What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Γνώμες σχετικά με Refurbished PC

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Hello guyz.

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την αγορά Refurbished PC. Mιλάω για ολοκληρωμένο σύστημα και όχι parts.

Tο ερώτημα τίθεται μιας και το PC μιας ξαδέρφης μου παραδίδει πνεύμα και δεν αξίζει να δώσεις ουτε 5 ευρώ πάνω του. Μιλάμε για σύστημα Φρανκενστάην μιας και αποτελείται κατα βαθος απο ενα παλιό μου σύστημα (mid 2000s) με διάφορα upgrades της πλάκας.

Anyway, εννοείται οτι το μπάτζετ είναι μηδαμινό (150-200euro) για αυτό και κοίταζα προς refurbished μεριά...

Εννοείται επίσης οτι και οι απαιτήσεις είναι μηδαμινές.
Εργασίες γραφείου και mild surfing...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Γιατί όχι; Αν υπάρχει κάποια εγγύηση και το σύστημα είναι σε καλή κατάσταση δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Έχεις σκεφτεί τη λύση του raspberry pi για τόσο απλή χρήση;
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Έχεις σκεφτεί τη λύση του raspberry pi για τόσο απλή χρήση;

Η αλήθεια είναι πως όχι μιάς και θεωρώ οτι δεν είναι για αρχάριους.

Ειναι προτιμότερο να της πάρω κάτι με το οποίο είναι ήδη familiar (Windows, σκληρός δίσκος για αποθήκευση κλπ)

Επίσης, όπως το κόβω, οποιο συστηματάκι πάρει θα ειναι για ορίζοντα 5ετίας.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Εγω θα ηθελα να δω το συστημα της ξαδερφης και το refurbished που θα βαλεις στο ματι. Τι ακριβως πεθαινει;
Να τα βαλουμε κατω βρε αδερφε.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Λοιπον, εχει
motherboard: Asus P5QPL-AM
Cpu: Pentium Dual core E5200
Ram: 2Gb
HDD: 150Gb
Τροφοδοτικο αν θυμαμαι πρεπει να ηταν Thermaltake αλλα ειναι 10+ χρονων

Τώρα κοίταζα καποια με i3/i5, 8Gb ram και 240gb ssd γυρω στο 150-180€
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Μια χαρά είναι τα refurbish desktop, laptop μην ακουμπήσεις.

Πήρα ένα γιατί έκανε ήθελα μια άδεια windows για το γραφείο και έκανε όσο ένα refurbish με άδεια, οπότε κράτησα τα windows στο γραφείο και πήρα το σύστημα σπίτι να το κάνω HTPC.

Με τα λεφτά που λες αγοράζεις i3/i5 που θα της είναι λουκούμι και βάζετε και ένα ssd 30€, ίσως και άλλα 4GB ram αν σας παίρνει και θα νομίζει ότι πήρε διαστημόπλοιο για την χρήση που το θέλει.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Cpu: Pentium Dual core E5200
Ram: 2Gb
Δεν είναι και τόσο τραγικός, η λίγη ραμ είναι φυσικά πρόβλημα για το σερφάρισμα και δεν ξέρω για την κάρτα γραφικών.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Εχει θεματάκι βασικά η μητρική. Ειδα καποια πυκνωτάκια σε ασχημη κατάσταση.
Ο σκληρος δίσκος ειναι με το ενα πόδι στον ταφο και δε θα στοιχημάτιζα οτι το τροφοδοτικό αντέχει...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Δεν είναι και τόσο τραγικός, η λίγη ραμ είναι φυσικά πρόβλημα για το σερφάρισμα και δεν ξέρω για την κάρτα γραφικών.

Το σύστημά αυτό είναι glorified typewriter, ούτε video δεν θα τραβάει σε 720p.

Ο επεξεργαστής είναι χειρότερος και από τον athlon II x2 250 που έχω στο HTPC και αν εγώ πρέπει να ανοίγω με την σειρά gmail και μετά το facebook ο επεξεργαστής να βαράει 100άρια και να κάνει 5 λεπτά να τα ανοίξει, φαντάσου τι θα θέλει ο e5200.

Δεν υπάρχει λόγος αφού υπάρχει η δυνατότητα για refurbish να παιδεύεται κάποιος με κάτι τέτοιο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Φιλαράκι, είπαμε να τα βάλουμε κάτω αλλά εσύ το γονατίσες. Ούτε για ανταλλακτικά δεν κάνει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Δεν θέλω να σε προσβάλλω και δεν είναι μόνο θέμα χαρακτήρα αλλά και περιστάσεων. Έχουμε γεμίσει τσιγκούνηδες.
:p
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Ναι ρε εννοείται.
Αν και τώρα μιλάμε για ιδιαίτερη περίπτωση μιας και η ξαδέρφη έχει 2 παιδια που φοιτούν στην Κρήτη και χθες μου είπε οτι η εφορία τους ήρθε 5Κ. Οπότε και τα 180 που θα/αν δώσει ειναι πολλά!
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Τελικά κατέληξα στο παρακάτω συστηματάκι με 180 ευρω τελική τιμή & 2 χρονάκια εγγύηση

i3-4130 / 4GB RAM / 240GB ssd & Win10 pro

Θα βγαλει 5-10 χρονάκια ΑΝΕΤΑ :LOL:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
κάνε κάτι να πάει 8 η RAM γιατί θα έχει γκρίνια, τρώει ο browser
 
Top Bottom