What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Marvel Cinematic Universe: το επίσημο thread

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
@Northlander θετικό ότι ξεκίνησε να βλέπει αλλά κακώς τα πήρε ανάποδα, έπρεπε να τα πιάσει από την αρχή χρονολογικά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Βλέπουν πολύ διαφορετικά τις ταινίες αυτοί οι άνθρωποι. Έπεσα στα related βίντεο όπου είχαν roundtable podcast Tarantino, Scott, Boyle, Inniaritu και ορισμένοι άλλοι (διαφεύγουν τώρα τα ονόματα αλλά πολύ γνωστοί). Άκρως ενδιαφέρουσα συζήτηση για μια ωρίτσα, ξεκίνησε πολύ όμορφα η ημέρα. Λένε πολλά trivia ειδικά ο Ridley Scott για το Blade runner και πώς βοήθησε ο Kubrick.

Ο διαχωρισμός ανάμεσα στα στρατόπεδα είναι τεχνητός. Εγώ λέω "why not both"?
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Φοβερά τα 3 και 4 Λόκι. Χιλιόμετρα μακριά σε ποιότητα απ' τις προηγούμενες δύο σειρές.
Να αναφέρω επίσης τις εμφανείς επιρροές από Doctor Who σε αυτά τα δύο επεισόδια, ειδικά στο Lamentis. Οι επιρροές αυτές προσθέτουν επιπλέους πόντους γαματοσύνης, μπράβο τους.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είχες μείνει πίσω, πέταξες ένα σχόλιο έτσι για το τελευταίο Loki και ήμουν χτες και μετρούσα τις ημέρες. Σήμερα το 5ο επεισόδιο (μάλλον μετά τον αγώνα).

Επίσης δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει. Δείτε το M.O.D.O.K. Στα πρότυπα του Robot Chicken, o Patton Oswald είναι σε μεγάλα κέφια. Χαλρούιτα επεισοδιάκια, δεν είναι το φουά-γκρα της διανόησης, αλλά περνάει η ώρα ευχάριστα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Φοβερά τα 3 και 4 Λόκι. Χιλιόμετρα μακριά σε ποιότητα απ' τις προηγούμενες δύο σειρές.

Αξίζει τον κόπο, να δούμε τις άλλες δύο σειρές, ή να ασχοληθούμε με αυτήν μόνο?
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Είχες μείνει πίσω, πέταξες ένα σχόλιο έτσι για το τελευταίο Loki και ήμουν χτες και μετρούσα τις ημέρες. Σήμερα το 5ο επεισόδιο (μάλλον μετά τον αγώνα).

όχι ρε, στα 3+4 αναφερόμουν.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Αξίζει τον κόπο, να δούμε τις άλλες δύο σειρές, ή να ασχοληθούμε με αυτήν μόνο?

Wandavision οπωσδήποτε imho. Ωμάζ (homage) σε όλες τις παλιές τηλεοπτικές σειρές μετράει. Το Falcon εντ δε γουίντε σόλτσντιε σκιπ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
E5tnLoeWUAEng75


09e.gif
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Δεν έχω δει ακόμα Winter Soldier ή Loki αλλά το WandaVision θα το έκανα άνετα skip. Ειδικά τα 3 πρώτα επεισόδια, πέρα από το τρικάκι με το sitcom homage δεν παρουσιάζουν το παραμικρό ενδιαφέρον και θα έπρεπε να έχουν συγχωνευτεί σε ένα επεισόδιο. Ίσως τα τεκταινόμενα να επηρεάσουν το Phase 4, οπότε αν είσαι completionist δες το, αλλά ως θέαμα δεν αξίζει τον χρόνο σου, imo.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Το Falcon and Winter Soldier είναι η πιο αδύναμη από τις τρεις σειρές για δύο λόγους, είναι η σειρά που επηρεάστηκε περισσότερο από την πανδημία (φημολογείται ότι η κεντρική πλοκή είχε σχέση με έναν επικίνδυνο ιό και κόπηκε λόγω των συνθηκών) και δεν έχει τον παράγοντα του μυστηρίου που ταιριάζει πολύ καλά με το format της τηλεοπτικής σειράς.

Παρ' όλα αυτά θα έλεγα ότι όλες οι σειρές έχουν στοιχεία που αξίζει να δει κάποιος έστω μια φορά. Δεν είναι και μεγάλες σε διάρκεια, όλες κυμαίνονται γύρω στο εξάωρο μαζί με logos, credits κλπ άρα ας είναι πέντε ώρες καθαρή διάρκεια. Τα πρώτα επεισόδια του Wandavision όντως είναι αργά από άποψη πλοκής αλλά τώρα που μπορείς να τα δεις όλα μαζί δεν είναι και τόσο πρόβλημα, είναι και μικρά επεισόδια (γύρω στο μισάωρο).
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,516
Κάθε ανάρτηση του Ανθυπασπιστή Συκομμάμα Αλέκυθου πραγματικά ΙΚΕΤΕΥΕΙ για ανελέητη καζούρα, αλλά ψες κουβάλησα δυο τόνους σαπιόξυλα ('Αχ καλά θα ήταν να ήμαστε δυνατοί ΣΑΝ ΤΟ ΘΩΡ αλλά ε δεν είμαστε, ας φάμε ένα σουβλάκι ακόμα, ΜΑΜΑΑΑΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΤΑ ΤΥΡΟΠΙΤΑΚΙΑ; ΕΧΩ ΡΕΗΝΤ ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ!') και τώρα με πονά ως και η Αγία Αγκλίτσα μου.

Δεν μου λέτε, σας δίνουν και ατσίβμεντς στις κατά τόπους ΛΕΜΑ (Λέσχες Μαμμάκυθων) σας για την 'completionist' παρακολούθηση;
 
Top Bottom