What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Μονωση σπιτιου με λιγα λεφτα... καμια προταση/συμβουλη;

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Γεια χαρα παιδες μπαινω κατευθειαν στο θεμα:

**Δεδομενα**

* Μενω στο νοικι ενος δυαριου στον τελευταιο οροφο διωροφης πολυκατοικιας, απο πανω μου ταρατσα, εχει 2 μπαλκονοπορτες μεγαλες σε τοσο ακυρα μερη που παιζει να ειναι στρατηγικα σχεδιασμενο ετσι απο τον αρχιτεκτονα, ωστε και στους πιο ισχυρους βοριαδες να μην κουνιεται φυλλο, ποσο μαλλον οταν ψαχνεις ενα μικρο καλοκαιρινο αερακι ξαπλωμενος στο πλακακι. Επισης εχει μια παλια τζαμενια πορτα και ενα παραθυρο στο χωρο της κουζινας, που τα τζαμια τους απλα λειτουργουν σαν θερμοκηπιο οταν αρχισει να γερνει ο ηλιος το απογευμα και πεφτει πανω τους γιατι "***αντε και γαμησου που θες να δροσισει καθως νυχτωνει***"

* το σπιτι που μενω εχει ενεργειακη κατηγορια Η (αν ειχε πιο κατω ειμαι βεβαιος οτι το'πιανε)

* το χειμωνα που μας περασε χαλασα πολλα φραγκα για να ζεσταθω ομως το δαγκωσα γιατι δεν εχει καθολου μονωση, περισυ το καλοκαιρι που μπηκα δεν χρειαστηκα κουζινα γιατι εψηνα αυγα στα πλακακια απο τη ζεστη (μιλαμε 3-4 βαθμους πανω απο την εξωτερικη θερμοκρασια...στα Χανια ανετα πιανει 32-33 τον Ιουλιο εξω ε)

* στη πολη που μενω σπιτια δεν υπαρχουν (σε φαση κυριολεκτικα, τρωγλες νοικιαζονται 9-12ευρω/τ.μ. οτι ειναι λιγο καλυτερο παει κατευθειαν στο γαμημενο airbnb χωρις δευτερη σκεψη),

* εδω και ενα χρονο δεν βγαζω ακρη με τη σπιτονοικοκυρα για να κανει κατι

* **ετσι πηρα αποφαση να κανω καμια μονωση αλλα δεν παιζει να κανω κατι και να μου φυγουν απειρα λεφτα για το κωλοσπιτο της αλληνης.**

Προσπαθω να βρω κατι φτηνο ωστε να μπορω να ζησω σαν ανθρωπος και οχι σαν [πειραματοζωο](https://www.youtube.com/watch?v=HfWww67vSpI&feature=youtu.be&t=512) ακραιων συνθηκων του simulation

Σκεφτηκα να μονωσω την ταρατσα και να βαλω καμια αντηλιακη μεμβρανη αλλα πριν μπω σε ολον αυτο το κοπο θελω τη γνωμη σας...

**Ταρατσα** (στο δικο μου μερος καπου 45-60τ.μ.)

Διαβασα αυτο το [αρθρο](http://www.xtra.gr/artro.php?id=148), καλο φαινεται αλλα το βλεπω σαν τον ακυρο μπαρμπα σε καφενειο που λεει "ακου εμενα, εγω θα σου πω τι θα κανεις"...δεν εχει πηγες δεν αναφερει κατι αξιοπιστο. Καποιοι οντως μπαρμπαδες φιλων irl, μου ειχαν προτεινει για καλοκαιρι που δε βρεχει να ριξω γυψο πανω (σιγουρα με τις πρωτες βροχες θα φυγει αλλα ειναι φτηνο και γρηγορο)

