What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

GOG (Good Old Games)

eternal champion

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2018
Messages
61
Αντ'αυτού, παρέλαβα ένα φρικτό, ψευδο-ισομετρικό RPG που με έκανε να φάω πάνω από τριάντα ώρες προσπαθώντας να καταλάβω τί επακριβώς ήθελε να κάνω προκειμένου να το σκάσω από το κελί μου, στην αρχική σκηνή του παιχνιδιού. Θυμάμαι αμυδρά πως κάπου, κάποτε τα κατάφερα. Περιπλανήθηκα ωσάν την άδικη κατάρα σε ένα άκυρο κάστρο, δεν κατάλαβα πολλά, μαναράκια δεν είχε, σκοτωμούς δεν είχε, το εγκατέλειψα.
Μα ο Τσουρινάκης το είχε βαθμολογήσει με 10/10!
Όσο για το εξώφυλλό του, τι να πω, ίσως έλειπε η Maria Whittaker όπως στο εξώφυλλο του Barbarian
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Το GOG μ'έστειλε (λογικά σε όλους του newsletter) έρευνα σχετικά με βελτίωση του newsletter, και το απάντησα. Πολύ μικρή, 5-6 ερωτήσεις. Βασικά με στέλνουν πολύ συχνά εκπτώσεις για παιχνίδια που δεν μ'αρέσει καν το genre τους, πόσω μάλλον το παιχνίδι ως τίτλος. Θα ήθελα να γινόταν να στέλνουν πιο σχετικά με το genre που συνήθως αγοράζουμε, αν όχι μόνο αυτά που έχουμε στη wishlist.
Αφού έτσι κι αλλιώς έχουν πολύ συχνά εκπτώσεις, θα μπορούσαν να στέλνουν μόνο γι' αυτά που έχει κάποιος στη wishlist του.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Το GOG μ'έστειλε (λογικά σε όλους του newsletter) έρευνα σχετικά με βελτίωση του newsletter, και το απάντησα. Πολύ μικρή, 5-6 ερωτήσεις. Βασικά με στέλνουν πολύ συχνά εκπτώσεις για παιχνίδια που δεν μ'αρέσει καν το genre τους, πόσω μάλλον το παιχνίδι ως τίτλος. Θα ήθελα να γινόταν να στέλνουν πιο σχετικά με το genre που συνήθως αγοράζουμε, αν όχι μόνο αυτά που έχουμε στη wishlist.
Αφού έτσι κι αλλιώς έχουν πολύ συχνά εκπτώσεις, θα μπορούσαν να στέλνουν μόνο γι' αυτά που έχει κάποιος στη wishlist του.
ε μένα οι ποτάνες με κάποιο τρόπο, όποτε έχουν deal για παιχνίδι στο wishlist και με δουν να το λιγουρεύομαι αλλά δεν το παίρνω, καπάκια μου στέλνουν ακόμα χαμηλότερη τιμή και τσιμπάω :p
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
ε μένα οι ποτάνες με κάποιο τρόπο, όποτε έχουν deal για παιχνίδι στο wishlist και με δουν να το λιγουρεύομαι αλλά δεν το παίρνω, καπάκια μου στέλνουν ακόμα χαμηλότερη τιμή και τσιμπάω
Για ξηγα το αυτο πως το κανεις ακριβως? Γιατι κι εμενα αρεσει η εκπτωση και η ακομα χαμηλοτερη εκπτωση
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Για ξηγα το αυτο πως το κανεις ακριβως? Γιατι κι εμενα αρεσει η εκπτωση και η ακομα χαμηλοτερη εκπτωση
δεν κάνω κάτι, έχει τύχει αρκετές φορές να πάρω email για έκπτωση στη wishlist, μπαίνω στο gog (logged in κανονικά), το τσεκάρω, το ξανατσεκάρω και δεν το αγοράζω τελικά. Τσουπ μια μέρα μετά έρχεται email με ακόμα χαμηλότερη έκπτωση.

Τα τελευταία 2 παιχνίδια που αγόρασα στο gog έτσι τα πήρα, ειδοποίηση για έκπτωση σε παιχνίδια στη wishlist, τσεκάρω, λέω καλή τιμή αλλά το backlog... δεν τα αγοράζω. Την επόμενη mail, hey bro αν δεν σου κάνει 75% έκπτωση, πάρε 10% ακόμα! ΠΟΙΟ BACKLOG add to cart...

Hellblade και Icewind Dale E έτσι τα πήρα.

