What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Guides και άλλα

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Update
<span class="bbcode_spoiler">Μάγκες, μια και υπάρχει το οικόπεδο, ας ρίξω και τα μπετά. Θα το πάω φλού.
Μιάς και είμαστε στο Hardware section, εδώ και στο επόμενα 2 πόστ θα βρείτε How to's και troubleshooting tips για ότι μπορεί να προκύψει, ώστε να έχετε έναν πονοκέφαλο λιγότερο σε περίπτωση που το πισί σας κάνει νάζια. Αλλά έχει πολύ δουλειά, οπότε θα αργήσει λιγάκι. Τώρα βέβαια θα ρωτήσετε "καλά ρε μεγάλε, δεν βαριέσαι;" Η απάντηση είναι νομίζω προφανής. Φυσικά και βαριέμαι, για αυτό και το κάνω, για να περάσει η ώρα μου.</span>

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Mε απλά φραπεδίσια λόγια θα σας ανοίξω την καρδιά μου για τους δίσκους του πισιού σας, τις διαφορές μεταξύ Συμπαγών και Σκληρών, και άλλες σάλτσες για να περάσει η ώρα μου.

Και ξεκινάω λέγοντας πως η πιο ουσιαστική αναβάθμιση ενός PC είναι ΜΑΚΡΑΝ η επιλογή ενός SSD για το λειτουργικό σύστημα. Και η κάρτα γραφικών, βεβαίως βεβαίως, αλλά όχι τόσο.

SSD vs HDD

Δεν θα διαβάσετε τεχνικές λεπτομέρειες, μόνο κάποιες βασικές διαφορές, τα θετικά και τα αρνητικά τους.

HDD
<span class="bbcode_spoiler">Όλοι τους ξέρουν, όλοι τους έχουν, όλοι τους αγαπάνε. Το γνωστό πιστό σκυλί, με μεγάλες ως τεράστιες δυνατότητες αποθήκευσης δεδομένων (Σειρήνα, Πράιβετ, Βίβιντ, Μάρκ Ντορσέλ κλπκλπ)
Τεράστια σύν η τιμή απόκτησης, ο λόγος GB/ευρώ, και φυσικά ο απεριόριστος αριθμός εγγραφών.
Αρνητικά
Bέβαια, αν τα κακαρώσει, είναι μια και καλή και δίχως προειδοποίηση πολλές φορές, οπότε λέτε αντίο γλυκιά μου στην Jenna και τις φιλενάδες της.
Πολλά μηχανικά μέρη, άρα έξτρα κατανάλωση ενέργειας και έξτρα θόρυβος.</span>

SSD
<span class="bbcode_spoiler">Τα ακριβά αρώματα μπαίνουν σε μικρά μπουκαλάκια, αλλά εδώ δεν μιλάω ούτε για αρώματα ούτε για μπουκάλια. Μιλάω για ταχύτητα. Στα πάντα. Το τεράστιο πλεονέκτημα των SSD είναι ο σχεδόν μηδενικός χρόνος ανάγνωσης των δεδομένων. Κάτι που σημαίνει πως φορτώνει τα πάντα σαν αστραπή. Eπιπλέον, χρειάζεται λιγότερη ενέργεια για να λειτουργήσει, άρα παράγει και λιγότερη ζέστη. Επίσης, είναι πιο μικρός από έναν HDD. Αν πεθάνει, απλά δεν μπορούμε να του περάσουμε νέα δεδομένα, μπορούμε όμως να διαβάσουμε κανονικά τα ήδη υπάρχοντα. Αυτό πρακτικά ισχύει μέχρι να πάψει να λειτουργεί ο NAND. Τι; Πόσο; Υπολογίστε καμιά δεκαριά χρόνια...

Και πάμε στα αρνητικούλια... Οι πιο πολλοί λένε για τον -και καλά- περιορισμένο αριθμό εγγραφών σε έναν SSD. Το ακούει κάποιος και αμέσως αμέσως αρχίζουν οι ψύλλοι να μπαινοβγαίνουν στα αυτιά του. Ακούστε αυτό. 1.000.000 εγγραφές ( ή ώρες λειτουργίας, ότι σας βολεύει) είναι το στάνταρ. Που σημαίνει τι ακριβώς; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να φτάσετε αυτές τις εγγραφές!!!

