What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η αναβάθμιση οθόνης δεν είναι μαγκιά...

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,794
...αν δεν οργώνει φωτίζει το εργαλείο.


Για να μη μονοπωλώ το thread της Μαύρης Παρασκευής, αν ανοίξω αυτό εδώ για γνώμες, διότι τελικά ζορίστηκα περισσότερο απ' ότι περίμενα στην επιλογή monitor.


Αν σε παίρνεις να τα δώσεις, εδώ είσαι: https://www.skroutz.gr/s/25725643/Dell-S2721DGFA-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz.html
To θέμα είναι πως δεν με παίρνει, budget μέχρι 350-360 βαριά (δεν πειράζει να είναι κάτι παραπάνω αρχική, μήπως το πετύχω σε προσφορά).

Τούμπανο αλλά περιορισμένη στα 60Hz. Κρίμα η 6800χτ σου να περιορίζεται ενώ μπορεί να δώσει περισσότερα.
Άποψη μου.
Θεωρείς/θεωρείτε πως η παραπάνω ανάλυση (4k) είναι λιγότερο taxing στην κάρτα από τα παραπάνω frames (144); Η απάντηση θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την αγορά. Please, μην αρχίσετε τα why not both, καθώς το σκέφτηκα ήδη και μετά από έρευνα είδα ότι τα 4k 144hz, ακόμα και σε 27'' ξεκινάνε από 600+.
Επίσης έχετε υπόψη πως κατά 99% παίζω single player παιχνίδια, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο έχουν νόημα τα >60 fps.

Ξεκινάω με μερικές που στάμπαρα και ρίξτε γνώμες και προτάσεις (εννοείται πως δεν υπάρχει θέμα αν είναι από κατάστημα του εξωτερικού):

(1440p)









(4k)





 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Αν ήταν στην ίδια τιμή θα έλεγα άνετα QHD. Αλλά επειδή βλέπω τις 4Κ (με λιγότερα Hz) φτηνότερες, δύσκολη επιλογή. Πάντως από αυτά που λες ότι θες ό,τι και να πάρεις θα είσαι εντάξει (ούτε το 4Κ σού είναι ιδιαίτερα χρήσιμο αλλά ούτε και το 144Hz) . (ίσως περισσότερο ενδιαφέρον έχει να κοιτάξει κάποιος χρώματα αλλά για αυτό δεν είναι εύκολο να βρεις καλές πληροφορίες)
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Θεωρείς/θεωρείτε πως η παραπάνω ανάλυση (4k) είναι λιγότερο taxing στην κάρτα από τα παραπάνω frames (144);
κλασικά η παραπάνω ανάλυση είναι περισσότερο taxing στην κάρτα από τα frames αλλά αυτό έχει μάλλον ανατραπεί με το FSR
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Αν ήμουν στην θέση σου, θα έβγαζα εκτός επιλογής σε 4Κ οτιδήποτε κάτω από τις 32". Αν η ιδανική διάστασή για 1080p σε αποστάσεις γραφείου κυμαίνεται μεταξύ 20" εώς 24", για 4K θες 40" με 48", και στις 32" είσαι στα επίπεδα ενός laptop 15.6" με 1080p οθόνη. Οπότε κάνεις δουλειά, αλλά ίσως χρειαστείς scaling, zoom in για τον browser κτλ. Με οθόνη 27" θα είναι ακόμη μεγαλύτερη η ανάγκη για scaling.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888
Με κάλυψε ο @vtheofilis . 27" είναι λίγες για 4Κ. Θες από 30 και άνω, όμως έτσι ανεβαίνει αισθητά και η τιμή που ξεπερνάει το διαθέσιμο budget σου.

Τα 144hz σαφώς και δεν είναι αναγκαίο αλλά σίγουρα το κάτι παραπάνω από 60hz δίνει άλλη αίσθηση στο μάτι.

Edit: Δες κι αυτές εάν θα μπορούσες να παραχωρήσεις το IPS Panel για VA.
https://www.skroutz.gr/c/43/othones...40-x-2160-32-34.html?price_min=&price_max=390
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Scaled 4K 27-31" για εικόνα-κρύσταλλο σε καθημερινή χρήση, κι ας είναι 60Hz.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,794
Εδώ κάπου βέβαια θα πρέπει να διευκρινίσω - αν δεν ήταν ήδη αντιληπτό - πως ok ναι σε αυτή την οθόνη θα κάνω browsing, βλέπω YT, netflix, γράφω/διαβάζω κάνα κείμενο κλπ αλλά το ~%75 της χρήσης πάει στο gaming.

Θα ήθελα πάντως αντιπροτάσεις/disclaimers πάνω έστω σε αυτές που έβαλα. Προτείνετε και καμιά άλλη κι ας έχει παραπάνω, ίσως πουλήσω τίποτα στο ebay ξεθάψω τίποτα λίρες στην αυλή.
Οι περισσότερες έχουν ένα catch π.χ. η Gigabyte M27Q αν και γενικά θεωρείται γαμάτη mid-range οθόνη και ταυτόχρονα "budget" σχετικά με τον ανταγωνισμό, έχει BGR layout που λένε ότι κάνει οποιοδήποτε κείμενο εκτός games θολό.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Νομίζω ότι το είχα γράψει όταν πήρα την Ντελλ (S2721DGFA), αλλά θα το επαναλάβω.
Ακόμη κι αν δεν σε πείσει η εικόνα της, αποκλείεται, αξίζει να την πάρεις μόνο και μόνο για την βάση της. Ειδικά όσο γερνάμε αυτά τα πράγματα είναι που αξίζουν. Να ξέρεις ότι έχει σταθερή κατασκευή και ότι μπορεί να στρίψει και να ανεβοκατεβει όσο θες. Εκτός και έχει σκοπό να πας σε vesa.

