What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Μysterik0S 2

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
μπαμπ
Ετοιμαζω conspiracy theory για την Dolores O'Riordan αλλα οι αριθμοι δεν εχουν μαθηματικη ακριβεια που να αγγιζουν το 100%
Αν δεν μου βγει θα σχεδιασω πατινια για σαλιγκαρια, γιατι πλησιαζει η περιοδος των βροχων και τα αμοιρα θα κυκλοφορουν μεσα στα νερα.
Συστημα κινησης μπορω να κανω αλλα το φρεναρισμα ειναι πονοκεφαλος.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Ένα παλιό αμόρε μου είχε πει "Ο χριστός ήταν εξωγηίνος" ίσως τελικά να είχε δίκιο....
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Ο λόρδος Χenu είναι άλλη κατηγορία... ΣΕ ΠΡΚΛΩ
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ρε σεις πάντα αναρωτιόμουνα. Όλες οι θρησκείες αηδίες λένε, αλλά αυτές τις αηδίες που λέει η Σαϊεντολογία πώς είναι δυνατόν να τις πιστεύει κόσμος;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Ρε σεις πάντα αναρωτιόμουνα. Όλες οι θρησκείες αηδίες λένε, αλλά αυτές τις αηδίες που λέει η Σαϊεντολογία πώς είναι δυνατόν να τις πιστεύει κόσμος;
Εδω υπαρχουν οι Μορμονοι, στον Τομ Κρουζ κολησες; Η αληθεια ειναι οτι οι official θρησκειες εχουν πολλα κοινα σημεια πχ τις 40 μερες μετα τον θανατο. Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι υπαρχει τρομερο χασιμο στην μεταφραση και απιστευτη ηλιθιοτητα πχ εγω ειμαι χριστιανος και αυτοι με τις βαρκες πρεπει να πνιγουν, επειδη δεν ειναι χριστιανοι. Μια μικρη εξαιρεση υπαρχει στους Βουδιστες, οι οποιοι παλευουν να τηρησουν τα πιστευω τους στην καθημερινοτητα τους. Στην πραξη ειναι αυτο που οι Ελληνες, κατα φαντασια, πιστευουν οτι ειναι.
Με τις θρησκειες δεν εχω θεμα και οι πιστοι ειναι αλλο κεφαλαιο.
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
"Η μονη θρησκεια που βγαζει νοημα ειναι ο Ορθόδοξος Μπρουσισμός"

(παραδοσιακη παροιμία των Νάβαχο)
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Συγκριτικά οι Μορμόνοι βγάζουν περισσότερο νόημα από τούς Σαϊντολόγους.
merlin_903939.0.jpg


vs

1601908845301.jpeg


FIGHT!!!!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ρε σεις καθήστε λίγο.

Να συμφωνήσω ότι σε πρώτο επίπεδο οι κλασσικές θρησκείες λένε μεγάλες τρέλες (από ζόμπι και πτήσεις στον ουρανό μέχρι θεούς ελέφαντες και κοράκια) και ίσως το ότι μεγαλώνουμε μέσα και γύρω από αυτές μας κάνει ανεκτικούς στα μοτίβα που χρησιμοποιούν, ειδικά από την στιγμή που αλληλοεπηρεάζονται ακόμη και δανείζονται αυτούσια στοιχεία.

Να πούμε ότι έχουμε σε δεύτερο επίπεδο αιρέσεις (ευαγγελιστές π.χ.) αυτών των θρησκειών που το πάνε λίγο παραπέρα; Δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω ότι απλά είναι η άρνηση των επίσημων θρησκειών προς αυτές που μας κάνει να τις βλέπουμε τόσο αρνητικά. Έχω την εντύπωση ότι οι μορμόνοι ανήκουν στο δεύτερο tier. Ένας άνθρωπος που ψάχνεται με το μεταφυσικό και εκκινώντας από τις επικρατούσες θρησκείες μπορεί να πειστεί (στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον, που ομολογώ ότι στο ζήτημα των θρησκειών είναι ιδιαίτερο).

Η σαϊεντολογία όμως παίζει σε άλλο επίπεδο. Οι σαϊεντολόγοι πιστεύουν σε εξωγήινους, διαστημόπλοια, διαγαλαξιακούς πολέμους. Το αρχικό ερώτημα μου γεννήθηκε γιατί ο Tony μίλησε για τον Lord Xenu. Αντιγράφω Wikipedia (έριξα πολλή έρευνα έτσι;)

"Xenu also called Xemu, was, according to Scientology founder L. Ron Hubbard, the dictator of the "Galactic Confederacy" who brought billions of his people to Earth (then known as "Teegeeack") in DC-8-like spacecraft 75 million years ago, stacked them around volcanoes, and killed them with hydrogen bombs. Official Scientology scriptures hold that the thetans (immortal spirits) of these aliens adhere to humans, causing spiritual harm."

Xenu - Wikipedia


Διάολε αυτό κάνει την Church of Heaven's Gate να μοιάζει με ειδήσεις Τρίτης μεσημέρι (παρεμπιπτόντως το site τους είναι ακόμα πάνω. Προφανώς αφήσαν πίσω το τμήμα IT για τεχνική υποστήριξη).

