What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καλοκαιρινές αναβαθμίσεις

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,148
Αφού υπάρχουν αναβαθμίσεις των εορτών, γιατί να μην υπάρχουν και οι αντίστοιχες καλοκαιρινές; Ήλιος, θάλασσα, ταγόριμου/κορίτσια στον ήλιο, πεπόνια/καρπούζα/ροδάκινα, γκρικ σάλαντ, μουζάκα, ανεβασμένη διάθεση, τι άλλο θέμε; Μια αναβαθμισούλα μόνο μας λείπει.

Τον Αύγουστο το πισάκι μου κλείνει 8ετία με τη θρυλική πλέον 1070 να δίνει ακόμα ρέστα (ΟΚ, όπου την παίρνει πια).

Έκανα κάποιες σκέψεις για gaming laptop, αλλά λόγω των γνωστών περιορισμών που χαρακτηρίζουν ένα laptop, των εξωφρενικών τιμών τους, αλλά και επειδή μου αρέσει να βάζω χέρι :Ρ, λέω να παρατήσω αυτό το σενάριο και να στήσω ένα desktop τερατάκι να το φχαριστηθώ! Γενικώς, ήμουν πάντα των mid-high end συστημάτων για να υπάρχει και ένα σχετικό φιουτσουρπρούφνεςς. Φυσικά, σε αυτό το κομμάτι, με τα desktop τα πράγματα είναι πολύ πιο διαχειρίσιμα σε σχέση με τα laptop.
Money is no object υπό την έννοια ότι αν αξίζει κάποιο part πραγματικά, θα τα δώσω τα έξτρα χρήματα, αλλά μην το παραχέ... κιόλας με ανούσιες φαφαριές και όβερκιλ.

Αρκετά με το δικό μου μπλα-μπλα όμως. Τι setup "φοριέται" αυτό το καλοκαίρι; Ποια εταιρεία υπερισχύει αυτή την περίοδο; Intel ή AMD; nVidia ή AMD;

Εσείς τι προτείνετε;
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,787
Με δεδομένο ότι φεύγεις από gtx 1070 και το θες κάπως high end θα έλεγα:

* CPU : Ryzen 5 7600
* GPU: RX 7700XT
* 32GB RAM
* nvme σκληρός

Αυτό είναι ήδη πολύ δυνατό, οτιδήποτε παραπάνω προφανώς σκέφτεσαι και πράττεις αναλόγως αλλά υπάρχει έντονο diminishing returns. Ή αν θες να ξοδέψεις λιγότερα υπάρχουν πολύ λογικές υποχωρήσεις που μπορείς να κάνεις. Αλλά το παραπάνω το θεωρώ αρκετά sweet spot για ελαφρώς high end.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,148
Με δεδομένο ότι φεύγεις από gtx 1070 και το θες κάπως high end θα έλεγα:

* CPU : Ryzen 5 7600
* GPU: RX 7700XT
* 32GB RAM
* nvme σκληρός

Αυτό είναι ήδη πολύ δυνατό, οτιδήποτε παραπάνω προφανώς σκέφτεσαι και πράττεις αναλόγως αλλά υπάρχει έντονο diminishing returns. Ή αν θες να ξοδέψεις λιγότερα υπάρχουν πολύ λογικές υποχωρήσεις που μπορείς να κάνεις. Αλλά το παραπάνω το θεωρώ αρκετά sweet spot για ελαφρώς high end.

Άρα ξεχνάω Intel και ενβίδια αυτή την περίοδο ή η παραπάνω πρόταση είναι απλώς δική σου προτίμηση;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,787
Άρα ξεχνάω Intel και ενβίδια
Για να παίζεις παιχνίδια πιστεύω πραγματικά ότι η AMD είναι πιο συμφέρουσα. Δεν αποκλείω intel/nvidia αλλά νιώθω ότι ο υπόλοιπος κόσμος δείχνει αδικαιολόγητη προτίμηση σε intel/nvidia πολύ περισσότερο από όσο εγώ έχω ίσως κάποια προτίμηση στην AMD. Για άλλες χρήσεις μπορεί να χρειάζεσαι nvidia (υπάρχει επαγγελματικό λογισμικό με καλύτερη υποστήριξη για nvidia)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,823
την 1070 την πουλάς; :p
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,396
Άρα ξεχνάω Intel και ενβίδια αυτή την περίοδο ή η παραπάνω πρόταση είναι απλώς δική σου προτίμηση;

