What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Mount & Blade II: Bannerlord

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Με το επίσημο φουλ ρηλής σε 2 βδομάδες, κυκλοφόρησε σήμερα ένα αρκετά μεγάλο beta patch.


Aπ'ότι φαίνεται βέβαια, κλασικά κάτι φτιάχνει και κάτι χαλάει. Και επίσης δεν εισάγει τελεσίδικα features όπως πχ voice-overs, διαλόγους και όλα τα quests του single player storyline.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
RELEASE DAY IS HERE, BITCHEZ


Εισήγαγαν μεταξύ άλλων cutscenes, περιορισμένο voice over, ατσίβμεντς και στημ κάρντζ, αλλά το Main Quest εξακολουθεί να είναι ανολοκλήρωτο :Ρ

Φροντίστε να διαλέξετε "None" στο Beta Menu του Στημ για να κατεβάσετε την ρηλής έκδοση.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Σαν φανατικός των πρώτων, θα αγοραστεί πάραυτα, .... από το GoG!!
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
... κάποια στιγμή που θα έχει ολοκληρωθεί, I might add :sneaky: :sneaky: :sneaky:
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Άρα +1 χρόνο αναμονή για να φτάσει την έκδοση του Steam, got it.

giphy.gif
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Από τη μέρα που έφυγε από EA, γράφω το ΕΠΟΣ μου με αμείωτο ρυθμό. Προσδεθειτε για σεντόνι.
Σημείωση: έχω ήδη βάλει κάποια mods. Αυτά είναι το Realistic Battle, DeReMilitary, Improved Garrisons, Diplomacy και Realistic Weather.
Σημείωση νο2: ο Irenicus Palaiologos είναι και θα παραμείνει πιστός υπήκοος της true monarch, της Empress Rhagea.

Έχοντας δυναμώσει σχετικά είπα να ακολουθήσω το main story. Οι επιλογές μου είναι ή να bend the knee σε κάποιο βασίλειο ή να φτιάξω δικό μου (good luck with that στην αρχή του παιχνιδιού). Πήγα με την πρώτη επιλογή και έψαχνα να βρω την Empress Rhagea της Southern Empire.
Αυτή βρισκόταν στα ανατολικά μιας και βρίσκεται σε πόλεμο με τους Khuzait και την πετυχαίνω σε πολιορκία μιας πόλης.
Μόλις κατέλαβαν την πόλη δήλωσα την υποταγή μου και πλέον είμαι άλλο ένα vassal της.
Και εφόσον η νεοκατακτηθεισα πόλη δεν έχει άρχοντα πρέπει να οριστεί/ψηφιστεί κάποιος νέος από αυτούς που ήταν παρόντες στην πολιορκία. Και τι κάνουν τα λαμόγια?
Ψήφισαν εμένα και τώρα βρίσκομαι άρχοντας μιας πόλης βαθιά στην ανατολική επικράτεια. Βέβαια. Οι παλιοί πέταξαν το παλούκι στον νεοπα.
Έχοντας αρχίσει να στηνω λοιπόν τη φρουρα της πολης βλέπω την empress να πολιορκεί ενα κάστρο στα δυτικά της Odokh. Ευκαιρία σκέφτομαι να το καταλαβουμε για να έχω εναν σύμμαχο κοντα μου και για να ανεβάσω παράλληλα και το influence.
Πάω λοιπόν, παίρνω μέρος στην προετοιμασία και σκάει μήνυμα ότι ένας khuzait lord κάνει raid σε ενα από τα χωριά της region μου.
Παρατάω την empress, και τρέχω να υπερασπιστώ τα άγια χώματα των προγόνων μου. Φτάνω ευτυχώς εγκαίρως και ξεκινάει μάχη με battlefield τα περίχωρα του χωριού.
Ευτυχώς κέρδισα τη μάχη και κατευθείαν επιστροφή στην πολιορκία. Χρειαζόμαστε οπωσδήποτε το κάστρο (βασικά εγώ το χρειάζομαι για να μην είμαι σαν την καλαμιά στον κάμπο).
Φτάνω στα μισά της μάχης οπου έχουμε σχεδόν κερδίσει. Ντου στα τειχη και άνοιγμα των κεντρικων πυλων για να μπει μέσα ο υπόλοιπος στρατός.
Και το κάστρο δικό μας πλέον. Ότι πρέπει για συνδετικός κρικος των περιοχών μας με την πόλη μου, μιας και βρίσκεται πολύ κοντά στα ανατολικά σύνορά μας.
Και έρχεται η ώρα της ψηφοφορίας. Και τι ξανακάνουν τα λαμόγια? Ψήφισαν πάλι εμένα για άρχοντα τού κάστρου. Και απο πουθενάς πλεον εχω στην κατοχή μου 2 fiefs. Οχι από αυτά που επιθυμείς πάντως.

