What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Γιουροβίζο.

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
ισχυει!!!!
να, αυτα κανεις και με παγιδευεις τωνη. δεν θελω να ξευρω. θελω να βλεπω τα τραγουδια εκεινη την στιγμη πρωτη φορα, να μπορω να ρουφηξω με το μπουρι της σομπας την πρωτοτυπια και την τρολοκαμενιά του καθενού.

μην ποσταρεις αλλο. ασε να τα δουμε στην ωρα τους.

(καλα, αριστουργημα λεμε. πρακτικα δεν παει πουθενά, αλλά θα ειναι ο νικητης στις καρδγιες μας.)
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
αληθεια τωρα????
κανείς?
ΚΑΝΕΊΣ??????

οκ, εγω λοιπον. εχω το φαβορι του ρεηκουι για τον τελικο. λατρεμενη κροατία, υπερανω καθε περιγραφης. δεν κανω σπόιλε. απολαυστε:



μπονους, επισης εντελως αλλού, αλλά κροατια ΔΕΝ ειναι, κι επισης περασε τελικο, αγαπημενη Μολδαβια:

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Στήθηκα από νωρίς στην τηλεόραση για να μην χάσω ούτε δευτερόλεπτο αλλά μόλις άρχισαν να εξηγούν το φετινό σύστημα με πήρε ο ύπνος και ξύπνησα στο τέλος που χόρευαν καμιά διακοσαρια άτομα με την παρουσιάστρια.
Μπραδερ σώσε με. πες μου τι έχασα
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,528
Η σημαντική πληροφορία είναι ότι στη Eurovision θα συμμετέχει το περσινό support των Iron Maiden.



Lord(i) of the Lost.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
κατσε να σου καμω ρηκάπ, χρονό.

εχασες:
- την προεδρινα της καρδιας μας απ το τεντ λασο στην παρουσιαση,
- τα 2 που ποσταρα απο πανω, που μαζι με κανα δυο αλλα (φινλανδια και σερβια, αν θυμαμαι καλα) ειναι αυτα που στηριζει ο μεσος ρεηκουίτης αναγνωστης λογω ακραιας κουλαμάρας
- ελαχιστα ωραια μωρα (ισως και να χει σχεση με το οτι πολλα τραγουδια ειχαν λεει θεμα την "γυναικεια ενδυναμωση" και ξερεις, τετοιες ατζεντες δεν πανε παρεα με το φυσικό καλλος, ισα ισα το αποφευγουν, ισως και εσκεμμενα).

γενικα προς μεγαλη μου εκπληξη, βλεπω οτι φετο (λειπεις, κωστα μπατη) μετα απο πολλα χρονια, ΕΥΤΥΧΩΣ, περνανε αερα στον τελικο σοβαρα περιστατικα και παρατράγουδα τυπου κροατιας, που τα προηγουμενα χρονια τρωγανε χί και μενανε στα semis (ηταν και ενας απ τους λογους που προτιμουσα τους ημιτελικους). οπότε δες πεμπτη, σαββατο ή εστω σαββατο μονο, για να αποθεωσεις κροατια.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Forest Dwarf bard με flute για favoured instrument και multiclass σε druid για τα spells, είναι γεγονός ότι γαμάει.

Μολδοβία σήκωσέ το!
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,547
Forza Italia φέτος💚🤍❤️



Βλέπω Φιλανδία να το σηκώνει πάντως, πολύ catchy και μεγάλη τρολιά ταυτόχρονα:LOL:
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,271
ΚΡΟΑΤΙΑ ΜΟΝΟ!

Αυτά.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Παρακολουθώντας μερικές σκηνές από τα παραπάνω βίντεο, έχει φτάσει σε αυτό το επίπεδο η μουσική ή απλά οι χώρες κατάλαβαν επιτέλους τι πανηγύρι είναι η Γιουροβίζιον και τρολαρουν στέλνοντας τέτοια? Το δικό μας είναι στα ίδια επίπεδα? (Στείλαμε εμείς φαντάζομαι)
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Πέρα από τον χαβαλέ, νομίζω πως η Γιουροβύζο έχει ξεφύγει σε μεγάλο βαθμό πλέον. Από ένα "πανηγυράκι" που ήταν (ειδικά την τελευταία δεκαετία), έχει καταντήσει η παρακμή της ανθρωπότητας. Σκηνές Idiocracy και όχι μόνο. Κάπου σταματάει να έχει πλάκα και σε κάνει να αναρωτιέσαι σε τι εξυπηρετεί όλο αυτό... Στο να συνηθίσουμε να βλέπουμε την κάθε ανωμαλία και να μένει στο υποσυνείδητό μας σαν κάτι "φυσιολογικό"; Σε πιθανό ξέπλυμα χρημάτων μέσω της διοργάνωσης;...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,380
Πέρα από τον χαβαλέ, νομίζω πως η Γιουροβύζο έχει ξεφύγει σε μεγάλο βαθμό πλέον. Από ένα "πανηγυράκι" που ήταν (ειδικά την τελευταία δεκαετία), έχει καταντήσει η παρακμή της ανθρωπότητας. Σκηνές Idiocracy και όχι μόνο. Κάπου σταματάει να έχει πλάκα και σε κάνει να αναρωτιέσαι σε τι εξυπηρετεί όλο αυτό... Στο να συνηθίσουμε να βλέπουμε την κάθε ανωμαλία και να μένει στο υποσυνείδητό μας σαν κάτι "φυσιολογικό"; Σε πιθανό ξέπλυμα χρημάτων μέσω της διοργάνωσης;...