Αν θες nvidia (μόνο για DLSS αξίζει), μπορείς να βρείς 4070 περίπου στην ιδια τιμή με την 7700x,

Για CPU πάντως θα πρότινα να πάς κατευθείαν σε 7800X3D. Είναι σχεδόν διπλάσια τιμή από τον 7600, αλλά οι δύο παραπάνω πυρήνες και η 3D cache νομίζω ότι το αξίζουν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,823
Εφόσον πάω σε νέο πισί, ναι, βέβαια και θα την πουλήσω, καθώς και κουτί, τροφοδοτικό και ό,τι άλλο πουλιέται.
keep me posted, ψάχνω κάρτα για το pc στο γραφείο αλλά δεν έχω απαιτήσεις.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,453
Αυτή τη στιγμή, το μόνο σχετικό πλεονέκτημα που έχουν οι CPU της Intel έναντι της AMD είναι πως μπορούν να λειτουργήσουν με ταχύτητες RAM αρκετά πάνω από τα 6200Mhz. Αυτό αντικειμενικά απλά ισχύει, πρακτικά δεν δίνει κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα στο gaming, χώρια που οι μνήμες με συχνότητες πάνω από τα 6400mhz είναι πανάκριβες, οπότε πάλι σε ουσιαστικό Ryzen μονόδρομο καταλήγουμε, κι αυτό χωρίς καν να λογαριάσουμε τον πρόσφατο χαμούλη με τους ασταθείς 14700k/13900k/14900k.

Αν λοιπόν όντως ψήνεις καλοκαιρινή αναβάθμιση (αν πιάσεις Σεπτέμβρη, εκεί πια ίσως απλά να αξίζει να περιμένεις τις νέες σειρές και από AMD και από Intel), συστηματάκι σένιο.

Ryzen 7600 για δυνατή CPU με καλό value for money, ή Ryzen 7800X3D για να έχεις απλά την καλύτερη gaming CPU της αγοράς, ακριβούτσικη από τη μια, πλήρως δικαιολογημένο το κόστος της από την άλλη.

Οι τιμές στις μητρικές δεν έχουν πέσει όσο θα θέλαμε, ούτε αναμένεται κάτι τέτοιο. Και ειδικά αν πας προς 7800Χ3D, θες μια καλή βάση. Εγώ θα πρότεινα Gigabyte B650 Aorus Elite AX V2. Βέβαια αν θυμάμαι καλά από προηγούμενες συζητήσεις, είσαι λίγο fanbot :p των Asus ROG. Ειλικρινά θα πρότεινα να το ξανασκεφτείς, γιατί η Asus έχει κάνει πολλές παπαριές απέναντι στους καταναλωτές τώρα τελευταία, αλλά άμα δεν μπορείς να αλλαξοπιστήσεις, πάρε μια ASUS ROG Strix B650E-F, τι να σε κάνω.

Μνήμη οτιδήποτε με καλό συνδυασμό συχνότητας και latency, 32GB DDR5 6000Mhz/cl30 είναι μακράν το sweet spot, εταιρεία πρακτικά δεν έχει σημασία, πάρε Corsair, G.Skill, Kingston, ό,τι βρεις ετοιμοπαράδοτο τέλος πάντων.

