What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Half Life Alyx (do you guys not have VR?)

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
Μα και γω με επεξεργαστή του 2012 είμαι και low-mid end GPU. Αλλά όπως σκέφτομαι και ελοχεύω σε hardware sites για νέες AMD CPUs που θα αναβαθμίσω σύντομα ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΑΚΙΣΩ ΤΟΝ ΣΡΕΝΤΕΡ ΤΟΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΣΤΟ ΜΟΡΤΑΛ ΚΟΜΠΑΤ, έτσι σκέφτομαι και για VR.
Εννοείται όχι early adopter του παιχνιδιού. Έτσι κι αλλιώς δεν έχω χρόνο. Δυστυχώς δεν θα ανέβω και γω στο κύμα τόσο γρήγορα, όσο το 2004 με το Half Life 2.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,348
Φαίνεται πως η ανακοίνωση του παιχνιδιού έδωσε μια ώθηση στις πωλήσεις του Valve Index:


Προφανώς το διαθέσιμο στοκ θα ήταν σχετικά χαμηλό αλλά είναι μια ένδειξη ότι υπάρχει ενδιαφέρον. Θα ήθελα πολύ να μάθω αν αυτοί που αγοράζουν το Index είναι καινούριοι πελάτες ή απλά αναβαθμίζουν από κάποιο άλλο headset.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,403
Το θέμα δεν είναι να αγοράσεις το index, οκ ακόμα και εμείς οι φτωχομπινέδες θα μπορούσαμε να πούμε να βάλουμε ένα 50άρικο το μήνα στην άκρη και να το αγοράσουμε. Το θέμα είναι ότι θές ένα χιλιάρικο για pc που να τρέχει το index και το κάθε κράνος, και αυτά αλλάζουν και γίνονται obsolete γρήγορα.
Αν μαζεύω 1 χρόνο να πάρω το pc και μέχρι να μαζέψω για το κράνος πρέπει να ξαναπάρω pc... ε παπάγια...
Το θέμα είναι με 1 χιλιάρικο και λιγότερο να μπορείς να τα πάρεις και τα 2, πχ να πέσει το κράνος στην τιμή μιας καλής οθόνης στα 300€ (μαζί με τα κοντρόλια και μιλάω για σοβαρό VR όχι κινητό με 2 φακούς) και να μπορείς να το τρέξεις με hardware 500-600€.
Τότε άνετα μπορεί να γίνει mainstream.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,882
Μέχρι τώρα έλεγα πόσο παράξενοι είναι όλοι αυτοί που κάθονται και βλέπουν σε Twitch και YouTube άλλους να παίζουν. Ε, ήρθε νμζ η στιγμή και για μένα να γίνω κι εγώ παράξενος.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,348
Μέχρι τώρα έλεγα πόσο παράξενοι είναι όλοι αυτοί που κάθονται και βλέπουν σε Twitch και YouTube άλλους να παίζουν. Ε, ήρθε νμζ η στιγμή και για μένα να γίνω κι εγώ παράξενος.

Έτσι ακριβώς. Ποπκορνάκι και Youtube.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Σε κάνα μήνα δυο μετά την κυκλοφορία και αφού πουλήσει η valve όσα headset μπορέσει θα βγει mod ή και official update και θα το παίξουμε στις οθονίτσες μας μην αγχώνεστε..
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,625
@d3ser7fox@gmail_com πες μου λίγο πώς θα ήθελες να ορίσω το username σου για να μην φαίνεται η διεύθυνση mail έτσι ωμά!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,403
Σε κάνα μήνα δυο μετά την κυκλοφορία και αφού πουλήσει η valve όσα headset μπορέσει θα βγει mod ή και official update και θα το παίξουμε στις οθονίτσες μας μην αγχώνεστε..
αν κρίνω από τον τρόπο χειρισμού που είδα στο βίντεο, δύσκολο.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,150
να ρωτήσω τώρα. Αυτό το vr που έχει η valve είναι υποδιαίστερο από αυτά της htc? Γιατί έχω χάσει επισόδεια για το ποιο είναι καλύτερο για αγορά. (ναι θα πάρω vr. δεν υπάρχει περίπτωση να μην παίξω αυτό το game) :p
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Νομίζω το HTC Vive έχει πολύ καλύτερα υλικά κατασκευής (οθόνες κτλ.), αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Σίγουρα θεωρείται από τα καλύτερα στην αγορά (με ανοιχτό πρωτόκολλο) σε αντίθεση με το Oculus που ενώ είναι πιο διαδεμένο έχει πλέον δικό του store κτλ.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Πάντα ψήνω ένα VR. Σε simulators θα είναι μαγεία. Αλλά με φρενάρει η τιμή. Σίγουρα μπορούμε να βάζουμε ένα 50ρικο το μήνα στην άκρη για να το πάρουμε, αλλά κάπου τόσο κοστίζει και μια αναβάθμιση και μέχρι να μπουν στην άκρη αυτά τα λεφτά, η αναβάθμιση θα μοιάζει πολύ ωραία ιδέα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,348
να ρωτήσω τώρα. Αυτό το vr που έχει η valve είναι υποδιαίστερο από αυτά της htc? Γιατί έχω χάσει επισόδεια για το ποιο είναι καλύτερο για αγορά. (ναι θα πάρω vr. δεν υπάρχει περίπτωση να μην παίξω αυτό το game) :p

Παρακολούθησα τις συζητήσεις σε διάφορα fora και όλοι συμφωνούν ότι το Index είναι αυτή τη στιγμή η κορυφή. Αν θυμάμαι καλά το μόνο αρνητικό είναι η LCD οθόνη (αντί για OLED που έχουν κάποια).
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
@d3ser7fox@gmail_com πες μου λίγο πώς θα ήθελες να ορίσω το username σου για να μην φαίνεται η διεύθυνση mail έτσι ωμά!
Niris βάλε φίλος..Έψαχνα στα settings χθες δεν το βρήκα από που το αλλάζω :/
edit thanks
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,348
Ο εμετός είναι κομμάτι του immersion, για να νιώθεις την καταπίεση των Combine.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Ο εμετός είναι κομμάτι του immersion, για να νιώθεις την καταπίεση των Combine.
Και στα αεροπλανάκια τα πολλά G! Το χω!!!
 
Top Bottom