What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καινούριο Monkey Island από τον Ron Gilbert

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
Δηλαδή το νέο design είναι η... μπάρμπη; :unsure:

Μακάρι να ήταν... :Ρ Εννοούσα ότι είναι κάτι τελείως διαφορετικό από το αρχικό design.

Εννοείται πως δεν είμαι κάνας υστερικός που δεν πρόκειται να παίξει το παιχνίδι λόγω art style, απλώς ο αρχικός Guybrush (για μένα) ήταν και ο καλύτερος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Τα 5 πίξελ που προσπαθούσαν να αποδώσουν πρόσωπο εννοείς; Καταλαβαίνεις ότι με τόση έλλειψη λεπτομέρειας κατά πάσα πιθανότητα ο καθένας έχει σχηματίσει άλλη φάτσα στο μυαλό του έτσι; Μέχρι το 3 εγώ δεν είχα συγκεκριμένο πρόσωπο να αντιστοιχήσω με τον Γκέιμπρας.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Τα 5 πίξελ που προσπαθούσαν να αποδώσουν πρόσωπο εννοείς; Καταλαβαίνεις ότι με τόση έλλειψη λεπτομέρειας κατά πάσα πιθανότητα ο καθένας έχει σχηματίσει άλλη φάτσα στο μυαλό του έτσι; Μέχρι το 3 εγώ δεν είχα συγκεκριμένο πρόσωπο να αντιστοιχήσω με τον Γκέιμπρας.

Σόρρυ γουατ.

guybrush.jpg
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
@Dim Gian Bot (και σε ένα βαθμό @maladroid για να μην παρεξηγηθώ)
Κατακρίνω τη συμπεριφορά του "δεν μου αρέσει, άρα ψόφο στους devs που αποφάσισαν να αλλάξουν κάτι που δεν ταιριάζει στα γούστα μου". Διαφωνίες σε πολιτισμένο επίπεδο είναι η κινητήριος δύναμη για την εξέλιξη και τη βελτίωση κάποιας διαδικασίας. Το παραπάνω δεν έχει καμία σχέση πέραν του να βάζει τοίχο.

Υπάρχει ο χρυσός κανόνας της καινοτομίας για να μπορείς να εισάγεις κάτι νέο (60% άσε το ίδιο, 20% βελτίωσε κάτι, 20% φέρε κάτι εντελώς νέο μέσα - στατιστική παράφραση και νούμερα βγαλμένα από το φτωχό μυαλό μου). Το εικαστικό είναι το πρώτο που χτυπάει στο μάτι (pun oddly not intended) και λογικό να ταράσει τα νερά. Αλλά μπρος στην προοπτική να κάνουν τον Guybrush retcon incel pirate με την Elaine να είναι η νέα εκπρόσωπος του #FreeCarri-bra-n, το ότι ο Guybrush μοιάζει με τον Elephant Man είναι άνετος συμβιβασμός.

Θέλω νέο Monkey Island, το είπαμε? Το είπαμε.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
595
...μπρος στην προοπτική να κάνουν τον Guybrush retcon incel pirate με την Elaine να είναι η νέα εκπρόσωπος του #FreeCarri-bra-n,..
Αρρωστημένα σατανικό και σατανικά αρρωστημένο.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
@Northlander Χμμ σαν να μας λες "ρε μην είστε χαζοί, κρατήστε τη γκρίνια σας για αργότερα, ίσως μας χρειαστεί σε πιο σημαντικά θέματα". :p

Λοιπόν, να σου πω πώς το βλέπω εγώ:
1. Αυτά που λες μπορεί να συμβούν ούτως ή άλλως, ασχέτως του art. Αν συμβούν, εδώ θα είμαστε να τα σχολιάσουμε.

2. Οι γρίφοι, το χιούμορ, το story κτλ. θα κριθούν όταν δούμε το παιχνίδι. Δεν έχει κανένα νόημα να κάνουμε εικασίες, ούτε φυσικά να ρωτάμε τους δημιουργούς "και για πες, θα είναι καθόλου καλό το game που ετοιμάζεις εδώ και Χ χρόνια ή για παπαριά το πάτε;". Προσωπικά δεν διάβασα καν την περίληψη, θέλω να παω όσο γίνεται στα τυφλά (ειδικά με τέτοια γραφικά μάλλον είναι και η καλύτερη προσέγγιση ΧΑΡ ΧΑΡ ΧΑΡ).

3. Το μόνο που μπορούμε να κρίνουμε ήδη με κάποια αξιοπιστία είναι το art. Αυτό και κάνουμε. Κόσμια. Ήρεμα. Ίσως και με καμιά μπηχτούλα που και που για να κατεβαίνει πιο γλυκά το πρωινό νεσκουίκ.

