What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

MARVEL’S GUARDIANS OF THE GALAXY

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ο υπογράφων δεν έχει κρύψει ποτέ ότι είναι μεγάλος φαν του κινηματογραφικού σύμπαντος της Marvel, γράφοντας μάλιστα και ορισμένα σχετικά άρθρα για το θέμα. Η αγάπη μου για τα κόμικς φυσικά έχει τις ρίζες της στην παιδική μου ηλικία, στα υπέροχα 80s και τα περιοδικά που τότε κυκλοφορούσαν, ακόμη και τότε όμως οφείλω να ομολογήσω ότι σχεδόν αγνοούσα την ύπαρξη των Guardians of the Galaxy αφού οι εκδόσεις αφορούσαν κυρίως τους πιο δημοφιλείς χαρακτήρες της Marvel. Ξέρετε, Spider-man, X-Men και τα λοιπά. Ευτυχώς η ανεπανάληπτη επιτυχία του MCU έφερε τους Guardians στο προσκήνιο και κάπως έτσι βρίσκομαι σήμερα στην ευχάριστη θέση να παρουσιάζω την videogame adaptation του “πειρατικού” του Peter Quill. Ωστόσο, η προβληματική πρώτη απόπειρα της Square Enix στον χώρο με το Marvel’s Avengers της Crystal Dynamics δημιουργεί εύλογα μια διστακτικότητα. Για να δούμε...

Continue reading...
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Χμμ απο τη μια χαιρομαι που βγηκε καλο και τα πηγαινει τοσο καλα εισπρακτικα. Απο την αλλη οσο καλα τα πηγαινει το πιθανοτερο να κρατησουν την Eidos κι αλλο μακρια απο το Deus Ex 3: I'll keep asking for this...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Χμμ απο τη μια χαιρομαι που βγηκε καλο και τα πηγαινει τοσο καλα εισπρακτικα. Απο την αλλη οσο καλα τα πηγαινει το πιθανοτερο να κρατησουν την Eidos κι αλλο μακρια απο το Deus Ex 3: I'll keep asking for this...

Δεν ξέρω αν θα τα πάει καλά εισπρακτικά, οι peak concurrent users στο Steam είναι κατά πολύ μικρότεροι από το Deus Ex. Θα φανεί στην πορεία αν τα γενικά καλά reviews βοηθήσουν σε βάθος χρόνου.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δεν ξέρω αν θα τα πάει καλά εισπρακτικά, οι peak concurrent users στο Steam είναι κατά πολύ μικρότεροι από το Deus Ex. Θα φανεί στην πορεία αν τα γενικά καλά reviews βοηθήσουν σε βάθος χρόνου.

Στο UK ειναι 2ο πισω απο FIFA. Ωραιο το Steam ομως οι πωλησεις του παιχνιδιου μεχρι στιγμης κατευθυνονται απο την retail εκδοση του PS5 (63% σε σχεση με τις υπολοιπες εκδοσεις).

Δε θα το συνεκρινα με το Deus Ex αλλα με το Marvel's Avengers που εισπρακτικα απετυχε απο τα αποδητυρια. Το GoTG ειναι 2ο προιον της συμφωνιας Square-Enix με Marvel κι οσο αυτη αποφερει κερδη στην πρωτη τοσο δε θα βλεπουμε Deus Ex (και για αλλους λογους βεβαια).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Στο UK ειναι 2ο πισω απο FIFA. Ωραιο το Steam ομως οι πωλησεις του παιχνιδιου μεχρι στιγμης κατευθυνονται απο την retail εκδοση του PS5 (63% σε σχεση με τις υπολοιπες εκδοσεις).

Δε θα το συνεκρινα με το Deus Ex αλλα με το Marvel's Avengers που εισπρακτικα απετυχε απο τα αποδητυρια. Το GoTG ειναι 2ο προιον της συμφωνιας Square-Enix με Marvel κι οσο αυτη αποφερει κερδη στην πρωτη τοσο δε θα βλεπουμε Deus Ex (και για αλλους λογους βεβαια).

Το θέμα είναι ότι αντίστοιχα στατιστικά retail πωλήσεων είχε και το Avengers. Στη σημερινή εποχή δεν νομίζω ότι αρκεί. Μακάρι να πετύχει πάντως, θα ήθελα πολύ να δω sequel.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Θα περιμένω εντυπώσεις από τον κυρ Στέφανο
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
...μη φας Τόνυ, έχουμε γλαρόσουπα.

Χαίρομαι πάντως που κυκλοφορούν ποιοτικοί single player τίτλοι κι ας είναι για προεφηβικές ηλικίες.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Κι εκεί που μπαίνω να διαβάσω βαριεστημένα το review, γιατί δεν έχω κάτι άλλο να κάνω και δεν με τραβάει και τόσο το superhero setting, γράφει ο Admiral για "Μass Effect του 2021" και με αναστατώνει! Wishlisted!
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,512
Δε με ψήνουν πια οι Marvelοιστορίες (βαρέθηκα φρικτά στις τελευταίες ταινίες), αλλά με ψήνουν πολύ οι δυνατές singleplayer εμπειρίες. Wishlishted και από μένα, θα τιμηθεί σε κάποια καλή τιμή (Square Enix είναι, δε θ' αργήσει και πολύ).
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Άλεξ, αν κατάλαβα καλά το έπαιζες με τις ρυθμίσεις στο medium. Γράψε ρε συ λίγο εδώ τις προδιαγραφές του συστήματός σου για να καταλάβω πόσο άθλια καλά θα τρέχει στο δικό μου...
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
...μη φας Τόνυ, έχουμε γλαρόσουπα.

