What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Και αν πέσει το ιντερνέτ;

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Αυτές τις μέρες το internet αγκομαχάει με τόσο κόσμο και με τόσες επιπλέον δραστηριότητες που περνάνε μέσα από τους servers παγκοσμίως.

Αν για κάποιο λόγο κάτι, κάπου, έστω και τοπικά, σπάσει και μείνετε εκτός τι έχετε σε single player κατεβασμένο (ή σε δισκάκι) στον υπολογιστή σας ώστε να σας κρατήσει στις δύσκολες αυτές ώρες αγωνίας; :p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Κυρίως αγορασμένα games της προ-Steam εποχής, αλλά και abandonware adventures της Sierra και της LucasArts. Αφορμή έψαχνα να ξαναχωθώ.

Πάντως τα memes, τα ebooks, τα mp3, οι ταινίες, οι σειρές και τα λοιπά torrents που hoardάρουμε σαν αυτιστικοί τα τελευταία 20 χρόνια, θα αποκτήσουν τεράστια αξία αν πέσει το ίντερνετ. Χώρια που όλοι εμείς που ξημεροβραδιαζόμασταν στις Wikipediες μαθαίνοντας απέξω άσχετα γεγονότα, θα έχουμε τεράστιο εγκυκλοπεδικό αβαντάζ. I say bring it on.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Χώρια που όλοι εμείς που ξημεροβραδιαζόμασταν στις Wikipediες μαθαίνοντας απέξω άσχετα γεγονότα, θα έχουμε τεράστιο εγκυκλοπεδικό αβαντάζ. I say bring it on.

Και πού θα κάνεις flex ρε συ με το ίντερνετ πεσμένο και το social distancing να θερίζει; :unsure:

Πάντως κι εγώ με κάτι κατεβασμένα indies θα τη βγάλω, βιβλία/κόμιξ και καβατζωμένες σειρές.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,565
Θα βγω στο μπαλκόνι μου και θα φωνάζω ράντομ γεγονότα στους απέναντι.

Ε, ΚΟΠΕΛΙΑ, ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ ΠΩΣ Ο ΙΜΠΡΑΗΜ ΠΑΣΑΣ ΠΕΘΑΝΕ ΑΠΟ ΦΥΜΑΤΙΩΣΗ ΤΟ 1848

ΓΙΑΓΙΑ ΑΚΟΥ ΛΙΓΟ, Ο ΝΙΚΙ ΣΙΞ ΤΩΝ ΜΟΤΛΕΥ ΚΡΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΗΡΩΙΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΝΟΥΣΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΡΟΧΑΙΟ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εσεις ειστε οι καλομαθημενοι. Για μενα ηταν ρουτινα να μην εχω ιντερνετ και ρευμα. το ιντερνετ που ειχα ηταν πολυ ακριβο και μονο οταν επαιρνα τον μισθο μου εκανα ντου στο youtube για να δω 2-3 μικρα video. περνουσα την ωρα μου μετρωντας με πολυμετρο τις τασεις αυτοκτονιας και με πολυ σεκς. Οσο θα σου μαγειρευω εσυ θα με πιπιλας, δεν αποτυχανει ποτε, εκτος και αν σας πιασει η γυναικα σας.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ένας εξωτερικός σκληρός 4ΤΒ τίγκα, και ένας εσωτερικός άλλα 4ΤΒ επίσης τίγκα. Και ένα χρόνο να πέσει το internet, από ταινίες, σειρές, βιβλία και κόμιξ και τσόντες ούτε τα μισά από τα καβατζωμένα δεν θα προλάβω να δω. Τα παιχνίδια είναι λίγο θέμα, πολύ εξαρτημένος έχω γίνει από τους κάθε λογής clients... πάω gog να αρχίσω να κατεβάζω drm-free installers.