Νομίζω ότι είναι το τηλεοπτικό αντίστοιχο του clickbait. Τι μπορεί να προκαλέσει συζήτηση, τι μπορεί να κάνει κάποιον να γυρίσει στο κανάλι έστω και για να κράξει ή να βρίσει. Πέρα από αυτό, είναι προφανές ότι κάποιες συμμετοχές ποντάρουν στα τρολ και τους shitposters, αυτούς δηλαδή που θα ψηφίσουν για τα lols.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Νομίζω ότι είναι το τηλεοπτικό αντίστοιχο του clickbait. Τι μπορεί να προκαλέσει συζήτηση, τι μπορεί να κάνει κάποιον να γυρίσει στο κανάλι έστω και για να κράξει ή να βρίσει. Πέρα από αυτό, είναι προφανές ότι κάποιες συμμετοχές ποντάρουν στα τρολ και τους shitposters, αυτούς δηλαδή που θα ψηφίσουν για τα lols.

Δεν ξέρω ρε συ Ναυαρχούκο. Ίσως εγώ φταίω που τα βλέπω τόσο μαύρα τα πράγματα...

Από την άλλη, ο χρόνος μας είναι τόσο περιορισμένος, που είναι κρίμα να τον σπαταλάμε με αυτόν τον τρόπο και, ειδικά όταν καθημερινά περιβαλλόμαστε από μαυρίλα, ασχήμια και απογοήτευση, θα προτιμούσα να παρακολουθήσω κάτι όμορφο ή κάτι συναρπαστικό ως "βαλβίδα εκτόνωσης" από την καθημερινότητα...

Δεν θα είχα πρόβλημα με τον θεσμό (στα φρύδια μου δηλαδή, ας κάνει ο καθένας ό,τι γουστάρει, ας βγει με το σώβρακο να τραγουδήσει ή ας βάλει μουστάκι στο λιλί του και κέρατο στην κεφάλα του), εάν δεν πίστευα ότι προσπαθούν να διαμορφώσουν συνειδήσεις (αφού το βλέπουν και μικρά παιδιά).
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
κοιτα νέιμλε, δεν ηταν παντα πανηγυρι η γιουροβί, τις πρωτες δεκαετιες ηταν ενας "σοβαρος" διαγωνισμος και εβγαλε τεραστιες επιτυχιες και μεγαλα τραγουδια. καπου προς το τελος των 80s αρχισαν καποιες χωρες που εβλεπαν οτι δεν εχουν ελπιδα να κερδισουν να στελνουν παρατραγουδα, για να κανουν εντυπωση και να συζητηθουν. αυτο εγινε σιγα σιγα, θεωρω, ενα απ τα trademarks του θεσμου. απλα σε συντριπτικη πλειοψηφια αυτα μενουν στους ημιτελικους και δεν πανε παρακατω.

φετος, δεν εγιναν ξαφνικα πιο τρολιαρηδες οι οργανωτες/επιτροπες (δεν ξερω πραγματικα αν γινεται κανονικη ψηφοφορια η αν μαζευονται οι κεφαλές καπου και αποκλειουν καποιους εξαρχης επειδη ετσι), αποψη μου ειναι οτι υπαρχει λογος που προχωρησαν π.χ. τα συγκεκριμενα τραγουδια που ποσταρα.

- το κροατικο σατιριζει λενε τον πουτιν ( Croatia Wins First Eurovision Semi-Final in Liverpool with ‘Anti-Putin’ Song ), oπότε οπως καταλαβαινεις πολυ λογικα προχωρησε (κατα τ άλλα απαγορευεται να κανεις πολιτικη σ αυτον τον διαγωνισμο (προφανως όποτε δεν τους βολευει το μηνυμα))....

- της μολδαβιας ειναι δικη μου θεωρια οτι προχωρησε λογω του οτι ο ντουάρφ με το σουράβλι ειναι παραολυμπιονικης, καπου διαβασα, και αυτα μετράνε παραπανω στις ψηφοφοριες....

