What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Τροφή για τους απανταχού συνομωσιολόγους το παραπάνω άρθρο χιχιχι:p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

xartis_3.jpg



Αν δεν με γελούν τα γέρικα μάτια μου, η τμηματική ΑΟΖ οριοθετείται κατά αρκετά μίλια μέσα προς τη δική μας πλευρά, χαρίζοντας μεγαλύτερη έκταση στην Αίγυπτο.

Και προφανώς μένει για το μέλλον η οριοθέτηση της περιοχής του Καστελόριζου.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Αν δεν με γελούν τα γέρικα μάτια μου, η τμηματική ΑΟΖ οριοθετείται κατά αρκετά μίλια μέσα προς τη δική μας πλευρά, χαρίζοντας μεγαλύτερη έκταση στην Αίγυπτο.

Και προφανώς μένει για το μέλλον η οριοθέτηση της περιοχής του Καστελόριζου.

Από ότι διάβασα, είναι περίπου 60% προς την Αίγυπτο και 40% προς εμάς, σε εκείνη την περιοχή με 100% επήρεια στα δικά μας νησια. Ούτε η Ρόδος είναι μέσα (η συμφωνία ισχύει για την περιοχή δυτικά του 28ου παράλληλου), αλλά προβλέπεται η συνέχιση των διαπραγματέυσεων. Πάντως ο Έρντο έχει σκυλιάσει!! Δεν έχω χρήμματα να του στείλω ένα κιβώτιο ξίδι ΤΟΠ για παρηγοριά!!!
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Το πήγανε 55% - 45% τελικά, φυσικά εμείς είμαστε οι ριγμένοι.......
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Ναι, ουσιαστικά πανηγυρίζουμε γιατί ξεπουλήσαμε λιγότερα απ'όσα αναμενόταν να ξεπουλήσουμε.

Κύριο μέλημα εν προκειμένω φαίνεται να είναι η de facto αναίρεση του Τουρκολιβικού μνημονίου, κάτι το οποίο μάλλον επιτυγχάνεται. Μένει να δούμε με τι κόστος ακριβώς βέβαια.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Επειδή έκανα κοπάνα όταν δίδασκαν τις ΑΟΖ, μια συμφωνία μεταξύ κρατών που "δεσμεύει" μόνο τις ίδιες δεν είναι?
Θέλω ναι πω ότι τρίτες χώρες δεν είναι υποχρεωμένες να το ακολουθούν, σωστά?
Εάν εμείς πχ υπογράψουμε κοινή ΑΟΖ με την Μάλτα γιατί έτσι, η Ιταλια δεν είναι υποχρεωμένη να την ακολουθεί από ότι φαντάζομαι.
Υποθέτω λοιπόν ότι το ίδιο ισχύει και για την Τουρκία (όχι ότι έχει θέμα να αγνοεί οτιδήποτε δεν γουστάρει ούτως ή αλλιώς)
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Δύο αρθράκια για την συμφωνία, γιατί λένε ενδιαφέροντα πράγματα:


 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Σχετικά με το θέμα, θα αναφέρω την προσωπική controversial αποψή μου...το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του και η Πινδος στις αρκούδες της
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Σχετικά με το θέμα, θα αναφέρω την προσωπική controversial αποψή μου...το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του και η Πινδος στις αρκούδες της

Εγώ από τότε που είδα το Revenant δεν ξαναφέρνω αντίρρηση σε ότι έχει σχέση με αρκούδες.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Δεύτερος γύρος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
2020 είναι αφού... θα προλάβω να τελειώσω το Witcher 3 πριν πεθάνουμε όλοι; Είτε από κορόνα, είτε από μπόμπα;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Τι να σου πω ρε νιτρο, όλα πάνε κατά διαβόλου, διάλεξε και πάρε, οι προβλέψεις είναι αδύνατες.
Μιας και το ανέφερες κάναμε και ρεκόρ στον κοροναιό, γιούπιιιιιιι.
Δεν ξέρεις από που να φυλαχτείς.........
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Ρε vtheofilis κανεις λες και επεσες απο τα συννεφα. Δεν το περιμενες με την καμια;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925

Να στείλουμε κι εμείς μερικά καΐκια να απλώσουν δίχτυα εντός της τουρκικής υφαλοκρηπίδας!!!111!!!
 
Top Bottom