Μίνι υποσημείωση. Δεν χρειάζεται Defrag. Όλοι το λένε, και όλοι ξέρουμε πως μειώνεται ο χρόνος ζωής. Ποιός σας είπε το γιατί; Είναι εξαιρετικά απλό. Defrag στον SSD σημαίνει μετακίνηση των δεδομένων από ένα σημείο στο άλλο, άρα επιπλέον εγγραφές. Simple as that. </span>

-Μα, ρε μεγάλε, όλα αυτά δεν είναι και τόσο αρνητικά.
-Προφανώς και δεν είναι αρνητικά, απλά σήμερα που η ταχύτητα είναι Must, οι HDD περιορίζουν το σύστημα σε αυτό τον τομέα. Προσωπικά θεωρώ τον συνδυασμό SSD για OS και apps,games και HDD για αποθήκη δεδομένων ως τον ιδανικό. Όπως και όλοι σας πιστεύω.

Hybrid Drives

<span class="bbcode_spoiler">Αξίζει μια αναφορά για την γνώση και μόνο. Δημιουργήθηκαν με σκοπό να συνδυάσουν τις τεράστιες δυνατότητες αποθήκευσης των HDD με τις επιδόσεις ενός SSD, σε τιμή λίγο πιο πάνω από το κόστος ενός απλού HDD. Αυτό έγινε για να μην χρειάζεται η αγορά ενός HDD για αποθήκευση και ενός SSD για OS, apps, games, κλπ. H αλήθεια όμως, είναι πως δεν είναι γρήγοροι όσο οι SSD, πιο πολύ σαν γρήγοροι HDD είναι. Δεν αξίζει το επιπλέον κόστος.</span>

Και μια και μιλάμε για ταχύτητα, ας κάνω και μια αναφορά στα RAMDISKS
Need for Speed
<span class="bbcode_spoiler">Αυτά λοιπόν, είναι εικονικοί δίσκοι-drives, φτιαγμένα από μέρος της RAM του συστήματος μέσω προγράμματος. Όσο πιο πολύ RAM έχουμε, τόσο πιο μεγάλο το Drive που μπορούμε να φτιάξουμε. </span>
Γιατί να το φτιάξω;
<span class="bbcode_spoiler">Είναι δεκάδες φορές πιο γρήγορο και από SSD!!!!!!!!
Θέλω να κάνω rendering. Θα ξεμπερδέψω σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Έχω περιέργεια να δώ τρελά νούμερα σε Benchmark για HDD/SSD.</span>
Δεν το θέλω επειδή
<span class="bbcode_spoiler">Τα δεδομένα χάνονται με το κλείσιμο του PC, εκτός και αν τα σώσω κάπου.
Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος/άκυρης επανεκκίνησης, τα κλαίω και πάλι τα δεδομένα.
Πολύ μικρή χωρητικότητα. </span>

Ρίχνω τα τούβουλα και ανακατώνω το γαρμπίλι...
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Troubleshooting
<span class="bbcode_spoiler">SSD
<span class="bbcode_spoiler">Απενεργοποίηση Hybernate- Αλλαγή μεγέθους Page File
Αυτό το κάνουμε συνήθως όταν διαπιστώσουμε πως έχουμε πολύ λιγότερο ελεύθερο χώρο από όσο θα έπρεπε.
1. Άνοιξε το command prompt (κατά προτίμηση ως admin), και γράψε powercfg -h off. Μόνο αν δεν το χρησιμοποιείς το Hybernate.
2. Start-> Γράψε Advanced settings. Bρές το View advanced system settings -> Κουμπί Settings (κάτω από το performance)->advanced->change, βάλε ένα νούμερο γύρω στα 2048-4096.</span>
SFC /scannow
<span class="bbcode_spoiler">Αυτή η ρημαδοεντολή είναι το πασπαρτού για επαναφορά της Registry σε μαμίσιες ρυθμίσεις. Ο λόγος που την χρησιμοποιούμε είναι conflicts,καθαρισμός ή corruption στην registry, και βοηθάει στην αποφυγή του Format.</span>
Browser issues
Internet Explorer
<span class="bbcode_spoiler">Αν υπάρχει κάποιος που τον χρησιμοποιεί ακόμα, είναι ήρωας. Όσοι όμως δεν τον χρησιμοποιείτε, ούτε να διανοηθείτε την απεγκατάσταση. Θα σας κάνει το σύστημα ασταθές σαν ζελέ την ώρα σεισμού, και άλλα κουλά</span>
Firefox
Ωραίος browser, αλλά βγάζει και αυτός γούστα όταν φορτωθεί πολύ. Πρίν αρχίσεις όμως τα ευχέλαια, ανασκόπηση των ευαγγελίων κλπ επειδή σέρνεται, ξεκίνα με το βασικό. Help->Troubleshooting Information-> Reset Firefox. Δίνεις το Οκ, και περίμενε μέχρι να ανοίξει παραθύρι με πληροφορίες για το τι δεδομένα έχουν σωθεί. Πάτα Finish και ξεκινάει ο Browser. Λογικά, η απόδοση θα έχει στρώσει. Αν όχι, πάμε σε
Φρικαλέο troubleshooting
Για αρχή, ξεκινάμε την αλεπού σε safe mode
</span>

