What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Πιστεύω(ελπίζω) ότι θα υπάρξει προσωρινή μείωση φορολογίας στα καύσιμα. Είναι ένα προϊόν άμεσα συνδεδεμένο με το κόστος όλων των προϊόντων που εάν δεν γίνει κάτι και σε συνδυασμό με τις πρόσφατες αυξήσεις στη ενέργεια και στα σιτηρά, θα οδηγήσει σε πολύ μεγάλο πληθωρισμό.

Δύσκολο μου φαίνεται να πάνε σε οριζόντια μείωση. Φοβάμαι ότι θα σκαρφιστούν τίποτα "επιδόματα" για όσους έχουν "πραγματικά" ανάγκη.

Τα παιδιά του Ρεηκουί που διαμένετε σε άλλες χώρες, έχετε παρατηρήσει ανάλογες αυξήσεις σε καύσιμα, πετρέλαιο θέρμανσης, βασικά προϊόντα κ.λπ.;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Ναι, υπάρχει αύξηση στα πάντα και θα προχωρήσει παραπάνω τώρα υπό την ταμπέλα του "πληθωρισμού". Η κρίση είναι εδώ απλώς ορισμένοι στρουθοκαμηλίζουν, άλλοι πίνουν τις ποτάρες και είναι έτοιμοι για το ολοκαύτωμα που σπείρουν στην πλέμπα.

Επίσης μην ψαρώσει κανείς με το "ανέβασμα του κατώτατου" είναι κάτι που γίνεται παντού για να κυλήσει (ελάχιστα) η μπάλα. Το 2008 δεν είναι τίποτα μπρος σε αυτό που έρχεται.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
Capture.jpg
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Επίσης μην ψαρώσει κανείς με το "ανέβασμα του κατώτατου" είναι κάτι που γίνεται παντού για να κυλήσει (ελάχιστα) η μπάλα. Το 2008 δεν είναι τίποτα μπρος σε αυτό που έρχεται.

Καλά η αύξηση του κατώτατου μισθού είναι εντελώς για γέλια όταν οι αυξήσεις αγγίζουν (προς το παρόν) το 30% και τα ενοίκια έχουν αυξηθεί στην καλύτερη κατά 40%.
Αλήθεια, τι τρέλα είναι αυτή με τα ενοίκια; Πόσο γομάρια είναι όσοι ιδιοκτήτες αυξάνουν τα ενοίκια τόσο εκβιαστικά; Από πού περιμένουν να τα βρουν οι ενοικιαστές;...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Αλήθεια, τι τρέλα είναι αυτή με τα ενοίκια; Πόσο γομάρια είναι όσοι ιδιοκτήτες αυξάνουν τα ενοίκια τόσο εκβιαστικά; Από πού περιμένουν να τα βρουν οι ενοικιαστές;...
Σε παρακαλώ, μην ρίχνεις υπόνοιες ότι υπάρχει σχέση εξάρτησης σε βασικό αγαθό. Τα είπαμε: η αγορά αυτορυθμίζεται.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Καλά η αύξηση του κατώτατου μισθού είναι εντελώς για γέλια όταν οι αυξήσεις αγγίζουν (προς το παρόν) το 30% και τα ενοίκια έχουν αυξηθεί στην καλύτερη κατά 40%.
Αλήθεια, τι τρέλα είναι αυτή με τα ενοίκια; Πόσο γομάρια είναι όσοι ιδιοκτήτες αυξάνουν τα ενοίκια τόσο εκβιαστικά; Από πού περιμένουν να τα βρουν οι ενοικιαστές;...
πολύ καλή ερώτηση, μάλλον απλά δεν νοιώθουν. Σε γενικές γραμμές αν μπορείς να εξασφαλίσεις δάνειο για σπίτι, πιστεύω ότι τα ενοίκια έχουν ανέβει αρκετά ώστε να συμφέρει περισσότερο να πληρώνεις δόσεις και ΕΝΦΙΑ, σου μένει και το σπίτι, αν και θα το πληρώνεις για όλη σου την ζωή.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Welcome to the UK reality. Τώρα μάζεψε προκαταβολή για το δάνειο, όσο είσαι στο νοίκι. Έπειτα απόρησε γιατί δεν μπορείς ποτέ να γίνεις ιδιοκτήτης εκτός και αν πεινάσεις ή βγεις στο πεζοδρόμιο. Δεν κρίνουμε. Η αγορά είναι πένα ρυθμισμένη.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Σε παρακαλώ, μην ρίχνεις υπόνοιες ότι υπάρχει σχέση εξάρτησης σε βασικό αγαθό. Τα είπαμε: η αγορά αυτορυθμίζεται.