Και το ΕΠΟΣ συνεχίζεται.

Έχω στείλει πλέον recruiters να μαζεψουν λαό για να επανδρώσουμε τις φρουρές της πολης κ του καστρου και μέχρι να γινει αυτό και να στηθούν τα garrisons και τα patrol groups κάνω μονος μου τις περιπολίες.
Και σε μία απο αυτές έρχεται μηνυμα πως οι khuzaits ετοιμασαν αντεπίθεση για την ανακατάληψη του κάστρου. Παλι πίσω.
Κατάφερα και μπήκα μεσα στο υπο πολιορκια καστρο για να ενισχύσω την ασθενική υπαρχουσα φρουρα των 30 ατόμων. Και οι δυο αντίπαλοι lords ευτυχώς ηρθαν με μικρή δύναμη 130 ατομων συνολικα. Και για καλη μου τύχη μετα από λίγο αποφασισαν να λύσουν την πολιορκία.
Κάπου εδω ελπιζω να ληξουν οπου να ναι οι εχθροπραξίες και να τα βρουν οι αρχηγοί γιατί αν δεν πιαστώ αιχμάλωτος σε μαχη θα παω από έλλειψη χρημάτων με τοσα που πρεπει να δινω για συντήρηση στρατού και δυνάμεων ασφαλείας.
Αλλά το war exhaustion και στις δύο παρατάξεις είναι μικρό ακόμα. Έχουμε μέλλον λοιπόν.
Πολεμοχαρής μου βγήκε η Empress. Πέρα από τον πόλεμο με τους Khuzaits, ανοίξαμε κ νέο μέτωπο με τη Northern Empire.
Οι επιθέσεις ομως στο κάστρο μου συνεχιζοταν με αμείωτο ρυθμο και για να ανταπεξέλθω κάλεσα όλους τους κοντινούς lords για δημιουργία στρατού υπό το banner μου. Και αφού μαζευτηκαμε γύρω στους 600 ακρίτες διαλυαμε κάθε επίθεση, μικρή ή μεγάλη, στα εδάφη μου.
Και ευτυχώς ξύπνησε η Rhagea και έθεσε υπό ψηφοφορία τον τερματισμό των εχθροπραξιών με τους khuzaits, γιατί με δύο μέτωπα ανοιχτά δεν θα είχαμε πολλές ελπίδες σε βάθος χρόνου. Και πλέον εχουμε ανακωχή για 100 μερες.
Και μιας και είχα χρόνο είπα να δοκιμάσω κάτι. Αφού άφησα πίσω μου guarding patrols και garrisons ξεκίνησα δυτικά για να απαντήσω στο κάλεσμα για δημιουργία στρατού υπό εναν συμμαχικό λόρδο για την κατάληψη του Gaol castle κοντά στα αρχικά εδάφη της αυτοκρατορίας.
Το κάστρο έπεσε σχετικά γρήγορα πριν προλάβει η δύναμη των 800 αντιπάλων να πλησιάσει για να το υπερασπιστεί.
Και φυσικά όπως αναμενόταν ούτε καν ήμουν στους υποψήφιους για τη νεα κυριότητα του fief.
Να σαι καλά μωρη. Παρ' το κι αυτό να δω τι θα τα κάνεις.
Μετά που καταλάβαμε το κάστρο, ο army commander αποφάσισε να κυνηγήσει τους 800 που δεν προλαβαν πριν την άμυνα.
Χαζός είναι λέω, εμείς είμαστε δεν ειμαστε 400 και με ποσους τραυματίες. Leave army και πήγαινε να πιαστείς μόνος σου αιχμάλωτος. Παω σπιτάκι μου, να το συμμαζέψω τώρα που έχω χρόνο λόγω της εκεχειρίας.
Και όπως ήμουν στο ταξίδι τής επιστροφής μου έρχεται μήνυμα πως η Empress Rhagea αποφάσισε κ νεο πόλεμο, με τους Vlandians αυτή τη φορά. Ευτυχώς αυτοί βρίσκονται τέρμα δυτικά στο χάρτη, άρα δεν θα με επηρεάσει άμεσα.

