και να περιμενει ο λεβητας 3-4 μερες να δει που παει το πραμα. ασε που, καλα, σιγα μην δουλευουν τα οπλα που θα χουν σαπισει σε αποθηκες στο λιμανι τοσους μηνες, οπότε μπορει να τον κυνηγανε και οι ουκρανοι μετα...

επισης αυτο που ειναι πολυ πρωτοτυπο σ αυτον τον πολεμο ειναι οι περιεργες συνθηκες του και βεβαια οι συνεπειες. εξηγουμαι: υπαρχει "κακος" και μαλιστα τον βαρανε οι παντες, αλλά ισως ειναι η πρωτη μεγαλη συρραξη που δεν ειναι η μια πλευρα σε καποιο ας πουμε αριστερο ιδεολογικο φασμα, αλλά συγκρουονται 2 φασισταριά του κερατά. χτες τσακωθηκα για ωρες στο φουμπου με φουμπουφιλους που προσπαθουσαν να με πεισουν οτι ο πουτιν ειναι "κουμουνιστης" :LOL:. και προκυπτουν και αλλα θεματα, λιγο μελλοντικα, αλλά βαριά. διαβαζω για 1 με 2 μυρια προσφυγες... τωρα που ειναι "δικοι μας" οι προσφυγες (καυκασιοι, ευρωπαιοι και κατα κυριο λογο δεξιων πολιτικων πεποιθησεων) πως τους αντιμετωπιζουμε εμεις οι δυτικες κυβερνησεις που ολη μερα λιβανιζουμε τον "αγωνα τους για ελευθερια"?? εδω ειναι τα ζορια. δεν ειναι μαυριδεροί, αλλοθρησκοι και μεταμφιεσμενοι ταλιμπαν ταχα....
μεγαλο μπερδεμα. ηδη σκασανε τα πρωτα γλεντια, που αλλου?, στην αγαπημενη αλβιώνα...:



καλα θα παει κι αυτο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
όπα μαν μου οι Ρώσοι τουρίστες είναι 2% των κερδών, μην μας μπερδεύεις με Τουρκία που πάει όλη η Ρωσία.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,677

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
καλα ρε νιτρε, μην με βαρας. η αληθεια ειναι οτι το νουμερο το βγαλα απ την κοιλια μου και ημαντε υπερβολικος.
αλλά ακομα και μετα τον κορωνιό, οι ρωσοι ειναι απ τους δυνατους πελατες. βεβαια, ηδη σκασανε οι πρωτες αναλυσεις, που λενε οτι δε θα χασουμε μονο ρωσους, αλλα και ουκρανους τουριστες, (που δεν ηξερα οτι ειναι τοσο πολλοι), γιατι ποιος εχει τωρα μυαλο για διακοπες??


παντως δεν ειναι μονο το καλοκαιρι. στην περιοδο του φθινοπωρου, που ειναι αλλου ειδους σεζον, με μεγαλυτερες ηλικιες και πιο πολλα λεφτάκια, παλι οι ρωσοι προτιμουσαν ελλαδα.

 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
εγώ δεν πιστεύω ότι είχε ανάγκη η Ρωσία από άμυνα ή να νιώθει ότι απειλείται. Αν είχα πυρηνικά ας με απειλούσε όποιος θέλει, έτσι και μου την έπεφτε θα έφευγαν τα ICBM αριστερά και δεξιά, με τόσες χιλιάδες που έχει η Ρωσία όσα και να ρίξουν τα αντιπυραβλικά κάτι θα περάσει, και ένα να περάσει θα γίνει τεράστια καταστροφή.
Βασικά αυτό κάνω στο Civ 5 τους φορμάρω όλους και αν κάνει κανένας να μου την πέσει την βλέπω Γκάντι και άντε γεια.
700 χλμ από την πρωτεύουσα της χώρας και πρακτικά περικυκλωμένη με πιθανότητα αποκοπής κάθε λιμανιού; Το ΝΑΤΟ εδώ και χρόνια κάνει escalate το θέμα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
να σου πω μανίτσα μου που τα ψαρεύεις αυτά τα σκατά;

Τίτλος: Ρωσία απειλεί με βομβαρδισμό της ευρωπαϊκής βοήθειας προς την Ουκρανία
Υπότιτλος: Ο Πούτιν απειλεί τις χώρες που στέλνουν στρατιωτικό εξοπλισμό στην Ουκρανία
Κείμενο: Σύμφωνα με το Spectator Index, το ρωσικό υπουργείο Εξωτερικών δήλωσε ότι οι χώρες που εξοπλίζουν στρατιωτικά την Ουκρανία θα θεωρηθύν υπεύθυνες, εάν τα όπλα αυτά χρησιμοποιηθούν για να πλήξουν τις ρωσικές δυνάμεις.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Αυτό που παρατηρώ και είναι επίσης αστείο είναι το εξής (σε σχέση με αυτό που ειπώθηκε από τον Strider).
Όλες οι χώρες (ναι ακόμα και η πιο συντηρητική Ρωσία) έχουν ψιλιαστεί το βάρος που φέρνουν πάνω τους οι όροι «Φασίστας» και «Νεοναζί».
Επομένως αφού πουλάει αυτός ο όρος, η μία χώρα κατηγορεί την άλλη για «Νεοναζί» και «Χιτλερισμό». Όχι ότι δεν μπορεί να υπάρχει μια βάση και για τα 2 (και από Ουκρανία και από Ρωσία εννοώ), αλλά κάνει μπαμ πως προφανώς οι χαρακτηρισμοί γίνονται επειδή το «OMG YOU A NAZI» δίνει περισσότερα στην αποταμίευση του άμεσου ηθικού ισοζύγιου.
Αφού υποτίθεται ο πόλεμος δικαιολογείται ηθικά (και άρα δεν είναι μόνο οικονομικός/επεκτατικός) είμαστε οκ!

ra2-red-alert2.gif
 
Top Bottom