What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

H Microsoft αγόρασε την Bethesda!

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
Αν και ταιριάζει περισσότερο στο Linux Gaming, το ποστάρω εδώ μπας και το δουν δέκα μάτια παραπάνω.



Συμφωνώ πως πάμε για το πιο μεθοδικό vendor lock-in που έγινε ποτέ. "This is how liberty dies... With thunderous applause" που είπε και η Padme.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
μια ζωή στην κλάψα οι λινουξάδες. Είπαμε κοντεύει να αλλάξει πυρήνα η MS να βάλει linux και θα το κάνει, όταν το κάνει όσο και να το δένει το γαϊδούρι μετά το compatibility θα είναι στο θεό.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
Ποια κλάψα ρε Νίτρε; Την ημέρα που η MS φορέσει Linux kernel στα Windoze, το desktop Linux πέθανε. Οι ΜS αυτού του πλανήτη είναι εγγενώς εχθροί του ελεύθερου λογισμικού. Χρειάζεται όντως να τεκμηριώσω το προφανές; Γενικότερα, έχουμε όλοι ως κοινή βάση την ειδοποιό διαφορά GNU/FOSS με την κάθε MS, ή απλά ακούγομαι σαν τον τρελό του χωριού;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
δηλαδή μου λες ότι μόλις γίνουν όλα όσα τρέχουν σε windows συμβατά με το linux, το τελευταίο που είναι φρι θα πεθάνει;
Γιατί εγώ θα είμαι από τους πρώτους που θα φύγει πετώντας από τα windows προς linux.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
Μάλιστα. Όταν λέμε free, εννοούμε free as in freedom, συμφωνούμε όλοι σε αυτό; Έχουμε κοινή αντίληψη της έννοιας του ελεύθερου λογισμικού, όπως περιγράφεται εδώ, από τον εμπνευστή του (6:27);

Παραθέτω την άδεια χρήσης του Linux kernel:

Σου λέω πως τη στιγμή που τα Windows θα έχουν "Linux kernel", απλά θα έχεις γυρίσει στο 2001. Αυτός ο kernel δεν θα είναι free. Σκοπός δεν είναι να έχεις τον Linux kernel μιας megacorp. Σκοπός είναι το λειτουργικό που τρέχεις να μην έχει καμία απολύτως εμπορική σχέση με οποιαδήποτε megacorp. Open Source δε σημαίνει Free Software.

Συνεπώς, το ζητούμενο δεν είναι η συμβατότητα Windows-GNU/Linux, για να παίζουμε εμείς τα παιχνίδια μας. Καμία διαφορά δεν θα έχει για εμάς σαν τελικούς χρήστες αν η Microsoft θα χρησιμοποιεί Linux kernel, BSD kernel ή MacOS kernel στα Windows, όσο τα Windows δεν είναι Free Software.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,660
Αν και ταιριάζει περισσότερο στο Linux Gaming,
Δεν συμφωνώ ότι είναι πλήγμα για τον Vulkan. Ο Vulkan έχει ήδη αποδείξει είναι το καλύτερο και πιο ανεπτυγμένο API νέας γενιάς και με ευρύτερη υποστήριξη. Και επιπλέον ακόμα και το DX12 δεν είναι πια καν πρόβλημα αφού μεταφράζεται απροβλημάτιστα σε Vulkan. Και από την δική μου οπτική ο παπάρας τού DOOM είχε τα τελευταία χρόνια μια ανεξήγητα προσβλητική στάση απέναντι στο λίνουξ. Και απλά για μένα είχε γούστο το γεγονός ότι πολύ σύντομα (λόγω Vulkan) το DOOM είχε καλύτερες επιδόσεις στο λίνουξ σε σχέση με τα windows.

μετά το compatibility θα είναι στο θεό
δεν έχεις ιδέα γιατί μιλάς έτσι δεν είναι;

Ουσιαστικά σήμερα το λίνουξ έχει ίσως τις μισές (μπορεί και πάνω από τις μισές) περιπτώσεις καλύτερες επιδόσεις από τα windows ειδικά αν μιλάμε για μια RX5500. Έχει ξεκάθαρα καλύτερη υλοποίηση OGL, και το DXVK (μετάφραση DX σε Vulkan) ως δια μαγείας συχνά υπερέχει από το ιθαγενές DX τών windows. Πρακτικά σχεδόν όλα τα παιχνίδια παίζουν στο λίνουξ και συχνά παιχνίδια που έχουν πρόβλημα στα windows στο λίνουξ παίζουν μια χαρά. Προβλήματα κυρίως υπάρχουν με διάφορα αντιτσήτ και φυσικά αν είναι στο windows store το ξεχνάς παντελώς στο λίνουξ. Αν κάνει η microsoft αποκλειστικότητες αυτό δεν έχει καμμία σχέση με συμβατότητα, είναι απλά πλέον αποκλειστικότητες.

