What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Κ120 Logitech unboxing απο τον Κουνελο

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Σας παρουσιαζω το Logitech Κ120, το πληκτρολογιο των 11€.
Εκτος απο το ανοιγμα του κουτιου, κανω μερικα σχολια για τα RGB πληκτρολογια και ενα mini συγκριτικο με αλλα πληκτρολογια. καποια ψευτο-τεστ δεν λειπουν και καλη τυχη.
Επαιξαν διαφορα προβληματα ομως ο κουνελος δεν μασαει.

 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
λαμογιο το ειδα. περί rgb είναι ξεκάθαρα ομορφιά κλπ. είμαι πεπεισμένος ότι όλοι μας πληκτρολογουμε χωρίς να βλέπουμε το πληκτρολόγιο αλλά όπως και να το κάνεις δείχνει ωραία.

για την άσχετη πληροφορία της ημέρας τα mechanical blue έχουν πολύ ωραία αίσθηση πληκτρολογησης αλλά είναι πολύ θορυβώδες οπότε δεν σε κόβω να θέλεις να δοκιμάσεις τέτοιο πληκτρολόγιο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Για τα γούστα σου ίσως έπρεπε να πάρεις το Κ200.

χμ τώρα είδα ότι αυτό το αριστούργημα δεν είναι πια διαθέσιμο πουθενά.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Βλέπω τέτοια πληκτρολογιάκια με τα πλήκτρα το ένα κολλητά στο άλλο και "τρίζουν" τα δάχτυλά μου... :Ρ

Το Razer Blackwidow Ultimate (2013 εντίσιο) που έχω εδώ και 6-7 χρόνια, είναι το ιδανικό για μένα και μπορώ να πληκτρολογώ ώρες ολόκληρες χωρίς να στριμώχνονται τα δάχτυλα και να πιάνονται τα χέρια μου... Τα mechanichal blue switches έχουν όντως πολύ ωραία αίσθηση, κάνοντας ευχάριστη την πληκτρολόγηση (όταν πρωτοδοκίμασα το πληκτρολόγιο, έγραψα σχεδόν 2 σελίδες -με ό,τι μου κατέβαινε στο κεφάλι- και δεν ήθελα να σταματήσω :Ρ). Ο θόρυβος που κάνουν είναι υποκειμενικός (προσωπικά, μου αρέσει πολύ αυτό το κλίκι-κλίκι, μου δίνει ρυθμό στην πληκτρολόγηση).

(Όχι, το παραπάνω σχόλιο δεν είναι sponsored by Razer :Ρ)

@mits@kos : Παίζεις με "πίσσα" σκοτάδι; Προσπάθησε τουλάχιστον να έχεις ένα πορτατίφ αναμμένο κάπου μέσα στο δωμάτιο. Δεν κάνει καλό στα μάτια, ακόμα και σε αυτά με φωτοευαισθησία.
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
@mits@kos : Παίζεις με "πίσσα" σκοτάδι; Προσπάθησε τουλάχιστον να έχεις ένα πορτατίφ αναμμένο κάπου μέσα στο δωμάτιο. Δεν κάνει καλό στα μάτια, ακόμα και σε αυτά με φωτοευαισθησία.

Έχω συνήθως αναμμένο ένα φωτιστικό δαπέδου με LED θερμού φωτός, αντιδιαμετρικά και στην πλάτη μου. Αλλά καλοκαίρι αποφεύγω και αυτό, ελέω κουνουπιών. Γενικώς φως ταβανιού ανάβω μόνο κατά λάθος. Κάθε τύπου οθόνη, προφανώς σε night light.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Α καλά, εννοείται πως φως ταβανιού ούτε εγώ ανάβω. Έχω κι εγώ ευαίσθητα μάτια και καταλαβαίνω τον πόνο σου. Για κάποιον λόγο, το night light ή reader mode νιώθω πως κουράζει περισσότερο τα μάτια μου.
Επίσης, όταν για ένα διάστημα δεν είχα καθόλου φως στο δωμάτιο, τα μάτια μου κουράζονταν και κοκκίνιζαν περισσότερο. Το πρόβλημά μου λύθηκε με ένα μικρό πορτατιφάκι γραφείου (α, και πού και πού πλύσεις στα μάτια με λίγο Johnson's baby shampoo λόγω βλεφαρίτιδας).
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
@mits@kos για φως καλοκαιριου δοκιμασε αυτο ;)

