What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Kinguin Windows 10?

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,414
Έχει αγοράσει κανένας σας από το "όχι ακριβώς παράνομο" kinguin? Είχατε κάποιο πρόβλημα όπως πχ να σας κόψει η MS σε κάποια φάση την άδεια;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Έχω άδεια από το keys world. Τόσο που την πήρα και να μου την κόψουν θα πάρω κι άλλη
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,414
Έχω άδεια από το keys world. Τόσο που την πήρα και να μου την κόψουν θα πάρω κι άλλη
χμ είναι OEM ή Online activation? Με ενδιαφέρει το δεύτερο, το πρώτο το έχω και από τον θείο :p
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Για τι ποσό μιλάμε. Πρόσφατα για φίλο πήρα από το godeal24 με online activation μετά από προτροπή τρίτου που τα δουλεύει αρκετό καιρό με 7,25€.

Επίσης ισχύει ακόμα από ότι διαβάζω η δωρεάν αναβάθμιση από 7 σε 10.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ε, οχι ρε φιλε nitro, να μας κοψει η m/s την οποια αδεια. Τοσα λεφτα της εχουμε σκασει και μας εχει πιασει τον απαυτο μας τοσα χρονια.
Καλα ασε που δεν δινει σημασια πλεον για τα 10, εχει βρει αλλους τροπους να τα τσεπωνει
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
Aπό το Goodoffer24 πήρα πριν ένα χρόνο windows 10 pro 10 ευρώπουλα, ολα good
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Και εγώ πριν 4,5 χρόνια από instant gaming με online activation. Μέχρι στιγμής όλα good κανένα πρόβλημα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,414
οκ ευτυχώς σας ρώτησα γιατί θα έσκαγα 32€, να ψάξω για λιγότερα σε αυτά που λέτε :p
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Λόγω τιμολογίου, για το Laptop ψώνισα από Skroutz κλειδί, με ένα 20άρικο, για Windows 10 Pro... Πλέον είναι στα 40€, τι διάολο;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Βλέποντας τις τιμές στο Office που παντού παραμένουν σχετικά υψηλές σε σχέση με τα Windows, έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά τα κλειδάδικα λειτουργούν με την ανοχή της MS για να περάσει όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος στα 10. Για αυτό "ξέχασαν" να κλείσουν και την δωρεάν αναβάθμιση από τα 7.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,414
Κοίτα για τιμολόγιο βρήκα και μαγαζί εδώ να πουλάει άδειες για refurbish εμε ένα 30άρι αλλά ΟΚ φαντάζομαι δεν θα ήταν δύσκολο να τους πω να γράψουν στο τιμολόγιο "refurbish PC με windows 10" και να μου το δώσουν, έτσι και αλλιώς η πρώτη άδεια που αγόρασα για το γραφείο για ΟΕΜ/DSP ήταν τάχα μου αλλά μου την πούλησαν χωρίς να μου πουν τίποτα.

Τώρα γιατί πάνε πάνω κάτω οι τιμές, ε ευκαιριακά τα βλέπουν μάλλον και τώρα που όλοι ψάχνουν ένα σύστημα για τηλε εκπαίδευση κτλ τα χτυπάνε...

@Hank Chinnaski ισχύει, πως έγινε η adobe μονοπώλιο άλλωστε, έκανε τα στραβά μάτια στα σπασμένα για αρκετά χρόνια και τώρα κανένας δεν λέει θα το φωτομοντάρω, όλοι λένε θα το photoshoπάρω και ας το κάνουν σε άλλο πρόγραμμα.
Τώρα έχει δέσει τα ζα στο άρμα του subscription και έχει κάνει όλη την βιομηχανία γραφικών να ζητάει γνώσεις στα προγράμματά της.

Παρομοίως η MS, ειδικά τώρα στην μετά Ballmer εποχή, δεν την νοιάζει να βγάλει από τα windows, είναι άλλωστε σίγουρο ότι σε μερικά χρόνια θα περάσει σε Linux kernel και θα τα δίνει τζάμπα. Γιατί; Μα πολύ απλά τα λεφτά είναι στα subscriptions, γιατί να τα πάρεις one off όταν μπορείς να αρμέγεις για πάντα;

Office 365, onedrive, xbox, ads. Ακόμα και τα πειρατικά που έχω στο HTPC βγάζουν λεφτά στην MS έμμεσα από διαφημίσεις που βγάζει πχ στην πασιέτζα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
o οικονομικοτερος τροπος αν το βιος δεχεται τα 7
Εγκατασταση win7 (φρη για 30 μερες)
περασμα του γουιν λοαντερ v. 2_2_2
Κατεβασμα και εγκατασταση (αναβαθμιση) κανονικα. τα 10
Αν και εχω win7 το δοκιμασα στο Β' PC πριν 3-4 μηνες κι εχει μηνει ετσι
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,414
A loader program is a bios emulator used in an attempt to illegally activate windows
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ναι, αλλα καταργουμε τα 7 και το illegally. Κραταμε τα 10 που ειναι legally
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,414
το illegally δεν το καταργείς, σπας το activation των windows με τους loaders. Πάλι σπασμένα τα έχεις.

Ο σκοπός είναι να μην έχεις οποιοδήποτε τρίτο πρόγραμμα να μπλέξει στην διαδικασία για να έχεις ένα καθαρό σύστημα που δεν θα έχει τρύπες για να βρουν χώρο τρίτες, κακόβουλες εφαρμογές. Αν κάνεις τρύπα για να νομίζουν τα windows ότι όλα είναι activated κανονικά, αυτή η τρύπα παραμένει ανοιχτή μετά.

Δεν σκοπεύω να ρισκάρω με τόσες online συναλλαγές που περνάνε πλέον από τα συστήματα μου για να γλιτώσω 7€
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Nitro έχει κλειδιά και στο ebay σε πολύ χαμηλές τιμές, genuine γράφει οπότε θα είσαι λογικά οκ.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μην το πεις σε κανέναν αλλά εγώ στα Windows 10 πέρασα με ενργοποίηση από 7άρια του Daz. Τα έχω 4 ή 5 χρόνια και ενδιάμεσα έχω αλλάξει και PC.

Την τρύπα την ανοίγεις στα 7. Παίρνεις τα 10 και μετά κάνεις καθαρή εγκατάσταση.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Ετσι νομιζω κι εγω. Τα 7 τα σβυνεις. Αλλα για 10Ε δεν αξιζει με τιποτα να ρισκαρεις, αν κανεις σοβαρες συναλλαγες. Στο νεο PC win10 με κωδικο κλειδομαγαζου εχω. Στο αλλο ταχω αφισει ετσι γτ βαριεμαΙ την διαδικασια προσ το παρον, αλλα δεν εχω και κατι μεσα, 3 παιχνιδια 10 φοτο και 10 τραγουδια. Οποτε κανω πειραμ ατα εκει
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Εγώ πάντως στο Tomahawk πέρασα το κλειδί των windows 10 pro που είχα για το Krait και το activation έγινε κανονικά. Να πω την αλήθεια, νόμιζα ότι δεν θα λειτουργήσει μιας και υποτίθεται πως το κλειδί "δένεται" με την μητρική.

@nitro912gr δες κι εδώ αν θες. Με εφτά ευρώ περίπου αν βάλεις τον κωδικό. Έτσι είχα πάρει το δικό μου.
 
Top Bottom