NVMe SSD, δεν νομίζω πως υπάρχει gaming λόγος για PCI-e 5.0 ακόμα. Ένας καλός PCI-e 4.0 είναι ό,τι πρέπει. Χωρητικότητα μπόλικη, σε καμία περίπτωση κάτω από 1ΤΒ, και βασικά αν δεν έχεις σκοπό να βάλεις άμεσα και δεύτερο, πάνε καρφί στα 2ΤΒ. Και φρόντισε να έχουν και εργοστασιακή ψύκτρα για να μην τρέχεις για aftermarket, γιατί ακόμα και οι PCI-e 4.0 ψήνονται, απορώ γιατί τους κυκλοφορούν και χωρίς ψύκτρα. Εγώ που έχω παλιότερη μητρική με παράξενο layout και δεν μπορώ να περάσω aftermarket SSD cooler, έχω ταλαιπωρηθεί ακόμα και με τον PCI-e 3.0 SSD μου, χτυπάει 70άρια και παθαίνει thermal throttling ακόμα και με 5 λεπτά sustained load. Για να μην το κουράζω, δες κυρίως για Samsung 990Pro with heatsink ή Western Digital SN850X with heatsink, και οι δύο περίπου στα 190 ευρώ για τα 2TB.

Το κουτί είναι τελείως προσωπικό θέμα θεωρώ, πάρε κάτι με καλό airflow. Δες τα Lian Li 216 ή NZXT H5 Flow για λογικά λεφτά, ή αν μπορείς να δώσεις παραπάνω, δες και Lian Li Lancool III για πολύ πείραγμα, Fractal Design North για πιο εκλεπτυσμένο και διακριτικό look, από εκεί και πάνω ξεφεύγουν οι τιμές για κάτι FD Torrent ή HYTE Y60.

Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα τελευταία με το τροφοδοτικά, έχω ακούσε ιστορίες φρίκης με εταιρείες με μέχρι τώρα άψογο record, όπως Seasonic και Be Quiet!. Πραγματικά, μόνο για Corsair δεν έχω ακούσει να κάνει τσουφ με το καλημέρα τον τελευταίο χρόνο. Οπότε προτείνω Corsair RM850x Gold. Ή αν δεν σε πτοούν οι ιστορίες φρίκης, δες Seasonic Vertex GX 850W.

Και φτάσαμε στον ελέφαντα στο δωμάτιο, GPU. Τρεις mid-high end επιλογές βγάζουν το περισσότερο νόημα, Radeon 7700XT για λογικό price/performance ratio, Radeon 7800ΧΤ για high end επιδόσεις σε σχετικά λογική τιμή, και RTX4070 Super για Nvidia και τα όποια πλεονεκτήματα έχει σε DLSS και encoders, για όποιον θεωρεί ότι αξίζουν το Nvidia tax.

Τέλος, δεν φαντάζομαι να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για νέο σύστημα και να μείνεις με το monitor 8ετίας, ε; ε; ε;. Πες αν θες και monitor, γιατί είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,481
Εχω και εγω εναν φιλο που ακομα εχει την θρυλικη gtx 1070. Συναντηθηκαμε την Τεταρτη και μου ελεγε πως ακομα δεν θα το αναβαθμισει γιατι ειναι απο τους λιγους που δεν τον νοιαζουν τα γραφικα και απλα θελει να παιζει τα παιχνιδια.
Τον ιουλιο θα βγουν οι RYZEN 9000 αρα θα προτεινα απο ryzen 9700x και πανω μe 32 GB DDR5 6000 MHZ RTX 4070 SUPER H RX 7700XT SSD 2 H 4 TB 7000MB/S ΜΗΤΡΙΚΗ X 870 που επισης θα βγουν Ιουλιο.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,621
@Dim Gian Bot
Μερικες σκορπιες σκεψεις. Η AM5 ειναι του 2022 και θεωρητικα θα υποστηριζεται μεχρι το 2027. Δεν ειναι σε καμια περιπτωση "παλια" με την εννοια οτι υποστηριζει DDR5 και pcie 5.0 αλλα θελει λιγο προσοχη αν μιλαμε για βαθος 8 ετων.

Με τα παραπανω δεδομενα, εγω, βλεπω τις εξης επιλογες.

1. Μεταθετεις την αγορα για τελος 2024 και χτυπας X870 και Ryzen 9 σειρα με τη λογικη latest greatest και υποθετικα καλυτερο support σε βαθος χρονου.