HTB1rSrRaHus3KVjSZKbq6xqkFXa4.jpg
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ήτανε λαϊκή απαίτηση και έγινε πράξη. Εύγε Λέλο. Θα σου έλεγα να πας στους unboxholics, αλλά εσύ, σε αντίθεση με αυτούς, ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάς και τι κάνει πέρα από το να σου αποφέρει ένα μηνιάτικο.

Όσο για τα RGB, δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω χωρίς φωτισμό στα πλήκτρα, καθώς παίζω και δουλεύω πάντα στα σκοτάδια, αλλά πλέον, όταν παίζω, βάζω τον φωτισμό στο Ripple effect για εξτρά κρίσεις επιληψίας.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάς και τι κάνει πέρα από το να σου αποφέρει ένα μηνιάτικο.
Δεν εχω λογια.... ευχαριστω φιλαρακι.

Τωρα, χωρις τρολαρισμα και χαβαλε κτλ Στα σοβαρα λεμε.


FYI, κάποιοι παίζουμε όντως στο σκοτάδι, ως αρχάγγελοι της φωτοευαισθησίας.
Εγω χωρις απολυτο σκοταδι δεν επαιζα. Απο τοτε που γυρισα απο την Αφρικη δεν μπορω χωρις αναμενο φως, ακομα και την μερα. Οι 18ωρες διακοπες ρευματος με σημαδεψαν.


είμαι πεπεισμένος ότι όλοι μας πληκτρολογουμε χωρίς να βλέπουμε το πληκτρολόγιο αλλά όπως και να το κάνεις δείχνει ωραία.
Με ΑΥΤΟ θα ξεκινησω ενα σεντονι για τα σουπερ πληκτρολογια.

Εκεινη την εποχη που εκαιγα τα νιατα μου στην υψικαμινο του WOW. Χωρις να θελω να το παιξω μαγκας και εσεις οι κατωτερες μορφες ζωης.
Επαιζα με ενα logitech πληκτρολογιο ( τι αλλο; ) οχι της σειρας Κ120. Σε καποια φαση μπηκα με τα μουτρα στο PVP και αργοτερα ακολουθησε και ενα φιλαρακι. Επαιζα με rogue και hunter. stun lock και πολυ script. Με τον φιλο ειχαμε ανεβασει τον ανταγωνισμο σε προσωπικο επιπεδο και ενω ειχα πολυ υλικο σε μορφη video, με τα χρονια χαθηκαν.
Θυμαμαι φασεις οπου η πλεμπα ειχε 10-12 kills και εγω με τον φιλο κραζαμε ο ενας τον αλλον με 25-30 kills. Δεν μας ενοιαζε ο χαρτης και τι πρεπει να κανουμε, εμεις τον χαβα μας, να θερισουμε περισσοτερους για να εχουμε να κραζουμε την επομενη μερα.

