What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Hard Drive Mirroring

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Καλησπέρα
Εδώ και 2 βδομαδες περίπου έχω εγκαταστησει linux στον υπολογιστή μου και συγκεκριμένα το Pop Os. Μέχρι στιγμής όλα πηγαίνουν απροσδόκητα καλά και δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα.

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει πως μπορώ να κάνω mirror το πειεχόμενο ενός σκληρού σε κάποιον άλλον.
Στα windows μεσα από το disk management είχα την δυνατότητα να επιλέξω κάποιον από τους σκληρούς μου και να τον κάνω mirror σε κάποιον άλλον. Έτσι οποιαδήποτε αλλαγή έκανα στο περιεχόμενο του σκληρού (δημιουργ;ia νέων αρχείων, copy/paste, επεξεργασία κτλ) αυτομάτως γινόταν backup και στον άλλον, δίχως να χρειάζεται να το κάνω χειροκίνητα.

Πως λοιπόν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο και στα linux??
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,232
Εγώ συνήθως έκανα δουλειά μέσω τερμιναλ και φντισκ.
Νομίζω ότι μπορεί να σε καλύψει και τo gparted

Δεν ήξερα για το Distro Pop Os... Updated my journal



 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Πως λοιπόν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο και στα linux??
Δεν κάνω τέτοιου είδους μπακάπ, προσωπικά κυρίως απλά χρησιμοποιώ το rsync και θα έλεγα να το κοιτάξεις (αυτό για τα δεδομένα, για το σύστημα απλά δεν κρατώ μπακάπ)

αλλά για αυτό που ψάχνεις ένα γούγλισμα δείχνει: How to implement a software RAID 1 Array (mirror) in Ubuntu 16.04
σημείωση: δεν ξέρω αν το popos χρησιμοποιεί btrfs, ειδικά σε αυτήν την περίπτωση βρίσκω πολύ πιθανό να υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις που αγνοώ.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Lucinos για δεδομένα μιλάω κι εγώ. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω 1 σκληρό 2 τερα μεσα στον οποίο έχω όλες τις μουσικές μου. Στα windows είχα προσθέσει ακόμα έναν 2 τερα σκληρό και με το mirroring μέσα από το disk management ότι αρχεία έβαζα στοn αρχικο μου σκληρό γινόνταν αυτόματα αντιγραφο και στον άλλο. Ουσιαστικά ο δευτερος σκληρος ήταν κρυφός, δεν φαινονταν στον explorer.

To rsync πως ακριβώς δουλεύει?
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
To rsync πως ακριβώς δουλεύει?
σχεδόν σαν το cp. δίνεις
Code:
rsync -avu πηγή στόχος
και αντιγράφει την πηγή στον στόχο. Αν ξαναδώσεις την εντολή κάνει μόνο τις ενημερώσεις (δλδ τρέχει πολύ γρήγορα όλες τις επόμενες φορές, μόνο η πρώτη φορά που θα αντιγράφουν τα πάντα είναι πολύ ώρα ίσως και ώρες δεν ξέρω πόσα τέρα έχεις)

σημείωση: συμφέρει να γράψεις την εντολή σε ένα σκριπτάκι για να μην ψάχνεσαι τι είχε ως πηγή και στόχο.
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
163
Ok, ευχαριστώ πολύ.
Θετικό το οτι οταν επαναλάβεις την διαδικασία περνάει μόνο τις αλλαγές/ενημερώσεις.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Θετικό το οτι οταν επαναλάβεις την διαδικασία περνάει μόνο τις αλλαγές/ενημερώσεις.
ξέχασα να αναφέρω ότι αν διακοπεί η διαδικασία (από σένα, από διακοπή ρεύματος για οποιονδήποτε λόγο) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το ξανατρέχεις και συνεχίζει κανονικά. Επίσης έχει άπειρες άλλες δυνατότητες αλλά μιλάμε για χάος σε πρώτη φάση αρκούν οι επιλογές avu.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Stick to rsync όπως προτάθηκε. Εναλλακτικά, μπορείς να σετάρεις κάποιο cron job που να τρέχει περιοδικά το dd command. ΜΗΝ το προτιμήσεις, είναι πολύ πιο αργό, εγκυκλοπαιδικά κυρίως τσέκαρε.

Περισσότερα:
 
Last edited:
Top Bottom