What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καινούριο PC.......

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
......για ένα φιλαράκι, όχι για μένα (κλάψ :cry: :cry: ).

Το λοιπόν πάμε για ολοκληρωμένο πύργο από την αρχή. Θα είναι για γενική χρήση το μηχάνημα και τα φράγκα είναι περίπου στα 800.

Επειδή λόγω υποχρεώσεων έχω μείνει λίγο πίσω στις εξελίξεις θα χρειαστώ λίγη βοήθεια. Έχω βγάλει κάποια κομμάτια, οπότε ακούω γνώμες.

CPU

Πάμε σε Ryzen 2400G, εκτός και αν βρεθεί καμία καλούτσικη μεταχειρισμένη GPU, οπότε πάμε σε 2600.

Αν δεν βρεθεί φθηνή GPU τώρα, θα τη βγάλει όσο πάει με τον 2400G και θα γίνει αναβάθμιση στο μέλλον με Ryzen 3000 και αξιοπρεπή κάρτα γραφικών.

Μητρική.

https://www.skroutz.gr/s/15608044/Gigabyte-B450-Aorus-Pro-rev-1-0.html

Μνήμες.

https://www.skroutz.gr/s/7332757/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3200MHz-CMK16GX4M2B3200C16.html

HDD.

https://www.skroutz.gr/s/17274661/Samsung-970-Evo-Plus-500GB.html

PSU.

https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M.html

To θέλει σε semi-modular.

Case.

https://www.skroutz.gr/s/6558445/Corsair-Carbide-100R-Silent-Edition.html?keyphrase=carbide+100+silent

Το θέλει silent.

Ψύκτρα.

https://www.skroutz.gr/s/417189/Arctic-Freezer-7-Pro-Rev-2.html

DVD.

https://www.skroutz.gr/s/328275/LiteOn-iHAS124.html

Όλα τα παραπάνω βγαίνουν γύρω στα 710. Με windows και κανένα ανεμιστηράκι πάει στα 730.

Τα περισσότερα κομμάτια μάλλον θα τα πάρει απο το hellasphone.gr. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία απο το συγκεκριμένο κατάστημα;

Περιμένω γνώμες, βαράτε αλύπητα.... :lol: :lol:
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
dvd τη σήμερον ημέρα είναι αχρείαστο θα έλεγα. αν και δεν ήθελα να πω αυτό. μπορεί να βάλει είτε την πιο ταπεινή 1050ti είτε την πολύ καλή και αξιοπρεπή rx570 που σίγουρα τις βρίσκεις κάτω των 200 οπότε αν γίνετε ας ανεβεί λίγο το budget. ίσως κάτι γίνει και με καμιά rx580 όποτε ας βάλει τον ryzen 2600 και ας δει δυο κάποια από αυτές τις gpu. επίσης οι ryzen έρχονται και με αξιοπρεπή ψήκτρα. της 2600 είναι η wraith stealth αν και δεν είναι ακριβή η ψήκτρα που δείχνεις αλλά για θερμοκρασίες της stealth μπορεί να σου πει ο λυγκας που την φοράει στο μηχάνημα του  και αποφασίζει αν πάρει aftermarket η όχι. (εγώ έχω την hyper 212 evo οπότε δεν μπορώ να σου πω temps)
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Όταν το συζητήσαμε αρχικά, του είπα ακριβώς τις επιλογές που πρότεινες. Αλλά για τον 2600 πρέπει να προσθέσει καμιά 40αριά ευρώ περίπου, πάει στα 770-780. Αυτό είναι μέσα στο budget.

Μετά για κάρτα γραφικών καινούρια (570-580 8GB) θέλει το λιγότερο άλλα 180, πάει στα 950. Είναι μεγάλη διαφορά, γι'αυτό και ψάχνω καμία μεταχειρισμένη gpu, ώστε να πάρει τον 2600+τη μεταχειρισμένη και να αγοράσει αργότερα καμία καλή κάρτα γραφικών.

Είναι αθόρυβη η wraith;    Το θέλει ήσυχο το pc δυστυχώς, αλλιώς θα του έβαζα ψύκτρα που κάνει σαν πριονοκορδέλα χεχε.

Πάντως μάλλον δεν θα το πάρει μέσα στο Μάρτιο, οπότε πάντα υπάρχει η ελπίδα να μαζευτούν τα λεφτά και πάει κατευθείαν για 2600+570 ή 580.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Η wraith βγαίνει σε διάφορες εκδόσεις. Η stealth είναι η αθόρυβη.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Η Stealth δεν ακούγεται καν (ειδικά σε idle) και είναι μια χαρά ψύκτρα. Δεν αξίζει να αλλαχθεί με μια του 20ρικου. Το να είναι αθόρυβο το PC επιτυγχάνεται με διάφορους τρόπους και δεν είναι ανάγκη ένα μονωμένο κουτί. Πχ, στην αδερφή μου έβαλα τον 2400G με τη Stealth (μιας και δεν χώραγε gpu στο budget για τον 2600), το Superflower Platinum King 550W (παίζει ρόλο γι' αυτό το αναφέρω) και το Q300L της CM. Το PC δεν καταλαβαίνεις ότι λειτουργεί, εκτός κι αν πλησιάσεις αρκετά κοντά (όπου ακούγεται ελαφρώς ένα μπροστινό fan). Αυτό διότι η Stealth είναι ήσυχη και ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού δεν δουλεύει πριν τους 45-50 βαθμούς.

