What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Laptop για video post-processing

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Για να κάνουμε brainstorming. :D

Προορίζεται για την αδερφή μου, που θέλει τη φορητότητα (είχα αντιπροτείνει ένα φτηνό τούμπανο desktop μαζί με GoPro).

Intended use: Να τραβάει βίντεο με το laptop (θα χρειαστεί εξειδικευμένη κάμερα) και να κάνει on-the-spot/on-the-fly video editing/post-processing. Αυτή είναι η πιο απαιτητική δουλειά για το μηχανηματάκι (θα νετφλιξάρει λογικά).
Budget: Μέχρι τα 600€.

Προσωπικά, κοιτούσα προς Lenovo μεριά μέχρι στιγμής και MSystems ως μαγαζί.
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Σε αυτό το budget δύσκολα είσαι, εγώ ένα απλό λαπτοπ ψάχνω για την κοπέλα μου με FULL HD οθόνη και μια απλή dedicated κάρτα γραφικών (κυρίως βίντεο και browsing θα είναι η χρήση) και οι τιμές ξεκινάνε από τα 500€ :(
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Dedicated για αναπαραγωγή media και browsing είναι overkill, εγώ με το Lenovo την παλεύω και σε games, και έχει μόνο ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ( Ryzen APU ).
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Dedicated για αναπαραγωγή media και browsing είναι overkill, εγώ με το Lenovo την παλεύω και σε games, και έχει μόνο ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ( Ryzen APU ).
Κυρίως είπα, παίζει και κανένα παιχνίδι που και που. Γενικά τις embedded κάρτες τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι, στο παρελθόν που είχα embedded κάρτα είχα θέμα ακόμη και στην αναπαραγωγή βίντεο.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Της Intel είναι κατά κανόνα υποδεέστερες από της AMD, δεν έχεις θέμα για ελαφριά χρήση. Και έχεις και επιλογές στον δriver για ρυθμίσεις ( στις Intel δεν είχε και πολλά ). Σημειωτέων, ότι οι πιο απλές dedicated, δεν απέχουν και πολύ από τις embedded. Νομίζω κιόλας ότι κάποιες έχουν shared μνήμη ( μέρος της vRAM είναι από την system RAM ).
@Northlander Θα χρειαστεί CUDA η αδερφή σου;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Παιδιά μην το τερματίζετε. Δεν κάνει επαγγελματική χρήση. Θέλει να τραβάει βίντεο από καλλιτεχνικές παραστάσεις/πρόβες και να τα επεξεργάζεται (που κατά 99% για αυτήν σημαίνει μόνο μοντάρισμα).

Δεν μιλάμε για pixar video production.

Κατ'εμέ, όπως έγραψα και στο ΟΡ, η καλύτερη λύση ήταν να πάρει ένα συμπαθέστατο desktop στα ίδια χρήματα με πολλαπλάσιες επιδόσεις, να μην πληρώσει Windows (αυτό θα ήταν άλλο ζήτημα), και να τσιμπήσει και μία GoPro για τις λήψεις τις οποίες θα άδειαζε στο μεγάλο σκληρό για να κάνει τη δουλειά της.

Επιμένει ότι θέλει φορητότητα για κάποιο λόγο.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Ρωτάω γιατί οι MX mobile ( οι πιο φτηνές φορητές Geforce ) δεν υποστηρίζουν NVENC
1602934627677.png

Στο δικό μου, εγγραφή από OBS, γίνεται transcode από το Shotcut σε χρόνο περίπου 35 λεπτά, για βίντεο διάρκειας μισής ώρας, με το laptop στην πρίζα ( σε μπαταρία όλα κατεβάζουν ταχύτητα, για λόγους αυτονομίας ). Με την χρήση των codecs της AMD. Λίγο που πειραματίστηκα με το Shotcut σε editing, θέμα δεν είχα από άποψη επιδόσεων ( full HD ανάλυση ).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Καλό του @vtheofilis αλλά δεν υπάρχει λόγος να πάει σε προηγούμενη γενιά, τα entry 4XXX είναι στα κυβικά του 3700U που έχει αυτός πλέον.

Τώρα όταν λες θα τραβάει βίντεο με το laptop, λίγο awkward μου ακούγεται.
Γιατί δεν τραβάει με το κινητό της και να το περνάει μετά για edit επιτόπου;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Το τι είναι ιδεατό και το τι θα ήθελε να κάνει είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Πιθανότατα πιστεύει ότι η κάμερα το laptop είναι καλύτερη του κινητού.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Το τι είναι ιδεατό και το τι θα ήθελε να κάνει είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Πιθανότατα πιστεύει ότι η κάμερα το laptop είναι καλύτερη του κινητού.
Καλά μόλις κάνει 1-2 δοκιμές θα το δει και μόνη της. Οι κάμερες του laptop είναι τόσο ψόφιες που δεν τις γράφουν καν στα τεχνικά χαρακτηριστικά του, απλά "έχει webcam".

Βέβαια θα είναι λίγο challenge το να κρατάει το laptop με την οθόνη στραμμένη προς το subject της αφού η κάμερα δεν γυρίζει και είναι στην πλευρά του χρήστη
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Καλά μόλις κάνει 1-2 δοκιμές θα το δει και μόνη της. Οι κάμερες του laptop είναι τόσο ψόφιες που δεν τις γράφουν καν στα τεχνικά χαρακτηριστικά του, απλά "έχει webcam".

Βέβαια θα είναι λίγο challenge το να κρατάει το laptop με την οθόνη στραμμένη προς το subject της αφού η κάμερα δεν γυρίζει και είναι στην πλευρά του χρήστη
Θέλω να πιστεύω ότι σκοπεύει να βάλει εξωτερική camera στο laptop (καμιά C920 ή gopro ή dslr, κλπ).
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Πρέπει να την πείσω για αυτό...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
αν βάλει άλλη ΟΚ, να κατεβάσει και το digicam controls να μπορεί να την χειρίζεται μέσα από τα windows.

Αλλιώς αν δεν βάλει άλλη, ότι smartphone και να έχει θα κάνει την δουλειά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Θα ξανασυζητήσω μαζί της μήπως και έχει σκεφτεί κάποια πράγματα που της είχα μεταφέρει και θα επανέλθουμε παιδιά. Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις!
 
Top Bottom