Gamer's corner
<span class="bbcode_spoiler">Steam verify game integrity
<span class="bbcode_spoiler">Steam, κλίκ στο Games. Ξανά κλίκ στο view Games Library. Δεξί κλίκ στο παιχνιδάκι που θές. Ξανά κλίκ στο properties. Μετά ξανά κλίκ στο local files. Φυσικά, ξανά κλίκ στο Verify Integrity of Game Cache.</span>

How to setup Dosbox
<span class="bbcode_spoiler">Έχετε βαρεθεί τα σούπερ ουάου γραφικά, θέλετε να παίξετε κάτι παλιό, αλλά η ρημάδα η ασυμβατότητα σας τα κάνει μαντάρα. Το DosBox είναι εδώ όμως, για να λύσει τα χέρια μας μάγκες. Πάμε να το σετάρουμε.
Κατεβάστε το http://www.dosbox.com/download.php?main=1" class="bbcode_url">DosBox 0.74
Δημιουργήστε έναν νέο φάκελο που θα χρησιμεύσει ως εικονικό C:\ για το πρόγραμμα.
My computer->c:\users\το όνομά σου, κάνε new folder με όνομα πχ oldgames
Start->DosBox options->config edit. Στο notepad που θα ανοίξει, πάτε κάτω κάτω και γράψτε
mount c "c:\users\your name\oldgames"
c:
Τρέξτε το DosBox
Αν όλα πήγαν καλά και δεν ανατινάξατε τίποτα, είστε έτοιμοι να τρέξετε τα παιχνιδάκια σας.
Καλή διασκέδαση.</span></span>

Εχτελούντε εργασίε
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Eδώ θα δείτε πως το παίζουμε χαρούμενα... Σόρυ, χαρούμενες νοικοκυρές εννοώ... Στο Πισάκι μας.
Από στήσιμο-λύσιμο, μέχρι καθάρισμα

Λέγκο καταστάσεις.
<span class="bbcode_spoiler">Πλέον, το να φτιάξει κάποιος ένα συστηματάκι έχει γίνει παιχνιδάκι. Plug 'n pray. Ο καθένας μπορεί να στήσει ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ ένα PC από το μηδέν. Χωρίς να τινάξει το σπίτι στον αέρα. Έτσι ελπίζω τουλάχιστον.</span>

<span class="bbcode_spoiler">H σειρά που τοποθετούμε τα κομμάτια του hardware δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, εκτός από την περίπτωση που κάποιο component εμποδίζει την εύκολη τοποθέτηση κάποιου άλλου. Προσωπικά ξεκινάω πάντα από HDD/SSD, μητρική και τροφοδοτικό (καθώς και το backplate της ψύκτρας εφόσον δεν είναι η stock). Μετά CPU, θερμοαγώγιμη πάστα, RAM, και έπειτα κάρτα γραφικών. Μετά κουμπώνω και την ψύκτρα της CPU. Αλλά αυτή η σειρά είναι αυτή που βολεύει εμένα, την αναφέρω σαν παράδειγμα και μόνο.</span>

