What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Intel - Επίσημο νήμα συζήτησης.

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
^Αυτό ήρθα να ποσταρω κι εγώ.

These cores can boost to 4.9 GHz and 3.6 GHz with Turbo Max Boost 3.0. On Windows 10, the processor achieved 796 and 7058 points. These results easily outperform the Ryzen 5 5600X by 20% and 45% in single-threaded and multi-threaded testing, respectively.

While the Core i5-12600MSRP K's is unknown, the Core i7-12700K and Core i9-12900K have been priced at 469.99 USD and 669.99 USD, respectively. The Alder Lake desktop CPUs are planned to be announced on October 27th, with wide availability on November 4th
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Γύρω στα 349$ τον βλέπω τον 12600K. Που δεν το λες και σωτηρία του mid-range PC gaming σε αυτή την τιμή, όσο γρήγορος και να είναι.

Από αυτή την άποψη, θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον η κυκλοφορία του 12400F, σε 3-4 μήνες λογικά. Ίσως επιτέλους δούμε πραγματικά next-gen επιδόσεις με 200 ευρώ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Γύρω στα 349$ τον βλέπω τον 12600K. Που δεν το λες και σωτηρία του mid-range PC gaming σε αυτή την τιμή, όσο γρήγορος και να είναι.

Από αυτή την άποψη, θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον η κυκλοφορία του 12400F, σε 3-4 μήνες λογικά. Ίσως επιτέλους δούμε πραγματικά next-gen επιδόσεις με 200 ευρώ.
non K στα 200, i3 αντίστοιχος στα 100 και 150 θα είναι λουκούμι. Δηλαδή ξέρω εγώ δεν ξεγράφω τα R/i3 γιατί βλέπω ότι παίζουν μπαλίτσα τόσο δυνατή που σαν να έχουν πλέον αντικαταστήσει τα 5άρια και όλα να έχουν πάει ένα σκαλί επάνω σε τιμή και επιδόσεις.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Χμ, τελικά τον 12600KF λογικά θα τον δούμε λίγο κάτω από τα τριακόσια ευρώ στην ελληνική αγορά. Καλύτερα από ό,τι περίμενα, θα παίξει γερή κόντρα με τον 5600Χ, άντε τώρα να δούμε και επιδόσεις.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Oλοι εμεις που εχουμε επεξεργαστη του 2017 η νεοτερο δεν χρειαζεται ανα αλλαξουμε ακομα επεξργαστη . Και απο οτι διαβαζω απο δοκιμες που εχουν γινει παγκοσμιως τα windows 11 τρεχουν και σε επεξεργαστες του 2017 και παλιοτερους και οχι μονο του 2018(ryzen 2000 και πανω). Γιατι οταν βγηκαν τα 10 το 2015 ειχα τον core i5 2500k που ηταν του 2011 δηλαδη 4 χρονων οσο τωρα ειναι ο 1700 και ετρεχε τα 10. Κια ο 1700 του 2017 που ειναι 4 χρονων τωρα που βγηκαν τα 11 οπως ηταν ο 2500κ το 2015 δεν μπορει να τα τρεξει?! Θα το συζητησω και με τον τεχνικο μου οταν ερθει με τα ανεμιστηρακια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269


Χμ, επιτέλους. Welcome back Intel. Για να δούμε πως και πότε θα απαντήσει η AMD.

ελπίζω να απαντήσει με μείωση τιμών μέσα στον Νοέμβριο που σκοπεύω να αναβαθμίσω το σύστημα του γραφείου :p
όχι ότι περιμένω να βρω διαθεσιμότητα δηλαδή...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Τον Ιανουαριο θα βγουν οι ryzen 6000 . οι core i 12 ειναι μια αποτυχια κανεις δεν θα τους παρει. Η AMD δεν εχει να φοβηθρι τιποτα!
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Απο αυτα που διαβαζω δεξια και αριστερα, για μαϊμουδομαγειρεμα φαινεται το benchmark της Intel.

Windows 11 στην εκδοση που χαντακωνει τους AMD, DDR5 vs DDR4 σε αλλες συχνοτητες, πολλα παραπανω Watt σε σχεση με τους AMD κλπ. Πιστευω οτι σε κανονικο review απο ανεξαρτητες ομαδες, τα αποτελεσματα δεν θα ειναι τοσο ευνοϊκα, κυριως στο κομματι της αποδοσης/watt.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Απο αυτα που διαβαζω δεξια και αριστερα, για μαϊμουδομαγειρεμα φαινεται το benchmark της Intel.

