What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νέο PC για πρώην ΚΟΝΣΟΛΑΚΙΑ

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Λοιπόν παίδες, γνωστός μου ζήτησε να του φτιάξω PC. Θέλει να παίζει Team Fortress 2, Call Of Duty (του 2019) και άλλα παρόμοια.
Το Budget είναι 800 ευρώ, αλλά θα του προτείνω να μην βάλει ακόμα GPU και να περιμένει κάνα δίμηνο να πέσουν οι τιμές και να αγοράσει τότε.

Θα τον πάω αυστηρά σε AMD σύστημα, αλλά θέλω τη βοήθεια σας γιατί δεν ξέρω αν υπάρχει CPU με iGPU πάνω που να παίζει TF2 (αρχικά - για τα άλλα ας κάνει λίγη υπομονή).

Φαντάζομαι κάτι σε φάση
Ryzen 3700X - 270
Corsair TX-M 650M -82
MSI MPG x570 Gaming Plus - 153
Corsair Vengeance RGB 16GB Pro 3600Mhz - 84
Samsung 1TB 860 EVO - 108

Αυτά σε γενικές γραμμές. Κουτί ακόμα δεν ξέρω ακριβώς πόσο μεγάλο το θέλει, αλλά προτείνετε εσείς. Μπορεί να ναι κάγκουρας και να θέλει με τζάμι.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
αλλά θα του προτείνω να μην βάλει ακόμα GPU και να περιμένει κάνα δίμηνο
η άποψή μου είναι να πάρει τώρα μια RX 5500 η οποία είναι απολύτως μια χαρά ως και overkill, και αν θέλει την αναβαθμίζει σε έναν χρόνο. Θα έχει ξοδέψει συνολικά λιγότερα χρήματα και θα έχει καλύτερη κάρτα γραφικών και μια ωραιότατη RX 5500 μπόνους σε σχέση με το να πάρει μια «καλή» σε ένα δίμηνο.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
η άποψή μου είναι να πάρει τώρα μια RX 5500 η οποία είναι απολύτως μια χαρά ως και overkill, και αν θέλει την αναβαθμίζει σε έναν χρόνο. Θα έχει ξοδέψει συνολικά λιγότερα χρήματα και θα έχει καλύτερη κάρτα γραφικών και μια ωραιότατη RX 5500 μπόνους σε σχέση με το να πάρει μια «καλή» σε ένα δίμηνο.

Στην τελική θα του δώσω και την δική μου κάρτα γραφικών. Το PC δεν νομίζω να το πάρει πριν τα μέσα Νοέμβρη έτσι κι αλλιώς...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Στην τελική θα του δώσω και την δική μου κάρτα γραφικών. Το PC δεν νομίζω να το πάρει πριν τα μέσα Νοέμβρη έτσι κι αλλιώς...

Πιθανως τότε να έχουμε mid-range κάρτες από AMD και Nvidia οπότε νομίζω σωστά του είπες να περιμένει. Τα υπόλοιπα φαίνονται οκ, ίσως η μητρική είναι λίγο τσιμπημένη; Αλλά δεν ξέρω που κυμαίνονται οι τιμές για AMD motherboards.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Η συγκεκριμένη μητρική είναι από τις φθηνότερες x570 που κυκλοφορούν.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,506
Οποτε δηλαδή με κάνα χιλιάρικο κάνεις μπόμπα κατάσταση. Ωραία γιατί και εγώ εκεί γύρω κάνα χιλιάρικο λέω να ρίξω κάποια στιγμή όταν έχω για νέο pc.
@Epitaph οθόνη είπες? Θα χρειαστώ και από αυτό. Ο φίλος σου όχι?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
σε τι ανάλυση θα παίζει γιατί το θεωρείτε όλοι δεδομένο;
Αν λέμε για 1080 ακόμα και ο επεξεργαστής overkill είναι
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
σε τι ανάλυση θα παίζει γιατί το θεωρείτε όλοι δεδομένο;
Αν λέμε για 1080 ακόμα και ο επεξεργαστής overkill είναι

Ο επεξεργαστής δεν παίζει καθόλου ρόλο για την ανάλυση. Παίζει ρόλο για stuttering, κάποιες ultra ρυθμίσεις, και κυρίως για τα FPS. Και μάλιστα παίζουν ρόλο το ipc, η συχνότητα και αρκεί να έχεις αρκετούς πυρήνες. Οι παραπάνω πυρήνες δεν παίζουν ρόλο.

