What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

GOTY 2019

GOTY 2019

  • Disco Elysium

    Votes: 11 39.3%
  • Jedi: Fallen Order

    Votes: 2 7.1%
  • Metro: Exodus

    Votes: 3 10.7%
  • The Outer Worlds

    Votes: 2 7.1%
  • Sekiro: Shadows Die Twice

    Votes: 1 3.6%
  • Borderlands 3

    Votes: 0 0.0%
  • Red Dead Redemption 2

    Votes: 4 14.3%
  • Tom Clancy's The Division 2

    Votes: 1 3.6%
  • Total War: Three Kingdoms

    Votes: 0 0.0%
  • A Plague Tale: Innocence

    Votes: 1 3.6%
  • Children of Morta

    Votes: 0 0.0%
  • Gears 5

    Votes: 0 0.0%
  • Anthem (αχαχαχαχ)

    Votes: 0 0.0%
  • Άλλο (γράψτε)

    Votes: 1 3.6%
  • Devil May Cry V

    Votes: 0 0.0%
  • Control

    Votes: 0 0.0%
  • Lorelai

    Votes: 2 7.1%

  • Total voters
    28

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Δεδομένου ότι δεν έχουμε να περιμένουμε άλλες σημαντικές κυκλοφορίες για μέσα στο Δεκέμβρη (απ'όσο μπορώ να θυμηθώ, τουλάχιστον, και δεδομένου ότι δεν θα έχουμε εκπλήξεις ως το τέλος του έτους), μπορεί να αρχίσει η συζήτηση.

Ψηφίστε, γράψτε το γιατί, ή προτείνετε τίτλους που μου ξέφυγαν και πρέπει να μπουν στο poll.

Υπόψιν πως μιλάμε πάντα για PC releases, οπότε μπορεί πχ να μπει το Red Dead 2 αλλά όχι το Death Shipping. Επιλέγω επίσης συνειδητά να μην συμπεριλάβω remakes/remasters κτλ.

Ξεκάθαρη ψήφος στο Disco Elysium δια εμέ.

ΥΓ. Στο νέο φόρουμ έχουμε polls... /cry
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
metro exodus καθαρά για την ατμόσφαιρα του (και του ending του-κυρίως το bad που πήρα πολύ δυνατό)
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Δεν έχω παίξει κανένα από τα παραπάνω :cry: αλλά ψηφισα και εγώ το Metro γιατί από όσα έχω δει πρέπει να είναι πολύ δυνατό.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Δεν έχω παίξει κανένα και τα περισσότερα δεν ξέρω καν τι είναι...

Αλλά ψήφισα rdr2 γιατί είναι παιχνιδάρα σύμφωνα με τον ΣΟΔΑ.

ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΟΔΑ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΎΟΜΑΙ
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
δεν εχω παιξει ακομα ρεντέντ 2, αλλά ψηφιζω και με τα 2 χερια τον ελίζιο.
οι λογοι θα εξηγηθουν σε σεντονι (την πατησατε) μολις ολοκληρωσω.

α, μην ανησυχειτε. ειμαι καλος αθρωπος και θα ψηφισω μονο μια φορα με το Καλό το αβατάρι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Δεν έχω παίξει κανένα και τα περισσότερα δεν ξέρω καν τι είναι...

Αλλά ψήφισα rdr2 γιατί είναι παιχνιδάρα σύμφωνα με τον ΣΟΔΑ.

ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΟΔΑ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΎΟΜΑΙ

Να έρθει να μας το πει και ο ίδιος, πού είναι εξαφανισμένος αυτός?
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Ευκολα Μετροσέξουαλ Έξοντους. Δεν έχω δει ακομα Disco Elysium-Morta αλλά το πρώτο το προγραμματίζω για χριστούγεννα. Από κει και πέρα JFO, TOW, Plague Tale:Innocence must see.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Disco Elysium και για μενα δαγκωτο...τριτο playthrough και δε το χορταινω :D
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Δεν έχω προλάβει να παίξω Disco Elysium, οπότε η ψήφος πάει The Outer Worlds για ΄μένα.
Αυτό χάρηκα περισσότερο απ' όλα όσα έπαιξα φέτο.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Δεν έχω παίξει κανένα της λίστας, οπότε ψήφισα με γνώμονα εάν μου τα έδιναν αύριο όλα, πιο θα έκανα πρώτο install, και αυτό είναι το Disco!
Δεύτερο θα έβαζα το plague και 3ο το outer world
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
1. Έπρεπε να βάλεις " (χαχαχα) " δίπλα και από τα Borderlands και The Division.

2. Δεν έχω παίξει κανένα από αυτά...

3. ... παρόλα ταύτα για μένα αξίζουν τον τίτλο τα Disco (game που λόγω της φύσεως τδεν πρόκειται ποτέ να ακουμπήσω) και Jedi (δεν έχω καμία επαφή με SW lore).

Αυτά, για την δουλειά και το μεράκι που ρίχνουν στα παιχνίδια τους χωρίς να πουλάνε το τομάρι τους (βλ. METRO, Outer Worlds).

Edit: Επίσης Plague Tale και Sekiro.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Βρε αρκουδέηδες, χωρέσατε στο poll Gears 5 (...) και την χαβαλέ επιλογή Anthem κι αφήσατε έξω Control και DMC V;

Ψήφισα Fallen Order ώσπου να αποκατασταθεί η αδικία και να μπορέσω να στηρίξω Control (όχι δεν ψήνομαι να του ρίξω χαμένη ψήφο ως "Άλλο").
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Disco Elysium.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
@maladroid η επιλογή Anthem μπήκε ΚΑΙ ΚΑΛΑ ως χαβαλέ, αλλά στην πραγματικότητα ήταν παγίδα καθώς πρόκειται αντικειμενικά για το ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΙΝΟ GOTY 2019. I am disappoint.

