What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ηγγικεν η ωρα του νεου καμπιουτερ

samitas

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Jul 14, 2014
Messages
28
Χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλους, καμπιουτερ το ελεγαν οι μπαρμπες τοτες. Anyway δεν εχω πολλες γνωσεις περαν του cd games/cd digger/digger και ειπα να ρωτησω πριν ξοδεψω λεφτα. Απο το παλιο πισι δε μπορω να κρατησω ουτε το κουτι δυστυχως γιατι ειναι ψιλοδυαλυμενο να ναι καλά το εσοπ. Εχω βρει ενα κατασημα που λένε καλά λόγια αλλά αν είναι μάπα πείτε μου πρίν πάω. Μακρια απο εσοπ ειπαμε? ειπαμε. Σκέφτομαι για τα παρακάτω πράματα

Gpu : MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio 24G

Psu : Corsair HX Series HX1200 1200W Platinum Rated Power Supply

Fan για κάπου : Arctic Cooling Fan P12 PWM PST RGB 0dB 120x120x25mm δε ξερω τι ειναι αυτο το σβηνω xD

Κουτι 1 : Corsair 7000X iCUE RGB Windowed Full-Tower Case Tempered Glass - Black

or

Κουτι 2 ενναλακτικο : Lian Li PC-O11 Dynamic XL ROG Certified Windowed Mid-Tower Case - White

Fan 2 για καπου παλι : Cooler Master CPU Cooler Hyper 212 ARGB

Cpu : Intel Core i7-13700K

Mobo : Asus Prime Z790-P D4

SSd : Kingston 1TB FURY Renegade NVMe M.2 PCI-Express 4.0 SSD


SSD2 : Kingston 2TB NV2 NVMe M.2 PCI-Express SSD


RAM : Kingston 32GB FURY Beast DDR5 5200MHz


Monitor : Gigabyte M28U IPS HDR Monitor 28" 4K

OS : win11


Πιθανον να έχω κάνει πατατιές, ειδικα εκει με το mobo, amd δεν έβαλα γιατι έιμαστε τσακωμένοι. Ακομα και τωρα που γραφω αναβοσβηνει η οθονη. Το κομπιουτερ θα είναι για gaming κυριως και για βιντεο εντιτινκ κανενα ρεντερ κλπ. Η λογικη είναι οτι σε 5 χρόνια στην επομενη αναβαθμιση να κρατηθει το κουτι, και να αλλαχτει η καρτα γραφικων μονο αλλα πράγμα χλωμο οπως το κόβω. Τα φώτα σας, yay or nay?
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
χρόνια πολλά καλή χρονιά

στα γρήγορα λίγες σκέψεις για το παραπάνω.

Το δεν ξέρεις πολλά αλλά έχεις διάθεση να ρίξεις τρελλά λεφτά για να πάρεις το απόλυτο τέρας δεν το καταλαβαίνω αλλά δεν θα το κρίνω περισσότερο.

Intel Core i7-12700KF
Θα έλεγα ίσως να πας σε Raptor Lake (13xxx) πχ κατά την γνώμη μου ένας i5 13600 είναι προτιμότερος και πιο φτηνός από έναν i7-12700

Kingston 512GB KC3000 NVMe M.2 PCI-Express 4.0 SSD
Να δώσεις παραπάνω να πάρεις μεγαλύτερο. Μισό τέρα είναι πολύ λίγο για το σύστημα που φτιάχνεις.

Seagate 4TB IronWolf Pro NAS SATA III
Πολλά δίνεις για HDD. Επίσης μην σε απασχολεί η ταχύτητά τους. Όσα και να δώσεις όσο «καλοί» και να είναι, για τα σημερινά δεδομένα είναι σκατά. HDD σήμερα πέρνεις αποκλειστικά για ΦΤΗΝΟ αποθηκευτικό χώρο. Οπότε κοίτα φτηνότερες επιλογές για HDD δίσκους και για ταχύτητα/αξιοπιστία μόνο SSD.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,973
Καλή χρονιά σε όλους!

@samitas : Κίτρινη κάρτα για την κάρτα γραφικών. Αν είναι όμως να τα σκάσεις, πάρε από τον Κωτσόβολο που δίνει δωροεπιταγή 800 ευρώ με την αγορά της συγκεκριμένης (η δωροεπιταγή είναι για επόμενη αγορά διπλάσιας αξίας, οπότε λογικά θα σε βολέψει και για την αγορά των υπόλοιπων συστημάτων - η προσφορά ισχύει νομίζω έως και αύριο).

Συμφωνώ με τον @lucinos γενικά. Για CPU και για μητρική θα το έψαχνα περισσότερο. Έχω μια προτίμηση στις μητρικές της ASUS, οπότε θα πήγαινα σε κάποια premium υλοποίησή της, αφού πρόκειται για σύστημα "τέρας".