Τώρα το ότι δεν σχολίασα το υπόλοιπο σύστημα δεν σημαίνει προφανώς ότι συμφωνώ, απλά δεν το θεωρώ τόσο τραγικό να δώσει κάποιος 300 ευρώ για κάποια παραπάνω overkill χαρακτηριστικά όσο το να καθυστερήσει έστω και μερικές μέρες. Κατά τα άλλα οι απόψεις μου είναι γνωστές

ryzen 3 3100 (τον βλέπω κάτω από 100 ευρώ) είναι ήδη overkill για gaming.
Β550 μητρική (την βλέπω κάτω από 100 ευρώ)
16 GB RAM (χρειάζεται τόσα αλλά όχι περισσότερα)
RX 5500 είναι απολύτως αρκετό για 1080p και ας αναβαθμίσει αργότερα. (την βλέπω κάτω από 200 ευρώ)
24'' 1080p οθόνη. (βρίσκει κανείς κάτω από 100 ευρώ)
Απλό microsoft ποντίκι-πληκτρολόγιο
DVD
Γιγαντιαίο κουτί (να νιώσει ότι έχει πισί και όχι κονσόλα)
700-750 βατ τροφοδοτικό (δεν χρειάζεται προφανώς τόσα πολλά αλλά καλό είναι να υπάρχουν να μην το σκέφτεται καθόλου για ενδεχόμενες μελλοντικές αναβαθμίσεις)
nvme 500GB σκληρός
Ρίξε ένα Manjaro για αρχή (κάνε την εντελώς αυτόματη εγκατάσταση) Αν θέλει αργότερα αλλάζει.
Μπορείς πανεύκολα να βάλεις windows σε εικονική μηχανή για να μην ανησυχείς ότι το χ πρόγραμμα δεν θα δουλεύει.

Η θέση μου είναι ότι το ιδανικό είναι ένα τέτοιο σύστημα και αλλάζει όσα θέλει στην πορεία.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Η συγκεκριμένη μητρική είναι από τις φθηνότερες x570 που κυκλοφορούν.

Και από τις χειρότερες από άποψη thermals. Η MSI έκανε τεράστια παπαριά με την πρώτη φουρνιά X570 motherboards (όχι με την Χ570 Tomahawk που πήρες εσύ Jon, αυτή ανήκει στην επόμενη φουρνιά). Αν επιμένει σε φθηνή x570, καλύτερα να πάει σε κυριολεκτικά οποιοδήποτε άλλo κατασκευαστή.

Epitaph, με μπέρδεψες. Από τη μια αναφέρεις iGPU, από την άλλη λες 3700X. Συμφωνώ με τον 3700X, αλλά iGPU δεν έχει - καθόλου, όχι που να παίζει ή να μην παίζει TF2.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αν λέμε για 1080 ακόμα και ο επεξεργαστής overkill είναι

Ίσα-ίσα στα 1080p είναι που έχουν παραπάνω νόημα οι πιο ισχυροί επεξεργαστές ΑΝ κυνηγάς το μεγαλύτερο δυνατό framerate, μιας και αυτή η ανάλυση είναι πλέον καθαρά CPU bound, από τα 1440p και πάνω αρχίζουν τα παιχνίδια να είναι GPU bound και οι διαφορές των επεξεργαστών εξαφανίζονται.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
όχι με την Χ570 Tomahawk που πήρες εσύ Jon, αυτή ανήκει στην επόμενη φουρνιά
Όταν μου την είχες αναφέρει την έψαξα και βρήκα απο τον gamer nexus, review, στο οποίο ανέφερε πως η tomahawk ήταν η απάντηση της msi στο κράξιμο που έτρωγε από παντού με τις πρώτες της x570.