4. Εγώ προσωπικά (και αρκετοί άλλοι απ'ότι είδα) ΔΕΝ ζητάω ντε και καλά εικαστική συνέπεια με τα προηγούμενα MI. Ούτε ρετροπιξελούμπα τύπου Thimbleweed Park. Ζητάω απλώς κάτι που να μου αρέσει στο μάτι και φυσικά να ταιριάζει κάπως στην εικόνα που έχουμε ήδη για τους χαρακτήρες. Το trailer που έδειξαν δεν μου αρέσει και τόσο. So sue me. Το αν με ρώτησε κανείς @kara δεν θα το σχολιάσω, θυμίζει το τρομερό επιχείρημα του nitro "φτιάξτο εσύ καλύτερο, bro".

5. Υπάρχουν τρόμπες που μπήκαν στη διαδικασία να τραμπουκίσουν τον Ron ή άλλους συντελεστές γιατι δεν τους άρεσε το art; Σίγουρα υπάρχουν. Είναι η πλειοψηφία; Κατηγορηματικά ΟΧΙ (ξαναλέω: με βάση τα σχόλια που είδα σε fora/YT/FB κτλ). Γιατί λοιπόν επικεντρωνόμαστε σ'αυτούς τους λίγους θλιβερούς; Μήπως γιατί βολεύει το αφήγημα, όπως είπε κι ο Hellion;

Κι εγώ θέλω καινούργιο Monkey Island κι ειδικά από τον Ron Gilbert (αν και ακόμα παλεύω να προχωρήσω το Thimbleweed Park, δυστυχώς δεν με έχει κερδίσει ως τώρα). Και δεν αποκλείω καθόλου το Return να είναι όντως εκπληκτικό. Αλλά αν ο νέος Guybrush μου φαίνεται σαν στραβοχυμένος λουκουμάς, δεν βλέπω γιατί να μην το εκφράσω χωρίς να χαρακτηριστώ αυτόματα ρατσιστής, σεξιστής, κλεφτοκοτάς, ρετροφασίστας, και τεντιμπόης.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το σχόλιο μου είναι ότι αυτή η τραγική μειοψηφία δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει. Προσωπικά δεν θέλω να hypeαριστώ για αυτό κάνω απλώς wishlist, και θα το πάρω όταν με το καλό βγει αποφεύγοντας θετικά/αρνητικά αυτοτροφοδοτουμενες συζητήσεις για να το δω όσο το δυνατόν ανεπηρέαστος.

Όλα τα σχόλιά σας και οι απόψεις σας σεβαστές. Όλα? ΌΧΙ!

πρωινό νεσκουίκ.
ΗΕΜΟ μόνο._
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το αν με ρώτησε κανείς @kara δεν θα το σχολιάσω, θυμίζει το τρομερό επιχείρημα του nitro "φτιάξτο εσύ καλύτερο, bro".

Με τη διαφορα πως δεν εγραψα κανενα επιχειρημα αλλα περιεγραψα μια πραγματικοτητα. Διαβασε καλυτερα τι δε θες να σχολιασεις.

Εχει διαφορα να λεει καποιος "δεν μου αρεσει" απο το "φτιαχτο αλλιως". Ετσι κι αλλιως ποτε κατι δεν θα ικανοποιησει ολους και οσοι το προσπαθησαν ειδαμε τα αποτελεσματα.

Διαφωνω και με τον nitro που εγραψε για οποιον δεν του αρεσει αγορασε το και μαυρισε το στο steam review. Οχι, μη το παρει καν.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
5. Υπάρχουν τρόμπες που μπήκαν στη διαδικασία να τραμπουκίσουν τον Ron ή άλλους συντελεστές γιατι δεν τους άρεσε το art; Σίγουρα υπάρχουν. Είναι η πλειοψηφία; Κατηγορηματικά ΟΧΙ (ξαναλέω: με βάση τα σχόλια που είδα σε fora/YT/FB κτλ). Γιατί λοιπόν επικεντρωνόμαστε σ'αυτούς τους λίγους θλιβερούς; Μήπως γιατί βολεύει το αφήγημα, όπως είπε κι ο Hellion;
Ο έτερος Gilbert, ο Dave, έγραψε τα εξής:


Υποθέτω ότι κάποια στιγμή γίνεται ενοχλητικό. Δεν είμαστε στη θέση του για να γνωρίζουμε, αλλά δεν το βλέπω ως "αφήγημα".
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
σπευδουν να πουν πως θα "επρεπε/οφειλε" να ειναι ενα παιχνιδι που δεν ρωτηθηκαν.
Εχει διαφορα να λεει καποιος "δεν μου αρεσει" απο το "φτιαχτο αλλιως".