Τι προσέχω.
<span class="bbcode_spoiler">Μητρική. Βιδώνουμε την μητρική αφού πρώτα έχουμε βάλει τα standoffs, τις χρυσές βιδούλες που έρχονται μαζί της. Αν δεν το κάνετε, μπορεί να μην ξεκινάει κάν το σύστημα, ή να μην δέχεται όλα τα RAM slots λόγω βραχυκυκλώματος.
RAM. Πιέζουμε ελαφρά τις ακρες, και μόλις μπεί το στικάκι σωστά, οι ασφάλειες κλείνουν από μόνες τους.
Tροφοδοτικό. Με αποσπώμενα καλώδια (modular) είναι το ιδανικό, καθώς γίνεται πολύ πιο καλά και εύκολα η διαχείρηση των καλωδίων, ώστε να μην έχουμε θέματα με το airflow μέσα στο κουτί. Εναλλακτικά, υπάρχουν ειδικά λουράκια για αυτό τον σκοπό, για να αποφεύγετε μακαρονάδες.</span>
Καθαρισμός
<span class="bbcode_spoiler">Οκ, έχετε λιώσει στο gaming και δεν δίνετε σημασία στα σημάδια κόπωσης του πισιού σας (βρυχυθμοί από λιοντάρια, σπουργίτια που μπαινοβγαίνουν στο case, κλπ). Δάτ ιζ μπάντ. Βάλτε γαντάκια, πάρτε σκούπα, φαράσι, πεπιεσμένο αέρα και βγάλτε έξω στο μπαλκόνι το ταλαιπωρημένο κορμάκι του πισιού σας για να μην γεμίσει το δωμάτιο με πυρηνικά απόβλητα και σκόνη. Προσωπικά είμαι μερακλής και λύνω όλο το PC, μέχρι και τα φίλτρα από το μπροστινό μέρος του case αφαιρώ για ολική αφαίρεση σκόνης (είναι και το μόνο κομμάτι που καθαρίζω με νερό, αφού έχω αφαιρέσει τις νυχτερίδες και διάφορα διαπλανητικά σωματίδια).
Για τα δύσκολα σημεία, προτείνω πινελάκι. Βοηθάει πάρα πολύ. </span>
Πως λύνεται;
<span class="bbcode_spoiler">Τραβάω το καλώδιο δίχως δεύτερη σκέψη. Εεεεεεε, εννοώ πως κλείνω το PC, κλείνω το τροφοδοτικό, αφαιρώ το καλώδιο του, αφαιρώ συνδέσεις κλπ, για να μείνει μόνο το case</span>
Διακοπή για burger, pizza, μπυρόνια κλπκλπ.
 

vlasis_borachos

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
91
Θα ήθελα έναν οδηγό να μην παίρνει ρεπό, να είναι πάντα διαθέσιμος να με πάει όπου θέλω, να μην κάνει ταρζανιές στο δρόμο, και να μην μιλάει πολύ.


Υ.Γ. ψήφισα "άλλο"
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
ψηφισα την τελευταια επιλογη. δεν το εννοω, αλλα ετσι, απο αντιδραση.. :facepalm:

οντοπικ, αναφερεσαι μονο σε guides για hardware? επειδη δεν την παλευω με οβερκλοκινγκ και τετοια, θα προτιμουσα ειναι η αληθεια, καποιες προτασεις για software..
αντιιικα, σουιτες (οχι ρόαγιαλ, γραφειου εννοω), χρησιμα προγραμματα κλπ, οχι με την ψυχρη ματια μιας σελιδας στο νετ, αλλα απο on hands εμπειριες δικες σου, αλλα και των χρηστων του ρεηκουί.
 

petross

Gelatinous Cube
Joined
Dec 8, 2012
Messages
85
Ψηφος εμπιστοσυνης στο how to guide, (ε)ξωτικες συνταγες κανεις;
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952


Brother Bruce wrote:
ψηφισα την τελευταια επιλογη. δεν το εννοω, αλλα ετσι, απο αντιδραση.. :facepalm:

οντοπικ, αναφερεσαι μονο σε guides για hardware? επειδη δεν την παλευω με οβερκλοκινγκ και τετοια, θα προτιμουσα ειναι η αληθεια, καποιες προτασεις για software..
αντιιικα, σουιτες (οχι ρόαγιαλ, γραφειου εννοω), χρησιμα προγραμματα κλπ, οχι με την ψυχρη ματια μιας σελιδας στο νετ, αλλα απο on hands εμπειριες δικες σου, αλλα και των χρηστων του ρεηκουί.</blockquote>

Αναφέρομαι σε οτιδήποτε μπορεί να θεωρήσετε χρήσιμο, πχ walkthrough για games! Οι προτάσεις για το software είναι πολύ καλή ιδέα, και ήδη έχω κάποια πραγματάκια στο μυαλό μου για αυτό. Να είσαι stand by.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
να κανω και εγω την βαρυσημαντη δηλωση μου.

το must που ειναι και το OC, το τελειωσες και πολυ καλα μαλιστα.

για να δουμε τι εχουμε.
α) το θεμα hardware, ειναι απλα ατελειωτο και με απειρες παραλλαγες.
β) troubleshooting υπαρχουν αρκετα και καλα, διασκορπισμενα μεσα στο forum.
γ) οι οδηγοι ειναι ενα απιστευτο και δαιδαλωδες πακετο, θα χρειαστεις βοηθεια.

