What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ιδέες για αγορά νέου pc

missmisfit

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 30, 2013
Messages
72
Χαιρετώ την κοινότητα!
Αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να φτιάξω νέο pc μετά από μια δεκαετία και θα ήθελα να κρατήσει κι αυτό άλλα 10 χρόνια αν είναι δυνατόν.
Την κάρτα γραφικών προς το παρόν δεν θα την αλλάξω, έχω μια NVIDIA GeForce GTX 1080. Επίσης διαθέτω 2 ssd άθικτους. Το μπάτζετ μου είναι πάνω-κάτω στα 1200 ευρώ και σκοπεύω να το φτιάξω στο msystems. Κάθε ιδέα και βοήθεια δεκτή, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,713
Νομίζω στο μπάτζετ χωράει ένας ryzen 5 7600Χ μαζί με Β650 μητρική και DDR5 μνήμες. Στο msystems δεν βλέπω τις μνήμες...
 

missmisfit

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 30, 2013
Messages
72
Νομίζω στο μπάτζετ χωράει ένας ryzen 5 7600Χ μαζί με Β650 μητρική και DDR5 μνήμες. Στο msystems δεν βλέπω τις μνήμες...
Έχει, στο προιόντα -> hardware
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,435
Για κουτί και τροφοδοτικό τι θα κάνεις, κρατάς ή άλλαγμα;
 

missmisfit

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 30, 2013
Messages
72
Για κουτί και τροφοδοτικό τι θα κάνεις, κρατάς ή άλλαγμα;
Αλλαγή όλα! Μόνο κάρτα κρατάω (που κι αυτήν θα την αλλάξω λογικά, αλλά όχι άμεσα) και σκληρούς δίσκους! Σκέψου ότι το pc έχει μια onboard κάρτα, οπότε μόλις πάρω καινούργιο, θα δώσω το παλιό στη μητέρα μου. Επίσης πέρσι αγόρασα οθόνη.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,713
Αλλαγή όλα! Μόνο κάρτα κρατάω
Το «τέλειο» είναι ο 7600Χ που ανέφερα αλλά αν δεν σε φτάνουν τελικά δεν χάλασε και ο κόσμος.

Στο Επεξεργαστές εκτός από τούς δύο πρώτους (pentium και 3200G) που τρώνε άκυρο όλοι οι υπόλοιποι επεξεργαστές είναι απολύτως μια χαρά. Δεν τούς βλέπω στο msystems αλλά αν κοιτάξεις αλλού συνήθως οι καλύτεροι σε σχέση με το κόστος είναι οι ryzen 5 5500 και ryzen 5 5600X ή για την ακρίβεια βλέπω τον δεύτερο σε εξωφρενική τιμή. (σημείωση: δεν είναι μόνο το κόστος επεξεργαστή που πέφτει αλλά και μητρική)
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,897
Θέλεις και οθόνη μέσα? Καλό είναι να δώσεις έως 1000 τώρα και τα 200 κράτα τα για αγορά GPU μετά από κάνα χρόνο περίπου (μαζεύεις λίγα ακόμα και πουλώντας την 1080 GTX)
 

missmisfit

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 30, 2013
Messages
72
Θέλεις και οθόνη μέσα? Καλό είναι να δώσεις έως 1000 τώρα και τα 200 κράτα τα για αγορά GPU μετά από κάνα χρόνο περίπου (μαζεύεις λίγα ακόμα και πουλώντας την 1080 GTX)
Όχι, το έγραψα και πιο πάνω, οθόνη αγόρασα πέρσι :)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,435
Κουτί: be quiet! Pure Base 500FX ARGB (trendy!)
Ψύκτρα: Noctua NH-U12S Chomax.black
PSU: Corsair TX650M 2021
CPU: Intel i7-12700K (να ξέρεις, σε άλλα μαγαζιά μπορείς να βρεις το μοντέλο i7-12700f με ελάχιστα χαμηλότερες επιδόσεις με 100 ευρώ λιγότερα, αλλά για κάποιο λόγο το msystems τα έχει σχεδόν στην ίδια τιμή).
Motherboard: MSI H670 Tomahawk DDR4
RAM: Kingston Fury 32GB (2x16) DDR4 3600Mhz/cl16

1201 ευρώ το πακέτο.
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,681
Για κουτί προτείνω αυτό:

Έχει ποιοτικότατους ανεμιστήρες και πάρα πολύ καλή ροή αέρα.

