What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καινούριο Smartphone.

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Σήμερα έσπασε το κινητό του αδερφού μου και έπεσε σε μένα το βάρος (ή αλλιώς η αγγαρεία) της αναζήτησης καινούριου.<br>Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Το κινητό που ψάχνω θα πρέπει να έχει:<br>Τιμή 130-150€. Αν υπάρχει κάτι λίγο πιο πάνω που να αξίζει το συζητάμε.<br>Μέγεθος οθόνης 4-4,5 περίπου ιντσες.<br>Να είναι δίκαρτο, δηλαδή να έχει 2 θέσεις για SIM και μια ξεχωριστή για microsd. Οχι μια για sim και η δεύτερη να είναι υβριδική.<br>Αποσπώμενη μπαταρία.<br>Αν είναι δυνατόν χαμηλό sar.<br>Το σπασμένο ήταν ένα Samsung Galaxy S Duos, απο το οποίο είχε μείνει ευχαριστημένος. <br>Βοηθάτε γιατί δεν έχω ιδέα τι κυκλοφορεί αυτή την περίοδο. :hmm:<br><br>
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
https://www.skroutz.gr/s/10670668/Samsung-Galaxy-J1-Mini-Prime-4G-8GB.html" class="bbcode_url">Αυτό πως σου φαίνεται;
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Μόλις μίλησα μαζί του, μου είπε και πως έσπασε. :facepalm:<br>Μάλλον θα πάρει αυτό: https://www.skroutz.gr/s/8669008/Samsung-Galaxy-J3-Duos-2016-8GB.html <br>γιατί το χρειάζεται άμεσα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Μετά τα Xiaomi όλα τα άλλα φαίνονται σπατάλη είναι η αλήθεια.<br>https://www.bestprice.gr/item/2155023886/xiaomi-redmi-4x-32gb.html
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
συμφωνώ. αν και δεν έχει αποσπωμενη μπαταρία και γενικά είναι αρκετά τις μοδος να μην εχουν αποσπωμενη μπαταρία τα κινητά πια. αλλά με αυτά τα λεφτά επενδύοντας στην xiaomi παίρνεις τέρας.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Συμφωνώ κι εγώ για τη Xiaomi, αλλά δεν έχει αυτά που ζητάει ο αδερφός του Archon. Δηλαδή δεν έχει αποσπώμενη μπαταρία και (απ&#039; όσο θυμάμαι) είναι hybrid η υποδοχή για την δεύτερη sim/micro-sd.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.<br>Δεν έχω χρόνο να το ψάξω περισσότερο γιατί το χρειάζεται άμεσα, σήμερα κιόλας. Αλλιώς θα μπορούσα να του βρω κάτι καλύτερο, αλλά καίγεται να είναι και ετοιμοπαράδοτο.<br>Η αποσπώμενη μπαταρία είναι μεγάλο θέμα, καθώς στο παλιό έχει ήδη αλλάξει 2 μπαταρίες και γλίτωσε απο κολλήματα του κινητού απλά βγάζοντας και ξαναβάζοντας την μπαταρία.<br>Τελευταία στιγμή βρήκα και αυτά:<br>http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/motorola-moto-c-dual-sim-8gb-mayro-3g-smartphone/prod8711458pp/<br>http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/motorola-moto-e4-dual-sim-16gb-mple-4g-smartphone/prod8711465pp/<br>Τα έχει δουλέψει κανένας;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Τα μοτορολα είναι τίμια. Αλλά ούτε αυτα έχουν αποσπώμενη μπαταρία. Αν και κρατοντας το πλήκτρο ανοίγματος/ κλεισίματος όταν είναι κολλημένο κλείνει κανονικά και ξεκολλάει το κιν.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Τελικά πήγε σήμερα για να πάρει το Moto E4, δεν το βρήκε πουθενά ετοιμοπαράδοτο και πήρε το Moto C. <br>Τα συγκεκριμένα Motorola έχουν αποσπώμενη μπαταρία. <br>Case closed. <br>Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