Βασικά όσο έχω ηλεκτρισμό που λέει και ο κούνελος, δύσκολα θα βαρεθώ, τώρα άμα ξεμείνουμε και από ρεύμα... θα έχουμε συλλογικά σοβαρά προβλήματα να ασχοληθούμε, οπότε πάλι δεν νομίζω να βαρεθώ.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Με μια πρόχειρη ματιά στο gog galaxy, έχω περασμένα στον σκληρό/ους: Fallen order, doom eternal, gibbous,hades, enderal,dead cells,condemned, dead space, RE2, DMC5, transformers devastation, aragami, castlevania collection.
Στο PS5 έχω horizon και spiderman στον σκληρό
Στο switch έχω κατεβασμένα astral chain, blasphemous και bloodstained
Aπό βιβλία έχω σε εξέλιξη μια εξαιρετική μελέτη για την δημοκρατία της Bαϊμάρης και στο περίμενε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την τριλογία του κόσμου του Pullman, που την έχω απωθημένο και ένα βιβλίο με ιστορίες της Miss Marple.
Aπό ταινίες έχω στο περίμενε από κουροσάβα μέχρι κάποιες από τις τελευταίες οσκαρικές.
Και βέβαια έχω και τα του σπιτιού που χρειάζεται τακτοποίηση και φροντίδ.....:trollface: nope

Σκέφτομαι πως αν έπεφτε το internet στην φάση που περνάμε όλοι, θεωρητικά θα γλίτωνα για λίγο από την τοξικότητα των ιδεοληπτικών, των κομματόσκυλων και από τα σχόλια υποανάπτυκτων που συχνάζουν σε διάφορες αθλητικές διαδικτυακές φυλλάδες. Αποτοξίνωση.

Βέβαια καλό θα ήταν μερικά πράγματα να μένουν στη θεωρία...
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Εγώ τώρα τελευταία άρχισα να παίζω διαδικτυακά παιχνίδια. Απο τα προηγούμενα χρόνια έχω παιχνίδια κουτάτα που θα κουραστώ ακόμη και να τα βγάλω έξω για να διαλέξω ποιο θα παίξω.
Το ρεύμα να μην κοπεί μόνο γιατί την μαμήσαμε. Αλλα τι λέω, θα τραβήξω μπαλαντέζα απο τον γείτονα που έχει φωτοβολταικά.:sneaky:
Ρε σεις δεν έχετε στοκάρει καμία τσόντα για τέτοιες περιπτώσεις;
τσκ τσκ τσκ απαράδεκτοι :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Αν για κάποιο λόγο κάτι, κάπου, έστω και τοπικά, σπάσει και μείνετε εκτός τι έχετε σε single player κατεβασμένο (ή σε δισκάκι) στον υπολογιστή σας ώστε να σας κρατήσει στις δύσκολες αυτές ώρες αγωνίας; :p

Μπα που να φας τη γλώττα σου!!!
(Ελπίζω να παίζουν ακόμα τα παιχνιδοCDιά του PCMaster που έχω στην αποθήκη...μπρρρ)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
ζορίζεται πολύ το facebook σήμερα και μου μπήκε η ιδέα :p και εγώ έχω κατεβάσει διάφορα just in case, δεν μου αρκεί να στοκάρω κωλόχαρτο, στοκάρω και παιχνίδια τώρα :p
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Μακάρι να πέσει μήπως και πιάσω τον γουιτσορα τον τρίτο που τον έχω κατεβασμένο και ετοιμοπόλεμο αλλά για κάποιο λόγο δεν πατάω το play.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Έχω εγκατεστημένα 3-4 games που λογικά θα παίξουν σε offline mode. Ελπίζω να καταλαβαίνεις Nitro ότι αν συμβεί όλοι θα κυνηγήσουμε εσένα.
Μπαινω να διαβασω το θεμα, οκ οκ, γραφω απαντηση παω φουμπου να διαβασω για τους ιλουμινατι που καταγονται απο τους ιλλυριους, για την ψευτικη επιδημια, για τον ιο που τον εφτιαξε το steam για να μεινουμε μεσα. Σε δυο λεπτα τελειωσα την επιμορφωση μου και επιστρεφω εδω.
κανω κλικ να παω στην κεντρικη σελιδα, page not found check your internet connection κτλ κτλ χωρις πλακα.
wtf!! επιστρεφω στο φουμπου και παταω refresh και μολις περασαν δυο δευτερολεπτα και δεν ειδα προοδο λουστικα με κρυο ιδρωτα.
στα 4 δευτερα το φουμπου φορτωσε αλλα το RQ οχι. μετα απο 1-2 λεπτα ολα εγιναν φυσιολογικα.
Θα σου φαω το ψωμι ρε κατσικι