**Τζαμια**

Καποιοι μου ειπαν οτι υπαρχουν Θερμομονωτικές αντηλιακες Μεμβράνες που πωλουνται και ανα μετρο και τις βαζεις εσυ ξερω γω για πιο φθηνα.
Ομως γουγλαρα και βρηκα μονο οδηγιες εγκαταστασης μεμβρανων ακτινοβολιας και μεγαλες εταιρειες που αποτι καταλαβα πουλανε εγκατασταση για μεγαλα project...βρηκα και [αυτο](https://www.leroymerlin.gr/gr/xuleia/guali-kathreptis-plexiglass/film-gualiou/) αλλα δεν δινει γκαραντι οτι ειναι αυτο που ψαχνω και οχι κατι generic

Εχετε καμια συμβουλη/εμπειρια ρε, ειδικοι και μη;
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Με λίγα λεφτά δεν γίνετε δουλειά, αν και το τι εννοεί κάποιος "λίγα" είναι σχετικό. Δεν υπάρχουν φτηνές λύσεις τύπου "μόνο μεμβράνες στα τζάμια". Επίσης αυτό είναι δουλειά του ιδιοκτήτη, η μόνωση είναι μόνιμη επένδυση σε ένα ακίνητο και όχι κάτι που μπορείς να πάρεις μαζί σου όταν κάποια στιγμή φύγεις. Τον/την ιδιοκτήτη, αν έχει την οικονομική δυνατότητα, τον συμφέρει να επενδύσει σε ενεργειακές αναβαθμίσεις, αλλά προφανώς πέτυχες περίπτωση. Της εξηγείς πως τρέχουν προγράμματα για ενεργειακές αναβαθμίσεις (Εξοικονομώ) και να απευθυνθεί σε έναν Μηχανικό. Ζητήματα θέρμανσης / ψύξης είναι πολύ σημαντικά και καλός λόγος να την κοπανήσεις με την πρώτη ευκαιρία, είναι και μεγάλη η οικονομική επιβάρυνση και η ποιότητα ζωής που επηρεάζεται. Ενδεικτικά για να καταλάβεις μια μόνωση πλάκας οροφής / ταράτσας θα βρεις (μέση τιμή) γύρω στα 30 € το τετραγωνικό + την εργασία του μάστορα για τοποθέτηση . Κουφώματα σίγουρα κάνα 300-ρι το τετραγωνικό (αλουμινίου, 2πλα τζάμια κτλ. για να έχει νόημα). Για θέρμανση/ψύξη επίσης τα νέα A/C έχουν φοβερές αποδόσεις πλέον, ότι ποιο οικονομικό από πλευρά κατανάλωσης (πάντα τύπου inverter), αλλά επαναλαμβάνω, αυτά αφοράν τον ιδιοκτήτη, δεν συμφωνώ με τίποτα να κάνεις εσύ τέτοιες επεμβάσεις! Αν θέλεις ποιο αναλυτικές προτάσεις, τιμές κτλ. για να τα πεις στην ιδιοκτήτρια καθώς και διαδικασίες προγραμμάτων στείλε μου p.m. ;-)
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Ευχαριστω για την απαντηση!



