What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Kernel Security Check Failure (BSOD)

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Εδώ και δύο βδομάδες τρώω κάθε τόσο μπλέ οθόνη, συγκεκριμένα την παρακάτω:

Όταν η υποτιθέμενη συλλογή πληροφοριών φτάσει στο 100%, χρειάζεται χειροκίνητο shutdown και επανεκκίνηση. Μόλις ξαναμπεί στα Windows είναι όλα μέλι-γάλα.
Κατά κανόνα το σύστημα κρεμάει μία φορά τη μέρα και συνήθως όταν ασχολούμαι με χαλαρό browsing, ενώ την τελευταία φορά συνέβη με το που άνοιξα τον Epic launcher λίγο μετά την είσοδο στα Windows. Έχω παρατηρήσει ότι γενικά συμβαίνει στο πρώτο μισάωρο χρήσης του PC ενώ μετά μπορεί να μείνει ανοιχτό για ώρες χωρίς πρόβλημα. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ΔΕΝ συμβαίνει όταν παίζω κάποιο παιχνίδι, εκτός από ένα κρασάρισμα που είχα πρόσφατα σε μαύρη οθόνη ενόσω έπαιζα AC: Odyssey (καλά να πάθω, τι ήθελα και το ξανάπιασα), αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι σχετίζεται.

Δοκίμασα τις περισσότερες πιθανές αιτίες που προτείνει το Google: virus check, έλεγχο και καθάρισμα των σκληρών δίσκων (1ΤΒ HDD με αρχεία και παιχνίδια και 250 GB SSD με το λειτουργικό), ενημέρωση λειτουργικού και drivers κάρτας γραφικών. Μου έμειναν οι RAM που σχεδιάζω να τις ελέγξω με το Memtest86.

Δυστυχώς, όλα αυτά αποδείχτηκαν ατελέσφορα, ούτε αποκάλυψαν κάποιο πρόβλημα, ούτε εξάλειψαν τις μπλε οθόνες.

Έχετε καμιά ιδέα που μπορεί να οφείλεται και πώς θα ξετρυπώσω την αιτία; Δεν θεωρώ τον εαυτό μου power user -παρά τα χρόνια ενασχόλησης- οπότε όσο πιο απλές και λεπτομερείς οι οδηγίες, τόσο το καλύτερο 🙂
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
βρηκες λυση τελικα? Εχω και εγω ανελεητα κρασαρισματα . Εχω παει το Pc 2 φορες σε τεχνικο και μου ειπαν οτι δε βρηκαν κατι(50 ευρω χ2). Φυσικα τα κρασαρισματα συνεχιζουν. Επισης εμενα καποιες φορες κανει restart απο μονο του.
Εδώ και δύο βδομάδες τρώω κάθε τόσο μπλέ οθόνη, συγκεκριμένα την παρακάτω:

Όταν η υποτιθέμενη συλλογή πληροφοριών φτάσει στο 100%, χρειάζεται χειροκίνητο shutdown και επανεκκίνηση. Μόλις ξαναμπεί στα Windows είναι όλα μέλι-γάλα.
Κατά κανόνα το σύστημα κρεμάει μία φορά τη μέρα και συνήθως όταν ασχολούμαι με χαλαρό browsing, ενώ την τελευταία φορά συνέβη με το που άνοιξα τον Epic launcher λίγο μετά την είσοδο στα Windows. Έχω παρατηρήσει ότι γενικά συμβαίνει στο πρώτο μισάωρο χρήσης του PC ενώ μετά μπορεί να μείνει ανοιχτό για ώρες χωρίς πρόβλημα. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ΔΕΝ συμβαίνει όταν παίζω κάποιο παιχνίδι, εκτός από ένα κρασάρισμα που είχα πρόσφατα σε μαύρη οθόνη ενόσω έπαιζα AC: Odyssey (καλά να πάθω, τι ήθελα και το ξανάπιασα), αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι σχετίζεται.

Δοκίμασα τις περισσότερες πιθανές αιτίες που προτείνει το Google: virus check, έλεγχο και καθάρισμα των σκληρών δίσκων (1ΤΒ HDD με αρχεία και παιχνίδια και 250 GB SSD με το λειτουργικό), ενημέρωση λειτουργικού και drivers κάρτας γραφικών. Μου έμειναν οι RAM που σχεδιάζω να τις ελέγξω με το Memtest86.

Δυστυχώς, όλα αυτά αποδείχτηκαν ατελέσφορα, ούτε αποκάλυψαν κάποιο πρόβλημα, ούτε εξάλειψαν τις μπλε οθόνες.

Έχετε καμιά ιδέα που μπορεί να οφείλεται και πώς θα ξετρυπώσω την αιτία; Δεν θεωρώ τον εαυτό μου power user -παρά τα χρόνια ενασχόλησης- οπότε όσο πιο απλές και λεπτομερείς οι οδηγίες, τόσο το καλύτερο 🙂
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Βρήκα -τρόπον τινά- την αιτία αλλά λύση ούτε για δείγμα.
Ανακάλυψα, που λες, ότι το κοκομπλόκο το παθαίνει ΜΟΝΟ όταν βάζω να κάνω download κάποιο game. Steam, GOG Galaxy, Epic, Uplay, η εφαρμογή του Xbox (Game Pass) - όλα έχουν τις ίδιες πιθανότητες να προκαλέσουν την μπλέ οθόνη. Εντελώς μπακαλίστικα, διαπίστωσα ότι αν παράλληλα παίζω κάποιο παιχνίδι με το download να γίνεται στο background, η πιθανότητα κρασαρίσματος σχεδόν εξαλείφεται. Αν όμως αφήσω το PC ανοικτό να κατεβάζει χωρίς να απασχολείται με κάτι άλλο, τότε κατά 30% θα βρω μπροστά μου μια μεγαλοπρεπέστατη μπλε οθόνη όταν ξαναμπώ στο δωμάτιο. Προφανώς και αυτό καθιστά τα βαρβάτα, ολονύκτια κατεβάσματα σχεδόν απαγορευτικά.
Αν και είναι τέρμα ενοχλητικό και μυστηριώδες πρόβλημα, εντούτοις έχω πάψει να ψάχνω δραστικές λύσεις και απλά προσαρμόστηκα στη νέα κατάσταση. 🤷‍♂️

ΥΓ: Ο δίσκος όπου γίνεται το installation του κατεβασμένου game (έχω έναν HDD κι έναν SSD γι'αυτή τη δουλειά) δεν φαίνεται να παίζει κάποιο ρόλο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
RGIT.png


edit
δεν ειδα την τελευταια απαντηση.

το event viewer τι λεει;
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δεν είχα σκεφτεί να το χρησιμοποιήσω ως τώρα... Την επόμενη φορά θα το τρέξω μετά την μπλέ οθόνη και θα σου πω.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
@maladroid : τι κάρτα γραφικών έχεις; Ενβίδια ή ΑΜΔ;
 
Top Bottom