Ακόμα και οι Pastafarians και το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας τους είναι πιο πιστευτό από τους σαϊεντολόγους, πράγμα που με κάνει να υποπτεύομαι ότι από πίσω παίζει απλά κάποια τρελή μπίζνα άσχετη με θρησκείες.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
κοράκια
Σε ευχαριστώ για το κοπλιμαντ... Πως το ήξερες ότι είχα παραθρησκευτική οργάνωση


Edit:


H υπογραφή μου απαντά στα ερωτήματα σου
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Ρε σεις πάντα αναρωτιόμουνα. Όλες οι θρησκείες αηδίες λένε, αλλά αυτές τις αηδίες που λέει η Σαϊεντολογία πώς είναι δυνατόν να τις πιστεύει κόσμος;

Ίδιου επιπέδου βλακείες λένε, απλά τις δικές μας τις έχεις συνηθίσει και σου φαίνονται πιο νορμάλ. Αυτοι λενε για εξωγηινους και "εσυ" για δαγκωμενα μηλα και κομματια απο πλευρα. Αν το καλοσκεφτεις, πιο πιθανό είναι να ισχύει το δικό τους παρά του χριστιανισμού
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εντάξει πολύ υποτιμημένη μπάντα αλλά δεν ήξερα ότι υπήρχε οργανωμένη λατρεία από πίσω.

fixed
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Δεν ξερω ποιο ειναι μεγαλυτερο προβλημα, Τα θρησκευτικα κειμενα ή ο τροπος που τα καταλαβαινουν οι ανθρωποι;
Παραδειγμα χωρις ιχνος βαρυτητας. Δεν υπαρχει πουθενα γραμμενο οτι η Ευα εφαγε μηλο, καποιον καρπο εφαγε. Λογικα ουτε καρπος υπηρξε.
Ολες οι θρησκειες ειναι γεματες με συμβολισμους, εχουν παιξει λαθη στις μεταφρασεις και σε περιπτωσεις, στην πορεια, καποιοι προσθεσαν το δικο τους μελανι και τις ιδεες,γουστα,αντιληψεις τους και φερνω ως παραδειγμα το κορανι. Δεν λεει πουθενα οτι οι γυναικες πρεπει να ντυνονται σαν φαντασματα. Η Ευα δεν δημιουργηθηκε απο το πλευρο του Αδαμ αλλα απο την πλευρα του.
Οταν διαβαζεις το post του Hank Chinnaski για την θρησκεια του Θωμα του Κρουαζιερα, τους εξωγηινους κτλ προκαλει αυθορμητο γελιο. Εκπληξη μπορει να προκαλεσει και η πιστη των ανθρωπων σε αυτο το πραγμα. γιατι θρησκεια δεν ειναι, ενω ειναι γνωστο οτι ο ιδρυτης του "πραγματος" ειχε ζητησει ψυχιατρικη βοηθεια.
Παρενθεση
Ο Christian Bale ειχε πει οτι για τον ρολο του στο American Pcycho \m/m/, εμπνευστηκε απο τον Tom Cruise.
Εντονη φιλικοτητα χωρις τιποτα πισω απο τα ματια του. τυχαιο;
Κλεισιμο παρενθεσης.
Οταν διαβαζω αρθρα για το Ινδικο επος Mahabharata (δεν θα καθισω να το διαβασω) με υπονοιες οτι υπηρξαν πυρηνικα μανιταρια, αρχαια κειμενα που περιγραφουν ιδια πραγματα αλλα απο εθνη απομακρυσμενα μεταξυ τους. ειναι πραγματα που τα βρισκω συναρπαστικα.
Για να παω ενα βημα πισω απο την θρησκεια. Το εχω πει χιλιες φορες, οι προσωπικες μου εμπειριες αποκλειουν το ενδεχομενο οτι ο θανατος ειναι το κλεισιμο ενος διακοπτη. Αυτα ειναι πραγματα τα οποια δεν εχουν σχεση με αυτα που λενε οι θρησκειες αλλα δεν αποκλειουν αυτα που λενε.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,273
Η αλήθεια βρίσκεται στους SAXON

Εντάξει και σε αυτό που λέει ο Λελος. Λίγο πολύ όλοι οι παλιοί την είχαν βρει την άκρη σε πολλα ζητήματα και επειδή ήταν έτσι δομημένη η εκπαίδευση και η θρησκευτική κουλτούρα, μιλούσαν ως επί το πλείστον με συμβολισμούς. Ειδικά στον χριστιανισμό, ήρθαν και μπλέχτηκαν πολλοί με τις μεταφράσεις και τις ερμηνείες βλ. Ιερές Συνοδοι, ένας Πάπας που δεν θυμάμαι, ο οποίος κράτησε ότι ήθελε και λίγο ο παπάς του χωριού που δεν ήταν πάντα και το πρώτο μυαλό και μπλέχτηκε το πράγμα.
Έχοντας διαβάσει λίγο περισσότερο την Βίβλο από ότι αρκετοί χριστιανοί, όχι την περίληψη της αποστολικής διακονίας, έχω βρει μέσα πράγματα που θα ζήλευε και ο Τόλκιν, τα οποία αν τα πω στον Παπα Κώστα θα με περάσει για τρελό.