Η ιδιοκτητρια ειναι μια τυπισσα που δεν ασχολειται με τιποτα περαν του να παιρνει το νοικι (και αυτο πρεπει να την κυνηγαω για να της το δωσω), εδω απο τον Αυγουστο που μπηκα περιμενω να μου βαλει απορροφητηρα και να φτιαξει ενα σωληνα κατω απο το νυπτηρα του μπανιου...της εκανα μια δυο φορες και κουβεντα για το Εξοικονομώ και παντα η απαντηση ηταν "ασε με, δεν ξερω εγω απο αυτα δε θελω να τρεχω¨.  Πιστευω αν το ετρεχε θα το ειχε βαλει στο airbnb ηδη, οποτε it is what it is.  Προφανως και κοιταω μπας και βρεθει κανα σπιτι, αλλα δεν παιζει τιποτα (φαντασου αυτο το εψαχνα 2 χρονια και το βρηκα με το που μετακομισε ενας φοιτητης, το νοικιασα με παρακαλετό και μεσο απο εναν κολλητο που μενει απο κατω μου).  Αν ψαξεις προβλημα σπιτια χανια θα καταλαβεις τι εννοω
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Όπως τα περιγράφεις, απλά ψάχνεις για κάτι καλύτερο, στην χειρότερη και μέσω μεσίτη και την κοπανάς. Όπως είπε ο savatar, το να ρίξεις κάμποσα ενοίκια δε αξίζει, εκτός και έχεις σκοπό να μείνεις 30 χρόνια στο ίδιο οίκημα, που και πάλι καλύτερα να αγοράσεις τίποτε έτοιμο.
Κατά την γνώμη μου, δώσε κάτι παραπάνω στο νοίκι και θα δεις την διαφορά στην κατανάλωση της ενέργειας. Τώρα απλά γεμίζεις με νερό έναν τρύπιο κουβά
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Το "στη πολη που μενω σπιτια δεν υπαρχουν (σε φαση κυριολεκτικα, τρωγλες νοικιαζονται 9-12ευρω/τ.μ. οτι ειναι λιγο καλυτερο παει κατευθειαν στο γαμημενο airbnb χωρις δευτερη σκεψη)"  δεν σας πειθει παιδες...οποτε και να το επαναλαβω παλι δε θα κανει δουλεια.  Οποτε για να πειστειτε καντε ενα πειραματακι.



1)Ανοιξτε αγγελιες για σπιτια στα Χανια (η εφημεριδα Χανιωτικα νεα ειναι μονοδρομος για αυτο καθως δεκαετιες τωρα Χανιωτες βαζουν εκει τα σπιτια τους προς ενοικιαση και αυτοι που ψαχνουν εκει διαβαζουν πρωτα http://www.haniotika-nea.gr/aggelies/?aggcat=en_katik_categ)

2) Ανοιξτε google maps, βρειτε τις περιοχες μεσα στην πολη των χανιων για να παρετε ιδεα.

3)Αρχιστε τη συγκριση  και συμφωνηστε μαζι μου

Ακουστε αυτην την αηδια για να μπειτε στο κλιμα https://www.youtube.com/watch?v=YLW2oMHKSRs.





Η απλα ΠΙΣΤΕΨΤΕ με οτι δεν υπαρχουν σπιτια στα Χανια προς ενοικιαση :)
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Κούλαρε, σε πιστεύουμε, σε πολλές πόλεις το ζούμε αυτό  :p  Παρένθεση, θα ξεφουσκώσει η φάση με τα aibnb, έχουν αρχίσει και γκρεμίζονται οι μύθοι "θα βάλω το σπίτι στα ερμπιενμπιά και θα βγάζω λεφτά ενώ κάθομαι" γιατί βλέπουν στην πράξη ότι και αυτό θέλει και απαιτεί ΔΟΥΛΕΙΑ καθημερινή (υποδοχή πελατών, καθαριότητα, επικοινωνία/συνεννόηση, ένα κάρο προβλήματα κτλ. κτλ.) και αρχίζουν σιγά σιγά και το σκέφτονται περισσότερο πως ο σταθερός νοικάρης μάλλον βολεύει :p Σε 1-2 σαιζόν θα ξεφουσκώσει πάρα πολύ (εκτίμηση μου).

Στο πρόβλημα σου : έχεις συμβόλαιο? Αν ναι, κράτα από μόνος σου λεφτά για τα διάφορα προβλήματα που έχει το σπίτι που μένεις, ο ιδιοκτήτης οφείλει να τα φτιάξει,  τα κρατάς και του το ανακοινώνεις απλά, δεν σε κουνάει εύκολα. Βέβαια αυτό απαιτεί και γερό στομάχι. Τι να πεις, υπομονή, η στέγαση (είτε οικονομικά είτε από πλευράς ποιότητας) είναι από τα σημαντικότερα προβλήματα πλέον (και που να δεις στην υπόλοιπη Ευρώπη, χειρότερα είναι).
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
515760 said:
Σκεφτηκα να μονωσω την ταρατσα και να βαλω καμια αντηλιακη μεμβρανη αλλα πριν μπω σε ολον αυτο το κοπο θελω τη γνωμη σας…



Σιγά μη πετάξεις εναν ΣΚΑΣΜΟ λεφτά για να βάλεις μόνωση στην ταράτσα.

