What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

H Microsoft αγόρασε την Bethesda!

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Λογικό αν ισχύουν αυτοί οι αριθμοί (κλεμμένο από το Discord, ναι κάπου υπάρχει κι αυτό)



Εννοείται, δεν το συζητάμε, η Microsoft έκανε την αγορά με τα ψιλά που είχε ο Phil Spencer στις τσέπες του. Το market cap (η αξία των μετοχών) της Sony είναι 95 δις και της Microsoft 1,5 τρις. Το ερώτημα ήταν αν η Microsoft είχε τη διάθεση να ποντάρει χοντρά στο gaming. Αυτό απαντήθηκε σήμερα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Κανείς βέβαια δεν φαίνεται να κάνει τη σύνδεση Microsoft --> Bill Gates --> ΤΣΙΠΑΚΙΑ........

Καλού-κακού όσοι προαγοράσουν τη συλλεκτική του Deathloop ας την ψάξουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ :mad:
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Το ερώτημα είναι τι gaming είναι αυτό που έρχεται με τη Microsoft να καταπίνει μεγάλα studios με brute force attacks. Τα PC εγκλωβισμένα σε sub-par, proprietary λειτουργικά - telemetry fests εσαεί; Το άνοιγμα του Steam σε GNU/FOSS θα πάει άπατο; Οι υπόλοιποι παίκτες της αγοράς κονσολών θα την παλέψουν αν έχουν να ανταγωνιστούν ολόκληρες τάξεις μεγέθους οικονομικής ψαλίδας;

Δυστοπία μου ακούγεται. Νέα entries σε fan-favorite IPs μου φαίνονται, μετά συγχωρήσεως, χάντρες και καθρεφτάκια.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Η αλήθεια είναι πως όσο διαβάζω αυτή την είδηση, μου έρχεται στο μυαλό η ταινία Demolition Man με το Σταλόνε και η αναφορά που γίνεται εκεί για τα "Pizza Wars" στα οποία επικράτησε η Πίτσα Χατ και τώρα όλες οι πιτσαρίες είναι Χατ.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Η αλήθεια είναι πως όσο διαβάζω αυτή την είδηση, μου έρχεται στο μυαλό η ταινία Demolition Man με το Σταλόνε και η αναφορά που γίνεται εκεί για τα "Pizza Wars" στα οποία επικράτησε η Πίτσα Χατ και τώρα όλες οι πιτσαρίες είναι Χατ.

Το ενδιαφερον σε αυτο που λες ειναι οτι υπαρχουν δυο εκδοσεις αναλογως σε τι περιοχη εδωσε περισσοτερα φραγκα το καθε franchise...
taco-bell η pizza-hut

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
δηλαδη γυρισαν την σκηνη δυο φορες για την διαφημιση. Ετσι και αλλιως η ταινια ηταν απαραδεκτα ελεινη οπως η χατ, οι πιτσες και το αλλο το μαραφετι.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
δηλαδη γυρισαν την σκηνη δυο φορες για την διαφημιση. Ετσι και αλλιως η ταινια ηταν απαραδεκτα ελεινη οπως η χατ, οι πιτσες και το αλλο το μαραφετι.

οχι ρε, το εκαναν ποιο ελεινο με dubbing
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Το έριψε ο Κοράκης στο Discord:


With each new console cycle, we evolved together. From bringing mods to consoles with Fallout 4, now over a billion downloads, to the latest technologies fueling Xbox Series X/S. These new systems are optimized for the vast worlds we love to create, with generational leaps not just in graphics, but CPU and data streaming as well. It’s led to our largest engine overhaul since Oblivion, with all new technologies powering our first new IP in 25 years, Starfield, as well as The Elder Scrolls VI.

Επιβεβαιωμένα η Gamebryo μάς αφήνει χρόνους ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Ένδοξη ημέρα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
qv06iwad6jo51.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Επιβεβαιωμένα η Gamebryo μάς αφήνει χρόνους ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Πάλι Gamebryo θα φας, απλά θα έχουμε βαφτίσια πάλι όπως με την "Creation Engine" του Skyrim. Πάρτο απόφαση, και τα εγγόνια σου σε Gamebryo θα παίζουν.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,850
Η mod κοινότητα και οι δημιουργίες της τι θα απογινουν;

Εδιτ: Τουλάχιστον θα ξεμπερδεψουμε από έναν ακόμη launcher (Bethesda launcher)
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Αυτό με τα μοδς είναι ένα θέμα. Φαντάζομαι θα βρεθεί η κατάλληλη φόρμουλα για να συνεχιστεί η υφιστάμενη κατάσταση.