Ένας ακόμη λόγος που δεν εφαρμόζουν τα λεγόμενά τους οι θρησκείες είναι επειδή άγονται από ανθρώπους οι οποίοι πάντα προσπαθούν να βγάλουν κάτι από όλη αυτή την ιστορία. Πχ ο Απόστολος Παύλος θέτει κοινωνικές νόρμες για το πως πρέπει να φέρονται τα δύο φύλα μέσα κι έξω από την οικογένεια. Αυτά ενώ διαβάζονται κάθε Κυριακή πριν από το Ευαγγέλιο, δεν τα πιάνει κανείς στο στόμα του, αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος. Γιατί; Μα φυσικά επειδή κάθε εποχή έχει τις δικές της ανάγκες και ο βοσκός προσαρμόζεται έτσι ώστε να ελέγχει το ποίμνιο χωρίς να το προκαλεί σε αντιδράσεις.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η αναγέννηση των παγανιστικών θρησκειών. Είτε μέσω ατόμων σχετικών με το φιλολογικό μέρος των κειμένων τους, είτε μέσω πρακτικών ανθρώπων της υπαίθρου που είδαν ότι μάλλον ποτέ δεν αλλαξοπιστησαν, είτε μέσω απατεώνων.
Καταρχάς έχουν κάνει ταναπου το χρονικό συνεχές των θρησκευτικών κειμένων. Διδάσκουν πχ για την ελληνική θρησκεία ότι η πίστη ήταν καρμπον το 2000πχ με το 360 μΧ. Μεταφράζουν κείμενα όπως τους βολεύει κι ερμηνεύουν με βάση το προσωπικό τους γούστο. Πολλές φορές δε, δεν έχουν καν το ιστορικό υπόβαθρο για να συσχετίσουν αυτό που διαβάζουν με το τι γινόταν στην πράξη. Ότι κάναν δηλαδή και οι πενήντα σοφοί με τις εβραϊκές γραφές.
Στους παγανιστές βέβαια βρήκαν πάτημα και τα ναζιδια, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Οι μόνοι που τιμάνε την φανέλα είναι όπως είπε ξανά ο Λελος οι βουδιστές/ινδουιστές/ταοϊστές και δεν συμμαζευεται από τα παρακλάδια.

Τώρα για τα θρησκευτικά/επικά κείμενα που έχουν αναφορές σε τεχνολογικά θαύματα ή μέρη που δεν θα έπρεπε να έχουν καν ιδέα αυτοί που τα έγραψαν, έχω να πω ότι φταίει η στενόμυαλη επιστήμη σρυ Χελλιο, που ακούει στο όνομα αρχαιολογία. Έχουν κάτι γερόντια ιερές αγελάδες και χορεύουμε κατά πως βαράνε αυτοί το ντέφι. Σύμφωνα με αυτούς την μια μέρα ανάψαμε φωτιά, την επόμενη ψησαμε παιδάκια και την τρίτη φτιάξαμε τις πυραμίδες. Ευτυχώς που υπάρχει και η πειραματική αρχαιολογία και έχουμε διαπιστώσει ότι πολλοί μύθοι έχουν υπόσταση και ότι ο κόσμος δεν ξύπνησε μετά την δυτική αναγέννηση.

Το συγκεκριμένο θέμα είναι βούτυρο στο ψωμί μου για να ξεφύγω, οπότε το σταματάω εδώ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Η ερώτηση δεν είναι αν υπάρχουν εγωγήινοι πολιτισμοί! Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν! Γιατί το Σύμπαν είναι τόσο απελπιστικά μεγάλο, που όσο μικρή πιθανότητα να υπολογίσεις, πάλι θα εμφανιστούν αρκετοί!!

Η ερώτηση λοιπόν είναι, αν μπορούμε να επικοινωνήσουμε, με κάποιον από αυτούς τους πολιτισμούς. Με όσα γνωρίζουμε από την Φυσική (ταχύτητα ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων, διαστρικές αποστάσεις, τεχνολογική εξέλιξη, πιθανότητες extinction events), είναι πάρα πολύ δύσκολο, έως αφοπλιστικά αδύνατο!!!

Οπότε ας αρκεστουμε σε Wing Commander, Master of Orion και άλλα συναφή προϊόντα!!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Υπαρχει και το σεναριο να ζουμε ως Σεντινελεζοι, να εχει απαγορευτει να μας πλησιασουν. Μια θεωρια συνωμοσιας η οποια μου αρεσει πολυ.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Υπαρχει και το σεναριο να ζουμε ως Σεντινελεζοι, να εχει απαγορευτει να μας πλησιασουν. Μια θεωρια συνωμοσιας η οποια μου αρεσει πολυ.

Υπάγεται στην κατηγορία, "όσα γνωρίζουμε από την Φυσική"!!
 
Top Bottom