Άκου να δεις τι θα κάνεις για να την βγάλεις σχεδόν ΤΖΑΜΠΑ. (Για φέτος το καλοκαίρι.)

Παίρνεις μια σακούλα ΑΣΒΕΣΤΗ απο μια μάντρα οικοδομών, αραιώνεις με νερό και ΑΣΠΡΙΖΕΙΣ την ταράτσα όπως άσπριζε η ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ μου τους κορμούς απο τις λεμονιές.

Έτσι δημιουργείς ένα θερμοανακλαστικό φιλμ εφάμιλλο με αυτό που δημιουργούν κάποια ακριβά πολυουρεθανικά μονωτικά ταράτσας. Βέβαια αυτά κάνουν και μόνωση για τη βροχή + έχουν αντοχή στον χρόνο. Ο ασβέστης σε 1 χρόνο θα έχει ξεφλουδίσει αλλά πραγματικά ΚΛΑΪΝ.

(Δεν τρολάρω, ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ) ΛΜΑΟ
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Μασκούλα σε αυτά, η εισπνοή σωματιδίων ασβέστη είναι κακό πράγμα.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Κάτι οικονομικό που να αποφεύγεις και την τριβή με τον ιδιοκτήτη είναι να αγοράσεις έναν κουβά μονωτικό (οι τιμές ποικίλουν ανάλογα με την ποιότητα, προφανώς θα πας στο ποιο φτηνό) και να περάσεις την ταράτσα μόνος σου, οδηγίες χρήσης και λοιπές λεπτομέρειες μπορεί να σου δώσει ο μαγαζάτορας που θα το πάρεις. Για τα τζάμια της κουζίνας μια τέντα θα κάνει μια έστω μικρή δουλίτσα. Αυτός μου ακούγεται ο ποιο οικονομικός και αναίμακτος τρόπος, αν και το σωστό είναι σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη να πέσει πισσόπανο  στην ταράτσα και μέσω του εξοικονομώ να αλλάξουν τα αλουμίνια και να τα βρείτε με τα νοίκια μιας και βελτιώσεις-μετατροπές στο σπίτι αφορούν τον ιδιοκτήτη. Τώρα καταλαβαίνω οτι ο ιδιοκτήτης είναι δύσκολη περίπτωση και το στομάχι σου δεν αντέχει συγκρούσεις για κάτι που είναι δεδομένο. Τι διάολο ζητάνε ενεργειακούς επιθεωρητές και τι διάολο γίνεται όταν πιάνει πάτο η ενεργειακή κατηγορία; Μάλλον έχουμε το κλασσικό σύστημα- βάζε ενεργειακούς επιθεωρητές για να νιώθεις Ευρωπαίος και μετά απλά πλήρωνε για να θυμάσαι οτι είσαι Έλληνας. Υποθέτω οτι θα υπάρχει τρόπος να τον υποχρεώσεις να στα φτιάξει όλα αυτά αλλά κάποιος ποιο ειδικός στην φάση θα σε ενημερώσει κατάλληλα. Το πολύ πολύ να τσινίσει μόνιμα ο ιδιοκτήτης μαζί σου αλλά υπάρχει καλύτερο πράγμα από ένα τσίνισμα αντί για καλημέρα-καληνύχτα;

