What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Let’s play (Modded) XCOM 2: War Of The Chosen

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Δεν μπαίνω ποτέ στο θρεντ αν δεν δω το βίντεο. Οι άνθρωποι εδώ μέσα δεν σέβονται το δικαίωμά μας σε ένα spoiler free let’s play.

Πάντα να βλέπετε το βίντεο πριν μπείτε, το thread έχει σχολιασμό των γεγονότων αμέσως μετά το ποστάρισμα του κάθε επεισοδίου.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Μπήκες εξαρχής με handicap καθώς δεν είχες mind shields σε αποστολή με
psionic storm.

Στο 20' καταφέρνουν 5 στρατιώτες να μην σκοτώσουν δυο spectral zombies.
Όταν πήγες τον ccwr σε full cover αντί να πάει λίγο παραδίπλα εκτός του
blast range και να πάρει βολή, σε έχασα. Διακρίνω μια εμμονή με το cover
ακόμα και όταν δεν υπάρχει λόγος :)


Δεν ανέβασες sniper στην ταράτσα. Νομίζώ γενικά δεν πολύ προτιμάς τα high
grounds, ίσως να θυμάμαι λάθος.

Για κάποιο λόγο, αντιμετώπισες τους Priests ως απλούς advent troopers και
άρχισες να παίζεις ταμπούρια χωρίς όμως mind shields οπότε σε λιάνισαν.

Όμως το κυριότερο λάθος ήταν ότι ειπώθηκαν και τα απαγορευμένα λόγια "o
chosen δεν είναι ιδιαίτερα επιθετικός, δεν θα 'ρθει προς το μέρος μας" και
"αυτά είναι διαχειρίσιμα... μέχρι να κάνουμε καμία κρίσιμη αστοχία" :p

Πέρα από την πλάκα, ήταν πολύ ζόρικη αποστολή, ακόμα και εύστοχος να ήσουν,
πάλι θα είχες πρόβλημα με τον Chosen και το summoning spam λόγω έλλειψης
mind shield.

ΥΓ: Η φάση μετά την ανατίναξη του sniper και το "Τι έγινε τώρα;" ήταν όλα τα λεφτά.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,888
Εν τω μεταξύ όσο εσείς χαζογελάτε, κάποιος άλλος περνάει κάπως έτσι:


Tες πα κακίες δε κρατώ...αλλά αν, λέω ΑΝ, πεταχτεί chosen invasion στο avenger, μη πάει το μυαλό σας σε κάποιον που σχετίζεται με μικρού αναστήματος ήρωα trendy fantasy τσόντας με δράκους.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Εν τω μεταξύ όσο εσείς χαζογελάτε, κάποιος άλλος περνάει κάπως έτσι:


Tες πα κακίες δε κρατώ...αλλά αν, λέω ΑΝ, πεταχτεί chosen invasion στο avenger, μη πάει το μυαλό σας σε κάποιον που σχετίζεται με μικρού αναστήματος ήρωα trendy fantasy τσόντας με δράκους.


Δε νομίζω :) Ξαναδές στο 54:13.
 

Attachments

  • kamikaze.png
    kamikaze.png
    588.3 KB · Views: 21

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Μπήκες εξαρχής με handicap καθώς δεν είχες mind shields σε αποστολή με
psionic storm.

Στο 20' καταφέρνουν 5 στρατιώτες να μην σκοτώσουν δυο spectral zombies.
Όταν πήγες τον ccwr σε full cover αντί να πάει λίγο παραδίπλα εκτός του
blast range και να πάρει βολή, σε έχασα. Διακρίνω μια εμμονή με το cover
ακόμα και όταν δεν υπάρχει λόγος :)


Δεν ανέβασες sniper στην ταράτσα. Νομίζώ γενικά δεν πολύ προτιμάς τα high
grounds, ίσως να θυμάμαι λάθος.

Για κάποιο λόγο, αντιμετώπισες τους Priests ως απλούς advent troopers και
άρχισες να παίζεις ταμπούρια χωρίς όμως mind shields οπότε σε λιάνισαν.

Όμως το κυριότερο λάθος ήταν ότι ειπώθηκαν και τα απαγορευμένα λόγια "o
chosen δεν είναι ιδιαίτερα επιθετικός, δεν θα 'ρθει προς το μέρος μας" και
"αυτά είναι διαχειρίσιμα... μέχρι να κάνουμε καμία κρίσιμη αστοχία" :p

Πέρα από την πλάκα, ήταν πολύ ζόρικη αποστολή, ακόμα και εύστοχος να ήσουν,
πάλι θα είχες πρόβλημα με τον Chosen και το summoning spam λόγω έλλειψης
mind shield.

ΥΓ: Η φάση μετά την ανατίναξη του sniper και το "Τι έγινε τώρα;" ήταν όλα τα λεφτά.

Mind shields: Όντως ήταν πρόβλημα. Τα έχω ερευνήσει αλλά δεν είχα resources λόγω επενδύσεων στο στρατηγικό κομμάτι.

Spectral Zombies και cover: Το είδα και εγώ ότι έκαψα μια κίνηση, έχεις δίκιο. Full cover ψάχνω γιατί από την εμπειρία μου στο παιχνίδι δεν εμπιστεύομαι καθόλου το half cover.