Άλλο θέμα είναι η παρουσία των franchises της bethesda (και πλέον της MS) σε πλατφόρμες όπως το GOG. Θέλω να ελπίζω πως δεν θα τα αποσύρουν όλα πάλι.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ηδη υπαρχει mod support σε παιχνιδια του game pass. Ειναι στο χερι του developer αν θα εχει η οχι

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Εννοείται, δεν το συζητάμε, η Microsoft έκανε την αγορά με τα ψιλά που είχε ο Phil Spencer στις τσέπες του. Το market cap (η αξία των μετοχών) της Sony είναι 95 δις και της Microsoft 1,5 τρις. Το ερώτημα ήταν αν η Microsoft είχε τη διάθεση να ποντάρει χοντρά στο gaming. Αυτό απαντήθηκε σήμερα.
Μόλις έδειξαν στους μετόχους τα έσοδα από gamepass και πόσους συνδρομητές έχουν, άνοιξαν οι κάνουλες. Απλά και όμορφα όταν ρέει το χρήμα. Άλλωστε η MS έχει ποντάρει τα πάντα στο συνδρομητικό software μοντέλο.

Το ερώτημα είναι τι gaming είναι αυτό που έρχεται με τη Microsoft να καταπίνει μεγάλα studios με brute force attacks. Τα PC εγκλωβισμένα σε sub-par, proprietary λειτουργικά - telemetry fests εσαεί; Το άνοιγμα του Steam σε GNU/FOSS θα πάει άπατο; Οι υπόλοιποι παίκτες της αγοράς κονσολών θα την παλέψουν αν έχουν να ανταγωνιστούν ολόκληρες τάξεις μεγέθους οικονομικής ψαλίδας;

Δυστοπία μου ακούγεται. Νέα entries σε fan-favorite IPs μου φαίνονται, μετά συγχωρήσεως, χάντρες και καθρεφτάκια.

Μητσάκο δεν είμαστε στην εποχή του μαλακοπίτουρα του μπάλμερ, η MS κοντεύει να αλλάξει τον πυρήνα των windows με linux. Και να μου το θυμηθείς θα το κάνει στα επόμενα 5 χρόνια (νούμερο που μόλις έβγαλα από τον κώλο μου).
Από τότε που έπιασε ο Μαντέλα, Νουτέλα, όπως τον λένε τέλος πάντων, έχει ανοίξει τις πόρτες στο Linux με κάθε τρόπο και στα ανοιχτά πρότυπα γενικά. Και λογικό, όταν κάποιος κάνει την μισή δουλειά σου τζάμπα γιατί να μην την δεχθείς και να δουλέψεις πάνω σε αυτό;

Επίσης γιατί επιμένει ο πρασινοφρουρός για epic store εξκλούσιβ μόνο αυτός και οι ονειρώξεις του ξέρουν... κανένα παιχνίδι δεν έβγαλε η MS ES exclusive, εκτός αν είχε μπει πριν το αγοράσει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Το ερώτημα είναι τι gaming είναι αυτό που έρχεται με τη Microsoft να καταπίνει μεγάλα studios με brute force attacks. Τα PC εγκλωβισμένα σε sub-par, proprietary λειτουργικά - telemetry fests εσαεί; Το άνοιγμα του Steam σε GNU/FOSS θα πάει άπατο; Οι υπόλοιποι παίκτες της αγοράς κονσολών θα την παλέψουν αν έχουν να ανταγωνιστούν ολόκληρες τάξεις μεγέθους οικονομικής ψαλίδας;

Δυστοπία μου ακούγεται. Νέα entries σε fan-favorite IPs μου φαίνονται, μετά συγχωρήσεως, χάντρες και καθρεφτάκια.

Δεν πιστεύω ότι άλλαξε κάτι σε όσα περιγράφεις με την εξαγορά της Bethesda από τη στιγμή που ούτως ή άλλως τα παιχνίδια της Bethesda δεν είχαν εκδόσεις για Linux και θα έπαιζαν μέσω Proton. Για τους υπόλοιπους παίκτες της αγοράς των κονσολών, με το συμπάθειο κιόλας, χέστηκα. Η Microsoft κυκλοφορεί τα πάντα day 1 σε PC (και ειδικότερα Steam), η Sony ήδη έδειξε τις προθέσεις της με την αποκλειστικότητα του Final Fantasy 16 για κάποιο χρονικό διάστημα. Μάλιστα ήδη κινούνταν για αποκλειστικότητα για το Starfield αλλά την πρόλαβε η Microsoft. Αν είχαν πιο PC-friendly στάση θα το συζητούσα, τώρα δεν με ενδιαφέρει να πω την αλήθεια. Ούτως ή άλλως μιλάμε για εντελώς κλειστές πλατφόρμες, χειρότερες από τα Windows.
 
Top Bottom