What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Καθορισμός τιμής μεταχειρισμένων

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
Γενικά πως είναι ένας δίκαιος καθορισμός τιμής μεταχειρισμένων?
Ο συγκάτοικος γυρνάει ελλάδα και ψάχνουμε πως να γίνει το deal για ψυγείο,κουζίνα,πλυντήριο κτλ
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,535
Το 50% εξαρτάται από την κατάσταση του είδους, αν είναι Samsung ή Sasmun και την παλαιότητα. Το άλλο 50% εξαρτάται από τον πωλητη. Τα μεταχειρισμένα λευκά είδη, ειδικά τα ψυγεια, είναι λίγο παράξενη φάση.
Μετά από 15 μέρες μπορεί να ανακαλύψεις ότι έχει διαρροή φρεον, ότι κάθε 10 μέρες θέλεις παγοθραυστικό για τον πάγο που μαζεύει.
Σε αντίθεση με τις ηλεκτρονικές συσκευές, τα λευκά είδη μπορούν να κρύψουν κάποιο πρόβλημα για πολλές μέρες.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
Εμείς τα είχαμε αγοράσει καινούρια, ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι (δεν έχουν προβλήματα), μάρκες CANDY 8.2018 το πλυντήριο, ψυγείο BEKO 1.2018 και κουζίνα siemens αρχές 2017. Θα τα κρατήσω όλα εγώ απλά να του δώσω το μερίδιο μιας και τα είχαμε αγοράσει μισα μισα
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,337
Μπορείς να γυρίσεις sites που γίνονται μεταπωλήσεις και να δεις πόσο έχουν πουληθεί ήδη τα συγκεκριμένα, σε σχετικά σύντομο χρόνο(μην είναι πουλημένο 5 χρόνια τώρα το χ). Προσοχή στην περίπτωση ebay π.χ. όχι ανοικτές ακόμα αγγελίες, γιατί ο καθένας βάζει ότι τιμή θέλει.

Κλειστές αγγελίες σε buy now τιμή(όχι δημοπρασία γιατί το biding ίσως φουσκώνει τις τιμές) και ιδανικά πάνω από μία.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,897
Εμείς τα είχαμε αγοράσει καινούρια, ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι (δεν έχουν προβλήματα), μάρκες CANDY 8.2018 το πλυντήριο, ψυγείο BEKO 1.2018 και κουζίνα siemens αρχές 2017. Θα τα κρατήσω όλα εγώ απλά να του δώσω το μερίδιο μιας και τα είχαμε αγοράσει μισα μισα

Δε ξέρω, ίσως να του έδινες επιπλέον το 1/4 της συνολικής αρχικής αξίας τους; Δλδ, αν όλα σας κόστισαν 1000, δώσατε ο καθένας από 500, οπότε εσύ θα τους δώσεις 250.

Αν αργότερα μετακομίσεις και δεν μπορείς να τα κουβαλήσεις τα δίνεις όλα 400-500 ευρώ.

Μια εκτίμηση κάνω.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,897
Επίσης πιστεύω μια ακόμη παράμετρος είναι το πόσο καιρό τα έκανε χρήση ο συγκάτοικος σου. Πχ αν ήτανε για κάνα 6-10 μήνες τότε θα έπρεπε να του δώσεις μεγαλύτερο μερίδιο αλλά αφού όπως λες τα έχετε από το 2017-2018 αγορασμενα, τότε ένα μικρότερο μερίδιο,
της τάξεως του 1/5 και όχι του 1/4 όπως εχω γράψει πιο πάνω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,513
εγώ λέω να τα κόψετε στην μέση και να πουλήσει τα μισά

 
Top Bottom