Η Msystems είναι όντως καλό και αξιόπιστο κατάστημα. Πολύ καλή επιλογή.
 

samitas

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Jul 14, 2014
Messages
28
thnks εκανα αλλαγη σε καποια(Mobo/ραμ κλπ) οποιαδηποτε αλλη ιδεα ευπροσδεκτη
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Έτσι όπως τα έχεις αυτή τη στιγμή, έχεις μητρική που δέχεται μόνο DDR4, και μνήμη DDR5. Άλλαξε μητρική σε αυτήν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,351
Δεν κάθισα να δω ένα ένα τα υποσυστήματα εάν είναι συμβατά μεταξύ τους, σαν γενική εικόνα προφανώς είναι πολύ δυνατο και θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος. Για το monitor δεν έχω καθόλου εικόνα, έχεις ψάξει καθόλου reviews ;
 

samitas

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Jul 14, 2014
Messages
28
Thanks Great,

Admiral απο μονιτορ βλεπω ενα της gigabyte το οποιο καποιοι λενε καλο, αλλοι λενε για offshoot στα χρωματα,καθως και οτι δεν ειναι hdr παρα το μαρκετινγ. Αλλιως μετα φευγει πολυ στη τιμη. Τα αλλα συστηματα πρεπει να είναι συμβατα, με αστερισκο το psu, ισως χρειαστει καλωδια για τη καρτα, και το κουτι το οποιο μαλλον καταληγω σε Lian(αν εχει τον απαραιτητο χωρο χωρις να γινεται σταθμος ομονοιας σε ωρα αιχμης μεσα)
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,351
Thanks Great,

Admiral απο μονιτορ βλεπω ενα της gigabyte το οποιο καποιοι λενε καλο, αλλοι λενε για offshoot στα χρωματα,καθως και οτι δεν ειναι hdr παρα το μαρκετινγ. Αλλιως μετα φευγει πολυ στη τιμη. Τα αλλα συστηματα πρεπει να είναι συμβατα, με αστερισκο το psu, ισως χρειαστει καλωδια για τη καρτα, και το κουτι το οποιο μαλλον καταληγω σε Lian(αν εχει τον απαραιτητο χωρο χωρις να γινεται σταθμος ομονοιας σε ωρα αιχμης μεσα)

Καλό θα ήταν να επιλέξεις ένα τροφοδοτικό που να μην χρειαστεί αντάπτορα, η 4090 τραβάει πολύ ρεύμα και υπάρχει (μικρός αλλά υπαρκτός) κίνδυνος ζημιάς στη σύνδεση εάν δεν είναι όλα καλά συνδεδεμένα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,882
Η οθόνη που βάζεις δεν φαίνεται να έχει G-Sync πάντως. Εχει μονάχα Freesync της AMD.
 

samitas

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Jul 14, 2014
Messages
28
Καλό θα ήταν να επιλέξεις ένα τροφοδοτικό που να μην χρειαστεί αντάπτορα, η 4090 τραβάει πολύ ρεύμα και υπάρχει (μικρός αλλά υπαρκτός) κίνδυνος ζημιάς στη σύνδεση εάν δεν είναι όλα καλά συνδεδεμένα.

Αν δε κάνω λάθος μόνο αυτό ειναι ατχ 3.0?

Η οθόνη που βάζεις δεν φαίνεται να έχει G-Sync πάντως. Εχει μονάχα Freesync της AMD.

Η αμεσως επομενη που βρισκω ειναι αυτη και δυστυχως εχω και με αυτους βοδινό, αγγλιστι beef. Ειναι ιδεα μου η μονο 10 οθονες με gsync Κυκλοφορουν αυτη τη στιγμή Ελλάδα? edit βρηκα και αυτη εδω
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,882
Το πρόβλημα είναι πως οι οθόνες με Gsync είναι αρκετά πιο ακριβές απο αυτές με Freesync χωρίς να προσφέρουν κάτι παραπάνω.
Γνώμη μου είναι να πας σε 7900χτχ και να πάρεις την οθόνη Gigabyte ή Dell άμα βρεις.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Το full G-sync support δεν είναι παράγοντας σύμφωνα με τον οποίο αξίζει να διαλέξεις συνδυασμό οθόνης/κάρτας γραφικών πλέον, μιας και το βασικό πακέτο του "G-sync compatible" που προσφέρει και το πιο χρήσιμο χαρακτηριστικό (adaptive v-sync) περιλαμβάνεται σε όλες τις σύγχρονες οθόνες, ακόμα και αυτές που διαφημίζουν AMD Freesync. Αρκεί να συνδέσεις μέσω DisplayPort και να το επιλέξεις από το Nvidia Control Panel.
 
Last edited:
Top Bottom