What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν ξέρω γιατί παίζει αυτός ο χλευασμός για τον Σκορτσέζε. Τι να κάνω τώρα; Να απλώσω κουβέρτα για τρίο; Θα μείνω στην ουσία, δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης για δύο διαφορετικά πράγματα. Ο Δαλιανίδης έχει πετάξει πολύ γέλιο στη μούτρα μας αλλά πώς να τον συγκρίνεις με τον Κουροσάβα;

Θα πω την άποψή μου στο θέμα. Προφανώς οι ταινίες της Marvel, όπως και σχεδόν όλα τα blockbusters, δεν είναι αυτό που λέμε "high art". Από αυτό όμως μέχρι να λέει κάποιος ότι "δεν είναι σινεμά" υπάρχει μεγάλη απόσταση. Είναι σαν να λέω εγώ ότι επειδή προτιμώ τα strategy games, τα FPS "δεν είναι gaming". Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά και από τον Σκορσέζε περιμένεις να είναι σοβαρός.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Σιγά σιγά φτάνω και εγώ στο σήμερα με το marvel universe, το είχα αφήσει "θα το δω αυτό" θα το δω το άλλο και τελικά ξεκίνησα φέτος να καλύψω τόσα χρόνια κυκλοφοριών.
Για την ώρα το κρατάω μόνο σε ότι έχει να κάνει με το βασικό timeline και έχω φτάσει στο Thor Ragnarock, αν προλάβω να το δω μέσα στην εβδομάδα.

Βασικά αυτό που με έβαλε σε μια σειρά έιναι το ότι τα έχει τα περισσότερα το netflix. Έχω μπει σε τόσο ωραία άνετη φάση πλέον που θεωρώ τρελή μανούρα το ψάξε torrent, κατέβασε, ψάξε υπότιτλο, όχι λάθος, δοκίμασε αυτό, όχι ούτε αυτό κτλ κτλ βάλε να παίξει επιτέλους.
Γέρασα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Admiral, είναι ένα θέμα με πολύ ναι μεν αλλά. Έχουμε να κάνουμε με την άποψη ενός ανθρώπου που κάνει καλές ταινίες. Πρέπει να πέσουμε στα βαθειά, τι είναι τέχνη; Τι είναι η Ελλάδα; Μην είναι οι κάμποι; Μην είναι τα ψηλά ασπαρτα βουνά;


Δεν έχω πόστερ στους τοίχους με Μαρβελικους ήρωες. τα ταινιακια τα βλέπω και ενώ δεν χάνω τον χρόνο μου, δεν μου μένει κάτι στα ιδιαίτερα δωμάτια του μυαλού μου. Δεν θα πω, ΑΑ! κάτσε να ξαναδώ το χι ψι. Μετά τους τίτλους τέλους, μου φεύγει η κάψα, όπως το καρφωμένο σπορακι από το νυχτερινό pop corn, στην πρωινή τουαλέτα, μετά τον καφέ και τις δύο τζουρες τσιγάρο.

Κουροσάβα, Σκορτσέζε κ.α τους έχω στο χαλαρό για επανάληψη.

Η άλλη άκρη του pop corn καλά κάνει και υπάρχει και το θέμα το παρακολουθώ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
μη τα ξαναλέμε. για μένα ο Σκορσέζε μέγα φάουλ. ναι δικαίωμα να μη σου αρέσει κλπ αλλά στην ουσία συνάδελφους έκρινε μειώνοντας την δουλειά τους. σαφώς η φάση μαρβελ είναι ποπ κορν διασκέδαση και οχι καμιά τρελή τέχνη αλλά και πάλι δεν κάνεις τέτοιες δηλώσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Όσο έβλεπε η γυναίκα Irishman εγώ είδα μια σεζόν naruto πάντως. Κουράζει πλέον ο Σκορτσέζε.
Σαφώς η επίθεσή του είναι μέγα φάουλ, τι πάει να πει δεν είναι σινεμά γιατί δεν είναι το genre που παίζεις; Σαν να μας λέει κάποιο μεγάλο όνομα της μέταλ ότι ο Μπετόβεν δεν είναι μουσική, γιατί δεν είναι μέταλ... ε οκ δεν έχω δει τέτοια ζώα στην μέταλ, αλλά φανταστείτε το.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Σαν να μας λέει κάποιο μεγάλο όνομα της μέταλ ότι ο Μπετόβεν δεν είναι μουσική, γιατί δεν είναι μέταλ... ε οκ δεν έχω δει τέτοια ζώα στην μέταλ, αλλά φανταστείτε το.