Έχει όντως τόσο μεγάλη διαφορά;
Εγώ τώρα θα κάνω τον Daredevil του devil και θα πω: δεν εξυπακούεται ότι τα trailer ουσιαστικά δεν ζητούν feedback για τυχόν αλλαγές αλλά απλά παρουσιάζουν τι έρχεται; Εξαιρούνται Kickstarter dev diaries και τέτοια, που κι εσύ ανέφερες.
Δηλαδή θέλω να πω πως ακόμα και όσοι σχολιάζουν "ΠΩΠΩ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΟ ΡΕΕΕΕΙ" δεν νομίζω ότι ελπίζουν αληθινά πως θα αλλάξει κάτι, οπότε για μένα μπαίνουν όλα κάτω από την ίδια ομπρέλα του "δεν μου αρέσει αυτό που βλέπω". Υπάρχουν, βέβαια, και οι υπερσπάνιες περιπτώσεις που πιάνει τόπο η γκρίνια, βλ. Sonic movie.

Αλλά πέρα απ'αυτό, δεν μου φαίνεται και τόσο άτοπο να ζητάει/προτείνει κάποιος αλλαγές "χωρίς να τον ρωτήσουν". Εφόσον το κάνει κόσμια, μπορεί να ζητάει ό,τι θέλει. Το αν θα ιδρώσει το αφτί του dev, είναι άλλη υπόθεση.


Υποθέτω ότι κάποια στιγμή γίνεται ενοχλητικό. Δεν είμαστε στη θέση του για να γνωρίζουμε, αλλά δεν το βλέπω ως "αφήγημα".

Το αφήγημα δεν είναι ότι δέχτηκε μηνύματα. Το αφήγημα είναι ότι ΟΛΟΙ οι επικριτές του art style κινούνται στο ίδιο επίπεδο πιθηκίασης με τους (υποθέτω) λίγους που έστειλαν τα μηνύματα.
Κάτι αντίστοιχο έγινε και στο Kenobi: βρέθηκαν κάποιοι ουγκ να κάνουν ρατσιστικά σχόλια για την ηθοποιό που έπαιζε τη Reva και η Disney (+συντελεστές της σειράς) ξεκίνησαν τις passive-aggressive ανακοινώσεις αγνοώντας φυσικά όλους όσους έκραζαν τη σειρά για σενάριο/σκηνοθεσία/ερμηνείες κτλ.
Ε από εκεί και πέρα ανέλαβε ο -και καλά υγιώς σκεπτόμενος- όχλος του twitter να καταπνίξει κάθε legit φωνή διαμαρτυρίας για τη σειρά τσουβαλιάζοντας τους πάντες με σχόλια τύπου "καλά δεν ντρέπεστε ρε φασισταριά;;!; ντεμέκ δεν σας άρεσαν οι διάλογοι, ενώ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι απλά μισείτε τη μαύρη ηθοποιό!!! Ου να μου χαθείτε, να χάνεστε!".
 
Last edited:

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Εκτιμώ ότι αν απλώς είχε νορμάλ μηνύματα που δε συμφωνούσαν με την προσέγγιση, δε θα έμπαινε στη διαδικασία να κλείσει τα comments.

Δε νομίζω ότι μπορεί να παραλληλιστεί με την τοξικότητα των Star Wars fans για το Kenobi, εκεί είναι άλλο επίπεδο. Χωρίς να είμαι ο δικηγόρος υπεράσπισής του, πιστεύω ότι έλαβε περισσότερα μηνύματα "αγάπης" απ' όσο θα μπορούσε να αντέξει. Δεν είναι και η Disney, ένας τύπος που γράφει κώδικα είναι.

Τέσπα θα δείξει.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Η Disney είναι το paradigm (αν και αυτή την τακτική deflection δεν νομίζω να την ξεκίνησαν αυτοί, anyway). Η κλίμακα προφανώς διαφέρει.

Από 'κει και πέρα, κανείς μας δεν ξέρει πόσα και τι είδους μηνύματα δέχτηκε ο Ron. Εγώ, όπως είπα, κρίνω από τα σχόλια που είδα να γίνονται δημόσια (αλλά όχι στο blog του) και ήταν σε γενικές γραμμές πολιτισμένα, ακόμα και από τους πολύ απογοητευμένους.