Το δικό μου παράπονο δεν είναι για την microsoft που έχει λεφτά και αγοράζει τούς πάντες. Και θα έλεγα ότι τουλάχιστον το βρίσκω λιγότερο κοροϊδία από αυτό που κάνει η έπικ. Αλλά γιατί το να μην αγγίζει κανείς νέα παιχνίδια αν δεν παίζουν στο λίνουξ θεωρείται τόσο παράλογο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
Το δικό μου παράπονο δεν είναι για την microsoft που έχει λεφτά και αγοράζει τούς πάντες. Και θα έλεγα ότι τουλάχιστον το βρίσκω λιγότερο κοροϊδία από αυτό που κάνει η έπικ. Αλλά γιατί το να μην αγγίζει κανείς νέα παιχνίδια αν δεν παίζουν στο λίνουξ θεωρείται τόσο παράλογο.

Δεν το θεωρώ παράλογο, ο καθένας μας είναι ελεύθερος να θέσει για τον εαυτό του όποια όρια θέλει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
Δεν γίνομαι κατανοητός... :(

Πιθανώς, είναι πρωί ακόμα και μόλις έκανα καφέ οπότε ο εγκέφαλός μου θα αρχίσει σε λίγο να λειτουργεί. Εξήγησέ μου παρακαλώ!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,669
Αλλά γιατί το να μην αγγίζει κανείς νέα παιχνίδια αν δεν παίζουν στο λίνουξ θεωρείται τόσο παράλογο.
Παράλογο δε θα έλεγα, απλά εκείνος χάνει συγκεκριμένες εμπειρίες (και ναι υπάρχουν καλά νέα παιχνίδια, τρελό, το ξέρω). Παράλογο είναι να έχει κάποιος απαίτηση-περιμένει από τους άλλους να μην παίξουν παιχνίδια στην πλατφόρμα / λειτουργικό της επιλογής τους. ;)
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889

Σε ερώτηση σχετικά με την διαθεσιμότητα των παιχνιδιών της Zenimax και σε άλλες κονσόλες ο Phil Spencer απάντησε, δυστυχώς στον player του Yahoo δεν είχε μπάρα για να επιλέξω/δω τον χρόνο του βίντεο :gap::

"...as the Xbox community, what they should feel is this is a huge investment in the experiences that they're going to have in the Xbox ecosystem. We want the Xbox ecosystem to be the absolutely best place to play, and we think game availability is absolutely a part of that."

Σαν να λέει "Δεν τα σκάσαμε χοντρά, για να πουλάμε Playstation".
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
Σαν να λέει "Δεν τα σκάσαμε χοντρά, για να πουλάμε Playstation".

Νομίζω ότι αυτό είναι προφανές σε όποιον δεν αρνείται να δει την πραγματικότητα. Γράφει ο άλλος "τα παιχνίδια της Bethesda πουλάνε καλά στο Playstation, η Microsoft δεν θέλει να χάσει τα λεφτά" και δεν καταλαβαίνει ότι τα χρήματα από τις πωλήσεις ενός Elder Scrolls στο Playstation τα έχει ο Nadella στην τουαλέτα του για να σκουπίζεται. Νομίζει ότι η Microsoft αγόρασε την Bethesda για να κάνει τον third-party publisher και δεν βλέπει ότι Google και Amazon μπαίνουν ήδη στο gaming. Οι γιγαντιαίες εταιρίες κινούν τα πιόνια τους ενόψει του platform-agnostic μέλλοντος που θα εκμηδενίσει αργά ή γρήγορα τη σημασία του hardware, οπότε το διαθέσιμο περιεχόμενο θα ορίσει νικητές και ηττημένους.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
Όποιος κερδίσει το φλερτ με τη Valve και καταφέρει να έχει αμφίδρομη υποστήριξη με το Steam, ήτοι αγοράζεις από Steam αλλά παίζεις και στο δικό μας hardware, θα βγει πολύ μπροστά σε αυτήν την κούρσα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Όποιος κερδίσει το φλερτ με τη Valve και καταφέρει να έχει αμφίδρομη υποστήριξη με το Steam, ήτοι αγοράζεις από Steam αλλά παίζεις και στο δικό μας hardware, θα βγει πολύ μπροστά σε αυτήν την κούρσα.
Το XBOX έχει το πλεονέκτημα του DirectX, θα ήταν υπέροχο βέβαια να βλέπαμε κάτι από πλευράς Sony με Vulkan πχ, αλλά νομίζω η Sony κλασσικά έχει δικό της κλειστό API.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
Όποιος κερδίσει το φλερτ με τη Valve και καταφέρει να έχει αμφίδρομη υποστήριξη με το Steam, ήτοι αγοράζεις από Steam αλλά παίζεις και στο δικό μας hardware, θα βγει πολύ μπροστά σε αυτήν την κούρσα.

