What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νέο modem/router

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Καλησπέρα ρεηκουίτες!!
Έχω το ZTE ZXHN H108N που δίνει η HOL, το οποίο ενώ έχει θύρα usb δεν μπορείς να βάλεις εκτυπωτή πάνω, μόνο σκληρό δίσκο. Από ότι διάβασα στα ιντερνετς είναι "κλειδωμένο" από την εταιρεία, ενώ έχει δυνατότητα για print server από την μάνα του. Τι μπορώ να κάνω για να το ενεργοποιήσω (αν και από όσο διάβασα μάλλον δεν γίνεται)?

Για προτείνετε κάποιο καλό ρουτεράκι με δυνατότητα για print server, σε λογική τιμή πάντα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,530
Τι το θες το print server? Κάνε share τον εκτυπωτή στο homegroup και όλα καλά.

Όσο για το zte υπάρχουν τρόποι να το ρουτάρεις για να ξεκλειδώσεις τα πάντα
 

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Το θέλω γιατί ο εκτυπωτής δεν χωράει στο γραφείο πλέον.. Ενώ στο τραπεζάκι του ρούτερ έχει άπλετο χώρο, αλλά είναι σε άλλο δωμάτιο.. Οπότε ο εκτυπωτής πάει δίπλα στο ρούτερ, κουμπώνει πάνω του και όλα καλά..

Έχεις κάποιον οδηγό για ρουτάρισμα?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,530
Τα ποιο γνωστά είναι το tomato
http://www.polarcloud.com/tomato

και το openWrt

https://openwrt.org/

use at your own risk, δεν τα έχω ακουμπήσει ποτέ.
 

vagelis_h

Hobgoblin Captain
Joined
Dec 1, 2012
Messages
326
Nitro ευχαριστω αλλα δεν θελω να μπλεξω τελικα με ρουταρισματα κλπ.. Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο..

Καμια προταση για νεο ρουτερ με δυνατοτητα συνδεσης εκτυπωτη υπαρχει?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,530
Τα περισσότερα επώνυμα είναι πλέον μια χαρά, πήρα ένα TP-Link και είναι σαφώς καλύτερο από το alcatel που μου έχει δώσει η HOL (καλύτερο traffic management με το QoS), γενικά υπάρχουν πολλά στην αγορά που διαφημίζουν διάφορα, αλλά στην τελική ένα επώνυμο modem-router με print server θα σε καλύψει πιστεύω.
 
Top Bottom