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Double post

Η γυναίκα είδε το thread και γέλασε με το ύφος της απάντησης του Elric. Συμφωνεί με την λύση και λέει ότι το ασπρισμα πρέπει να γίνει Μεγάλη Βδομάδα (κατά προτίμηση Μ. Τετάρτη). Έτσι έκανε η δική της προγιαγιά για να ξορκίσει το κωλοβακτηρίδια.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Χαβοκ, οι επιθεωρητές κάνουν δουλειά και μάλιστα σε ένα πολύ δύσκολο περιβάλλον, αλλά αν δεν υπάρχει ρευστότητα στην αγορά, πόσοι θα ασχοληθούν σοβαρά με το να εφαρμόσουν πρακτικές θερμομόνωσης; καλά για παθητικά κτίρια δεν το συζητάμε καν ?
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Δεν αμφιβάλλω για την δουλειά του ενεργειακού επιθεωρητή αλλά για τον σκοπό του χαρτιού που δίνει. Ο ρόλος του χαρτιού ποιος είναι, απλά ενημερωτικός; Επηρεάζεται η τιμή του ενοικίου ανάλογα με τον βαθμό που θα πάρει; Σε περιπτώσεις όπως του φίλου εδω δεν υποχρεούται ο ιδιοκτήτης να κάνει κάτι εκτός από το να περιμένει το μαρούλι κάθε μήνα;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Το αν θα επιλέξει κάποιος ιδιοκτήτης να ανεβάσει το ενοίκιο αναλόγως και την σχετική βαθμολογία που θα λάβει, είναι δικό τους μέλημα. Γενικά όμως αυτό που ισχύει είναι ότι ο άλλος έχει ρίξει λεφτά για μόνωση και φιλικά προς το περιβάλλον υλικά, οπότε επιλέγει να ζητήσει περισσότερα για να κάνει απόσβεση συντομότερα. Προσωπικά, θα ήθελα τα υλικά μου να αρχίσουν να μου επιφέρουν κέρδη στο πολύ 10% επί του συνολικού χρόνου ζωής τους.

Ο νόμος ορίζει ότι κάθε δέκα χρόνια από την περάτωση των εργασιών οικοδόμησης, περνάς από έλεγχο βάσει ΚΕΝΑΚ ( Κανονισμός Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων) και επίσης βάσει νομοθεσίας, σε κάθε μίσθωση οφείλεις να παραθέσεις το ΠΕΑ (Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης) τόσο στον ενοικιαστή όσο και στην πολεοδομία. Τώρα αν ο μηχανικός "τα πιάνει" μπορεί να σε βάλει σε κάποια αποδεκτή κατηγορία και να γλιτώσεις...
Εγώ με αυτήν δικαιολογία έφυγα από το σπίτι για το οποίο είχα εν ενεργεία συμβόλαιο, επειδή έσταζε το ταβάνι όταν έβρεχε, το καλοκαίρι ψηνόμουν, +2 C σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία και όταν έκανε σεισμό άνοιγε μία ρωγμή, η οποία ξανακλεινε με τον επόμενο...Η ρωγμή στο Doctor Who, επεισόδιο Blink ήταν μικρότερη!

Τώρα το γιατί μας ενδιαφέρει ως ενοίκους, εκτός από την μείωση στην ενεργειακή κατανάλωση που θα δούμε στους λογαριασμούς μας, καλύτερα υλικά ισοδυναμούν και με καλύτερη ποιότητα ζωής. Και δεύτερον, εφ' όσον δεν είναι λαμογιο ο άλλος, στις περισσότερες περιπτώσεις, ένας ιδιοκτήτης ο ο οποίος ασχολείται με την ενεργειακή συντήρηση του κτιρίου του, σημαίνει ότι δεν το έχει παρατημένο και σε πετάει μέσα σαν ζώο σε κλουβί.

