What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mobo is down. Send halp!

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
Το λοιπον, μετα απο πεντε χρονια πιστης δουλειας η μομπο μου απεβιωσε. Επειδη εχω μεινει εξω απο τη λουπα εδω και καιρο, θελω να ακουσω τις προτασεις σας.

Εχω εναν i5 2500 intel cpu στα 3,3 GHz. Το socket ειναι 1155. Η παλια μομπο ειναι η MSI P67A-C43 B3.

Στο πλαισιο που τον πηγα μου ειπαν πως για το 1155 σοκετ εχουν μονο την Gigabyte H61M-S2PV. Εναλλακτικα, μου προτεινε την MSI H170M PRO-DH 1151 με τον i5 6600 intel cpu στα 3,5 GHz.
Εσεις τι μου προτεινετε?

Α, επισης μου ζητανε 35 ευρω για να την βαλουν μεσα. Μπορω να το κανω μονος μου η ειναι δυσκολο?
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
35 ευρώ για να στη βαλουν μεσα? Πολλα ζητανε. Παμε παρακατω τώρα.

Ποσα δινεις για να πας σε 1151?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εχμ, η πρώτη επιλογή κοστίζει 70 ευρώ, και η δεύτερη 400 ευρώ, συν άλλα 70-80 για 8GB DDR4 RAM που αν δε σου είπαν, απαιτεί η νέα μητρική+CPU. Άρα τι να σου προτείνουμε, εσύ ξέρεις το πορτοφόλι σου...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
5-6 βίδες είναι.
Τα άλλα στα είπε ο Γκου
 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
Εαν ειναι να παρω καινουριο επεξεργαστη μπορω να δωσω το κατι παραπανω. Σε εξτριμ καταστασεις 300-400. Θα θυσιασω την καρτα γραφικων που σκοπευα να παρω.

Βεβαια, αναρωτιεμαι και αν αξιζει να δωσω τα 60 ευρω για να παρω το παλιο μοντελο.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138


MaverickStrange wrote:
Βεβαια, αναρωτιεμαι και αν αξιζει να δωσω τα 60 ευρω για να παρω το παλιο μοντελο.</blockquote>

Ασφαλώς και αξίζει, εφόσον ο 2500 είναι ακόμα πολύ μάχιμος επεξεργαστής.

 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191


elric wrote:
Ασφαλώς και αξίζει, εφόσον ο 2500 είναι ακόμα πολύ μάχιμος επεξεργαστής.</blockquote>

Ακριβώς.
Α, και η αλλαγή M/B <u>ΔΕΝ</u> είναι καθόλου απλή διαδικασία, πολλά μπορούν να πάνε στραβά. Δεν έχεις κάνει ποτέ κάτι ανάλογο;

 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Πάρε την Gigabyte, κατ' εμέ. Θα σου βγει λιγότερο από 100€, ακόμα και με εγκατάσταση από αυτούς. Αν και εγώ προσωπικά, θα την πέρναγα μόνος μου. Αν την περάσεις μοναχός σου, φρόντισε να έχεις και θερμοαγώγιμη αλοιφή για τον επξεργαστή.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Συμφωνώ με τον elric, η καινούργια GPU θα σου χρησιμεύσει πολύ περισσότερο στα παιχνίδια από το νέο επεξεργαστή. Άλλωστε, τα 400 ευρώ που βάζεις σαν πάνω όριο, δεν φτάνουν για motherboard+i5 6600K+DDR4 μνήμη. Α, και συν ένα CPU Cooler, γιατί οι νέοι Intel δεν περιλαμβάνουν στην συσκευασία.
 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
Εδω που βλεπω σπεκς, βλεπω πως η h61 υπαστηριζει ταχυτητα μνημης εως 1333mhz. Λιγοτερα απο την παλια μου. Πρακτικα αυτο τι σημαινει? Η διαφορα θα ειναι αισθητη/ενοχλητικη?
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Οι K όχι , αλλά αν είναι απλός, νομίζω έχει ψύκτρα. Εϊναι σίγουρο ότι τα υπόλοιπα εξαρτήματα δουλεύουν;
Δεν θα δεις διαφορά όσον αφορά την ταχύτητα, ειδικά αν μιλάμε για 1-2 σκαλιά παρακάτω (πχ από 1866 σε 1333).
 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682


manos426f wrote:


elric wrote:
Ασφαλώς και αξίζει, εφόσον ο 2500 είναι ακόμα πολύ μάχιμος επεξεργαστής.</blockquote>

Ακριβώς.
Α, και η αλλαγή M/B <u>ΔΕΝ</u> είναι καθόλου απλή διαδικασία, πολλά μπορούν να πάνε στραβά. Δεν έχεις κάνει ποτέ κάτι ανάλογο;</blockquote>
Οχι ποτε. Ανοιγω μιαβστο τοσο το κουτι για να το καθαρισω αλλα δεν εχω κανει σοβαρες επεμβασεις.
Συμφωνώ με τον elric, η καινούργια GPU θα σου χρησιμεύσει πολύ περισσότερο στα παιχνίδια από το νέο επεξεργαστή. <blockquote>Άλλωστε, τα 400 ευρώ που βάζεις σαν πάνω όριο, δεν φτάνουν για motherboard+i5 6600K+DDR4 μνήμη. Α, και συν ένα CPU Cooler, γιατί οι νέοι Intel δεν περιλαμβάνουν στην συσκευασία.</blockquote>
Δηλαδη χρειαζεται και νεα μνημη? Εχω 4gb ddr3 corsair xms 1600. To παλιο cooler δεν μπορω να το χρησιμοποιησω? (ειναι αυτο που εδινε ο παλιος i5)



