What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καινούριο Monkey Island από τον Ron Gilbert

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Το Tales ήταν αγνό γνήσιο όμορφο και πολύ καλύτερη επιστροφή στο τρίτο από ότι το Escape.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Χμμ. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όταν έπαιξα το Tales το βρήκα ένα τσικ καλύτερο του Escape, κυρίως σε θέματα συνοχής. Το Escape σαν ύφος/lore/story ήταν παρωδία Monkey Island, αντί για αληθινό sequel.

Ωστόσο, θυμάμαι πολύ λιγότερα πράγματα από το Tales, ίσως γιατί το έπαιξα μόλις μία φορά ενώ το Escape τουλάχιστον δύο φορές από την αρχή μέχρι το τέλος. Σίγουρα, πάντως, το Tales φέρθηκε καλύτερα στον Murray, η παρουσία του στο Escape μου προκαλούσε θλίψη και eyerolls.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Ωραία, ιδανικό timing για να τα παίξω από το δεύτερο και μετά για πρώτη φορά! (Πάω τρέχοντας να κρυφτώ πριν την κατακραυγή)
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Τέλεια, νομίζω ότι αρκετοί από την παλιά φρουρά έχουν ακόμα πολλά να προσφέρουν. Εξαιρέσεις υπάρχουν (Molyneux, Garriott κλπ) αλλά γενικά χαίρομαι που παραμένουν ενεργοί.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Ευτυχώς για όλους, ο Molyneux έχει πλέον κάτσει στα αυγά του.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Πολύ ενθαρρυντική η συνέντευξη με τον Gilbert και τον Grossman, το hype για το Return to Monkey Island δεν λέει να κοπάσει.

Περισσότερο ανακουφίστηκα όταν δήλωσαν αποφασισμένοι να φτιάξουν μια στιβαρή πειρατική περιπέτεια, κι όχι απλά μια συρραφή από σκετς ή αναφορές στα προηγούμενα παιχνίδια. Ελπίζω να είναι όντως έτσι, γιατί δυστυχώς το Thimbleweed Park μου φάνηκε υπερβολικά βασισμένο σε meta χιούμορ και κλεισίματα του ματιού, σε βαθμό που κούραζε από το πρώτο μισάωρο. Είναι και ο κύριος λόγος που το έχω ξεκινήσει δύο φορές και ποτέ δεν κατάφερα να περάσω τη μία-μιάμιση ώρα παιχνιδιού... :rolleyes:
Ίσως το γεγονός ότι εδώ κύριος συγγραφέας είναι -κατά τα φαινόμενα- ο Grossman (που δεν συμμετείχε στο TP) και όχι ο Ron να βοηθήσει την κατάσταση.

Όπως και να'χει πολύ πλούσια συνέντευξη και νομίζω πολύ ειλικρινής. Πάντα τέτοια.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Υπάρχει κάποιος λόγος που προτείνεις αυτή τη σειρά? Ρωτάω από ενδιαφέρον, δεν ξέρω πως μπορεί να έχει σεναριακή συνοχή είτε η πρώτη είτε η δεύτερη πρόταση.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
συμβουλή. Μην ξεκινήσεις από το δεύτερο. Προτείνω την σειρά 3->5->4->2. ή και 5->3->4->2.

Διαφωνώ, οι TRVE FANS ξέρουν πως η σωστή σειρά είναι 4->3<-5=2.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Υπάρχει κάποιος λόγος που προτείνεις αυτή τη σειρά? Ρωτάω από ενδιαφέρον, δεν ξέρω πως μπορεί να έχει σεναριακή συνοχή είτε η πρώτη είτε η δεύτερη πρόταση.
σε λίγο θα πεις ότι το memento δεν έχει σεναριακή συνοχή. (Το παλπ φίκτιον δεν το έχω δει ακόμα, βαριέμαι να δω τόσο παλιά ταινία)

Τα παιχνίδια είναι αρκετά αυτοτελή ώστε να μην έχει τόση σημασία η σειρά. Μπορείς άνετα να το δεις σαν πρήκουελ αν το πας με άλλη σειρά. Υπάρχουν διάφορα θεματάκια πχ νομίζω το 2 θα δυσκολέψει αρκετά
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Συνήθως η σειρά προτίμησης/θέασης/παιξίματος καθορίζεται από κάποια λογική που εντείνει αυτό που βλέπει ο θεατής για το μέγιστο αποτέλεσμα. Το memento είναι ατυχές παράδειγμα (και μάλλον passive aggressive άλμα λογικής), διότι η μονάδα είναι μία και ενιαία, η ασυνέχεια των τμημάτων είναι που προσδίδουν το μέγιστο αποτέλεσμα στο θεατή. Στο παράδειγμά μας, στο Monkey Island μιλάμε για ολόκληρη σειρά, υπάρχουν σημεία που οφείλεις να γνωρίζεις από πλευράς χαρακτήρων για να καταλάβεις τι γίνεται πώς έφτασαν εκεί και για ποιο λόγο και να πιάσεις τα σωστά αστεία/vibes.

Stan, Wally, Murray etc.

Διαφορετική σειρά από αυτήν της κυκλοφορίας, δεν μπορούσα να καταλάβω που οφελεί για αυτό και ρώτησα. Απάντησες ότι τα θεωρείς αυτοτελή, οπότε ΟΚ. Συμφωνώ ότι το 2ο είναι αυτό που είναι ίσως το δυσκολότερο όλων, πέραν ίσως του γρίφου στο 4ο με το κατάστημα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Για μένα καλύτερα να τα παίξει με τη σειρά που βγήκαν. Και αυτό μάλλον θα υποστήριζα για τα περισσότερα games, άσχετα αν είναι sequels ή όχι. Αν μη τι άλλο, έχει ενδιαφέρον να βλέπεις πως εξελίχθηκε στο πέρασμα των χρόνων μια σειρά.

Το αν κάποιος θέλει να προσπεράσει συγκεκριμένα μέρη επειδή είδε ή άκουσε κάτι που δεν του άρεσε ή θεωρεί ότι είναι μια από τα ίδια (κάτι σαν τα περισσότερα άλμπουμ των AC/DC ή των Running Wild), είναι άλλη κουβέντα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ξέχασες και τους Manowar στην παραπάνω λίστα. Για αυτό τους αγαπάμε άλλωστε, επειδή είναι μια ζωή τα ίδια.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Συμφωνώ απόλυτα με North και Adhan, είτε τα παίζεις ΟΛΑ με τη σειρά που βγήκαν, είτε προσπερνάς όσα δεν σε ελκύουν οπτικά ή από πλευράς χειρισμού π.χ. Οτιδήποτε άλλο στερείται λογικής κι ευαισθησίας.

Τώρα για μένα το ιδανικό είναι να παίξεις απλά τα 1, 2, 3. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ κατώτερα και αρκετά αταίριαστα με το lore και το χιούμορ της σειράς.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Διαφωνώ που συμφωνείς, αλλά συμφωνώ μαζί σου.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628

Δεν θυμόμουν καθόλου ότι ήταν κάτι τέτοιο στα σκαριά. Μήπως το δούμε τελικά και το παραπάνω, αναλόγως την επιτυχία του παιχνιδιού?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Πόση επιτυχία να έχει πια ένα παιχνίδι που δυστυχώς ανήκει σε niche genre? Μακάρι να βγω ψεύτης δηλαδή, αλλά δεν το βλέπω.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Όχι και τόση, έχεις δίκιο. Είναι ερώτημα πόσοι καραφλομπυροχαιτουλες στα -αντα/-ηντα είναι το target group τους.
 
Top Bottom