What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Γιατί υπάρχει ακόμα το dropbox?

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Σοβαρή απορία, αλήθεια.

Μιλάμε για ότι χειρότερο υπάρχει αυτή την στιγμή. Η μόνη στιγμή που ήταν φοβερό πρόγραμμα ήταν τότε στο ξεκίνημα που ήταν από τα πρώτα.

Τώρα; Πολύ αργό sync, το lan sync δεν δουλεύει (τα ανεβάζει όλα στο cloud...), από εκεί που έκανες δεξί κλικ στο εικονίδιο και σου έβγαζε το μενού με τις επιλογές (όπως κάθε πρόγραμμα που σέβεται τον εαυτό του, τώρα βγάζει ένα mini file browser... από εκεί που ήταν εντελώς ελαφρύ και άνοιγε τα πάντα σε παράθυρο του explorer/finder τώρα ανοίγει σε ένα δικό του file browser για κάποιο λόγο, κάνοντας φυσικά ακόμα περισσότερη ώρα (τουλάχιστον αλλάζει αυτό) και μέσα σε όλα, σε spamάρει με email με τρομολαγνικούς τίτλους "Action requested: Your files are about to stop syncing!" για να αναβαθμίσεις πρόγραμμα χωρίς πράγματι να τελειώνει ο χώρος... αφού κοίταζα μην είναι phishing... είχε και ⚠️ στον τίτλο του mail.

Οπότε αλήθεια τώρα, με τόσες καλύτερες επιλογές εκεί έξω, γιατί υπάρχει ακόμα και είναι τόσο δημοφιλή ώστε ολόκληρες σελίδες που πουλάνε downloadable content έχουν επιλογή για απευθείας sync με αυτό? Και δεν λέω καν για τους μεγάλους του χώρου, πχ το onedrive ούτε 2 χρόνια δεν έχει που έστρωσε, ενώ το google drive είναι απλά ελλιπές.

Εσείς τι χρησιμοποιείτε; Έλεγα να δώσω αυτό το 2€ το μήνα στο onedrive για 100GB, αλλά είπα να γκρινιάξω πρώτα και να ρωτήσω τι άλλες επιλογές υπάρχουν για cloud storage για multi-system syncing
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Το post συνοψίζεται σε "γιατί είναι τόσο σάπιος ο Windows client του Dropbox;" και απέχει παρασάγγας από το ίδιο το cloud service. Δεν μοιράζομαι καθόλου το ίδιο UX μέσα από Linux, Android και Web. Χρησιμοποιώ Dropbox σαν go-to για έγγραφα κλπ, Drive για βλακειούλες, OneDrive για αυτά τα λίγα που έχουν σχέση με Office Online.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Αν ο client δεν μπορεί, τι μου προσφέρει το cloud service σκέτο; Και στο mac τα ίδια σκτ είναι, linux δεν έχω βάλει ακόμα, έλεγα να τρέξω κανά manjaro από φλασάκι για το ροκ, αλλά δεν θα με άφηνε να συγχρονίσω λόγο free tier μέχρι 3 συσκευές.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σε νιώθω, απλά λέω πως τo cloud service είναι προσβάσιμο μέσα από πληθώρα clients, μέχρι και CLIs υπάρχουν. Δεν υπάρχει ο ένας client. Αν ο βασικός δε σου κάνει, ψάξου για εναλλακτικές. Σε MacOS δεν έχω μπει στη διαδικασία να εγκασταστήσω client, γιατί δε με νοιάζει να έχω synced πράγματα, μέσω web κινούμαι.