Επειδη επαιζα στο απολυτο σκοταδι και επειδη επαιζα πολυ με τα scripts, το G15 φαινοταν πολυ καλη περιπτωση αφου συνδιαζε οτι με εξυπηρετουσε, προγραμματιζομενα κουμπια, φωτεινα κουμπακια και η οθονη μου εδινε ωραιες πληροφοριες.
Εγινε αυτο που ειπε ο Mogrey665, δεν κοιταζα τα πληκτρα και ενω ειχα πληκτρα για να προγραμματισω, δεν το εκανα. με ενα πληκτρο ειχα διαδοχικα scripts, πολυ σημαντικο για το stun lock του rogue. Σαν πληκτρολογιο με βολευε καλυτερα και ειχα πολυ καλη αισθηση των πληκτρων που παταω αλλα δεν με εκανε καλυτερο, δεν ειδα διαφορα στο παιξιμο μου, δεν εφτασα τα 40+ kills αλλα δεν επεσα κιολας.
Στην συνεχεια ανεβασα εναν warrior και επειδη ειναι εκ γεννετης μογγολος, δεν ειχα μπει στον κοπο για scripts. Δηλαδη τα εξτρα κουμπια δεν μου χρησιμευσαν. Με δυο σπαθια τι scripts να βαλω; καποια στιγμη εκαψα και δυο πληκτρα (programmable) με το τσιγαρο και δεν με ενοχλησε καθολου.
To G15 ειναι το καλυτερο πληκτρολογιο που ειχα, σαν αισθηση και οχι επειδη με βοηθησε στο gaming.

Δεν εριξα φαρμακι απο κομπλεξ και οτι ειπα για τα RGB ειναι αποτελεσμα προσωπικη εμπειριας. Τα θεωρω, χωρις να θελω να προσβαλω, ενα μειγμα μοδας/ξερω-απο-gaming.

For the HORDE!!!!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
τι μου θύμησες κούνελε. το πρώτο καλό πληκτρολόγιο που πήρα ποτέ ήταν της ίδιας σειράς το g11. στο τέλος φυσικά δεν χρησιμοποιησα ποτέ τα macro και έφυγε και άδοξα γιατί έπεσε μπύρα και παρόλο τις προσπάθειες μου να το στεγνώσω καθαρίσω η μισή μεμβράνη είχε γίνει μαύρη.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Δεν εριξα φαρμακι απο κομπλεξ και οτι ειπα για τα RGB ειναι αποτελεσμα προσωπικη εμπειριας. Τα θεωρω, χωρις να θελω να προσβαλω, ενα μειγμα μοδας/ξερω-απο-gaming.

Βασικά, μόνο μόδα είναι, κατά τη γνώμη μου. Άλλο ένα μάρκετινγκ τρικ για να αλλάζουμε πληκτρολόγια, ποντίκια, κουτιά και ανεμιστήρια χωρίς λόγο.

Η ΜαυρηΧήρα TM μου έχει πράσινο φωτισμό που είτε τον έχω εντελώς σβηστό (σπάνιο) ή στη χαμηλότερη δυνατή φωτεινότητα (στην υψηλότερη ένταση απλά δεν παλεύεται, παίρνεις τα άιμπολς στο χέρι).
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Θα σου έλεγα να πας στους unboxholics, αλλά εσύ, σε αντίθεση με αυτούς, ξέρεις για ποιο πράγμα μιλάς και τι κάνει πέρα από το να σου αποφέρει ένα μηνιάτικο.
Αυτό το σχόλιο, είναι ό,τι πιο ωραίο έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό.

Πλέον έχουμε και φωνούλα Λέλου. Ο Γιακουμής πάει γι' ανακύκλωση;

Outemu Blue, εκεί να δεις φασαρία αλλά τη γουστάρω. Με την πρώτη ευκαιρία (aka λεφτά) θα πάω και σε Kailh Box White (τους καλούς, όχι τους φθηνιάριδες που κρατούσαν συντροφιά σε κάτι μαύρες χήρες).
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Cherry MX brown κόσμε, η χρυσή τομή. Εσχάτως παρόπλισα Coolermaster Masterkeys M, γιατί δεν είχε numpad, με ένα Logitech G413. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο χειρότεροι είναι οι Romer G στην πληκτρολόγηση. Στα παιχνίδια, ομολογώ πως βολεύουν περισσότερο. Αλλά το Coolermaster γράφει μόνο του.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
κουνέλο, τα πληκτρολογια δε μ ενδιαφερουν, ουτε τα φωτακια. ο βετερανος γκειμερ ειναι ηδη τυφλοπόντικας, βλεπει στο πηχτο σκότος.