Ξέρεις πόσα κιλά έχουμε πάρει από την κ!@#!@#γλαρόσουπα? Όλο αυτή τρώμε!! Δεν τρώμε κάι τίποτα άλλο!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Άλεξ, αν κατάλαβα καλά το έπαιζες με τις ρυθμίσεις στο medium. Γράψε ρε συ λίγο εδώ τις προδιαγραφές του συστήματός σου για να καταλάβω πόσο άθλια καλά θα τρέχει στο δικό μου...

1050 Ti, Core i5 6500 (4 cores 4 threads), 16GB RAM. Οι ρυθμίσεις είναι αυτές:

20211102194826_1.jpg
20211102194834_1.jpg

Τα AF και texture quality τα έχω low γιατί η κάρτα έχει 4GB VRAM. Τα textures έχουν δύο ρυθμίσεις, Low και High, ακόμα και στο Low έχουν ικανοποιητική ανάλυση. Το Level of Detail μειώνει τα πολύγωνα στο περιβάλλον, το Shadow quality το είχα στο High γιατί εκτός από την ανάλυση υποτίθεται πως προσθέτει και περισσότερες σκιές στον κόσμο. Το Light scattering επηρεάζει απλά την ανάλυση των god rays. Τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που έχουν μόνο on ή off τις άφησα όλες on επειδή ήθελα να δείχνουν καλές οι screenshots για το review.

Σε αυτές τις ρυθμίσεις με ανάλυση 1080p με 80% resolution scaling ήμουν μεταξύ 30-45 fps, συνήθως 30 σε εξωτερικούς χώρους. Με 50% resolution scaling (ουσιαστικά δηλαδή 720p) ήμουν στα 35-60.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σκούρα τα πράγματα, βέβαια η Dawn Engine διψούσε για VRAM από τα γεννοφάσκια της (Deux Ex Mankind Divided).
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Βλέπετε κύριοι τα Μπυθουλαίικα σετάπς των μέσων Μαρβέλκυθων.

Συνηθισμένοι καθώς είναι στην χαμηλότερη δυνατή ποιότητα 'ψυχαγωγίας' (οι Θεοί να την κάνουν) δεν αγχώνονται να παίζουν με ρυθμίσεις Xbox One εν έτει 2021.

Στεναχωρέθηκα τόσο που έστειλα την υπηρεσία να τους μοιράσει προπληρωμένες καρτούλες GeForce Now, να ζήσουν για λίγο το αριστοκρατικό μας όνειρο.

MANTAM-SOUSOU-S02-EP10.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Σκούρα τα πράγματα, βέβαια η Dawn Engine διψούσε για VRAM από τα γεννοφάσκια της (Deux Ex Mankind Divided).

Όντως, βέβαια η αλήθεια είναι ότι το οπτικό αποτέλεσμα δικαιολογεί τις απαιτήσεις. Είδα το σχετικό βίντεο του Digital Foundry και τα XSX/PS5 ρίχνουν την ανάλυση σε 1080p για να φτάσουν τα 60 fps. Τα 30 φαίνονται πιο προσιτά συγκριτικά, άρα πιθανώς η μηχανή γραφικών να μην κάνει καλό scaling σε υψηλότερα framerates.

Βλέπετε κύριοι τα Μπυθουλαίικα σετάπς των μέσων Μαρβέλκυθων.

Συνηθισμένοι καθώς είναι στην χαμηλότερη δυνατή ποιότητα 'ψυχαγωγίας' (οι Θεοί να την κάνουν) δεν αγχώνονται να παίζουν με ρυθμίσεις Xbox One εν έτει 2021.

Στεναχωρέθηκα τόσο που έστειλα την υπηρεσία να τους μοιράσει προπληρωμένες καρτούλες GeForce Now, να ζήσουν για λίγο το αριστοκρατικό μας όνειρο.

View attachment 2642

Εμείς είμαστε παιδιά του λαού, όχι παρηκμασμένη πλαδαρή σνομπική inbred μπουρζουαζία. Από τον Δεκέμβριο θα πάμε ακόμα πιο χαμηλά, σε Steam Deck όλα τα reviews!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ευχαριστώ τα μάλα για την λεπτομερέστατη παράθεση των settings, Άλεξ! 👊
Παρόμοια συστήματα έχουμε, παρόμοιες παραχωρήσεις θα πρέπει να κάνω κι εγώ αν και όποτε αποφασίσω να το αγοράσω. Ευτυχώς το backlog είναι ακόμα τόσο θηριώδες που δεν μπαίνω καν στον πειρασμό να τσεκάρω κλειδάδικα.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Strip20211108a.png
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Στο PC Gamer, ενώ τους άρεσε, το κατακρεουργησαν στην βαθμολογία, λόγω game breaking bugs, και του έβαλαν 70! Το έτρεξαν σε σύστημα με GTX 1070, i7-9700 και 16GB RAM.

#1 στην wishlist μου!
 
Top Bottom