[EDIT]: Να διευκρινήσω και κάτι ακόμα: ο Ron εκτιμώ πως περισσότερο αγανάκτησε όχι με το ύφος αλλά με το πλήθος μηνυμάτων του τύπου "ρε συ αλλάξτε το pleeeeeeeease, είναι πολύ χάλια". Το οποίο οκ, είναι κι αυτό κουραστικό και σίγουρα όχι εποικοδομητικό όταν προσπαθείς να τελειώσεις το παιχνίδι σου αλλά it is what is it. Αφού επέλεξε το συγκεκριμένο στυλ απλά πρέπει να αποδεχτεί ότι σε αρκετούς δεν άρεσε, να υπερασπιστεί την επιλογή του και να προχωρήσει.
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Το σχέδιο είναι εργαλείο για να σε βάλει καλύτερα στον κόσμο. Και οκ βγήκε λίγο κακομοτσουνος ο guy.brush αλλά ο σκοπός είναι να κτίσει τον κόσμο που για το monkey island θέλει να είναι και περισσότερο «φαντασία» σε σχέση πχ με το broken sword. Και σε αυτά τα πλαίσια δεν είναι κακομούτσουνος. Επίσης εικόνες που φαίνονται καλές στατικά ενδεχομένως δεν θα έχουν την δυναμική που εμφανώς θέλουν να έχουν για το παιχνίδι. Από τα λίγα που έχουμε δει εγώ νομίζω δουλεύει σωστά και καλύτερα από μια επιστροφή στο καρτουνίστικο ΜΙ3 ή το 3Δ ΜΙ5 ενώ ελάχιστοι νομίζω θα θέλανε έναν πίξελ αρτ φόρο τιμής. Είναι ξεκάθαρο ότι έχουν ρίξει αγάπη και οι επιλογές δεν έχουν γίνει αψήφιστα, επίσης δεν είναι τόσο αδόκιμο και επίσης νομίζω παραπέμπει επιτυχημένα σε monkey island.

Σε μένα είναι ξεκάθαρο ότι το να απομονώνουμε την κακομουτσουνοσύνη ειδικά σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύ άδικο.

Επίσης τι σκατά τρέχει με το τουΐτερ. Δεν έχω λογαριασμό και δεν παρακολουθώ τις συζητήσεις αλλά αποκτώ την εντύπωση ότι ρίχνει την νοημοσύνη σε όσους συμμετέχουν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Διαφωνω και με τον nitro που εγραψε για οποιον δεν του αρεσει αγορασε το και μαυρισε το στο steam review. Οχι, μη το παρει καν.
Εννοώ να το παίξει και αν δεν του αρέσει ας το κρίνει αρνητικά γράφοντας γιατί δεν του αρέσει, όχι review bombing.

@maladroid ότι έγραψα και εναντιώνομαι προς κάπου, είχα στο μυαλό μου τους "κακούς ψόφους" όχι τον μέσο παίχτη που μπορεί να τσινάει γιατί άλλο περίμενε πχ. αυτοί οι κακοί ψόφοι άλλωστε είναι "που ξέρουν καλύτερα και θα το έφτιαχναν καλύτερα".
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Ωχ τον υπερασπίστηκε ο Neil Cuckman? Αυτό ήταν, πάω να ποσταρω δηλητήριο στο τουήτερ, confirmed as worst game EVER
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ωχ τον υπερασπίστηκε ο Neil Cuckman? Αυτό ήταν, πάω να ποσταρω δηλητήριο στο τουήτερ, confirmed as worst game EVER
Ποσταρε και fan art που είχε νεώτερος.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Αν κρινω απο το τεταρτο σχολιο, του german pointnclicker, που το πραγματικο του ονομα ειναι Μπιλι Μπομπ Τζο και καταγεται απο το Τενεσσι της Αμερικης.
Οποιος εχει προβλημα με την αισθητικη του παιχνιδιου, εχει γενικα προβλημα.

Προσωπικα, δεν με ενοχλει καθολου η καλλιτεχνικη αποψη του δημιουργου. Ακομα δεν εχει πεσει στα χερια μας για να κρινουμε.
Εγω θελω να ειναι ενα παιχνιδι με ωραια ιστορια και αναπαραγωγη της ηλιοιθεραπειας. Με τις ψυχωτικες αποψεις του καθενος δεν γινεται δουλεια. Ενταξει, παραδεχτειτε το, το καλυτερο σεκς το κανατε με χοντρη. μεθυσμενοι και αρχικα χωρις τυψεις.
Συντομα ειπατε οτι δεν χρειαζεται να το μαθουν ολοι και οι τυψεις ανελαβαν τα υπολοιπα.
Εμας, που μας αρεσει ή δεν εχουμε προβλημα με το οτπικο της υποθεσης. Δεν πινουμε για να καταφερνουμε να δουμε με το χοντρο ζορι κατι σαν ωραιο.
 
Top Bottom