Επίσης, αφού πρόκειται για γενική χρήση, μήπως να έμενε στα 8GB Ram και να προσθέσει αργότερα αν χρειαστεί; Θα έλεγα και για τον NVMe, αλλά με 800€ κι εγώ αυτόν θα έβαζα.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Όπως φαίνεται αξίζει να δώσω μια ευκαιρία στην wraith stealth. Όταν φτιάξω το σύστημα θα βάλω αρχικά την stealth και αν δεν τον ικανοποιεί τότε θα βάλω κάποια Arctic Freezer, όχι απαραίτητα την 7, μπορεί και την 13.

Το μηχάνημα θα το χρησιμοποιήσει και για gaming οπότε τα 16GB τα θεωρώ απαραίτητα.

Το Q300L φαίνεται ωραίο κουτάκι, θα του το προτείνω.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
[quote quote=512297]
Το μηχάνημα θα το χρησιμοποιήσει και για gaming οπότε τα 16GB τα θεωρώ απαραίτητα.
[/quote]
Τα 16GB χρειάζονται για το internet, όχι για το gaming.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Δυο παρατηρήσεις/διευκρινήσεις.

Το Q300L δεν έχει γυαλί στο πλάι (είναι πλαστικό το τζαμάκι). Επίσης, καλό είναι να βάλεις άλλη πάστα στην Stealth και να μην αφήσεις την προ-τοποθετημένη.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Για πάστα πάντα βάζω καινούρια, νομίζω οτι ήδη έχω σωληνάρια με ΜΧ3 και ΜΧ4, θα βάλω απο αυτή για να μην αγοράζει και πάστα.

Για το hellasphone.gr καμία γνώμη; Είναι ίσως η μεγαλύτερη ανησυχία μου καθώς είμαστε απο επαρχία.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Αν και 2 μέρες μετά, μπορώ να πω ότι η ψύκτρα με την θερμική που είχε από την αρχή είναι πολύ καλή και για την ώρα δεν έχω δει υψηλές θερμοκρεασίες ακόμα και όταν τον έχω πιέσει αρκετά. τώρα τι θα γίνει το καλοκαίρι που θα αρχίσει να γίνεται φούρνος το σπίτι δεν ξέρω.

Τωρα το HellasPhone δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά οι τα reviews στο Skroutz φαίνονται μια χαρά , οπότε δεν θα υπάρχει θέμα. Οι περισσότερες αρνητικές κριτικές είναι για προιόντα που δεν ήταν ετοιμοπαράδοτα. Αυτό που έχω να αντιπροτείνω είναι το e-god που το χρησιμοποίησα και είναι τρομερό. Τρομερή εξυπηρέτηση και πολύ γρήγορες αποστολές , ασχέτως ότι έρχονται από τον Έβρο.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Να σου πω την αλήθεια δεν είχα σκοπό να βάλω καν την stock ψύκτρα αλλά να βάλω κατευθείαν την aftermarket. Τώρα μετά απο την γνώμη σου, θα βάλω την μανίσια και αν δεν είναι ικανοποιημένος, τότε θα βάλουμε άλλη. Ελπίζω να του κάνει μπας και γλιτώσει κανένα φράγκο απο εκεί.

Το e-god φαίνεται ωραίο, θα το έχω υπόψιν.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Το motherboard που έχω έχει λειτουργία να ρυθμίζει το RGB του ανάλογα την θερμοκρασία του επεξεργαστή, οπότε έχω αρκετά το νου μου στις θερμοκρασίες , θέλοντας και μη. Συνήθως παίζω στο μπλε που είναι θερμοκρασίες κάτω από 60 . Χτες ύστερα από καιρό μου άναψε σε κόκκινο φως παίζοντας APEX αλλά δεν ξεπέρασα τους  64 βαθμούς . Τώρα το καλοκαίρι είναι που φοβάμαι, αλλά θα δείξει. Δεν έχω και κανένα τρομερό κουτί , οπότε ελπίζω και εγώ ότι θα είναι καλυμμένος με την στοκ για αρχή.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Κοίτα μήπως έχει κανένα πιο επιθετικό προφίλ η μητρική για τις στροφές του ανεμιστήρα. Ελπίζω να υπάρχει ροή αέρα μέσα στο κουτί σου.

Οι ψύκτρες που έβαζε η AMD ανέκαθεν έκαναν δουλειά, το μόνο μείον ο θόρυβος. Ακόμη θυμάμαι την ψύκτρα τους να ακούγεται σαν πριονοκορδέλα μέσα απο το αθόρυβο κουτί που είχα (Xaser III) .
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Λύγκα, επειδή θα έρθει και καλοκαίρι κάποτε, θα σου πρότεινα να βάλεις επώνυμη πάστα.
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
Τον έχω από κοντά. Ετσι και δω ότι ανεβάζει θα λάβω μέτρα. Λόγο του Motherboard κάνω monitoring συνέχεια.
 
Top Bottom