Σίγουρα το Dropbox έχει πάρει την κατιούσα ωστόσο, από τη στιγμή που εξαπλώθηκε το Android, έναντι του Drive. Γενικά το Google Android έχει παντρέψει κόσμο με Google Services, πράγμα κακό για τα δεδομένα του (μας).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Μα το drive είναι χειρότερο, αλλά οκ και το android ήταν χειρότερο και το αποθέωσε ο κόσμος που δεν είχε καμία σχέση με το open source σκεπτικό του και τώρα είναι μονόδρομος.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Χμ, ποιες καλύτερες επιλογές υπάρχουν; Το χρησιμοποιώ το dropbox αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο θα ψηνόμουν να αλλάξω.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Νίτρε και ο Explorer γτπκ είναι, αλλά είχε τη μερίδα του λέοντος γιατί ο τυπικός χρήστης δε νιώθει ιδιαίτερα ή/και χρησιμοποιεί ό,τι βρίσκει προεγκατεστημένο. Εδώ και χρόνια γίνεται μάχη απέναντι στις Γκουγκλ και Μικρομαλακές αυτού του κόσμου για αθέμιτες πρακτικές ακριβώς για αυτό το λόγο.

Χώρια που και πάλι (μάλλον) βάλλεις κατά του Windows client, δε μοιράζομαι την εμπειρία σου, ούτε και σε Windows όμως είχα ποτέ να προσάψω κάτι. Για την ακρίβεια, δεν είχα ποτέ αρνητική εμπειρία με οποιονδήποτε cloud storage provider, σε βαθμό που διαχωρίζω το περιεχόμενο που έχω στον καθένα καθαρά εθιμοτυπικά και αναρωτιέμαι τι διάολο κάνεις στα άμοιρα τα μαραφέτια σου... :p

Btw, το Google Android δεν είναι μονόδρομος σε καμία περίπτωση. Γενικώς πλέον δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα που δικαίως χαρακτηρίζονται μονόδρομοι. Υπάρχουν απλά συνέπειες, υπέρ και κατά. Δεν μπορεί να λέμε μονόδρομο οτιδήποτε ξεφεύγει από την πεπατημένη ή δεν μιμείται το service που έχουμε συνηθίσει ή "παντρευτεί".

Edit: Άκυρο, είχα με τον OneDrive client πρόβλημα σε Windows machine στο οποίο είχε μπει χέρι -βασικά είχε πέσει ξερίζωμα- σε οτιδήποτε σχετικό με τηλεμετρία. Δεν εκκινούσε καν. Στην πυρά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Χμ, ποιες καλύτερες επιλογές υπάρχουν; Το χρησιμοποιώ το dropbox αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο θα ψηνόμουν να αλλάξω.
Με βλέπω προς onedrive για την ώρα, δουλεύει χωρίς προβλήματα σε όλες τις συσκευές μου, περιμένω λίγο να επιβεβαιώσω αν έχει κόψει την κακή συνήθεια που είχε να συμπιέζει περισσότερο τα jpeg που ανέβαζε.

