What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Laptop που να μη λιώνει

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Ψάχνει ο αδερφός μου να πάρει νέο laptop. Τώρα έχει αυτό (08/2015) και με το οποίο έχει θέματα με τις θερμοκρασίες γενικώς (συν ότι δεν έχει κι ιδιαίτερες επιδόσεις).

Δεν θα τρέχει κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα (το πιο βαρύ για τη νοσηλευτική πρέπει να είναι το Word), αλλά τον ενδιαφέρει το gaming. Το budget δεν είναι ακριβώς καθορισμένο, αλλά γενικά θέλει να μην ξεφύγει.
Το θέμα είναι τι γίνεται με τα απλά και με τα gaming. Ναι μεν βλέπω και στα απλά καλό hardware, αλλά έχουν μικρό πάχος και δεν ξέρω τι γίνεται από πλευράς ψύξης τους. Τα gaming είναι πιο beefy και θεωρητικά έχουν καλύτερη ψύξη, αλλά ισχύει όντως αυτό ή έχουν απλώς το tag gaming;

Εν ολίγοις, έχετε να προτείνετε κάτι με καλή ψύξη, ανάλογες επιδόσεις και ποιοτικό όσο γίνεται (το Toshiba ήταν μια απογοήτευση κατασκευαστικά);

Υ.Γ.: Είναι σχεδόν αδύνατο να πάρει desktop, μιας και μένει σε Εστία.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Ναι, βοηθάει το πάχος για καλύτερη κυκλοφορία, ίσως να μην γλιτώνει και τη βάση-ανεμιστήρα για να ψύχει το laptop από κάτω όμως.

Δεν θα έλεγα ότι είναι απλό gimmick δηλαδή.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Έχει ήδη βάση (Deepcool MultiCore X8) και σίγουρα θα τη χρησιμοποιήσει και στο καινούργιο για βοήθεια.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
@jimmy213 έχει κάνει κάνα καθάρισμα ή αλλαγή θερμοαγώγιμης ο αδερφός σου;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Είναι σωστή η σκέψη σου ότι για σοβαρό gaming σε laptop πρέπει να κινηθείς συγκεκριμένα προς μοντέλο για gaming. Το έξτρα πάχος συνήθως σημαίνει πιο βαρβάτο σύστημα ψύξης.

Τώρα για προτάσεις, θα βοηθούσε να είχαμε έστω ένα γενικό πλαίσιο τιμής για να μην προτείνουμε κάτι εντελώς εκτός πραγματικότητας. Από εκεί και πέρα χρειάζεται έρευνα, δηλαδή να βρεις ένα μοντέλο που σε ενδιαφέρει και να ψάξεις σε Youtube και sites για review της ίδιας σειράς ώστε να κρίνεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
όταν λες να μην λιώνει, να μην είνια ζεστό γενικότερα γιατί πχ το κρατάει στα πόδια επάνω και το χρησιμοποιεί; (μην γελάτε, πήρα βάση για να μου δροσίζει τα πόδια εμένα, όχι το λάπτοπ :p )
Γιατί δύσκολο αυτό, αφού και gaming να πάρει πάλι έχει πιο ενεργοβόρα εξαρτήματα και ναι μεν μεγαλώνει η ψύξη, μεγαλώνει και η θερμοκρασία όμως.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
Για κάρτα γραφικών σε λάπτοπ ουσιαστικά κανείς έχει τις επιλογές
* ενσωματωμένη intel
* ενσωματωμένη ryzen
* «μικρή» διακριτή nvidia
* gtx 1650
* gtx 2060

Γενικά οι ενσωματωμένες έχουν σημαντικό πλεονέκτημα στην ενεργειακή απόδοση (δλδ κάνουν περισσότερα με λιγότερη ενέργεια) αλλά για το πώς συμπεριφέρεται το κάθε λάπτοπ προφανώς δεν ξέρω περισσότερα από τον καθένα.

Η δική μου εμπειρία είναι με ενσωματωμένη intel συγκεκριμένα i5-4200U με intel HD 4400 και είναι άψογη για ταινίες και πλήρη εφέ KDE. Παιχνίδια τύπου don't starve παίζουν εντελώς άνετα αλλά και πιο βαριά παιχνίδια πχ Talos Principle παίξανε εντελώς αποδεκτά. Οι σύγχρονες ενσωματωμένες θα είναι ακόμα καλύτερες. Κοιτώντας όμως στο internet με αφορμή λίγο παλιότερο ερώτημα οι ενσωματωμένες intel παίζουν αλλά τα βρίσκουν αρκετά σκούρα με witcher 3. Η ενσωματωμένη ryzen (και αναφέρομαι στον ryzen 5 4500U) είναι πολύ καλύτερη από την intel και φαίνεται παίζει αποδεκτά το witcher 3. Οι μικρές nvidia δεν είναι καλύτερες από τον ryzen. Για να πας σε κάτι εμφανώς καλύτερο πρέπει να πας σε gtx 1650.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
με τι παίζει o @vtheofilis Witcher 3, δεν πήρε τώρα κοντά ένα λαπιτόπι που αντέχει τέτοια με ryzen?
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Στιγμιότυπο οθόνης 2020-12-17 103253.png

Στιγμιότυπο οθόνης 2020-12-17 103125.png

2020-12-17_1037_1.png

2020-12-17_1037_2.png

2020-12-17_1038_1.png
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Νιώθω λες και με λήστεψες με το cliffhanger. Πώς δείχνει έπειτα από όλα αυτά?
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Mόνο lenovo, guys. Ακόμα και τα φτηνά τους των 150💶 είναι ποιοτικά.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Από το σασί του δικού μου είμαι ευχαριστημένος πάντως.