Έ, όχι και ο Μπετόβεν δεν είναι μέταλ:

Να προσέχουμε λίγο τί λέμε 🤪:

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Admiral, είναι ένα θέμα με πολύ ναι μεν αλλά. Έχουμε να κάνουμε με την άποψη ενός ανθρώπου που κάνει καλές ταινίες. Πρέπει να πέσουμε στα βαθειά, τι είναι τέχνη; Τι είναι η Ελλάδα; Μην είναι οι κάμποι; Μην είναι τα ψηλά ασπαρτα βουνά;


Δεν έχω πόστερ στους τοίχους με Μαρβελικους ήρωες. τα ταινιακια τα βλέπω και ενώ δεν χάνω τον χρόνο μου, δεν μου μένει κάτι στα ιδιαίτερα δωμάτια του μυαλού μου. Δεν θα πω, ΑΑ! κάτσε να ξαναδώ το χι ψι. Μετά τους τίτλους τέλους, μου φεύγει η κάψα, όπως το καρφωμένο σπορακι από το νυχτερινό pop corn, στην πρωινή τουαλέτα, μετά τον καφέ και τις δύο τζουρες τσιγάρο.

Κουροσάβα, Σκορτσέζε κ.α τους έχω στο χαλαρό για επανάληψη.

Η άλλη άκρη του pop corn καλά κάνει και υπάρχει και το θέμα το παρακολουθώ.

Δε διαφωνώ, απλώς ενίσταμαι κατά της ελιτίστικης νοοτροπίας του ότι "εγώ κάνω σινεμά, εσείς κάνετε κάτι άλλο".
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Στο παρακάτω άρθρο του ο Scorsese δίνει μια επεξήγηση αυτών που δήλωσε. Νομίζω κάθε άλλο από ελιτίστικη διάθεση τον χαρακτηρίζει. Σε πολλά που αναφέρει διαφωνώ βέβαια.
Opinion | Martin Scorsese: I Said Marvel Movies Aren’t Cinema. Let Me Explain.

Το διάβασα όταν πρωτοβγήκε και βλέπω την ίδια διάθεση. Δεν είναι φανερό ότι διακρίνει ανάμεσα στις ταινίες που ο ίδιος προσωπικά θεωρεί τέχνη και στις υπόλοιπες;
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Ναι προφανώς κάνει διάκριση αλλά δεν το βλέπω με διάθεση ανωτερότητας. Περισσότερο προβληματισμού για το γεγονός ότι περιορίζεται η ελευθερία των νέων δημιουργών στο να εκπληρώσουν το όραμα τους κι ότι ουσιαστικά αναγκάζονται να ακολουθούν το πλαίσιο τον hero movies που έχουν συγκεκριμένες δομές και στόχευση. Βέβαια άλλο αυτό κι άλλο να πεις ότι δεν είναι καν σινεμά. Το φετινό joker νομίζω τον βγάζει λάθος.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
To φετινό Joker δεν ειναι hero movie όμως. Χρησιμοποιεί συγκεκριμένο πλαίσιο ως πρόφαση, αλλά είναι διαφορετικό το περιτύλιγμα και διαφορετική η ουσία του.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ναι προφανώς κάνει διάκριση αλλά δεν το βλέπω με διάθεση ανωτερότητας. Περισσότερο προβληματισμού για το γεγονός ότι περιορίζεται η ελευθερία των νέων δημιουργών στο να εκπληρώσουν το όραμα τους κι ότι ουσιαστικά αναγκάζονται να ακολουθούν το πλαίσιο τον hero movies που έχουν συγκεκριμένες δομές και στόχευση.

