What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η Nvidia αναγκάζεται να δώσει 30$ σε κάθε κάτοχο GTX 970!

f2bnp

Mind-flayer
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,737
Σίγουρα θα θυμάστε τις πολύ "όμορφες" τακτικές της Nvidia με την GTX 970, όπου πρακτικά απέκρυψε από τους reviewers και κατά συνέπεια το αγοραστικό κοινό ότι η κάρτα δεν είναι 256bit 4GB, αλλά στην πραγματικότητα ελαφρώς κομμένη στα 224bit με 3.5GB VRAM. Ε πέρσι τον Φλεβάρη λοιπόν πέσανε ορισμένα class-action lawsuit από οργισμένους καταναλωτές και τελικά "κέρδισαν" την υπόθεση.<br><br>https://topclassactions.com/lawsuit-settlements/lawsuit-news/340705-nvidia-settles-graphics-card-false-advertising-class-action/<br><br>Έτσι αν έχετε μία τέτοια κάρτα, ψάξτε το λίγο παραπάνω για να τσιμπήσετε 30 ντόλλαρς. Πολύ ευχάριστο νέο, ελπίζω να τους κάνει να το ξανασκεφτούν αν θα ξανακάνουν τέτοια κίνηση.<br><br>Σρέντερ, ώρα να πας ταμείο!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τον Σρέδερ δεν τον κορόιδεψαν, η κάρτα του είχε απλά κατασκευαστικό λάθος. Είναι άλλη περίπτωση.
 

cercaphus

Mind-flayer
Joined
Feb 26, 2015
Messages
1,804
Δεν ξέρω εάν διαβάζετε τα terms προ της εγκατάστασης ενός προγράμματος, αλλά τα Windows10 που πήγα να βάλω στο λάπτοπ της αδελφής μου, λένε ειδικά για τους κατοίκους ΗΠΑ πως άμα προχωρήσουν θα απεμπολίσουν το δικαίωμα class action lawsuit και θα περνάνε αναγκαστικά arbitration! Οπότε, αν και εδώ πρόκειται για περίπτωση hardware και όχι Software μπορεί στο μέλλον τέτοια φαινόμενα αποζημίωσης όλων των αγοραστών μαζί να αραιώσουν... <br><br>Οπότε Shredder όσο προλαβαίνεις πάρε την αποζημίωση και πούλα!!! Εκτός και αν η δική σου 970 ήταν Special και δεν είχε αυτό το πρόβλημα!!! <br><br>Sent from my Find7 using Tapatalk<br>
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το νομικό status όλων αυτών των EULA και Terms of Service είναι τουλάχιστον αμφιλεγόμενο - το πιθανότερο είναι πως αν οποιαδήποτε εταιρεία, μαζί και η Microsoft, κάνει παπαριά ώστε να στέκει ένα class action lawsuit, άμα πάει στο δικαστήριο και πει "μα δείτε τι ToS δέχτηκε, δεν μπορούν να μου κάνουν τέτοια μήνυση", οι δικαστές σε Ευρώπη και Αμερική πρώτον θα πεθάνουν από τα γέλια, δεύτερον θα αναστηθούν, και τρίτον θα τους εξηγήσουν πως τα δικαιώματα του καταναλωτή ισχύουν ακόμα και όταν ο καταναλωτής "συμφωνεί" να μην ισχύουν, και αυτό γιατί εγγυητής τους είναι το κράτος/σύστημα δικαιοσύνης. Το πιθανότερο. Δεν είναι τυχαίο πως ότι και να μας βάζουν να δεχτούμε, καμιά εταιρεία δεν έχει τολμήσει ακόμα να δοκιμάσει να στηρίξει δικαστική διένεξη στα ToS και τα EULA, γιατί ξέρουν πως κατά 99% θα πάρουν πούλο.<br><br>On topic, θεωρώ πως η Nvidia τη γλύτωσε πολύ φθηνά με τον εξωδικαστικό συμβιβασμό. 30$ ανά κάρτα + κάτι ψίχουλα για τα ως τώρα δικηγορικά έξοδα των εναγόντων πραγματικά δεν είναι τίποτα μπροστά στο τι θα της κόστιζε το να χάσει τη δίκη, και να έχει μαζί με τα σπασμένα (τα οποία τώρα πληρώνει κατ&#039; εκτίμηση έτσι κι αλλιώς) και τα λεγόμενα punitive fines, που θα μπορούσαν να φτάσουν δυσθεώρητα ύψη ανάλογα με την όρεξη του δικαστηρίου...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Αρα να περιμενω τηλεφωνημα απο Eshop στις επομενες μερες για τα 30 ευρω αποζημιωση? Θα επρεπε να μου την αντικαταστησουν με μια 1070!
 