Σημειωτέον, οι ρυθμίσεις στο UEFI είναι σε Performance, όχι Quiet, και είμαι με single channel RAM. Αν το σασί δεχόταν dual, θα είχα σημαντικό όφελος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Χάλια μαύρα είναι τα lenovo. Χειρότερη εμπειρία δεν θα μπορουσα να εχω προσωπικά.
παράξενο, από όσα έχουν περάσει από τα χέρια μου αυτά έχουν βγει τα καλύτερα low budget, για ψηλά το καλύτερο ήταν το macbook 6.1 αλλά δεν τα φτιάχνουν όπως τότε.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
@jimmy213 έχει κάνει κάνα καθάρισμα ή αλλαγή θερμοαγώγιμης ο αδερφός σου;
Τελευταία φορά του είχα κάνει καθαρισμό και αλλαγή πάστας το καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά.

Τώρα για προτάσεις, θα βοηθούσε να είχαμε έστω ένα γενικό πλαίσιο τιμής για να μην προτείνουμε κάτι εντελώς εκτός πραγματικότητας. Από εκεί και πέρα χρειάζεται έρευνα, δηλαδή να βρεις ένα μοντέλο που σε ενδιαφέρει και να ψάξεις σε Youtube και sites για review της ίδιας σειράς ώστε να κρίνεις.
Ναι, έχεις δίκιο. Ας βάλουμε το χιλιάρικο ως ταβάνι (με προτίμηση προς τα κάτω). Κάπως έτσι σκέφτομαι να κινηθώ. Εύρεση μοντέλου, έρευνα περί αυτού, μετά στο επόμενο, κοκ. Εκτός και γνωρίζετε κάποιο μοντέλο για να δω πιο στοχευμένα.

όταν λες να μην λιώνει, να μην είνια ζεστό γενικότερα γιατί πχ το κρατάει στα πόδια επάνω και το χρησιμοποιεί;
Όχι, γενικώς να μπορεί να ανταπεξέλθει σε κάτι βαρύ (όπως το gaming) χωρίς να υπερθερμαίνεται στο 10λεπτο. Ούτε LoL δεν αντέχει για πολύ το τωρινό. Δεν βοηθούν οι γρίλιες που έχει.
1608210003850.png

Η ενσωματωμένη ryzen (και αναφέρομαι στον ryzen 5 4500U) είναι πολύ καλύτερη από την intel και φαίνεται παίζει αποδεκτά το witcher 3. Οι μικρές nvidia δεν είναι καλύτερες από τον ryzen. Για να πας σε κάτι εμφανώς καλύτερο πρέπει να πας σε gtx 1650.
Ξέρω για τον 2400G/3400G ότι είναι μια χαρά για gaming (για ενσωματωμένη gpu πάντα), οπότε αν ο 4500U στέκεται δίπλα τους, ξέρω τι να περιμένω.
Πες με προκατειλημμένο, αλλά δεν θέλω να μείνει με τα ενσωματωμένα της Intel (εκτός και υπάρχει κάτι τέρμα VFM, οπότε το βλέπουμε).
Δεδομένου ότι θέλει να του κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο (το τωρινό κουτσά στραβά, την έβγαλε την 5ετία), μια dgpu (ανώτερη των ενσωματωμένων) δεν θα βοηθούσε στο future proofing της συσκευής;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Το κακό είναι ότι και οι discrete GPU είναι ή κολλημένες απευθείας στην μητρική, ή σε proprietary daughterboards... Δεν καθιερώθηκε κάποιο πρότυπο για αυτές δυστυχώς, και μας έφαγε η μανία για λάπτοπ τσιγαρόφυλλα...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
μια dgpu (ανώτερη των ενσωματωμένων) δεν θα βοηθούσε στο future proofing της συσκευής;
Η γνώμη μου είναι ότι η nvidia ουσιαστικά καταστρέφει το future proofing. Περισσότερο για planed obsolescence την βλέπω.

Εγώ σε λάπτοπ μόνο ενσωματωμένη θα ήθελα ακόμα και στην ίδια τιμή και απλά θα προσάρμοζα αναλόγως τα παιχνίδια. Αν κανείς θέλει επιδόσεις να πάρει σταθερό. Ιδανική βλέπω την ryzen 5 4500U αλλά δυστυχώς έχει εξαφανιστεί από την αγορά σε λογικές τιμές. Ακόμα και η 1650 που ανέφερα φαίνεται να είναι μεν ισχυρότερη αλλά όχι τάξη μεγέθους ισχυρότερη, οπότε μακροπρόθεσμα αν είναι να μην επαρκεί η ενσωματωμένη είναι πολύ πιθανό ότι δεν θα έσωζε την κατάσταση η διακριτή.
 
Top Bottom