τη φωνη σου ηθελα να σχολιασω. την περιμενα πιο άθλια. επισης δεν ταιριαζει με την περσόνα σου in my book, πραγμα που την κανει ακομα πιο ενδιαφερουσα. συνεχισε τα ανμπόξι. δεν ειναι αναγκη να ειναι σχετικης με πισί θεματολογιας. και ειδη προικός ξερω γω να κανεις, θα ακουγοταν ενδιαφερον. θαμπς-άπ απο μένα.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,324
Αυτό το σχόλιο, είναι ό,τι πιο ωραίο έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό.

Αν ειχα χαρτομαντηλο θα ειχα δακρυσει. Αν και η φαση ηταν τρολοπλακιτσα κτλ επαιξαν καποια θεματα.
1. Αυριο, ισως ερθει ενας τυπος να κανει το air condition να δουλεψει.
2. Οταν ξεκινησα να κανω το video, επαιζε μια εκνευριστικη φασαρια και εκλεισα το παραθυρο. Την ιδια ωρα το pc ξερνουσε με σταθερη ταχυτητα τον καυτο αερα απο τα σωθικα του.
3. Νωριτερα ειχα παει να παρω καφε και επειδη η υπαλληλος ειχε μια ταση , ειπα να το σιγουρεψω. Για να κερδισω χρονο πηρα και ενα κομματι "πιτσα" που δεν το κανω ποτε. Αυτη η λαδιλα και το τηγανισμενο σαλαμι μου εφεραν φλογες στο στομαχι. Πηρα ενα αντιοξινο και με αυτο το πραγμα δεν μπορω να πιω νερο, μου φερνει μια απαισια γευση.
4. κολουσε η γλωσσα μου πανω στον ουρανισκο που ειχε μαζεψει πισσα και νικοτινη. Δεν μπορουσα να πω το ΣΣΣ.
5. το μικροφωνο μου εκανε πλακιτσες.
περασα δυσκολες στιγμες και σε καποια φαση ειπα αστο, αλλη φορα. Μετα βλεπεις σχολιο σαν του χειρομαλακτη και λες οτι τουλαχιστον καποιοι το χαρηκαν το θεμα.

Το unboxing, για μενα, ειναι η ικανοποιηση που νοιωθουν οι πολλοι με το να ταιζουν το ματι τους με οτι δεν μπορουν να εχουν, σαν την παραλια ενα πραγμα. Ετσι λοιπον αυτου του ειδους τα video κυλανε αργα, σαν στριπτιζ.
Το βασικο σε ενα πληκτρολογιο (imo) ειναι η αισθηση στα πληκτρα και ο ηχος, πρεπει να ειναι σαν κουρδισμενο πιανο. δεν με ενοχλει η ενταση του ηχου, αρκει να βγαζει τις σωστες νοτες.


τη φωνη σου ηθελα να σχολιασω. την περιμενα πιο άθλια. επισης δεν ταιριαζει με την περσόνα σου in my boook, πραγμα που την κανει ακομα πιο ενδιαφερουσα.

Τι δεν ταιριαζει με τι; επρεπε να ειναι ετσι;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Cherry MX brown κόσμε, η χρυσή τομή. Εσχάτως παρόπλισα Coolermaster Masterkeys M, γιατί δεν είχε numpad, με ένα Logitech G413. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο χειρότεροι είναι οι Romer G στην πληκτρολόγηση. Στα παιχνίδια, ομολογώ πως βολεύουν περισσότερο. Αλλά το Coolermaster γράφει μόνο του.

Έλα ρε, τόσο πολύ; Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο μηχανικό πέραν του G413 αλλά εμένα μια χαρά μου φαίνεται και στην πληκτρολόγηση. Όταν μεταπήδησα από τη μεμβράνη, αισθανόμουν πως τα πλήκτρα έχουν μια ελαφριά "αγκύλωση", αλλά τώρα που το συνήθισα, το απολαμβάνω. Στα παιχνίδια, η υπεροχή του είναι όντως πιο ξεκάθαρη.
 
Last edited:
Top Bottom