Μακάρι να πέσει μήπως και πιάσω τον γουιτσορα τον τρίτο που τον έχω κατεβασμένο και ετοιμοπόλεμο αλλά για κάποιο λόγο δεν πατάω το play.
απο προχθες το κοιταζω αλλα θελω να ξεκινησω και το resident evil, ομως το torchlight εχει καθισει με ζαρτιερες στην μεση και δεν μπορω να το προσπερασω. εχω φαει κολημα να μαζεψω ενα σετακι. Εχω μπει και στον ταφο του Ινδου.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Και επιτραπέζια θα πρόσθετα.
Δυστυχώς τα μόνα επιτραπέζια που μπορώ να παίξω πλέον, ελέω του περιορισμένου κύκλου μου, είναι η Μονόπολη και το UNO. Βέβαια μικρός έπαιζα σκάκι μόνος μου, οπότε ίσως ήρθε η ώρα να εξωτερίκευσω επιτέλους όλες αυτές τις προσωπικότητες που κρύβω μέσα μου παίζοντας ένα campaign dnd με τους εαυτούς μου.

Μπιτσιζ το τέλος έρχεται και μάντεψε ποιος θα είναι ο βασιλιάς του βουνού καβαλα σε έναν μαύρο τράγο κραδαίνοντας ντουφέκι και τσεκούρι για να υπερασπιστεί τα χώματά του. You've been warned!
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Νιτρε είσαι γενικά ψύχραιμος άνθρωπος έτσι;
Αν πέσει το δίκτυο κυρίως βιβλία και παιχνίδια από τη συλλογή των κουτατων που έτσι κι αλλιώς μαζεύω για την αποκάλυψη. Αν κοπεί και το ρεύμα δεν έχω λόγο να μείνω άλλο στην πόλη οπότε αναχώρηση για το τελικό καταφύγιο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Είμαι πολύ ψύχραιμος εξωτερικά είναι η αλήθεια, εδώ βγάζω τα σωψυχα μου :p
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Λοιπον ολα οσα εχω εγκατεστημενα στο pc?
Ξεκιναμε. 5 ΤΒ σκληρους αρα εχει πολυ πραγμα
Αgents of Mayhem, Hellblade ,Sonic Forces,Hitman 2, Just cause 4, Doom 64, Tekken 7,Devil may cry 5, Darksiders 3, Resident evil 2 remake, Star wars jedi fallen order, The evil within 2, Assasin creed origins, Inversion, Devil may cry HD Colleciton, Strange Brigate, Skylar&Plux, Mortal kombat 11, Sniper ghost warriro contracts, Prey, Wolfestein 2, Star wars battlefront 2, Wolfestein young blood, Sekiro shadows die twice, Call of duty world war 2, Shadow of the tomb raider, Shaq fu, Yooka laylee and the impossible lair, Spyro the dragon reignited trillogy, Sonic Mania, DEAD OR ALIVE 6, Far cry 5, Far cry new dawn, Crash bandiccot n sane trillogy, Gears 5, Diahonored death of outsider, DOOM, Styx shards of darkness, Metro exodus, devil hunt, Midle earth shadow of war, Injustice 2, Exctinstion, Assasin creed odysseyy, Yakuza Kiwami, HALO Master Cheif collection, ECHO, Ghost recon wildlands, Dying Light, Soul calibur, RAGE 2, Darksiders Genesis, Marvel vs capcom Infinitie, Get even, Teenage Mutant Ninja Turtles Portal Power, Serious Sam 3, My Friend Pedro, Borderlands 3, Yakuza 0, Yakuza kiwami, DOOM ETERNAL, Metal gear 5, Sunset overdrive, Recore, Super Luckty tale.
Eλπιζω να σας καλυψα πληρως. Τα περισοτερα απο αυτα τα εχω ηδη τερματισει και τωρα σφαζω δαιμονες στο DOOM Eternal.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
,,,

Shredder όλα αυτά τα χεις πειρατικά ή μέσα από κάποιο Launcher (Steam, Uplay, Epic Store, GOG Galaxy κ.λπ);
Το ξέρεις πως αν τα παιχνίδια, μπορείς να τα παίξεις μόνο μέσω κάποιου Launcher, εάν πέσει το ίντερνετ θα μπορείς να παίξεις ελάχιστα από όλα αυτά, έτσι;
 
Top Bottom