2. Το απο πανω αλλα με δοκιμασμενη λυση τυπου 7600x3D αν πεσει η τιμη του λογω νεων cpu. Μετα απο 3-4 χρονια βαζεις νεο CPU.

3. Πας για "οικονομικη" λυση B650 οπως γραφτηκε απο @Great0ldOne. Να προσθεσω, με τους οποιους περιορισμους ενδεχεται να προκυψουν σε υποστηριξη.

Απο Intel, απλα περιμενεις Arrow Lake στα τελη 2024 καθως το υφισταμενο socket 1700 ειναι ψοφιο. Αν πας προς τα εκει, ξερεις οτι θα παρεις δυο γενιες cpu και τελος. Επομενως, ειτε θα παρεις εξαρχης κατι πολυ δυνατο με την ελπιδα να αντεξει σαν επιδοσεις και να μην χαλασει ωστε να σε βγαλει πολλα χρονια, ειτε πας στη λογικη να πουλας καθε 3-4 χρονια και να στηνεις νεο πακετο μητρικη/cpu.

Σε καθε περιπτωση, εαν δεν μιλαμε για 270 καρε 4Κ, θεωρω υπερβολικο το ψειρισμα σε μητρικη/cpu καθως απο καποιο επιπεδο και πανω ολες αποδιδουν.

Προσωπικα, σε Intel θα πηγαινα μονο mid tier λυση και θα εδινα τα λεφτα για GPU, μνημες. Σε AMD, με δεδομενη την μεχρι τωρα υποστηριξη, θα πηγαινα τουλαχιστον σε top tier μητρικη τελευταιας γενιας.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,787
1. Μεταθετεις την αγορα για τελος 2024 και χτυπας X870 και Ryzen 9 σειρα με τη λογικη latest greatest και υποθετικα καλυτερο support σε βαθος χρονου.
Για να παραφράσω Τραμπ. Η χειρότερη επιλογή στην ιστορία τών κακών επιλογών.

Προφανώς και είμαι τέρμα αντίθετος σε κάτι τέτοιο ακόμα και σαν αναφορά.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,481
Δεν χρειαζεται ryzen 9 ενας οποιοδηποτε ryzen 7 9000 ειναι υπεραρκετος. Με μια 870 μητρικη και 32 GB DDR 5 8000 MHZ. Αυτη ειναι η καλυτερη επιλογη για οποιον θελει να αλλαξει επεξεργαστη μνημη και μητρικη φετος χωρις να δωσει πολλα χρηματα. INTEL σε καμια περιπτωση καθως ειναι πιο ακριβοι και οι επεξεργαστες και οι μητριεκς ενω εχουν ιδιες επειδοσεις με τους αντιστοιχους amd.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,148
Πραγματικά, ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες και τα σχόλιά σας. Με βοηθήσατε (ή και όχι :Ρ) να αποφασίσω και έχω αρχίσει να "δημιουργώ" μια εικόνα για την τωρινή αγορά: κάθε πέρσι και καλύτερα!!!111!!!

Αυτό το αιώνιο δίλημμα: να αγοράσω τώρα ή να περιμένω "λίγο" ακόμα... Νομίζω βέβαια ότι ο @mits@kos έδωσε τη λύση με μια φράση. Δίκιο έχεις συνονόματε, βρίσκομαι σε μια ηλικία που πιο πολύ αξίζει ο διαθέσιμος χρόνος σου πια παρά τα λεφτά που θα ξοδέψεις, οπότε αν μπορώ να "απογειώσω" την εμπειρία μου δίνοντας κάτι παραπάνω, θα το κάνω. Θέλω να ξεφύγω από τη νοοτροπία του φοιτητή που μαζεύει χαρτζιλίκι για να πάρει νέο υπολογιστή. Από την άλλη, δε σημαίνει ότι είμαι και κάνα κορόιδο για να τα σκορπάω στις πολυεθνικές. Τα χρήματα βγαίνουν με πολύ κόπο και οι υποχρεώσεις είναι πολλές και αυξανόμενες χρόνο με το χρόνο.