επειδη θεωρω την δημοκρατια, λιπασμα της διαφθορας δεν θα ψηφισω.

η προταση μου ειναι να δημιουργηθει απο τους συναρπαστικους και αγαπητους admin, μια νεα ενοτητα με τιτλο troubleshooting - how to.
με αυτο τον τροπο θα υπαρχουν σε ενα μερος οι software / hardware πονοκεφαλοι.
αν ετοιμαστουν οδηγοι για boot error, υπερθεμανσεις και συχνα προβληματα. πιστευω οτι θα μπει μια ταξη και θα σταματησουν να μπαινουν τα ιδια και τα ιδια ερωτηματα.

αυτο το εγχειρημα πρεπει να ξεκινησει με linux φιλοσοφια, ομαδικη εργασια και updates.
λιγο πολυ ολοι μας εχουμε γκρινιαξει για την ελαχιστη υποστηριξη, ηρθε ο καιρος να αλλαξει αυτο και να υποστηριξει ο ενας τον αλλον.

μια μικρη κουνελισια πινελια
οι οδηγοι για το software, μπορουν να εχουν και την μορφη video.
μπορει να φτιαχτει ενα καναλι στο youtube, το οποιο θα λειτουργει και σαν διαφημιση για το ragequit.

αν δεν ξερει το ragequit ποιο παιχνιδι αξιζει και τι κανει το κοκκινο καλωδιο, ποιος το ξερει;

δεν λεω να ξεκινησει η ενοτητα και να μπουν ολοι με λιστες βλαβων.
λεω να βαλει ο καθενας το λιθαρακι του ωστε να χτιστει μια ωραια βιβλιοθηκη η οποια να προλαβαινει αποριες.

ξεκιναω με οτι εχω φτιαξει εως τωρα.
http://www.youtube.com/playlist?list=PL83EBF17E3305FC64" class="bbcode_url">τα how to απο το καναλι μου στο youtube
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
ελληνότρελλε, γεννησες ενα τερας. :lol: :lol:

κι εγω εχω σκεφτει και σορυ για το hijacking του θρεντ, οτι οι αδμινς θα μπορουσαν να δινουν τα ρηβιου τους σε γιουτιουμπ - βιντεο μορφη. βεβαια χρειαζεται χρονος για το εντιτ ετσι ωστε να δινεται μια αντιπροσωπευτικη εικονα του παιχνιδιου, αλλα ειναι κριμα τοσο ωραια ρηβιους να υπαρχουν μονο γραπτα. ασε που θα ειναι η καλυτερη διαφημιση για το ρεηκουι και απ οτι τουλαχιστον γνωριζω θα ειναι το πρωτο φουλ πακετο γκειμινγκ "hub"στην ελλαδα. σαιτ βαρβατο και ενημερωμενο, φορουμ για το γιατρο και καναλι γιουτιουμπ προχωρημενο. 3 σε 1.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Για αρχή κάνε ένα How to πως να φτιάχνουμε καλό καφέ. Πρέπει να τιμήσεις το καλαμάκι σου. Τι τα έχεις τα πτυχία; :salute:
Υπάρχουν πολλοί που μια ζωή δεν έχουν πετύχει έναν ρημαδοκαφέ, σαν κοριοζούμι τους βγαίνει.
Games και χάλια καφές δεν λέει......

Μετά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για μια ολοκληρωμένη λίστα με χρήσιμα προγράμματα (κατά προτίμηση τζαμπέ). Να φτιαχτεί με την συμμετοχή όλων και να είναι καρφιτσωμένη για να φαίνεται.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
φιλε μου, το μυστικο ενος επιτυχημενου καφε, ειναι η ποσοτητα του νερου πριν τον χτυπησουμε.
για να πετυχεις την ιδανικη ποσοτητα, προτεινω σαν μεζουρα το σφηνοποτηρο.
στο κανω και video αν θελεις
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Λοιπόν μάγκες.
1. Το τέρας το δημιούργησα με στόχο το brainstorming, και έχουμε μπεί δυνατά. Μιλάμε για γκόλ από τα αποδυτήρια. Γουστάρω την συμμετοχή και τις εξαιρετικές ιδέες.
2. Dark Archon, πές μου πως τον πίνεις να σε δώκω την συνταγή. Όσον αφορά τα προγραμματάκια, όλα όσα έχω κατά νού είναι τσαμπέ. Και η συμμετοχή όλων, θεωρώ πως είναι δεδομένη. Ο καθένας κάτι θα ξέρει που δεν ξέρουμε οι υπόλοιποι.
3. Το μυστικό στον καλό φραπέ είναι να βάλεις τόσο νερό ώστε απλά να καλύπτει το μείγμα, όχι παραπάνω. Και κούνημα (όχι χτύπημα) για 30-40 δευτερόλεπτα. Μετά γεμίζεις σιγά σιγά νερό για να φιλτραριστεί στον αφρό, 3-4 παγάκια, και άστον να "κάτσει" για κανα πεντάλεπτο στο ψυγείο (Overclocked edition). Διαλέγεις το αγαπημένο σου καλαμάκι και enjoy! :cheers:
 