Windows 11 στην εκδοση που χαντακωνει τους AMD, DDR5 vs DDR4 σε αλλες συχνοτητες, πολλα παραπανω Watt σε σχεση με τους AMD κλπ. Πιστευω οτι σε κανονικο review απο ανεξαρτητες ομαδες, τα αποτελεσματα δεν θα ειναι τοσο ευνοϊκα, κυριως στο κομματι της αποδοσης/watt.

Διόλου απίθανο, καλό είναι φυσικά να περιμένουμε για ανεξάρτητα benchmarks.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
ναι μόλις άρχισαν να βγαίνουν νεότερα πετυχαίνει λίγο καλύτερες επιδόσεις με διπλά Watt κατανάλωση, hello bulldozer my old friend.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν έχω προλάβει να εντρυφήσω, αλλά πρώτα δείγματα δείχνουν ότι ο 12600Κ είναι τόσο δυνατός και σε gaming (αναμενόμενο) και σε content creation (έκπληξη, πρακτικά πατάει και τον 5800Χ με μοναδική εξαίρεση το data compression/decompression), που σχεδόν ακυρώνει το λόγο ύπαρξης του 12900K που έχει διπλό κόστος και 50% παραπάνω κατανάλωση για μικρά performance gains.

Μεγάλο αγκάθι το κόστος της συνολικής πλατφόρμας, παρόλο που ο ίδιος ο 12600Κ έχει λογικό, ίσως μάλιστα και κάτω του αναμενόμενου, κόστος.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Προσπαθώ και εγώ να βγάλω άκρη γιατί δεν έχω βρει κάποιο γραπτό review ακόμα, ελπίζω σε Tom's Hardware, και με τα βίντεο δεν τα πάω καλά αν δεν έχουν υποτίτλους.
Φαίνεται ότι ο i5 είναι τέλειος πετάει στον 5600Χ από 11 μέχρι 45% σε επιδόσεις ανά περίπτωση και είναι msrp 20 ντάλαρς επάνω μόνο.

Ώρα να πέσουν οι τιμές των ryzen πίσω σε MSRP τουλάχιστον; Για να δούμε...
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095

Conclusions​

Intel's Alder Lake CPUs are an enormous improvement over their 11th-generation predecessors in every way—they offer both higher raw performance and higher performance-per-watt. They also handily trounce the AMD competition in both the Core i9/Ryzen 9 and Core i5/Ryzen 5 brackets—single-threaded, multithreaded, and just about any way you care to slice it.

The only remaining problem area is power consumption: although Alder Lake is more power efficient than Rocket Lake was, it still lags significantly behind AMD. An Alder Lake system will outperform its closest Ryzen competitors—but it will do so by drawing more power and running hotter. As noted, we suspect the difference comes down to TSMC's 7nm process versus Intel's 10nm. Alder Lake's hybrid big.little design narrows the gap a bit, but not enough to catch up.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Χμ, δεν ξέρω, περίμενα κάτι περισσότερο να πω την αλήθεια. Η θερμοκρασία και η κατανάλωση με προβληματίζουν διότι δείχνουν ότι η αρχιτεκτονική συνεχίζει να έχει τα θεματάκια της.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Χμ, δεν ξέρω, περίμενα κάτι περισσότερο να πω την αλήθεια. Η θερμοκρασία και η κατανάλωση με προβληματίζουν διότι δείχνουν ότι η αρχιτεκτονική συνεχίζει να έχει τα θεματάκια της.
ναι αν και δεν ήταν η φώλα του bulldozer της AMD που και έκαιγε και δεν είχε απόδοση, σίγουρα δεν είναι αυτό που ήθελε η intel για να σταθεί δίπλα στα M1 της apple (meanwhile η AMD την πάει τραίνο, η apple την πονάει :p )
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Εμ, αν ειναι να δωσω π.χ. 300 γιουρια για σι πι γιου κι αλλα 4οο για ψυξη, συν νυχτερινο ρευμα για καλυψη της καταναλωσης, μαματα μαματα με κεφαλαια γραμματα!
Τες πα οι νεκροψιες θα δειξουν. Προς το παρον δεν πεταω και την σκουφια μου απο την χαρα μου
 
Top Bottom