Καλά, οι παράλογες αυξήσεις στα ενοίκια έχουν ξεκινήσει πολύ καιρό τώρα (μπορεί και πάνω από χρόνο). Ίσως, επειδή ήρθε η "ανάπτυξη" και ο κάθε τσοπάνης νομίζει ότι το σάπιο διαμέρισμά του απέκτησε αξία επειδή "μπήκαν οι μπουλντόζες στο Ελληνικό".

@nitro912gr Πάντα ήμουν υπέρ της αγοράς κατοικίας, απλώς ποτέ δεν τα κατάφερνα. Ήμουν πάντα ένα βήμα πίσω. Παλιά, που οι τράπεζες έδιναν δάνειο και στη γάτα μου, δεν είχα κάτι στην άκρη και τώρα που έχω, η τράπεζα δεν δίνει δάνειο...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Ήμουν πάντα ένα βήμα πίσω. Παλιά, που οι τράπεζες έδιναν δάνειο και στη γάτα μου, δεν είχα κάτι στην άκρη και τώρα που έχω, η τράπεζα δεν δίνει δάνειο...

Αν δεν εισαι παντρεμενος, βρες γυναικα με δικο της σπιτι. Το κομποδεμα ειναι juju ερωτικο φιλτρο και universal πασπαρτου αφου ανοιγει οριζοντες, πορτες, καρδιες, σαμπανιες, μπουτια.
Πληρωσα την ασφαλεια στο αυτοκινητο και διαολε, συμφερει καλυτερα να πληρωνω ασφαλεια που καλυπτει μυρια σε ζημιες και τραυματισμους παρα βενζινη. εχω και οδικη βοηθεια, παμε βολτα με τον γερανο;

Θα παιρνω τηλεφωνο την οδικη βοηθεια και θα τους λεω οτι χαλασε το αυτοκινητο. Την μια θα τους λεω οτι πρεπει να παω στο συνεργειο, που ειναι διπλα στο σουπερ μαρκετ και το περιπτερο και μολις τελειωσω με τα ψωνια θα τους λεω οτι ο μηχανικος αυτος δεν μπορει να το φτιαξει και θα μεταφερουν το αυτοκινητο στο σπιτι μου. Την αλλη μερα τα ιδια.

τα ενοικια ειναι μια ιστορια φρικης απο τα παλια. Εχω φιλους (αυτους τους ελαχιστους) που μου εχουν πει ιστοριες που θα μπορουσαν να ειναι επεισοδιο σε ελληνικη σειρα εγκληματος. Θα πρεπει να ημουν πολυ καλο κουνελι στην προηγουμενη ζωη αφου η μοιρα με προστατεψε απο αυτη την κατασταση.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Πιστεύω(ελπίζω) ότι θα υπάρξει προσωρινή μείωση φορολογίας στα καύσιμα. Είναι ένα προϊόν άμεσα συνδεδεμένο με το κόστος όλων των προϊόντων που εάν δεν γίνει κάτι και σε συνδυασμό με τις πρόσφατες αυξήσεις στη ενέργεια και στα σιτηρά, θα οδηγήσει σε πολύ μεγάλο πληθωρισμό.
Θα συμφωνησω. θα τιναξει τα παντα στον αερα. Πιστευω ομως οτι θα το τρεναρουν οσο μπορουν προς το Πασχα οταν ο Ελληνας θα καταλαβει οτι το να πας Νεα Υορκη παιζει και να ειναι φθηνοτερο απο το πας Αθηνα χωριο για το αρνι. Εκτος και αν τα βενζιναδικα δινουν δωρο το κατσικι.

Η αυξηση του κατωτατου μισθου ειναι επιβεβλημενη για να μειωθει η μειωση αγοραστικης δυναμης λογω πληθωρισμου.

Η κατοικια τωρα, για αγορα, ειναι "φουσκα" για εμενα. Οι τιμες ανεβαινουν για αλλους λογους και οχι λογω βελτιωσης οικονομικων των Ελληνων. Ο Ελληνας ειναι εκτος χρηματοδοτησης(το 80% τουλαχιστον).
Τα ενοικια τεινουν προς τα εκει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Μαλλον βασιζεται στο ψευτικο δογμα του Τσωρτσιλ οτι πρεπει να βομβαρδιζουμε την Γερμανια καθε 50 χρονια, αυτοι θα ξερουν το γιατι.
Η αντιληψη του ειναι ξεπερασμενη γιατι οτι δεν καταφεραν οι γερμανοι με δυο παγκοσμιους πολεμους το καταφεραν με το τραπεζικο συστημα.
Δεν εχουν αναγκη απο οπλα ως μεσο πιεσης αφου εχουν καλυτερο οπλο, το χρημα. Τα θελουν ομως ως προιον εξαγωγης.