Μπήκαν και οι προτάσεις σου. Αλλάζουν όλα με 2 απλά κλίξ, ΕΠΟΧΗ XENFORO ΛΕΜΕ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
@maladroid Καλώς τον, μπορείς να την αλλάξεις την ψήφο. Επίσης δεν έχει RE2... 😩

Επιλέγω επίσης συνειδητά να μην συμπεριλάβω remakes/remasters κτλ.

Υπάρχει ενίοτε αυτή η εσφαλμένη αντίληψη να τσουβαλιάζονται όλα.
Έχουμε 3 επίπεδα remake, άσχετα αν όλα τα λέμε έτσι για χάρη ευκολίας:
  1. αυτά με (συνήθως πολύ) βελτιωμένα γραφικά και κάποιες QoL προσθήκες, όπως τα Shadow of the Colossus, Majora's Mask 3D, Spelunky και Secret of Monkey Island που είναι πολύ πιστά στο ύφος των αρχικών παιχνιδιών
  2. αυτά που έχουν ό,τι τα προηγούμενα συν νέο περιεχόμενο και σε αρκετές περιπτώσεις στοιχεία gameplay δανεισμένα από μεταγενέστερα του αρχικού βλ. Metroid Zero Mission, Ratchet & Clank. Black Mesa και Binding of Isaac: Rebirth
  3. και τέλος, εκείνα που έχουν παρεμβάσεις στο σενάριο, αλλαγή σε διαλόγους-cutscenes, πολλά νέα set-pieces, ακόμη και άλλα control schemes ή τρόπο παιξίματος γενικά, που καταλήγουν να είναι διαφορετικά παιχνίδια από τα original, π.χ. Silent Hill: Shattered Memories, Metroid 2: Samus Returns, Resident Evil (μιλάω για το original φυσικά του 2002, όχι το 2015 remastered) και RE 2.
Το ότι το τελευταίο φερειπείν είναι υποψήφιο σε διάφορα game awards και είναι σε λίστες goty ενώ το Medievil όχι, κάτι λέει νομίζω...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Θα μπορούσες να δηλώσεις απλά ότι ήθελες να ρίξεις ψήφο στο RE 2 Remake και τσίνησες που δεν το βρήκες στις επιλογές
:trollface:

Όσο κι αν παίζουμε με τους ορισμούς και τα ποσοστά remakeοσύνης, το συγκεκριμένο εξακολουθεί να είναι Remake ενός παιχνιδιού που πρωτοβγήκε το 1998. Μπορεί κάλλιστα κάποιος να θεωρεί πως "αλλάζει τόσα πράγματα που για εμένα αποτελεί ουσιαστικά καινούργιο παιχνίδι" κτλ κτλ, δεκτόν. Αλλά όσον αφορά τους κανόνες της αγοράς και του εμπορίου παραμένει remake του αρχικού Resident Evil 2 και δεν είναι "original concept".
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Θα μπορούσες να δηλώσεις απλά ότι ήθελες να ρίξεις ψήφο στο RE 2 Remake και τσίνησες που δεν το βρήκες στις επιλογές
Βασικά αυτό έκανα αλλά πιο εμπεριστατωμένα 😄

Αλλά όσον αφορά τους κανόνες της αγοράς και του εμπορίου παραμένει remake του αρχικού Resident Evil 2 και δεν είναι "original concept".
Για όσους δεν είχαν παίξει το αρχικό, ναι θα το δουν ως τέτοιο (ένα καλό remake δηλαδή). Για εκείνους που είχαν παίξει το αρχικό όμως, δε θα μπορούσες να κάνεις περισσότερο λάθος, αυτοί είναι που θα διαπιστώσουν ότι αυτό που έχει γίνει στο παιχνίδι δεν έχει προηγούμενο.
Όσο για τους κανόνες της αγοράς, επίσης κάνεις λάθος. Υπάρχει και ο όρος re-imagined που είναι original concept όταν τροποποιείται σε δραματικό βαθμό το αρχικό όραμα του παιχνιδιού. Οι φανς το χαρακτηρίζουν έτσι, η Capcom επίσης. Και στο εμπόριο βγήκε με τιμή 60€, όσο θα είχε ένας νέος AAA τίτλος ενώ τα Crash (trilogy, team racing) 40. Γιατί άραγε...

Παίζει να είμαστε πάντως οι μόνοι που δεν το έχουμε στις επιλογές, έστω κι αν είναι "ανεπίσημο φορουμικό" poll. 😑
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Δεν έχω καταφέρει να παίξω τίποτα από αυτά, και για αυτό θα ψηφίσω αυτό που ψήνω περισσότερο από όλα αυτά να παίξω άμμεσα. Έτσι η ψήφος πάει στο red Dead 2 .
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Το ότι "είμαστε οι μόνοι που δεν έχουμε το RE2 ως επιλογή" δεν θα μπορούσε να με απασχολεί λιγότερο βασικά, αλλά επειδή είμαι ελευθεριακός άνθρωπος και πλέον έχουμε και πολλς...


Θα σεβαστώ την ετυμηγορία του λαού.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Δεν έχω παίξει ούτε ένα από όλα αυτά :giankos: Θα ψηφίσω Disco Elysium γιατί έχει μακράν το πιο ενδιαφέρον concept.
 
Top Bottom