Λογικά κάποια στιγμή κάποιος θα αγοράσει και την Valve. Φαντάζομαι όχι όσο ο Gabe Newell παραμένει ενεργός/εν ζωή αλλά μετά όλα είναι ανοικτά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Νομίζω ότι οι κινήσεις των MS, Amazon & Google θα πυροδοτήσουν εξελίξεις και στο Steam (και θα έπρεπε άμεσα μάλιστα). Σκεφτείτε πόσα παιχνίδια γίνονται πλέον διαθέσιμα μέσω συνδρομών. Αυτά φυσικά συνεπάγονται και πτώση πωλήσεων. 15 εκατομμύρια ενεργούς συνδρομητές δίνει το GamePass. Αυτοί προφανώς (η μεγάλη πλειοψηφία τους τουλάχιστον) δεν πρόκειται να αγοράσουν ένα παιχνίδι αν υπάρχει στην πλατφόρμα τους. Και δεν μιλάμε πλέον για games από έναν publisher όπως μέχρι τώρα, αλλά για μεγάλες libraries με παιχνίδια βαρβάτα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Νομίζω ότι οι κινήσεις των MS, Amazon & Google θα πυροδοτήσουν εξελίξεις και στο Steam (και θα έπρεπε άμεσα μάλιστα). Σκεφτείτε πόσα παιχνίδια γίνονται πλέον διαθέσιμα μέσω συνδρομών. Αυτά φυσικά συνεπάγονται και πτώση πωλήσεων. 15 εκατομμύρια ενεργούς συνδρομητές δίνει το GamePass. Αυτοί προφανώς (η μεγάλη πλειοψηφία τους τουλάχιστον) δεν πρόκειται να αγοράσουν ένα παιχνίδι αν υπάρχει στην πλατφόρμα τους. Και δεν μιλάμε πλέον για games από έναν publisher όπως μέχρι τώρα, αλλά για μεγάλες libraries με παιχνίδια βαρβάτα.
χμ... θα το αγόραζαν όμως αν δεν ήταν το gamepass ή απλά θα έπαιζαν λιγότερα παιχνίδια; Τώρα θα μου πεις και αυτά που θα αγόραζαν θα χάσουν, αλλά πόσοι είναι αυτοί και πόσοι είναι που παίζουν στο PC όπου παίζει μπάλα το steam?
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πες ότι βγαίνει το επόμενο Doom ή οτιδήποτε τέλος πάντων. Παιχνίδι που θα το παίξει όλος ο κόσμος, θα το τελειώσει και θα πάει στο επόμενο. Γιατί να το αγοράσεις όταν μπορείς να το έχεις την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του με ένα μικρό ποσοστό της συνολικής τιμής του και μαζί να έχεις και πόσα άλλα παιχνίδια; Όταν ξέρεις ότι θα παίξεις για ένα μήνα και μετά θα παίξεις κάτι άλλο καινούργιο. Σου προσφέρει κάτι παραπάνω η αγορασμένη έκδοση;

Και πλέον ξέρεις ότι το Doom, το Starfield το οποιοδήποτε, όντας first party της MS, θα είναι για πάντα στο GamePass. Αν θες να το πάρεις θα το πάρεις όταν πέσει στα 15€ αφού πρώτα το έχεις παίξει στο GamePass.

Θα αγοράσεις το νέο Pathfinder που θα κολλήσεις για κάνα χρόνο ή θα μαζέψεις λεφτά να πάρεις μία συλλεκτική έκδοση ενός παιχνιδιού που σου αρέσει πραγματικά πολύ

Δεν υπερασπίζομαι το συνδρομητικό μοντέλο, παρότι έτσι ακούγεται, αλλά νομίζω ότι έχει λογική αυτό. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι ότι και τώρα τα παιχνίδια του Steam τα έχουμε...
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
Και πλέον ξέρεις ότι το Doom, το Starfield το οποιοδήποτε, όντας first party της MS, θα είναι για πάντα στο GamePass.

Θα είναι στο GamePass για όσο η MS αποφασίσει. Όχι για πάντα. Ούτε για όσο αποφασίσει ο παίκτης.
 
Top Bottom