What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νέα για AI και παρεμφερείς τεχνολογίες και εφαρμογές τους

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
https://www.washingtonpost.com/technology/2024/04/18/ai-bubble-hype-dying-money

Ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο απο τη Washington Post σχετικα με τα σημαδια που δειχνουν πως πιθανοτατα, αν δεν αλλαξει κατι στον επομενο χρονο, σκαει η φουσκα και φτανουμε σε εναν ακομη ΑΙ Winter.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Ας μπει στο hype train το edge computing. Μην πάει τσάμπα η πτυχιακή/πεηπερς mass.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Αντε ρε, ασχολεισαι με software η hardware πανω στο edge?

Πριν απο μερικους μηνες τσεκαρα για την αξιοπιστια στα accuracy predictions και την ποιοτητα αλγοριθμων μειωσης επεξεργασιας δεδομενων και ML μοντελα προβλεψης/καταταξης οταν η λειτουργια τους γινεται σε χαμηλου hardware συστηματα (με tinyML κυριως και λιγο απο decision trees μεσω tensorflow lite), αλλα δε κατεληξα αν αξιζει η εφαρμογη καθως ηθελε αρκετο ψαξιμο μετα το αρχικο στησιμο του container και εβγαζε καποια προβληματα το kubernetes.

Λογικα τετοια πραματα δε κοιτανε για πετυχημενα embedded edge nodes? Εχεις καταληξει αν αξιζει η ενσωματωση pre-trained ΑΙ μεσα στα edge η δεν αξιζει ο κοπος;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Σε πιεμ αυτά...

:censored:
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
χμ... προσπαθούσα να βάλω το gemini να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για MAGA, Trump κτλ και κάθε φορά που αναφέρω ένα από τα 2 μπλοκάρει και βγάζει I'm still learning how to answer this question. In the meantime, try Google Search.

Ότι και να πω, ότι και να γράψω, η μόνη φορά που πέρασε το maga ήταν όταν έλεγα ότι στα Ελληνικά είναι tough guy που και πάλι μου το άλλαξε ότι είναι magka.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
πάει και άλλο! Γράφω μετά "tell me about the previous president of the USA" και πάλι μου έβγαλε τα ίδια!
Σε κάποια φάση το κατάφερα να πει "Donald Trump", κάτι είπα με president και έτσι, αλλά μετά δεν μου έβγαζε τίποτα!

Για αυτό σκυλιάζουν οι MAGA.
 
Top Bottom