κινητό android με 1GB RAM; καλό κουράγιο
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Εξαρτάται τι ζητάει. Και με 512 MB την βολεύεις αν έχεις περιορισμένες απαιτήσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
ότι και να ζητάει οι core εφαρμογές έχουν γίνει αρκετά βαριές για να το γωνατίσουν με το καλημέρα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Αν με core εννοείς τις εφαρμογές της Google, αυτές που χρησιμοποιώ εγώ δουλεύουν στο δικό μου, που είναι με 512 ΜΒ. Δεν πάει σφαίρα, αλλά δεν είναι και αδύνατη η χρήση του. Αυτές που δεν χρησιμοποιώ δεν τις έχω καν ενημερώσει.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Pure android την παλεύει με 1giga ram. Όχι για πολλά πολλά μεν αλλά την παλεύει. Και παίζει να είναι και το minimum της εποχής μας οταν μιλάμε για νορμάλ smartphone χρήση κανονικά ίντερνετ και ιστορίες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
για να καταλάβω, τι έχεις δηλαδή γενικά στο τηλ και με 512ΜΒ το χρησιμοποιείς; θέλω να πω αν τα έχεις βγάλει όλα και ένα "χαζό" τηλ των 30€ κάνει την ίδια δουλειά
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Facebook Lite, Messenger Lite, Gmail, Google Calendar, Spotify, Youtube, Google Ειδήσεις και Καιρός, Firefox, Tapatalk, Reddit, Steam κ.α.<br>Ναι, δεν πάει σε όλα σφαίρα, αλλά την δουλειά μου την κάνει το Galaxy Young 2. Είναι και θέμα του κατά πόσο μπορείς να συμβιβαστείς. Για ελεύθερο χρόνο πχ παίζω κάτι παιχνίδια στυλ Μοναχικού Λύκου, και διαβάζω E-books. Άλλος μπορεί να θέλει να τρέχει παιχνίδια με πιο μεγάλες απαιτήσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
δεν ξέρω πως τα βγάζεις πέρα, εγώ απλά δεν μπορώ να περιμένω τον χρόνο που θέλει το τηλέφωνο για να ανταποκριθεί σε βασικές λειτουργίες του (πχ είσαι σε μια εφαρμογή και πατάς το κεντρικό να επιστρέψεις στο "desktop" και θέλει 5-10 δευτερόλεπτα και πάνω, ανάλογα το  βάρος της εφαρμογής) και για αυτό είχα έρθει σε winphone που ναι μεν στις εφαρμογές έχει χειρότερη απόδοση (στις περισσότερες γιατί είναι κακές μεταφορές των android versions) αλλά στις λειτουργίες του λειτουργικού είναι σφαίρα, δηλαδή και το μπορντέλο το facebook να τρέχω μόλις πατήσω να πάει στο desktop να πάρω ένα τηλέφωνο πάει σε 1 δευτερόλεπτο ξέρω εγώ.<br>Εκτός αν κάνω λάθος κάτι στα τελευταία 3 android που έχουν περάσει από τα χέρια μου, δεν ξέρω.<br>Το έχεις ρουτάρει; Τι τρέχεις;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Δεν το ρούταρα, το 4.4.2 (KitKat) έχει. Απλά πέρασα ότι μπορούσα στην microSD. Έχει καλύτερη απόκριση σε σχέση με το Gingerbread του Galaxy Y (το οποίο δεν παλεύονταν δίχως root).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,323
δεν καταλαβαινω γιατι εχετε την εφαρμογη του fb. γιατι δεν πηγαινετε στην σελιδα με τον browser; <br>υπαρχει και η λυση του https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nam.fbwrapper" class="bbcode_url">Metal<br><br>
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Προσωπικά δεν μου αρέσει να κάνω συνέχεια login/logout στον browser και γι&#039; αυτό προτιμώ κάποιο app.<br>Και με το RQ το ίδιο κάνω. Μόνο από tapatalk (mtalk) μπαίνω (αν μπω από κινητό).
 
Top Bottom