@mits@kos δεν κάνω κάτι, απλά βλέπω κάτι που δούλευε εύκολα και όμορφα να μην δουλεύει πλέον λόγο επιλογών των devsή/και μανατζερέων του dropbox. Το android είναι μονόδρομος, είναι δεν είναι της google λίγο με νοιάζει, σαν λειτουργικό το θεωρώ χάλια μαύρα, όταν λες για μη google android? Μπορείς να μου υποδείξεις κάποια συσκευή χωρίς google android? Θα κάνω side loading ότι χρειάζομαι, αρκεί να ξεφορτωθώ την σαβούρα της google και του κάθε κατασκευαστή (γεια σου xiaomi blotware).
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μπορείς να αγοράσεις οποιαδήποτε συσκευή με Google Android και να της περάσεις οποιοδήποτε AOSP/Custom Android λειτουργικό θέλεις. Δεν είναι μονόδρομος. Δεν είναι out-of-the-box. Αυτά τα δύο δεν ταυτίζονται. Και γενικά δεν είναι καθόλου χάλια μαύρα σαν λειτουργικό τεχνολογικά. Το Android δεν είναι το εκάστοτε MIUI. Το τελευταίο είναι απλά ένα (ή παραπάνω) layer(s) on top of Android, αναλόγως αν έχουμε να κάνουμε απλά με έναν launcher ή έχει πέσει χέρι και σε άλλα επίπεδα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Αν δεν είναι out of the box, είναι out of the question. Δεν έχω χρόνο για σκαλίσματα όπως παλιά.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ούτε εγώ. Αλλά αυτό δεν καθιστά οτιδήποτε παρέχει εναλλακτικές που δεν είμαι διατεθειμένος να αξιοποιήσω, δαπανώντας αναπόφευκτα χρόνο και κόπο, μονόδρομο. Αυτό λέω.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Να δώσω+1 για το ότι το OneDrive σπάει μόλις κλείσει η τηλεμετρία. Ευτυχώς που δεν το χρησιμοποίησα ποτέ μου και ξηλώθηκε κι εύκολα.
Google drive κι άγιος ο θεός
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
α οκ, αν σε φακελώνει η google είναι οκ, η MS είναι η κακιά, ξεχάστηκα :p
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Η αλήθεια είναι ότι με βόλεψε το google drive από όταν είχα motorola. Και επειδή είμαι λίγο της συνήθειας δεν άλλαξα. Και one drive είχα μιας και υπήρχε default στα win10 για κάνα save να σώσουμε αλλά είχα θέμα με κάποια games που τρώγανε crashes από το onedrive (δεν κάνω πλάκα όντως γινόταν) και το ξηλώσα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Nextcloud, αλλά δεν είναι one-click διαδικασία. Θέλει χρόνο και ψάξιμο.

Αυτό που μου αρέσει πάντως στο Google drive είναι το versioning των αρχείων. Χωρίς να αλλάξει το link, ανεβάζεις νέα έκδοση του ήδη υπάρχοντος.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,526
Για απλή χρήση (π.χ. backup αρχείων, μουσικής για σύνδεση με Cloudbeats και ακρόαση στο κινητό - τι βολικό), νομίζω το Dropbox είναι μια χαρά.

Google Drive και OneDrive δεν τα έχω συμπαθήσει για να είμαι ειλικρινής, ίσως επειδή σπάνια αλλάζω τις συνήθειες μου, αλλά αν είχα να επιλέξω ανάμεσα στα δύο, μάλλον θα πήγαινα σε Google Drive.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
α οκ, αν σε φακελώνει η google είναι οκ, η MS είναι η κακιά, ξεχάστηκα :p
Όχι, απλώς στο κινητό έχω κατά 99% ανοησίες και φωτογραφίες που βγάζω στο πόδι ή πράγματα της δουλειάς, οπότε δεν με νοιάζει και τόσο το ποιος θα με φακελώσει. Επίσης, είναι πολύ πιο λειτουργικό από τις κακόβουλες κταμάρες της Μ$ που δεν λειτουργούν με τίποτα.
Χρησιμοποιούν OneDrive στην δουλειά και καλά όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα, Office, Outlook, Drive, Teams, SharePoint και παρατηρώ ότι τους παίρνει τον διπλάσιο χρόνο από εμένα που τα ρίχνω στο GDrive, share link, Gmail, the end.

Επίσης, 8/10 λάπτοπ συγγενών και φίλων που "έφτιαξα" επειδή κολλούσαν/έτρωγαν restart etc, όλα είχαν ενεργό OneDrive, χωρίς να έχει ανοιχθεί ποτέ από τον χρήστη, εδώ δεν ξέρουν τι ειναι το cloud και έβλεπες κάτι τρελά spikes σε CPU & Disk usage μόνο και μόνο από αυτή την ανοησία
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
τι να πω, θα είναι όπως είπε ο @mits@kos ότι κάτι συμβαίνει με μένα, γιατί αυτά που περιγράφεις τα παθαίνω με το dropbox και όχι με το onedrive.
 
Top Bottom