EDIT: Με πρόλαβε για λίγα δευτερόλεπτα ο νιντζα απο πάνω.........
Οπότε +1 για το κουτί.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,897
Εναλλακτικά μπορείς να κόψεις λίγο σε μέγεθος από το κουτί και να πας σε
Cooler Master Silencio S400 Mini-Tower Case Tempered Glass MCS-S400-KG5N-S00 | Κουτιά

Επίσης μπορείς να κόψεις το PCI 5 και να μείνεις σε 4, κόβωντας κιάλο από την τιμή
MSI PRO B660M-A WIFI DDR5 911-7D43-009 | Μητρικές Κάρτες

Είναι 32 gb ram πλέον απαραίτητα? 16 δε φτάνουν (εχω μείνει κι εγώ πίσω, γι´αυτό ρωτάω)
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,713
Είναι 32 gb ram πλέον απαραίτητα?
απαραίτητα; όχι.
χρήσιμα; ίσως.

Αν θες να παίζεις παιχνίδια κανένα παιχνίδι δεν θέλει περισσότερη από 16 γίγα ραμ. Αν ο σκοπός είναι μόνο αυτός εξακολουθούν να είναι υπεραρκετά. Έχοντας πει αυτό δεν είναι εκτός πραγματικότητας να έχεις άλλα πράγματα πίσω που πιάνουν ραμ και αν έχεις 32 γίγα δεν σε νιάζει ενώ αν έχεις 16 το σκέφτεσαι.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,435
απαραίτητα; όχι.

Πες αλήθεια, είσαι από αυτούς που κλείνουν τον chrome πριν τρέξουν παιχνίδι. It's ok, έχω και φίλους που κλείνουν τον chrome πριν τρέξουν παιχνίδι, αρκεί να μην προκαλούν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,514
Πες αλήθεια, είσαι από αυτούς που κλείνουν τον chrome πριν τρέξουν παιχνίδι. It's ok, έχω και φίλους που κλείνουν τον chrome πριν τρέξουν παιχνίδι, αρκεί να μην προκαλούν.
firefox, onedrive, κάτι άλλες παπαριές από autocad/archicad, μπορεί να ανοίξω και το task manager να καθαρίσω εκεί τίποτα ακόμα :p
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,097
Κουτί: be quiet! Pure Base 500FX ARGB (trendy!)
Ψύκτρα: Noctua NH-U12S Chomax.black
PSU: Corsair TX650M 2021
CPU: Intel i7-12700K (να ξέρεις, σε άλλα μαγαζιά μπορείς να βρεις το μοντέλο i7-12700f με ελάχιστα χαμηλότερες επιδόσεις με 100 ευρώ λιγότερα, αλλά για κάποιο λόγο το msystems τα έχει σχεδόν στην ίδια τιμή).
Motherboard: MSI H670 Tomahawk DDR4
RAM: Kingston Fury 32GB (2x16) DDR4 3600Mhz/cl16

1201 ευρώ το πακέτο.

Πολύ καλό φαίνεται το build!
Να ρωτήσω δύο απορίες; Γιατί όχι ddr5 μνήμες; Και γιατί αυτόν τον επεξεργαστή; Καμιά επιλογή σε amd με ίσα ή λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά δεν έχουμε;
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,325
Αν και AMDάκιας, θα πρότεινα 13600Κ ή αν μπορείς να περιμένεις μέχρι να βγει ο 13600 ο σκέτος, που θα έχει χαμηλότερο TDP και δεν θα ψάχνεις για βαρβάτες ψύξεις (280mm AIO και βάλε).
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,713
Να ρωτήσω δύο απορίες; Γιατί όχι ddr5 μνήμες; Και γιατί αυτόν τον επεξεργαστή; Καμιά επιλογή σε amd με ίσα ή λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά δεν έχουμε;
Αυτή είναι και η δική μου άποψη (ryzen 5 7600X) αλλά ο greatoldone θεωρεί πιο σημαντικούς τούς πολλούς πυρήνες και επίσης το χαμηλότερο κόστος για τις ddr4 κάνει πιο εύκολο να πάει κάποιος σε 32GB. Υπάρχουν υπέρ και κατά και στις δύο προσεγγίσεις. Το χειρότερο για μένα με την AM5 είναι ότι οι μητρικές είναι πανάκριβες. Βέβαια έτσι και αλλιώς και τα δύο είναι όβερκιλλ αλλά άμα χωράει στο μπάτζετ είναι πολύ ελκυστικό.

Για πιο μπάτζετ καταστάσεις ryzen 5 5500 είναι το πιο λογικό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,514
Ο 5500 κάνει 100 €, σε σύστημα 1200€ θα τον βάλουμε ρε πλεμπέο; :trollface:


Πέρα από την πλάκα περίεργη εποχή για νέο σύστημα, αν μπορούσε να καθυστερήσει λίγο να βγουν φθηνές ΑΜ5 και να πέσουν οι τιμές στους νέους Ryzen. Άλλωστε η AMD είπε ότι δεν πουλάνε γιατί τους τρώνε λάχανο οι... ΑΜ4 επεξεργαστές της.
Όπου να 'ναι θα ρίξει τιμές στους ΑΜ5.
 
Top Bottom