Ταράτσα: Σωστό. Το πρόβλημα που με απασχολεί είναι ότι δεν είχα την δύναμη πυρός που θα ήθελα, με αποτέλεσμα κάθε βολή να έχει μεγάλη βαρύτητα. Ο sniper για να έπαιρνε θέση ψηλά θα έπρεπε να κάνει τουλάχιστον μια μπλε κίνηση οπότε δεν θα μπορούσε να πυροβολήσει. Έφτιαξα μια spider suit για αυτόν ακριβώς τον σκοπό, θα την έχουμε από την μεθεπόμενη αποστολή σε κάποιον sniper.

Priests: Σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις η διστακτικότητα οφείλεται στο ότι παίζω το παιχνίδι modded, άρα δεν ξέρω τι να περιμένω. Στο απλό XCOM 2 θα ήμουν πιο επιθετικός γιατί οι priests εκεί χρησιμοποιούν σπάνια το όπλο τους, εδώ προσέχω γιατί ένα από τα mods τροποποιεί συγκεκριμένα το ΑΙ των Advent για να παίζουν με πιο έξυπνο τρόπο. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό γιατί δεν διάβασα τι ακριβώς κάνει το κάθε mod ώστε να έχουμε εκπλήξεις και να είναι πιο ενδιαφέρον το playthrough. Ναι, σκοτώνονται στρατιώτες αβέρτα, αλλά με ενδιαφέροντα τρόπο! 😁

Ανατίναξη: Άστα να πάνε, λόγω της γωνίας της κάμερας δεν είχα προσέξει καθόλου το ντεπόζιτο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Λοιπόν, μετά τις τελευταίες απώλειες έχουμε πρόβλημα επάνδρωσης γιατί ταυτόχρονα πρέπει να στέλνουμε κόσμο στις Covert Actions και έχουμε αρκετούς τραυματίες. Κατά συνέπεια καλούνται να υπηρετήσουν οι: @mike299 ,@kesnar ,@Tony Corvus ,@Arwindan και @Snipereye ! Tony (στο post #92 του παρόντος thread) και Arwindan (ότι θέλω εγώ) έχουν δηλώσει τι θέλουν όσον αφορά την εμφάνιση, πείτε μου όμως αν θέλετε κάποια αλλαγή. Οι υπόλοιποι πείτε μου πώς θέλετε να φτιάξω την εμφάνιση του χαρακτήρα σας το συντομότερο δυνατόν.

Επίσης, θέλω κάποιον από τους πέντε προαναφερθέντες να δηλώσει εθελοντής για να γίνει ο πρώτος μας Psi Agent! Ποιος έχει το ψυχικό σθένος να ανταποκριθεί;

Τέλος, οι πέντε αυτοί παίκτες είναι και οι τελευταίοι στη λίστα από όσους δήλωσαν συμμετοχή. Από την επόμενη προσθήκη θα βάλουμε ξανά στο παιχνίδι όσους έπεσαν στο καθήκον.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ποιό είναι το τελευταίο επεισόδιο; Δεν βλέπω κάτι άλλο πέρα απ' το άρθρο για το part 11.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Ποιό είναι το τελευταίο επεισόδιο; Δεν βλέπω κάτι άλλο πέρα απ' το άρθρο για το part 11.

Το 11 είναι το τελευταίο, έχω καταγράψει την αποστολή του 12 αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμο το επεισόδιο.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,236
βάλε μάσκα και μαύρα ρούχα στον χαρακτήρα (βάλε psi agent)
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
@Admiral
Είμαι περίεργος να δω πως θα φτιάξεις τον φαντάρο μου.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Με αίμα και φωτιά.
Αυτό είναι το δεύτερο βήμα, για το οποίο δεν είμαι καθόλου περίεργος. Για το πρώτο όμως είμαι.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,825
Μεγάλη μου τιμή να υπηρετήσω την ανθρωπότητα!
(Βλέποντας την λίστα των γενναίων πεσόντων όλο και να μεγαλώνει!) Αλλά..... να ρε συ ναυαρχε.... Καλοκαίρι ήρθε, μπάνια, παραλίες, γκόμενες. Ας το αφήσουμε μωρέ για αργότερα! Να μαυρίσουμε και λίγο μπας και μας πετύχουν πιο δύσκολα οι εξωγήινοι! Δεν θα πάει και πουθενά ο πλανήτης μωρέ!
Ε τι λες?
:trollface:
Λοιπόν, καταρχήν εάν δεν υπάρχει λόγος για σύνδεση forum name με in game avatar, βάλε ως όνομα το Stam
Ως εμφάνιση, εκτυφλωτικό άσπρο με ότι κοντινότερο σε full body armor. Να με βλέπει ο εξωγήινος από χιλιόμετρα.
Γυαλιά ηλίου για cool factor και για υπόλοιπα ότι θεωρείς ότι ταιριάζει. Δεν έχω παίξει το δεύτερο xcom και δεν ξέρω τι επιλογές δίνει
 

Snipereye

Umber Hulk
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral
Joined
Sep 17, 2013
Messages
774
Εγω ειμαι απο αυτους τους περιεργους που στο character customisation ξοδευω μαξιμουμ 2-3 λεπτα, οποτε εμφανιση αδιαφορη τελειως!
Απο class θα προτιμουσα κατι σε sharpshooter αλλα οτι χρειαζεται γενικα ;)
 
Top Bottom