ωστοσο για μενα δεν χρειαζεται να βγεις με τα σωβρακα παλκο ή να γινεις ρομπα φορωντας κιλίμια και βγαζοντας νανους με αυλούς στη σκηνη αν θες να τρολαρεις. π.χ. η απολυτη τρολια συνεβη το 2006 την χρονια που εγινε στην αθηνα. κατεβηκαν οι λιθουανοι με (σχετικα παντα με το γενικοτερο επιπεδο του θεσμου) Τραγουδαρα και νορμαλ εμφανιση με σακακια και γραβατες και στους στιχοι ειρωνευονται καπως τον θεσμο:

"...We are the winners of Eurovision
(chantons la meme chanson)
('cos we got it goin' on)

...So, you gotta vote,
Vote, vote, vote, vote for the winners
Vote, vote, vote, vote, vote for the winners..."

μαλιστα γιουχαιστηκαν αγρια απ το ευγενεστατο ελληνικο κοινο, οπως ακουτε στο βιντεο, αλλά για αλλο λογο. ειχαν πει οτι εμπνευστηκαν απ το τραγουδι της ελενάρας που ελεγε: "you are the one, you re my number one" χωρις να εχει εχμ, πολλους αλλους στιχους, βασικα για να μην κρυβομαστε το κραξανε υπογειως και ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑ..
τελικα βγηκε εκτο. μια χαρα.

 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
η απολυτη τρολια συνεβη το 2006 την χρονια που εγινε στην αθηνα

Βασικά η απόλυτη τρολλιά της Αθήνας ήταν το παρακάτω:



Headbanging σε Eurovision!! Που να το περίμενε κανείς!!!

Bonus points: Η κατρακύλα της Βίση και τα σχόλια στα μεσημεριανά την επόμενη Δευτέρα!!!!

Επίσης : Άλλη κομματάρα που στείλανε οι Φιλανδοί το 2008:

 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Είδα εκεί κάτι ψιλα, διότι ημουν χθες που θ έβλεπα την επανάληψη, ήμουν για μοσχαροκεφαλη.
Να ξεκινήσω με τα της ελληνικής παραγωγής. Πρέπει να είναι από τις χειρότερες χρονιές σε θέματα παρουσίασης. Είχαμε την αλλη που το έχει πάρει εργολαβία ΕΦ όρου ζωής έσκασε και η δεύτερη, ναι δεν με ένοιαξε ούτε να ψάξω τα ονοματα τους και γίναμε μαλλιά κουβάρια.
καλυτερα να έπαιζε με υπότιτλους.
Το κατσαρόλι το βλέπω να κατηφορίζει προς Βαλκάνια. Κροατία και Μολδαβία έχουν θέσει υποψηφιότητα όσο λίγοι φέτος. Ίσως ομως η κακογουστιά να επικρατήσει και να το δώσουν σε εμάς.

Μπραδερ, στο θεμα αιθερίων υπάρξεων, νομιζω ότι Ισραήλ, Τσεχία και Ουκρανια (λόγω παρουσιάστριας) κρατησαν το επίπεδο υψηλό.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
μια χαρα θα παει το τραγουδι μας. λενε οι "γνώστες" παντου οτι θα πατωσει.
πολυ θα θελα να φανε τα χαρτια τους και να γλυφουν μετά.
ασε που βρισκω την φωνη του πιτσιρικά (κατι αναμεσα σε hosier και capaldi) πολυ ενδιαφερουσα και σιγουρα την καλυτερη που ακουσα σε σχεση με τον πρωτο σεμι, πισω μονο απο την λορήν.
κι αν απογυμνωσεις το τραγουδι απ τα μπητς και τα γυρω γυρω, στεκει μια χαρα. λες κι εχουμε στειλει πολλα καλυτερα.

 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,547
Φοβερό συγκρότημα οι Lordi. Είχα λατρέψει τα δύο άλμπουμ που είχα αγοράσει 😎




 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
@Χειρομαλάχτης Δεκτό, αλλά εμενα αυτές οι φλατ εκτελέσεις σαν του Ελληνα ερμηνευτή με κάνουν να θέλω να αλλάξω κανάλι. Ποτέ δεν βρήκα ενδιαφέρον σε αυτού του είδους τις μουσικές, όποτε το τέλος και θέμα γούστου. Το δεύτερο που με ενοχλεί σε αυτού του τύπου τα τραγούδια είναι ότι ενώ έχουν κάτι γέφυρες που λες ω μαναμ, άκου τι χτιζει.., φεύ…. πάλι πίσω στην φλατ ανιερη ενορχήστρωση.

Μεχρι τώρα, Σαν Μαρίνο, καλά παει ο ημιτελικός. Οι περισσότερες συμμετοχές ειναι όπως ακριβώς θα έπρεπε να είναι. Ξεχώρισα Πολωνια, Σαν Μαρίνο, Εσθονια και Αρμενία για δικούς μου λόγουσ.
 
Top Bottom