What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

GOG (Good Old Games)

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
1) Όλα τα sidequests είναι λίγο-πολύ random generated και ανανεώνονται διαρκώς, οπότε όλοι οι μαγαζάτορες-inkeepers-guildmasters στον κόσμο έχουν εν δυνάμει quests να δώσουν. Όλα τους είναι προαιρετικά βέβαια, απλά δίνουν αμοιβές και rep bonuses με την κάθε παράταξη. Τα quests δλδ είναι κυριολεκτικά ατελείωτα, δεν υπάρχει περίπτωση να πεις πως "ολοκλήρωσες το 100% των quests" ακριβώς επειδή κάθε κωλοχώρι ενδέχεται να έχει έναν quest giver και τα quests ανανεώνονται διαρκώς.

2) Από τη στιγμή που θα τις αποδεχθείς, αποκλειστικά. Και τα χρονικά περιθώρια είναι πάντα αρκετά γενναιόδωρα, σε κάποιες αποστολές του Main Quest αν θυμάμαι καλά σου δίνουν κυριολεκτικά 1 χρόνο περιθώριο από τη στιγμή που θα τις δεχθείς.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Άλλο θέμα, μόλις συνέβη: Βρε παιδιά, απ' το GOG μόλις μου έστειλαν exclusive discount Pillars of Eternity: Definitive Edition στα 5,59€. Είναι -85% της αρχικής. Που τώρα σε εκπτώσεις το έχουν 14,79€! Και δεν το έχω δει πιο χαμηλά.
Το ξέρω ότι είναι τεράστια προσφορά (και έχω διαβάσει πόσο παιχνιδάρα είναι), αλλά δεν μπορώ τόσο micromanagenet 6 χαρακτήρων. Αν ήταν playable (δηλαδή βιώσιμο) και με λιγότερους, όπως το Divinity: Original Sin, που έχει by default 4.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Στο Pillars υπάρχει και achievement για όσους καταφέρνουν να τελειώσουν το game με one-man party χωρίς να πάρουν κανέναν NPC. Αλλά απαιτεί τρελή προσπάθεια προφανώς.

Πέραν τούτου, δεν το λες και ιδιαίτερο micromanagement. Στη χειρότερη περίπτωση βάζεις τη δυσκολία στο εύκολο και τους λες απλά "πάτε εκεί και σφάξτε τα όλα" με ένα κλικ.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ευχαριστώ! Θα δω μερικά βίντεο στο youtube και θα αποφασίσω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
2) Ο χρόνος των αποστολών μετράει από τότε που θα την αποδεχθώ, ή και μόνο που ξεκίνησα το παιχνίδι, άρχισα να «χάνω χρόνο» σε αποστολές που δεν ξέρω;!! Μπορεί δηλαδή να κάτσω 1 in-game έτος (κατά τα φαινόμενα!) στην πρώτη «Περιφέρεια» του χάρτη και ήδη να χάνω πράγματα (να αποτυγχάνω σε αποστολές) που συμβαίνουν σε άλλες;

Χαλάρωσε, Daggerfall είναι, όχι Pathfinder Kingmaker.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
όχι Pathfinder Kingmaker.

ΥΓ1. Νταξ, τα χρονικά περιθώρια είναι του στυλ "έχεις 60 μέρες για να το κάνεις", μόνο αν το ξεχάσεις τελείως θα αποτύχεις λόγω αυτού :Ρ
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
ΥΓ1. Νταξ, τα χρονικά περιθώρια είναι του στυλ "έχεις 60 μέρες για να το κάνεις",

Αν ευαρεστηθεί να σε ενημερώσει πριν την ημέρα 52...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Στο deadfire εχει 5.

Αντε με το καλο να παιξεις το 3.

5 αλλά έχει και turn-based combat ως επιλογή οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Δυστυχώς το πρώτο υποφέρει από την ανίατη ασθένεια που ονομάζεται RTwP αλλά στο Easy που έπαιξα εγώ χρειάστηκε micromanagement μόνο σε μερικές boss battles.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, αλλά δεν θα το πάρω, λόγω της έλλειψης minimap. Και απ' ότι είδα, δεν έχει ούτε στο Pillars 2. Ενώ και τα δύο Divinity: Original Sin έχουν. Εντάξει, είπαμε το όραμα είναι να μείνουμε (οι κατασκευαστές εννοώ) αυστηρά στους DD κανόνες, αλλά η προσθήκη minimap και το να κάνεις τον παίκτη να βλέπει με μια ματιά τα surroundings του χώρου που βρίσκεται, δεν είναι ότι χαλάμε τόσο πια το όραμά μας! Δείτε πόσο ωραία και καθαρά φαίνεται ο γύρω χώρος πάνω δεξιά στο πρώτο Divinity!

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ρε είσαι τρελός να το πάρεις, το παιχνίδι το λάτρεψα και δεν έχω καμία νοσταλγία από τα παλιά ισομετρικά!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Η παρτο και αστο να αραχνιαζει στο μπακλο ωστε να μην το παιξεις ποτε, οπως κανουμε ολοι μας.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Δυστυχώς το πρώτο υποφέρει από την ανίατη ασθένεια που ονομάζεται RTwP αλλά στο Easy που έπαιξα εγώ χρειάστηκε micromanagement μόνο σε μερικές boss battles.


saved-jim-carrey.gif


troll-troll-detected.gif
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Όντως οι στοχευμένες, personalized ( ; ) προσφορές που στέλνει το GOG σε όσους είναι εγεγραμμένοι στο newsletter, αν δεν κάνω λάθος, μετράνε. Δεν είχα δώσει πολυ σημασία, μέχρι να μου τραβήξουν την προσοχή όσα έγραψαν αρκετοί φίλοι εδώ. Μου ήρθε λοιπόν κι εμένα ένα mail που έλεγε για σπέσιαλ προσφορά για τα νέα Larry. Λέω ας δω τι παίζει μια φορά, κι όντως με 5,29€ τσίμπησα το Wet Dreams Don't Dry με DLC και το Wet Dreams Dry Twice!!! Για αυτό σ'αγαπώ GOG!
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Θα ήθελα το Pillars of Eternity πίσω! :cry: (Όχι πως δεν περνάω καλά και με το Drakensang) :)
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μέγιστη πανοπλία, αν ήσουν ποδοσφαιρικό σύστημα, μάλλον θα ήσουν 5-4-1.
Ναι, το μετάνιωσα που έχασα το PoE. Αλλά και πάλι, προτιμώ να προσέχω πολύ τί αγοράζω, παρά να ζητάω refund. Στις καλοκαιρινές εκπτώσεις πήρα μόνο το Drakensang.
 
Top Bottom