Και για να μην ξεφεύγω, σε τιμή κάτω απο τα 200€, θα πρότεινα την asus x570 tuf
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
θα έβαζα ένα 3300X ακριβώς λόγο IPC. Αν βρεθεί πουθενά δηλαδή...
Από εκεί και πέρα δεν συμφωνώ για αυτά που λέτε.
Ο 3700Χ αποδίδει το ίδιο με έναν 3600Χ AMD Ryzen 5 3600X review στα παιχνίδια.
(πρόχειρο link στα γρήγορα, αλλά αν θυμάμαι καλά και αλλού τα ίδια είχα δει)

Γιατί να μην κόψει λεφτά από εκεί να πάνε κάπου αλλού; Και σε τελική ανάλυση πάντα υποστηρίζω το mid range σύστημα, ειδικά εδώ που υπάρχει upgrade path για έναν 5600Χ αύριο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Από εκεί και πέρα δεν συμφωνώ για αυτά που λέτε.
Τα ίδια και χειρότερα δεν λέω όταν θεωρώ τον ryzen 3 3100 ως την ιδανική επιλογή;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
@Great0ldOne τα Torchlight 2 και Crysis ας πούμε, που είναι 2 cpu bound παιχνίδια, αν τα παίξεις δηλαδή σε 1440 αντί για 1080 γίνονται gpu bound; Wat.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έχει να κάνει με το bottleneck το οποίο είναι εξαρτημένο από την ανάλυση που τρέχεις τα παιχνίδια.

Σε μικρές αναλύσεις η κάρτα γραφικών περιμένει τη CPU - αφού η ίδια έχει εκτελέσει τις εντολές της, στις μεγάλες αναλύσεις αυξάνεται ο φόρτος της GPU και άρα σε κάποιο βαθμό εξισορροπείται αυτή η αναμονή αφού δεν υπάρχει τόσο μεγάλο lag μεταξύ εντολών. Αυτή είναι και η περίληψη του bottleneck.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
@Adhan, να βάλουμε και το Pong στη συζήτηση όταν διαλέγουμε parts για νέο gaming PC?

Και ναι, αν αφήσουμε το framerate uncapped, και το Torchlight 2 σε κάποια ανάλυση θα γίνει GPU bound. Μπορεί να χρειαστεί να φτάσουμε τα 128Κ για να το δούμε σε μια 3080, αλλά θα συμβεί.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
(Πιάστηκα από αυτό που είπες γενικά, δεν έχει να κάνει με την αναβάθμιση του γνωστού του Epitaph.)
Θες να πεις ότι όσοι τότε δεν έτρεχαν το Crysis ικανοποιητικά λόγω επεξεργαστή, θα μπορούσαν να το λύσουν... ανεβάζοντας ανάλυση και να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες της κάρτας τους;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
θα μπορούσαν να το λύσουν... ανεβάζοντας ανάλυση
Αν ανέβαζαν την ανάλυση τότε δεν θα έφτεγε μόνο ο επεξεργαστής :p

Το θέμα είναι ότι αν κάποιος θέλει πολλά FPS τότε κάποια στιγμή θα δυσκολεύεται η cpu πιθανότατα νωρίτερα από την gpu. Αν θέλει περισσότερη ανάλυση (αλλά όχι περισσότερα FPS) αυτό δεν επηρεάζει την cpu αλλά σχεδόν αποκλειστικά την gpu. Αν κατεβαίνει ανάλυση για να έχει περισσότερα FPS τότε γρήγορα θα περιορίζεται από την cpu.
 
Last edited:
Top Bottom