Γιατί όμως πιστεύει ότι συμβαίνει αυτό; Δεν υπάρχει καμία ένδειξη έστω για κάτι τέτοιο. ούτε σε μια εποχή που, εκτός του ότι ο καθένας μπορεί να πάρει ένα smartphone με κάμερα και να ανεβάσει περιεχομενο δωρεάν στο YouTube, υπάρχουν πλέον ένα σωρό streaming services πού δίνουν απείρως περισσότερες δυνατότητες σε νέους δημιουργούς από το studio system του Hollywood.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ναι προφανώς κάνει διάκριση αλλά δεν το βλέπω με διάθεση ανωτερότητας. Περισσότερο προβληματισμού για το γεγονός ότι περιορίζεται η ελευθερία των νέων δημιουργών στο να εκπληρώσουν το όραμα τους κι ότι ουσιαστικά αναγκάζονται να ακολουθούν το πλαίσιο τον hero movies που έχουν συγκεκριμένες δομές και στόχευση. Βέβαια άλλο αυτό κι άλλο να πεις ότι δεν είναι καν σινεμά. Το φετινό joker νομίζω τον βγάζει λάθος.
Καλά δεν τους αναγκάζει και κανένας να σκηνοθετήσουν ταινίες βασισμένες σε έργα από άλλο μέσο. Περισσότερο λάθος είναι να πάνε να βγάλουν τα ματάκια στο source material με το να κάνουν του κεφαλιού τους.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Εγώ πιστεύω ότι παίζει πικρά για το πώς έχει γίνει η βιομηχανία ταινιών.
Το Joker δεν το έχω δει αλλά μίλησα με φανμποι που το είδε. Δήλωσε αηδιασμένος.
Δεν κάνω πλάκα.

Κανένας δεν μπορεί να αρνηθεί ότι ο κύριος Σκορτσέζε έχει λόγους να νοιώθει πικραμένος. Ναι, η επιλογή λέξεων ήταν άτυχης όμως είπε και αλήθειες.
Αν η ταινία δεν είναι τίγκα με αστραφτερές στολές και ειδικά εφέ μόνο για το βραβειο., Μπάτζετ δεν βλέπεις.
Όλα για το ποπ κορν.
Αυτό που είπε ο nitro είναι αλήθεια και αν δεν είναι, θα γίνει σύντομα. το έχουμε συζητήσει στο παρελθόν (σωστά?) Ευρώπη κάνει κινηματογράφο, το Χόλιγουντ κάνει θέαμα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
αλλά μίλησα με φανμποι που το είδε. Δήλωσε αηδιασμένος.
Λυπάμαι αλλά το συγκεκριμένο φανμπόι -εκτός κι αν εννοείς φανμπόι γενικά των υπερηρωικών ταινιών κι όχι του Joker- δεν ξέρει τι του γίνεται. Δες το και τα ξαναλέμε.
 
Last edited:

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Μακράν η αγαπημένη μου φετινή ταινία και πραγματικά θα εκπλαγώ αν ο Phoenix δεν πάρει το Όσκαρ (δεν έχω δει ακόμα τον Ιρλανδο).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Μακράν η αγαπημένη μου φετινή ταινία και πραγματικά θα εκπλαγώ αν ο Phoenix δεν πάρει το Όσκαρ (δεν έχω δει ακόμα τον Ιρλανδο).
Χεσμένα τα έχω τα Oscar, εδώ έδωσαν στον Ντικάπριο για την παπαριά που με πήρε ο ύπνος και όχι για το Wolf of the Wallstreet.
Ότι και να γίνει για μένα είναι θεός ο Χοακίν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Θα φτιαχτεί το bug που μας εμποδίζει να κάνουμε like στο post μας;

Φανμποι των υπερ-ηρωων και έχω την εντύπωση ότι είναι πολλοί σαν αυτον, που πέταξαν την πίτσα στο πάτωμα.

Όλοι αυτοί οι άσχετοι έχουν μερίδιο για την αλλεργια στα φυστίκια και την κουλτούρα.
 
Top Bottom