Απορίες/Παρατηρήσεις

Αρχικά, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως, σε αντίθεση με τη σκέψη για "gaming" laptop, το νέο πισί που θέλω να στήσω θα χρησιμοποιείται KAI για δουλειά (από ελαφριές εφαρμογές, μέχρι άνοιγμα π.χ. έως και μερικών εκατοντάδων αρχείων DITA ταυτόχρονα, τα οποία ενοποιούνται μέσω λογισμικού μετάφρασης, μεταφράσεις σε online εργαλεία, αλλά και περιστασιακή χρήση AutoCAD). Συνεχίζετε να προτείνετε τον 7800Χ3D;;;

Ρωτάω, επειδή ψάχνοντας χτες λίγο στο ντερνέτι, διαπίστωσα πως ο 7800Χ3D όντως "σπέρνει" στα παιχνίδια και κάνει τη διαφορά (αν και αυτό το όφελος δεν υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια, απ' ό,τι λένε). Αλλά, από την άλλη, "πατώνει" άσχημα (αν θυμάμαι καλά 50% κάτω σε σχέση με τον Core i9 13900Κ) στα light applications (και στα βαριά ακόμα χειρότερα, λένε). Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο στην πράξη, αλλά το αναφέρω επειδή αυτό διάβασα.

Αλλά, θα μου πείτε, μια χαρά τα καταφέρνει και ο τωρινός μου επεξεργαστής (Core i7 6700K) με όλα τα παραπάνω tasks, οπότε μάλλον τζάμπα αγχώνομαι ε;

@Great0ldOne :

1. Με προβλημάτισες με το θέμα της αστάθειας των Core i9. Τι παίχτηκε πάλι με δαύτους;...
2. Αν πάω σε πλατφόρμα AMD, οι (αρκετά ακριβότερες - δεν το έχω ψάξει ακόμα) μνήμες DDR5 είναι μονόδρομος όμως ε;
3. Ναι, είμαι Ασουσάκιας και ROGάκιας, αλλά αυτό δε λέει κάτι πια. Ας πρόσεχαν. Από το να έχω προβλήματα, πάω αλλού. Θα επανέλθω για μητρική.
4. Το κουτί που έχω αυτή τη στιγμή είναι το Fractal Design Define R5. Μου αρέσει που έχει δικό του fan controller (ίσως θα το αναζητούσα και στο νέο κουτί). Αυτό που θέλω από το νέο κουτί (και σε σύγκριση με αυτό που έχω τώρα) είναι:

-Μεγαλύτερη ευρυχωρία χωρίς όμως να πρέπει να πάω σε full tower
-Χωριστό τμήμα για τροφοδοτικό (εάν τελικά αυτό παίζει ρόλο στα thermals)
-Αποσπώμενα φίλτρα (τα έχει και το τωρινό)
-Όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο (π.χ. για το Fractal Design North διάβασα σε 2 πηγές νομίζω ότι είναι λίγο θορυβώδες)
-ΟΧΙ τζαμιλίκια. Με αγχώνει η σκέψη της πιθανής θραύσης. :Ρ
-Δεν με ενδιαφέρει η υδρόψυξη. Με αγχώνει η πιθανότητα διαρροής. :Ρ
-Θέση για DVD drive μάλλον την ξεχνάμε ε;... Ίσως πάρω κάποιο εξωτερικό drive για τις φορές εκείνες που θα ήθελα να βάλω κάνα παλιό DVD.

5. Κεφάλαιο τροφοδοτικά: Είχα σκοπό να ψάξω τα μοντέλα της Seasonic, μιας και έχω το Prime Titanium (των 650W δυστυχώς) και δεν έχει κάνει κιχ όλα αυτά τα χρόνια. Αλλά με αυτά που μου λες τώρα, με βάζεις σε σκέψεις...

6. Για GPU συμφωνώ με τις επιλογές που λες. Θα επανέλθω.