Δεν θυμάμαι αν έχει γίνει και με άλλα και τελικά δεν ψώνισα παρόλα αυτά, αλλά φαντάζομαι είναι κάποιος αυτόματος μηχανισμός.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Έπαθε κάτι το GOG και από χθες το απόγευμα μού το βγάζει με τεράστιες γραμματοσειρές;

Edit: Για έναν περίεργο λόγο, το GOG μού το έβγαζε με τεράστιες γραμματοσειρές από χθες, μόνο στο firefox, όχι στον explorer.
Και τώρα έκανα διαγραφή ιστορικού 24 ωρών στον firefox και επανήλθε στο σωστό!
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,846
Screenshots in game στο gog πώς γίνεται? Δεν είναι σα του steam.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
νομίζω δεν γίνεται, αλλά για δοκίμασε το print screen
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
τι εννοειται δεν ειναι σαν του steam και οτι δεν γινεται? αν εχεις το gog galaxy ειναι το f12 για screenshots
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Νομίζω πως το overlay του gog galaxy δεν δουλεύει ακόμα με όλα τα παιχνίδια, στην οποία περίπτωση δεν μπορείς να πάρεις έτσι screenshot.

Αν έχεις πέσει σε τέτοια περίπτωση, μπορείς πάντα να τραβήξεις screenshots είτε με GeForce Experience είτε με Radeon Overlay.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
α ναι. το ειχα ξεχασει αυτο. βεβαια καθε παιχνιδι αναφερει αν υποστηριζει το overlay η οχι.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Το GOG δίνει το Daggerfall Unity. Δεν έχω παίξει το αρχικό, δεν αντέχω τόσο παλιά γραφικά, αλλά και το Unity, αν και ανανεωμένο, δεν μου φαίνεται (σε μένα τουλάχιστον) τόσο ευχάριστα playable, όπως π.χ. το Morrowind και τα επόμενα. Δεν το' χω πάρει ακόμα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Τα έχω πει και στα βιβλία μου, η οπτική αναβάθμιση είναι αδιανόητα υψηλή σε σχέση με το ορίτζιναλ, αλλά το γκεημ δε γίνεται ξαφνικά και Cyberpunk. Παρ'όλα αυτά κωλομετράει.

 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν το κατεβάζω, δεν θα το πάρω. Τόσο απίστευτο χάος χάρτη με φοβίζει. Και γίνεται ακόμα χειρότερος (ο φόβος) απ' την πληθώρα των guilds, των quests, της έλλειψης "κανονικού" χάρτη, και των χρονικών περιθωρίων σε quests, που μπορεί να σε κάνουν να αποτύχεις και σε main quests!!!
Περιμένω το TES 6!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Νιώθεις αυτό το ξεχασμένο κάλεσμα που ακούγεται αχνά από το βάθος? Είναι το πνεύμα του ορθόδοξου gaming των 90ς, χωρίς hand-holding, πυξίδες, βελάκια και λοιπές ευκολίες, τότε που η αποτυχία ήταν αναπόσπαστο μέρος της ανάπτυξης του χαρακτήρα τόσο του in-game όσο και του ίδιου του παίκτη. Άνοιξέ του την πόρτα. βάλτο στην καρδιά σου και γίνε καλύτερος άνθρωπος.

ΥΓ. Πιθανότατα θα πεθάνεις και θα χαθείς στο πρώτο dungeon.
ΥΓ1. Νταξ, τα χρονικά περιθώρια είναι του στυλ "έχεις 60 μέρες για να το κάνεις", μόνο αν το ξεχάσεις τελείως θα αποτύχεις λόγω αυτού :Ρ
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
@Hellion δυο θέματα ακόμα μόνο:

1) Όλες οι κατοικημένες περιοχές έχουν quest givers, δηλαδή να έχεις κάτι να πρέπει να κάνεις, ή υπάρχουν και άδειες; Και όλα τα dungeons είναι μέρος αποστολών; Το πρώτο dungeon που έδειξε αυτός ήταν πράγματι χαοτικό, παντού πόρτες.

2) Ο χρόνος των αποστολών μετράει από τότε που θα την αποδεχθώ, ή και μόνο που ξεκίνησα το παιχνίδι, άρχισα να «χάνω χρόνο» σε αποστολές που δεν ξέρω;!! Μπορεί δηλαδή να κάτσω 1 in-game έτος (κατά τα φαινόμενα!) στην πρώτη «Περιφέρεια» του χάρτη και ήδη να χάνω πράγματα (να αποτυγχάνω σε αποστολές) που συμβαίνουν σε άλλες;
 
Top Bottom