Σε αλλα νεα, οι ρωσοι βομβαρδισαν μαιευτηριο. Η ειδηση ειναι πολυ τραγικη αλλα απο παλαιοτερες ειδησεις, ειδα οτι οι εγκυες ειχαν μεταφερθει σε καταφυγια. Το αρθρο εχει φωτογραφιες μιας γυναικας που την βγαζουν απο το κατεστραμενο μαιευτηριο με γρατζουνιες στο προσωπο. Οι Ουκρανοι δηλωνουν οτι υπαρχουν εγκλωβισμενοι στα ερειπια αλλα το κτιριο δεν εχει καταρευσει και το βιντεο δειχνει στρατιωτες να φερνουν βολτες μεσα στο μαιευτηριο που δειχνει εγκατελειμενο απο καιρο.
Ηβομβα δεν εσκασε πανω στο μαιευτηριο αλλα το εκανε γιαπι.
Δεν αναφερθηκαν θανατοι και οι εικονες δειχνουν μονο μια γυναικα. Μετα ακολουθει η δηλωση του Ουκρανου προεδρου οτι πρεπει να κλεισει ο εναεριος χωρος και συντομα, οι ρωσοι θα ριξουν πυρηνικα και εγω δεν θα πιστεψω τιποτα.

 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,677
Μάλλον είναι σαν το μνημείο τους ολοκαυτώματος που έλεγε ο ζελενσκι οτι το βομβάρδισαν οι ρώσοι. Κάποια στιγμή τις ακόλουθες μέρες είδα έναν δημοσιογράφο απο το Ισραήλ να λέει οτι το μνημείο δεν έχει καταστραφεί, αλλά οτι έχει πέσει εκεί κοντά ένας πύραυλος (μάλλον αστόχησε να χτυπήσει τον κοντινό πύργο τηλεπικοινωνιών) χωρίς να έχει προκαλέσει ζημιά στο μνημείο.
Έχω την εντύπωση οτι η ουκρανία σπέρνει κυριολεκτικά ψέματα για να αναγκάσει τους δυτικούς να πολεμήσουν για λογαριασμό της. Αυτή τη στιγμή όμως μάλλον γίνεται το αντίθετο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Μάλλον είναι σαν το μνημείο τους ολοκαυτώματος που έλεγε ο ζελενσκι οτι το βομβάρδισαν οι ρώσοι. Κάποια στιγμή τις ακόλουθες μέρες είδα έναν δημοσιογράφο απο το Ισραήλ να λέει οτι το μνημείο δεν έχει καταστραφεί, αλλά οτι έχει πέσει εκεί κοντά ένας πύραυλος (μάλλον αστόχησε να χτυπήσει τον κοντινό πύργο τηλεπικοινωνιών) χωρίς να έχει προκαλέσει ζημιά στο μνημείο.
Έχω την εντύπωση οτι η ουκρανία σπέρνει κυριολεκτικά ψέματα για να αναγκάσει τους δυτικούς να πολεμήσουν για λογαριασμό της. Αυτή τη στιγμή όμως μάλλον γίνεται το αντίθετο.
εντάξει το ΝΑΤΟ έχει τα μέσα να δει μόνο του τι είνια αλήθεια και τι όχι, δε νομίζω να τους νοιάζει τι λέει ο καθένας για τα μάτια του κόσμου.
Αν και για το μνημείο αν δεν κάνω λάθος και με απατά η μνήμη μου δεν είπε ότι το κατέστρεψαν, αλλά κάτι για τον συμβολισμό του να πέφτουν μπόμπες δίπλα του.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Το ΝΑΤΟ ξερει καλυτερα απο ολους τι παιζει και τι παιζεται. Ειχε συνομιλιες με την Ουκρανια και τα ρωσικα αιτηματα. Αυτη την στιγμη κανουν παρτακι και γιορταζουν την ρωσικη εισβολη. Αυτο σημαινει οτι οχι μονο ξερουν αλλα και οτι μπορει να δινουν συμβουλες προπαγανδας στην Ουκρανια.
Συναντησα μια γειτονισα στο σουπερ μαρκετ και μου την ειπε που δεν πηγαινω απο το σπιτι της. Πηγα σημερα απο το σπιτι της και η τηλεοραση της επαιζε ειδησεις. Επαθα σοκ, τι γινεται με την τηλεοραση;
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Με τόσες χορηγίες που ρουφήξαν οχι μόνο δεν κρατάνε τα προσχήματα πια αλλά κάνουν και τους καραγκιόζηδες εν γνώση τους. Μια λογική αντιμετώπιση θα ήταν να δίναν εκπομπές σε Τάκη τσουκαλά και Στέφανο χιο και να πήγαιναν οι καραγκιόζηδες στο you tube.
 
Top Bottom