What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

καρτα δικτυου laptop προβλημα

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,454
το πιστο μου lenovo http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2364802,00.asp" class="bbcode_url">3300 vostro μου εκανε εξωγηινα νερα με την καρτα δικτυου.

τα γεγονοτα πριν επελθει ο πανικος.
κανω boot και απανταει με update. μολις μπαινει στα windows βαριεμαι να βαλω κωδικο και κουμπωνω κινητο για να τραβηξει internet απο τον ετοιμο κωδικο. κανω την δουλεια μου και κλεινω (το καπακι απο το φερετρο)

στην επομενη εκκινηση δεν μπορω να συνδεθω με wifi (limited connection)
χμ
βγαzω drivers και ξαναβαζω. τιποτα.
κουμπωνω usb κεραιακι. τα ιδια.
ξεκιναω τα flush dns. τιποτα.
κατεβαζω νεους drivers. τιποτα.
κανω uninstall τα τελευταια update.τιποτα.
παω να κανω ενα restore το οποιο ειχε ηλικια απο το τελευταιο update. εκκινηση και τρωω μπλε οθονη.
ξεκιναω safe mode, μπλε οθονη. κλαιω και βριζω. τιποτα
παω να κανω αλλο restore και μου λεει οτι ειναι corrupted. διεφθαρμενο το λαπτοπακι μου;
τα καταφερνω και ξεκιναει το μηχανημα ομως το προβλημα παραμενει.

κανω ram test και check disk. κομπλε με βγαζει.

το προβλημα ομως επιμενει. εντελως τυχαια (not) το linux λειτουργει μια χαρα (ευτηχως)

εχετε καμια ιδεα; τι να τσεκαρω; με εξαιρεση το wifi το λαπτοπ λειτουργει παραδειγματικα. windows 7
 

Ultimus

Umber Hulk
Joined
Nov 30, 2012
Messages
884
Το ότι παίζει σε linux πιστεύω υποδεικνύει drivers..
Μήπως http://superuser.com/questions/819933/cant-connect-to-any-wireless-network" class="bbcode_url">αυτό βοηθά; ουσιαστικά λένε να χρησιμοποιήσεις ένα utility της Dell αντί για το build in των windows.
 

gvorris

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
475
Είπες την λέξη κλειδί : ''limited connection'' :cheer:
που σημαίνει ότι υπάρχει επικοινωνία μεταξύ των συσκευών αλλά δεν μπορεί να πάρει(το laptop) η να δώσει(το router) πρόσβαση στο internet.

Δύο λύσεις προτείνω,
H πρώτη κάνε reset το router ή οποιαδήποτε συσκευή παίρνεις internet
H Δεύτερη δοκίμασε με ένα USB wireless κάτι σαν αυτό : http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wn725n-150mbps-wireless-n-nano-usb-adapter-p-PER.612497 μήπως φταίει το wireless του laptop.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,454
δεν ξερω πως εγινε και δεν ειδα τις απαντησεις. sorry :blush:

στο θεμα drivers, κατεβασα ολη την dell και απο thn ενταση παραλιγο να κατεβασω και τον θεο.

εννοειται οτι εχω και usb κεραιακι μαζι μου. το μαραφετι του laptop δεν υποστηριζει mon. το κουμπωνω και δεν κανει τιποτα. dead σαν alliance στην undercity.

κατεβασα ενα και καλα diagnosticπου για την καρτα δικτυου. δεν κανει τιποτα, δεν δειχνει τιποτα. καποιες φορες μου πεταει οτι δεν βρηκε ....... καψιμο καψιμο καψιμο ....κατι driver. εννοει τον driver που κανω download, uninstall old, install, download, unisntall old, install.


το προβλημα ειναι ουρανοκατεβατο και δεν ειναι παιδι καποιου ιου.
δεν ξερω αν ειναι αποτελεσμα του update το οποιο το εστειλα στον αγυριστο ή στο κινητο τηλεφωνο που το ειχα συνδεσει για να μου σταξει ιντερνετ.
αφαιρεσα ολα τα "κινητα" ιχνη.

αχ λινουξακι μου γλυκο
αητητο και μοχθηρο
κλεισε τα παραθυρα και ανοιξε την πορτα
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Στο Device Manager έχεις κανένα warning; Αν ναι, κάνε update (δεξί κλικ) όπου υπάρχει το warning.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,454
στο device manager ειναι ολα καθαρα και σενια.
εκτος απο το εξωτερικο ασυρματο usb τωρα δεν παιζει ουτε η φαση να σταξω ιντερνετ απο το κινητο. δεν σαλευει τιποτα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,454
update
το θεμα εγινε πολυ σπουκι. μετα απο 10.000 εγκαταστασεις των οδηγων, ξαφνικα συνδεθηκα!!! και πηρα κατι μαντολες.
δεν ανοιγει καμια σελιδα. server not found.
κανω ping παντου, lookup κομπλε, host file κομπλε, δεν παιζει proxy. οσο παλευα κατεβαζε updates των windows. meanwhile ενα προγραμμα που βρισκει update για drivers δεν λειτουργουσε γιατι δεν εβρισκε ιντερνετ.

τραβηξα καζανακι στο dns, εβαλα χειροκινητα dns, τραβηξα μοχλο στο winsock, εκανα ταμα στα γονατα.
τιποτα.

το μονο που εμεινε ειναι να κανω ενα scan για κανενα κρυολογημα. χλωμο να εχει κατι γιατι δεν κατεβασα τιποτα.
ανοιξα firewall και το ξανανοιξα γιατι το update φροντιζει να το ενεργοποιει.
ελεος.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,454
bump!!

ακομα το παλευω και ακρη δεν βρισκω. συνδεομαι κανονικα με lan και wifi αλλα οι browsers βγαζουν server not found.
την ιδια στιγμη μπορω να κανω update και καποιες εφαρμογες επικοινωνουν κανονικα με το internet. η μονη σελιδα που μπορω να ανοιξω ειναι του router.
η αυτοματη επιδιορθωση δεν βρισκει λαθη.
κινεζικο βασανιστηριο.
 
Top Bottom