Οπότε φίλε μου, αν θες να ακουμπήσεις λεφτά, ζήτα το ΠΕΑ, δες που βρίσκεσαι στον ΚΕΝΑΚ και αν δεν έχεις φίλο μηχανικό, με μερικές πληροφορίες έξτρα ίσως μπορούμε να σου πούμε αν αξίζει να φέρεις μηχανικό και να πληρώσει η κυρία 10 χιλιάρικα πρόστιμο ή αν θα σου βρει λύση. Πάντως θα επιμείνω, μην απελπίζεσαι. Έψαχνα για σπίτι 4 μήνες, από εφημερίδες, ίντερνετ, μεσίτες και αυτοκόλλητα στις κολώνες. Στο τέλος βρήκα ένα αξιοπρεπέσταστο τριάρι σε τιμή χώμα, γαμάτη σπιτονοικοκυρά που μου μαγείρευε κιόλας και μόνο αρνητικό, το γεγονός ότι η κοντινότερη στάση αστικού ήταν δέκα λεπτά με τα πόδια και το κέντρο 15, αλλά με το ποδηλατάκι μου πήγαινα παντού.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Για τα τζάμια, μπορείς να ρωτήσεις σε τύπους που εφαρμόζουν αντηλιακές μεμβράνες σε αυτοκίνητα.

Από τα τζάμια θα δεις μεγάλη διαφορά.

Δεν ξέρω πόσο λαρτζ είναι το κομποδεμα σου, αλλα τσεκαρε τα φορητά air-condition.  Θα το έχεις και στην επόμενη μετακόμιση. Μια ματιά που έριξα, μου έβγαλε ότι μπορούν να το στείλουν στο σπίτι μου.... 6Κ χιλιόμετρα μακρυά.

Κάνε μια τρύπα, όπου σε βολεύει, όπου παρκάρεις το κορμί σου ακομα και σε κάποιο τζαμι και βάλε ένα μεγάλο φουρφουρι να φυσάει τον αέρα προς τα εξω. Δεν θα δροσιστεις αλλά θα φεύγει η αποπνιξη.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Εχεις καποια εμπειρια με τις μεμβρανες αυτοκινητων σε τζαμια σπιτιου; Εννοω το εχει κανει κανενας δικος σου η εσυ;

Δε θελω να παω σε συνεργειο και να με κοιτανε σαν εξωγηινο οταν τους εξηγω και στο τελος να μου πουν φιλαρακι τι πινεις; Δεν εχω και να τους δωσω οχι τιποτα αλλο
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Θεωρητικά είναι το ίδιο πράγμα. Αγόρασε όσο χρειάζεσαι και μην δίνεις αναφορά σε κανέναν
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Θεωρητικά είναι το ίδιο πράγμα. Αγόρασε όσο χρειάζεσαι και μην δίνεις αναφορά σε κανέναν

απο που το παιρνω; απο συνεργειο; γκουγκλαρα και δεν βγαζει κατι σχετικο εκτος απο κατι ανκα, που φαινονται πανακριβα...εγω για κανα 40αρι ελεγα να δωσω ρε σεις οχι να βαλω υποθηκη τη γατα μου
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
οχι να βαλω υποθηκη τη γατα μου

Ώπα, τι σούπερ πληροφορία είναι τούτη; Από πότε μπαίνουν υποθήκη οι γάτες; Αν είναι, να πάω να μαζέψω κάτι αδέσποτους γάτους που μου έχουν ζαλίσει τα φρύδια και μου κατουράνε το αμάξι κάθε τρεις και λίγο, να τους υιοθετήσω και να τους υποθηκεύσω, μήπως και ησυχάσω επιτέλους...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Πήγαινε σε τζαμαδικο και ρώτα. Εμείς βάλαμε στο αυτοκίνητο και στα 4 παράθυρα την ενδιάμεση βαθμίδα η οποία στοίχισε 150. Με το μέτρο το πληρώνεις και μέσα σε αυτό υπολόγισε ότι είχαμε και τα εργατικά. Αν ισχύει η παπατζα του μάστορα, η εταιρεία suntek έχει την καλύτερη σχέση τιμής /απόδοσης. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορείς να τα κολλήσεις μόνος σου, διότι αυτός ψεκαζε κάτι προτού το τοποθετήσει, το οποίο δεν είναι ακριβώς κόλλα, αλλά όπως είπε αυτός ενεργοποιεί τα υλικά μέσα και κολλάνε τα μόρια της ζελατίνας με του γυαλιού ναπουμε.
 
Top Bottom