Οι νέες σελίδες του ΕΠΟΥΣ δεν έχουν γραφτεί ακόμα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Pffft, Rhagaea simp.

Να σημειωθεί για τα πρακτικά πως, όπως και στο Warband, το Diplomacy Mod ειδικά είναι 10000000000000% must download για όποιον σκοπεύει να ξεκινήσει το γκεημ. Ειδικά για τους επίδοξους ιδρυτές του δικού τους κράτους, από τη στιγμή που δεδομένα όλες οι δυνάμεις του κόσμου θα σας κηρύττουν πολέμους ξανά και ξανά και ξανά, οι επιλογές για Non-Agression Pacts που προσφέρει το Diplomacy είναι κυριολεκτικά ο μόνος τρόπος να μην πολεμάτε συνέχεια και να καταφέρετε να οργανώσετε λίγο το κράτος.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665

Κάτι σαν Tour Mode με αφηγητή και μουσική, δωρεάν για όσους έχουν αγοράσει ήδη το γκεημ. Μελλοντικά θα κοστίζει 10 ευρώ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665


Πώς το λέγανε εκείνο το adventurοειδές με το οποίο είχε πάθει ψύχωση ο Τσουρινάκης κάποτε? Ένα που σε καλούσαν κάποιοι σπίτι τους και έγραφες τις εντολές που θες να τους πει ο χαρακτήρας σου.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Παρά την "πλήρη κυκλοφορία" του γκεημ, συνεχίζουν να κυκλοφορούν beta updates σα να είναι ακόμα σε early access. Ποιος θα το περίμενε.


Το νέο beta patch (3μιση γκίγκα download) εισάγει ενδιαφέροντα πράγματα πάντως. Ειδικά αυτό το σύστημα με τα gang alleys κτλ επιτρέπει ένα ολόκληρο νέο στυλ παιχνιδιού ως bandit leader.

  • Alley mechanics have been redesigned and reimplemented. From now on, players will be able to claim alleys after they clear one. They can do so by assigning a clan member who has suitable traits and roguery skills.
    • Player-owned alleys will provide gold and bandit troops for the player but also generate some crime rating.
    • Alleys will be attacked by neighbouring gang leaders, and players will have to respond to those attacks in order to keep the alley.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Ένα ενδιαφέρον mod για να έχετε στο ραντάρ.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Full Game of Thrones conversion.


Προς ώρας καθαρά sandbox, δεν έχει πλοκή κτλ, αλλά διάβολε εισήγαγαν μέχρι και δράκους.

qjQHQgi.png
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Θελουμε πλοκή σε κάτι τέτοιο ή αρκούμαστε στο να φέρουμε στον θρόνο τον Ένα;
 
Top Bottom