cercaphus

Mind-flayer
Joined
Feb 26, 2015
Messages
1,804
Εγώ απορώ που δεν σου τηλεφώνησαν ήδη! Και να μην σε πάρουν πάντως μέσα στο επόμενο 24ωρο, μην αχγωθείς. Μέχρι το 2018 θα μπορείς να περιμένεις.... not! Τους καλείς εσύ άμεσα! <br><br>Sent from my Find7 using Tapatalk<br><br>
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Να τους παρω τηλεφωνο η ειναι καλυτερα να παω εκει με την αποδειξη της καρτας και ενα σπαθι για να μα ειμαι 100% σιγουρος οτι θα μου τα δωσουν?
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Θα στα δώσουν 100%. Μην ανησυχείς για τίποτα.<br><br><span class="bbcode_spoiler">(not)<br></span>
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μη ξεχάσεις να τους εξηγήσεις πως ήξερες το "κατασκευαστικό λάθος" όταν την αγόραζες, μπορεί και να σου την αλλάξουν με 1080GTX.<br><br>Σε άλλα νέα, ο διακανονισμός αφορά μόνο τις Η.Π.Α. και τους εκεί καταναλωτές.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Ρε συ Παλιέ δεν το βάζεις αυτό το τελευταίο υπογραφή μπας και ξεκολλήσει το μοτέρ;  με τη Faith έπιασε...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μα εγώ θέλω να πάει από το e-shop και να ζητήσει 30$, και μετά να ρθει να μας πει τι έγινε  ^.^.
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
θα του παρουν το σπαθι κα θα του δωσουν λαμπιονοφωτοσπαθο του darth vader που δουλευει με 3 ΑΑΑ μπαταριουλες...πολυ σενιο σε λεω<br>
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Τελικά πήγες; Τι σου είπαν; Μήπως σου έδωσαν καμιά σακούλα λεμόνια και mix ζαρζαβατικών;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Οχι δεν πηγα ακομα ειπα να τους δωσω λιγο χρονο να δω τι θα κανουν.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Ε, ναι, λογικό να τους δώσεις λίγο χρόνο. Ο Αύγουστος είναι μήνας διακοπών, το προσωπικό έχει άδειες, τα καταστήματα υπολειτουργούν, οπότε που να προλάβουν να καλέσουν όλους τους πελάτες που έχουν αγοράσει 970GTX και να τους ενημερώσουν για την επιστροφή των 30$. Από Σεπτέμβρη.<br><br>
 

zombiecow

Blackguard
Joined
Nov 26, 2013
Messages
1,358
Πηρα τηλεφωνο την nVidia, μου ειπαν οτι θα με πληρωσουν με τρανζιστορ απο την 980. Win!  :thumbsup:
 

castorsia

Umber Hulk
Joined
Dec 9, 2012
Messages
805
Σρέντερ αν σου αρχίσουν τα μα-μου, μη μασήσεις. Μια ξαδέλφη μου έχει ένα φίλη που ο γαμπρός του κουρέα σκύλων της δουλεύει στο e-shop και μου είπε πως τους έχουνε δασκαλέψει να κάνουν τους ανίδεους για να αποφύγουν να καταβάλουν την αποζημίωση και να κρατήσουν κατ&#039; επέκταση το κονδύλι που τους έχει κόψει η Nvidia, για πάρτυ τους. <br><br>Βουρ στο ψαχνό, μην διστάσεις να τους ΠΛΑΚΩΣΕΙΣ αμα χρειαστεί.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Όταν λες ένα φίλη;<br>Υπάρχει κι άλλος;
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
<blockquote><br>Οχι δεν πηγα ακομα ειπα να τους δωσω λιγο χρονο να δω τι θα κανουν.<br></blockquote><br><br>Oπως έλεγε ένας φίλος μου που υπόσχονταν πως θα κάνει διάφορα και δεν τα έκανε ποτέ "Από βδομάδας..."
 

castorsia

Umber Hulk
Joined
Dec 9, 2012
Messages
805
<blockquote><br>Όταν λες ένα φίλη;<br>Υπάρχει κι άλλος;<br></blockquote><br><br>Φοβάμαι μην την misgenderιασω.
 
Top Bottom