 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682


vtheofilis wrote:
Οι K όχι , αλλά αν είναι απλός, νομίζω έχει ψύκτρα. Εϊναι σίγουρο ότι τα υπόλοιπα εξαρτήματα δουλεύουν;
Δεν θα δεις διαφορά όσον αφορά την ταχύτητα, ειδικά αν μιλάμε για 1-2 σκαλιά παρακάτω (πχ από 1866 σε 1333).</blockquote>
Ο "τεχνικος" του πλαισιο ειπε οτι μονο εκει ειναι το προβλημα.

Το αλμα ειναι απο 1600 σε 1333

 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Αν πάρεις σκέτο 6600, όχι K, μάλλον έχει ψύκτρα. Αλλά δεν έχει νόημα να αλλάξεις τον Sandy Bridge i5, με Skylake i5. Στην καλύτερη να κερδίσεις ένα 10%, και αν.
Θες νέα μνήμη, μόνο αν πας σε socket 1151, γιατί θέλει DDR4 για να δουλέψει. Αν πάρεις την 1155 μητρική, βάζεις επάνω τα υπάρχοντα εξαρτήματα, και είσαι κυριλέ. Αλλά ξαναρωτάω, είναι 100% σίγουρο ότι χάλασε μόνο η μητρική σου;
Πιθανώς ο τεχνικός να θέλει να σε σπρώξει σε 1151 για να πάρει προμήθεια, ή να αυξήσει τον αριθμό πωλήσεων του. Οι μνήμες θα συγχρονιστούν αυτόματα στα 1333MHz.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138


MaverickStrange wrote:
Δηλαδη χρειαζεται και νεα μνημη? Εχω 4gb ddr3 corsair xms 1600. </blockquote>

Οχι, να βάλεις αυτή που έχεις. Απλώς απο 1600 θα την αναγνωρίζει στα 1333. Η απώλεια σε επιδόσεις θα είναι ελάχιστη.


<blockquote>To παλιο cooler δεν μπορω να το χρησιμοποιησω? (ειναι αυτο που εδινε ο παλιος i5)</blockquote>

[strike]Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικότατα.[/strike] WTF JIW!!!!

^Τα παραπάνω ισχύουν αν παραμείνεις στο σόκετ 1155 με τον υπάρχων επεξεργαστή. Αν αλλάξεις σόκετ αλλάζεις τα πάντα.

 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Α, να ξέρεις ότι η Gigabyte δεν έχει USB3, σε αντίθεση με την παλιά σου μητρική.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Το πιθανότερο να μπορείς να βάλεις τη μνήμη στα 1600 μόνος σου πάντως. Θα σου έλεγα να πάς σε Β75/Ζ77 αλλά βλέπω εχει εξαφανιστεί το socket 1155 από την αγορά, μόνο η σαβούρα έχει μείνει. Θα πρότεινα να πάρεις μια Η61 και κανεις αναβάθμιση αργότερα. Παντως μην πας σε skylake αν αποφασισεις να αλλάξεις. Πούλα τον 2500, κράτα τις μνήμες και βάλε haswell.

http://www.skroutz.gr/s/4857213/Intel-Core-i5-4690-Box.html
http://www.skroutz.gr/s/3718688/Asus-H81M-C.html

Kάπου 300 θα σου βγουν, κανα κατοστάρικο θα πάρεις απο τον 2500, θα σου μεινουν και μερικα για κάρτα.
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
η αλλαγη βεβαια μητρικης δεν ειναι 5-6 βιδες...αφου ΟΛΑ θα πρεπει να βγουν απο τηγ παλια κ να μπουν στη νεα...
υπ'οψιν - αλλη εταιρεια / τσιπσετ = ΑΛΛΟΙ οδηγοι
ΑΡΑ : απεγκαθιστας τα της παλιας -soundcard included- να ξερεις μπορει να χρειαστει να πειραξεις κ το νετ φρειμγουορκ (εκει να δεις τσοντες - αφου μπλεκονται κ τα windows κ το μητρωο :blink: :blink: )
βαζεις την καινουργια με τους οδηγους της κ με προσευχη στον st.siliconius να μη τσινισουν τα win
( απο προσωπικη εμπειρια - να προετοιμαστεις ψυχολογικα για κολληματα κ πιθανη επανεγκατασταση καθαρου λειτουργικου οπερ , κανε μπακαπ μπακαπ μπακαπ )
πολλες συσκευες μπορει να μη λειτουργησουν ομαλα στη νεα μητρικη κ απλα να θελουν επανεγκατασταση - ΑΡΑ : εχουμε κ τα σιντακια με τους οδηγους αυτων κοντα μη βρεθουμε προ εκπληξεως!
:cheers: κ καλη τυχη
 

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
To HAF 922 Coolermaster εχω που ειναι ευκολο για σκαλισμα. Απλα δεν εχω ξανακανει επεμβαση τετοιου μεγεθους.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Τα 35€ μπορεί να είναι πολλά για κάποιον που ξέρει να την αλλάξει μόνος του.

devilride, επειδή μπορεί να συμβούν αυτά που λες, η καλύτερη λύση είναι το format.
 
Top Bottom