What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Intel - Επίσημο νήμα συζήτησης.

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Τελικά υπάρχει CPU από την intel που να αξίζει τον κόπο.



edit: οκ βασικά μην ξεχνάμε και τον 10400F, αυτή την στιγμή αξίζει με τα χίλια. Η amd για κάποιο λόγο έχει εντελώς ανώμαλες τιμές και κανέναν επεξεργαστή κάτω από 100€, όταν ο Athlon 3000G έπρεπε να είναι στα 55€ ξέρω εγώ.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Όλα καλά πηγαίνουν στην Intel, καλολαδωμένη μηχανή.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Όλα καλά πηγαίνουν στην Intel, καλολαδωμένη μηχανή.
Επαναπαύτηκαν στις δάφνες τους και με το παραπάνω. Θα γυρίσει ο τροχός, αλλά οκ ξεφτιλίστηκαν τα τελευταία χρόνια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
χμ για να δούμε, γιατί μέχρι να βγει θα έχει απαντήσει και η AMD με το ZEN 3+ και θα έχουμε αρχίσει να ακούμε τι θα δούμε στο zen 4.

Ενδιαφέρον ότι παίρνουν μπροστά, βλακεία για την AMD η όλη φάση με την έλλειψη chip όμως που τους έκοψε την φόρα. Ελπίζω να μην κάνει πολύ δυναμικό comeback η intel και δεν προλάβει να υπάρξει λίγη ισορροπία στις CPU.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308

Leaked Intel Alder Lake numbers place it up to 22% quicker than AMD's finest Ryzen​

Εκει! εκει! στη Β εθνικη
για να μαθεις να ακριβαινεις τα σιπιγιουδακια Κα Α Μου Ντου
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
το 2022 που θα βγει θα έχει βγάλει και η AMD νεότερους επεξεργαστές... :rolleyes:
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
:(


Intel is expected to announce the Alder Lake lineup at its Innovation event on October 28-29. The processors will go on sale a week later.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Βασικά αν είναι τόσο καλοί όσο λένε δεν είναι παράλογες τιμές ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΑΣΗ που είμαστε. Δηλαδή ο Ι5 λέει το βλέπουν 5% πιο κάτω από τον 5800Κ και φθηνότερο. Βέβαια παραμένει το πρόβλημα της μητρικής.

Δηλαδή οκ πάλι αλλάζουν socket? Ήμουν έτοιμος πριν ένα μήνα να πω ΟΚ ryzen δεν βλέπω σε νορμάλ τιμές, μήπως να δω i3; Και φυσικά έκατσα στα αυγουλάκια μου με μηδενικό upgrade path για μια ακόμα φορά σε intel.

Α και φυσικά θέλει και DDR5 RAM, μην τυχών φανταστεί κανένας ότι θα κρατήσει τις μνήμες :D


edit: Αυτό που με τρομάζει όμως είναι ότι η intel τα βρίσκει και τα κάνει με την αγορά τώρα και φοβάμαι μην σκεφτεί να βαρέσει στο ψαχνό και στις GPU που ετοιμάζεται να βγάλει.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δηλαδή οκ πάλι αλλάζουν socket? Ήμουν έτοιμος πριν ένα μήνα να πω ΟΚ ryzen δεν βλέπω σε νορμάλ τιμές, μήπως να δω i3; Και φυσικά έκατσα στα αυγουλάκια μου με μηδενικό upgrade path για μια ακόμα φορά σε intel.

Α και φυσικά θέλει και DDR5 RAM, μην τυχών φανταστεί κανένας ότι θα κρατήσει τις μνήμες :D

Βασικά τώρα είναι που δικαιολογείται η αλλαγή socket, που αλλάζει όλη η αρχιτεκτονική πατόκορφα. Οι δεκαπέντε αλλαγές socket εντός των 14nm είναι που δεν υπήρχε λόγος να συμβούν, πέρα από το ότι η Intel το έκανε επειδή μπορούσε.

Φήμες λένε ότι θα υπάρχουν και μητρικές με DDR4 για τους νέους Intel, θα δείξει. Ούτε οι AM5 Ryzen θα δουλεύουν με DDR4 πάντως, μην περιμένεις ούτε από εκεί να κρατήσεις μνήμες. Όποιος θέλει obsolete tech, μπορεί να πάρει κονσόλα :p.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
όχι ΟΚ κοίταζα όμως AMD να τσίμπαγα 3100 με upgrade path σε 5ΧΧΧ με ίδια μητρική και μνήμες.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αυτό θα ήταν καλή φάση, άμα ο 3100 δεν είχε σχεδόν διπλή τιμή από τον i3-10105, κάτι που δεν δικαιολογείται με τίποτα...
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Όποιος θέλει obsolete tech, μπορεί να πάρει κονσόλα
Kαι εγω εκει καταληγω. Καθε σοβαρος πισας που σεβεται τον εαυτο του, πρεπει ναχει και την κρυφοκονσολα του, την σηυμερον ημερα
 
Top Bottom