What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καλα ντοκυμαντερ

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,536
Είδα ένα αρκετά ιδιαίτερο στο ertflix - Love around the world.

Από ήπειρο σε ήπειρο, πως βιώνουν την αγάπη, σχέσεις, γάμο κλπ οι άνθρωποι.
Δυο επεισόδια ειναι και τέλος.
 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
In 1931, Dr. Lorenzo Dow Turner recorded a 5-line song by a Gullah Geechee woman named Amelia Dawley of Harris Neck, GA. It was one of many recordings he made — little did he know it would become the most important find of his life and unite families in the U.S. and Africa.

A linguist, Dr. Turner went to the Sea Islands of coastal South Carolina and Georgia to study the speech of the residents of African descendant. He had a theory that the “broken English” the Gullah Geechees spoke was more than it seemed. Turner learned a decade after he recorded Amelia Dawley singing that the song lyrics were actually in Mende, one of the major languages in Sierra Leone, West Africa. The song proved that the Gullah language was a cultural connection between Africans and Black Americans.

Anthropologist Joseph Opala and Ethnomusicologist Cynthia Schmidt were the ones who — after hearing Dr. Turner’s recording — went to Sierra Leone to search for anyone who might recognize the lyrics sung in America by a Gullah Geechee family at least 200 years.

The story of the song is told in the 1998 documentary “The Language You Cry In.” The film follows Amelia Dawley’s then 69-year old daughter, Mary Moran, as she is reunited with the Baindu Jabati tribe in a remote in Mende village in the country of Sierra Leone in West Africa.

Dr. Opala wrote years later: “I played it in one Mende village after another in Sierra Leone. Many people told me they recognized their language in the song, but not the song itself. Then, in the village of Senehun Ngola a woman named Bendu Jabati began singing along.”

She told Dr. Opala that “it’s the oldest song we know.” It turns out that the song was one only sung by women of the tribe at funerals.


 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Καποια στιγμη το 1973, δυο τυποι πηγαν για ψαρεμα αλλα αντι να ψαρεψουν ψαρια, τους ψαρεψαν εξωγηινοι και βρεθηκαν μεσα σε ενα διαστημοπλοιο.
Φωτογραφιες δεν υπαρχουν αλλα εμφανιστηκαν μαρτυρες.

Ειναι τοσο low budget που ο τυπος πρεπει να εκλεβε βενζινη και να ετρωγε πατατακια, μεχρι να τελειωσει το ντοκιμαντερ του.
Ξεκιναει με τα βασικα/συνηθισμενα αυτων των ιστοριων αλλα στην πορεια η ιστορια εκτροχιαζεται πολυ ασχημα.

Για οσους δεν θα το δουν. Αυτο το gif εξηγει τα παντα. Spoiler alert

giphy.gif



 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872



Στη Κρήτη, ένα τμήμα του Δημοκρατικού Στρατού επιβίωσε, ακόμα και όταν ο Εμφύλιος τέλειωσε στην υπόλοιπη Ελλάδα. Οι αντάρτες αυτοί, παράνομοι και επικηρυγμένοι, κρύβονταν για 14 περίπου χρόνια στο Ν. Χανίων, ανασυγκροτώντας τις παράνομες οργανώσεις του ΚΚΕ. Το 1962, 6 από αυτούς δραπέτευσαν, και μέσω Ιταλίας, έφτασαν στην Τασκένδη. Επαναπατρίστηκαν όλοι τους το 1976, διαγραμμένοι από το Κόμμα. Οι 3 ζουν και αποτελούν τα κεντρικά πρόσωπα της ταινίας.
Ζουσαν οταν δημιουργηθηκε το ντοκυμανταιρ, πριν απο 15 χρονια, ο νικος κοκοβλης εφυγε 2 χρονια μετα το ντοκυμανταιρ
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Δεν ξερω γιατι ειχα την εντυπωση οτι ειχα τσεκαρει αυτο το θεμα ενω ΔΕΝ.

@Norshgaath Ειχα διαβασει για τους ισοβια επαναστατες και μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση αυτη η ομαδα.
Το ντοκιμαντερ βεβαια, αποκαλυπτει και μεγιστες καφριλες της εποχης. χημικα αερια, αποκεφαλισμοι κ.α
Γιατι ειμαστε και πολιτισμενος λαος.

@Eaglos πολυ δυνατη η προταση σου. Δεν το ειδα ολο (για την ωρα) το "Τι ειναι αυτο που το λενε αγαπη" επειδη με κρατησαν απασχολημενο οι συμμοριτες.
Οποιος το νομιζει για απλη ρομαντζαδα κανει μεγαλο λαθος. Μεσα στα πρωτα 8 λεπτα ειδα και απιστευτες καφριλες.
πχ
Ηξερα τι εκανα κι εγκατελειψα τα παντα. Εγκατελειψα την οικογενεια μου, τον πατερα μου, το παιδι μου... γιατι αυτος ειναι ο ερωτας της ζωης μου.

Σε αλλο σημειο.
Την υιοθετησαμε οταν ηταν μικρη και αργοτερα την εκανα γυναικα μου.

Καποιες απο τις παραδοσεις ειναι τουλαχιστον αφορητες. προξενια και δυσλειτουργικες-αφυσικες σχεσεις, σε κοινωνικο επιπεδο. Κατι παρομοιο με αυτο που εκανε το "νεονυμφο ζευγαρι" εκανα κι εγω, απλα οπου πηγαινα, πηγαινα χωρις γυναικα. Ο λογος που αρνουμαι, συνειδητα, να πλησιασω τις εγχωριες επιλογες μου. Το εμαθα το μαθημα μου.
 
Top Bottom