7. Άτιμο παιδί, μου άναψες φωτιές με το θέμα "μόνιτορ". Όχι ότι δεν το είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου, αλλά... Γιααα άνοιξε την κουβέντα! :Ρ

@Eaglos : Δεν μπορώ να πω ότι "καίγομαι" κιόλας να κάνω την πλήρη αναβάθμιση μέσα στο καλοκαίρι. Όχι ότι δε θέλω, αλλά με πιάνει και λίγο το ψυχαναγκαστικό ότι άμα περιμένω λίιιιγο ακόμα, θα έχω κάποιο "κέρδος" από ένα καλύτερο και νεότερο setup. Γενικά, τα χρονοδιαγράμματα των εταιρειών που αναφέρεις είναι επίσημα ή φήμες; Αλήθεια, τι υπόσχεται η Intel για τους Arrow Lake;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,453
1. Πολύ μεγάλη ιστορία, Intel και motherboard makers τα έκαναν ελαφρώς κουλουβάχατα στις μεταξύ τους συνεννοήσεις για τα power states και τα voltages και το πόσο λάσκα μπορεί να είναι από τα επίσημα specs, με αποτέλεσμα κάποιοι επεξεργαστές σε κάποιες μητρικές απλά να κρασάρουν με το παραμικρό, χωρίς να υπάρχει τρόπος να ξέρεις από πριν τι θα σου κάτσει, απλά να εύχεσαι να μην σου τύχει. Υποτίθεται το θέμα έχει πλέον λυθεί με BIOS updates, αλλά εγώ παραμένω επιφυλακτικός.

Στο θέμα των applications που λες, δεν γνωρίζω τις συγκεκριμένες που αναφέρεις. Ο 7800Χ3D χάνει λίγο σε επιδόσεις τόσο απέναντι στους Intel όσο και από τον ίδιο τον Ryzen 7800X λόγω μικρότερου boost clock, αλλά το 50% μου ακούγεται εξωφρενικό. Επίσης, αν όντως κάνεις τη δουλεία σου μια χαρά με 6700K, αυτά τα ποσοστά είναι λίγο να είχαμε να λέγαμε γιατί πρακτικά μεταφράζονται σε διαφορές των 5 δευτερολέπτων.

2. DDR5 είναι μονόδρομος, και οι τιμές τους πλέον είναι πολύ λογικές, περίπου 140 ευρώ για 32GB 6000Mhz/CL30. Intel μπορείς να δουλέψεις και με την όντως φθηνότερη DDR4 με την κατάλληλη μητρική, έχε όμως υπόψη ότι αυτό θα χαντακώσει επιδόσεις κυρίως στα applications, και ορισμένα games.

7. Αυτοί τα λένε καλύτερα, κι ας είναι λίγο clickbait ο τίτλος.

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,787
Ναι έχει γίνει ένας χαμούλης με την αστάθεια τών i9. Αφήνω τούς άλλους να σε ενημερώσουν περισσότερο.

2. Αν πάω σε πλατφόρμα AMD, οι (αρκετά ακριβότερες - δεν το έχω ψάξει ακόμα) μνήμες DDR5 είναι μονόδρομος όμως ε;
Οι τιμές έχουν πέσει σε λογικά επίπεδα. Ούτως ή άλλως σε high end σύστημα θες DDR5 μνήμες έτσι και αλλιώς, Και εννοώ εσύ το θες, το λαχταράς. Αν μιλούσαμε για πιο στενό μπάτζετ θα έλεγα πάρε έναν ryzen 5 5600, μια RX 6600 και αρκούν 16GB μνήμης. Αυτό είναι πάρα πολύ οικομικότερο και θα παίξει τα πάντα.

Το ξαναλέω άλλη μια φορά για τούς επεξεργαστές είναι χρήσιμο να κοιτάμε τα πινακάκια στην βικιπαίδεια.



Μεταξύ διαφορετικών γενιών δεν είναι πάντα συγκρίσιμα τα μεγέθη γιατί αλλάζουν πράγματα όπως το cpi με απρόβλεπτο τρόπο. Αλλά ανάμεσα σε ίδιες γενιές κανείς πχ βλέπει τών αριθμό και το είδος τών πυρήνων. Καθώς και το cache,. Το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό για τα παιχνίδια, όχι τόσο για άλλες εφαρμογές.
 
Top Bottom