c3rberoz

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,466
Ψηφισα "αλλο" γιατι θελω αναλυτικο οδηγο για το πως φτιαχνεται ο σωστος, ελληνικος φραπες (θελω οδηγο απο 'σενα και guest post απο το καλαμακι που να λεει τη δικη του προσωπικη εμπειρια)
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Εγώ τον φραπέ τον πίνω σκέτο. Κακές συνήθειες απο στον στρατό......
Και δυστυχώς ακόμη και σε καφετέριες πολλές φορές ο σκέτος είναι χαλια, σαν μπουγαδόνερο.
Το πιο epic στις καφετεριες, είναι είναι όταν κάποιος στην παρεα παραγγέλνει γλυκό και η αφηρημένη γκαρσόνα του δίνει τον δικό μου, που είναι σκέτος. Το γέλιο της αρκούδας.
:lol: :lol: :lol:
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
ειδικα το guide για το σωστο φραπε, μπορω να σου πω με ειλικρηνια οτι ΕΣΚΙΣΕ!
keep up the good work!

μπορουμε να εχουμε ενα guide για 'σωστο βρωμικο φαι' σε ωρες που το gaming βαραει εξαρση??
ξερεις τι εννοω..... dota2 με ατελειωτα νευρα και απο διπλα η πιτσα να σπαει ρουθουνια και η κρυα μπυρα να ιδρωνει αργα αργα στο γραφειο διπλα στο keyboard....! :cheers:
 

solaufein

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,682
Γενικά υπάρχει ενδιαφέρον για guides ή μινι review με πράγματα που χώνουμε στα πισια μας? (καρτες παντος τυπου, σκληρούς, ψύκτρες, υδροψύξεις κλπ κλπ?)
Τελευταία δεν τραβάω ούτε φωτο ούτε τίποτα από hardware και τετοια, παλιά το κανα συχνά αλλά τώρα χρόνος υπάρχει μόνο το καλοκαίρι, προς Αυγουστο μεριά για hardware
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Κάνε (αν τολμάς) ενα full guide για το Gothic: Dark mysteries mod.
(Δεν κυκλοφοράει πουθενά στο νετ.) Κι εγω θα γίνω οργανωμένος οπαδός σου.
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
ελρικ, για το αρχειο μιλας η για γουωκθρου?
τυπωμενο δε βρηκα οντως, αλλα υπαρχει αυτο εδω απο εναν τυπο με μεγαλη υπομονη και πολυ ελευθερο χρονο προφανως. εχει σιγουρα μεχρι 47 βιντεακια (parts), ισως και παραπανω.

http://www.youtube.com/watch?v=UF461iSa4NI
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Γνωρίζω την ύπαρξη αυτών των βιδεο. Τα μισά απο τα (ελάχιστα) views είναι δικά μου.
Αλλά ο τύπος δεν έχει καμμια σειρά στο παίξιμο του, τρέχει απο δω και απο κει χωρίς να κάνει τιποτα.
Με λίγα λόγια ο οδηγός του είναι για το ανδρικό μόριο.
Σκεφτομαι να φτιάξω με τα χεράκια μου ένα walkthrough για όλες τις αποστολές που αφορούν το mod.
Σκληρό ροκ.
Εφιάλτης.
Μιλάμε για πολλή δουλειά.
Aρκεί βέβαια να διαπιστώσω οτι υπάρχει ενδιαφέρον για ένα τέτοιο εγχείρημα.
Ασημώστε <span style="color:#ff0000">10</span> τουλάχιστον thank you σε αυτό το ποστ και... were in business :deal:
 

alucard

Death Knight
Joined
Nov 27, 2012
Messages
2,991
Δεν έχω παίξει το παιχνίδι, αλλά και μόνο που ψήνεσαι να μπεις στη διαδικασία, έχεις ένα thank you από μένα !
 
Top Bottom