Α να σημειώσω ότι στην δουλειά έχουμε οθόνες που τρέχουν 24/7 είτε στατικές εικόνες είτε trends. Και παράλληλα τρώνε και πολύ πέρα δώθε. Οι μόνες που δεν βγάζουν το παραμικρό πρόβλημα, σε θέματα κατασκευής και εικόνας είναι οι Dell
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Για την ανανέωση και εγώ έτσι έλεγα παλιά αλλά με γλύκανε το 75άρι της δικής μου τόσο που προτίμησα να βάλω στο Doom Eternal εκείνη την επιλογή με το autoscalling και ας έβλεπα που και που καμια πιξελούμπα. Τώρα για κάτι 120-144 δεν ξέρω, το είδα σε έναν φίλο, δεν τρελάθηκα κιόλας. Στην τελική θέμα συνήθειας είναι.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Λεπόν, είμαι σε 27άρα 4K/60Ηz από το μακρινό '17 και για τις ανάγκες μου (μη ανταγωνιστικό, πλήρως αυτιστικό 'κινηματογραφικό' κέημινκ) είναι πένα, ούτε και έχω ασχοληθεί με το 'ταβάνι' των 60Hz ποτέ. Το scaling δεν είναι θέμα, μια μικρή συνήθεια και μετά απορείς πώς ζούν οι πληβείοι σε υποδεέστερες αναλύσεις.

Για γραφείο θεωρώ την 27άρα ιδανική, άντε να το ξεχειλώσουμε στα 32'' αλλά μετά κουράζει. Τώρα αν θέλεις να εκτελεί και χρέη τηλεόρασης (αν και πάντα συστήνω ξεχωριστές οθόνες για κάθε δουλειά) πας σε 32''.

Άντε, με το καλό στο κλάμπ ημών των εκλεκτών πελουσθίων.

cache_1500x3000_Analog_medium_811047_247483_31102019.jpg
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,794
@Great0ldOne thanks, το έχω δει ;)

edit - ωπ άκυρο, είχα δει αυτό



Ωραίος, θα το μελετήσω!

Είμαι σε αναζήτηση προσφοράς τώρα από οποιαδήποτε χώρα εντός ΕΕ. Όπως έλεγα και στα παιδιά στο discord, σκύλιασα που για 2-3 ώρες έχασα την Dell που πρότειναν Bathory και Chronomancy στα 342 τελική από κατάστημα στη Γερμανία.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Για σφιχτά πορτοφόλια νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση
χμ ναι κοίτα, 2 στα 2 μέχρι τώρα με AOC που χρειάστηκαν αλλαγή, μια εγώ και μια ένας φίλος που πήρε ακριβώς αυτή που δίνεις. Έχω αρχίσει να αμφιβάλω λίγο για τις AOC. Τουλάχιστον αν την πάρει κάποιος να είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας. Έκανα αντικατάσταση στον φίλο χωρίς πολλά μα και μου και έστειλαν την νέα πριν πάρουν την παλιά με κουριερ.
Εμένα από την άλλη μου βγήκε η παναγία με παραεισαγωγή από Γερμανία και πήγα και πήρα πάλι dell μετά, αντιπροσωπείας.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888
httpss://www.amazon.de/VG289Q1A-Monitor-Adaptive-DisplayPort-Response/dp/B08SBMHKNQ/ref=mp_s_a_1_6?crid=XYIQBCT3EZ0Q&keywords=asus+monitor&qid=1637772944&sprefix=asus+monit%2Caps%2C260&sr=8-6

https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/d/B08VS8YG8H/ref=sspa_mw_detail_1?ie=UTF8&psc=1




Αλλιώς κάνεις μια υπέρβαση και παίρνεις Huawei και κάνεις κορνίζα τον Ηγέτη Ping.



Edit: μου βγάζει σφάλμα στα δύο τελευταία λινκς και δε τα εμφανίζει
Edit 2: ψάξε για Huawei viewmate gt 34 και Dell S2722DGM
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
737
Τα δικά μου cents:

- 27" είναι υποτίθεται το bare minimum για 1440p. αν είναι να πάρεις οθόνη για να τη δουλεύεις με scaling 150%, what's the point.
- Το θέμα 144Hz και smoothness είναι κάτι που θα πρέπει να το διαπιστώσεις με τα ίδια σου τα μάτια κατ' εμέ.. Φυσικά δεν αφορά μόνο το competitive gaming.
- OXI curved σε μη wide/μη τεράστιες οθόνες.
- Οπωσδήποτε IPS panel και όχι VA/TN.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,888
Μήπως μένουμε στην ίδια οικοδομή και δε το ξέρουμε; Πριν μερικές μέρες είδα ακριβώς την ίδια μεσα στην πιλοτή! 27 άρα Ντελ με Gsync υποστήριξη και το ρομποτακι στο κουτί.

Με γεια σου πάντως.
 
Top Bottom