What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Νέο PC για πρώην ΚΟΝΣΟΛΑΚΙΑ

mindraven

Hobgoblin Captain
Approval of the Admiral Order of Alucard
Joined
Jan 22, 2013
Messages
322
Γεια σε όλους μετά από αιώνες απουσίας. Θα έλεγα πως για παιχνίδια και μ' ένα 3600 στα 181 θα είναι μια χαρά. Επίσης, μπορεί με τα λεφτά που θα κερδίσει να πάει σε έναν adata xpg sx8200 pro 1TB στα 112,65 και έχει σίγουρα πιο εξασφαλισμένο μέλλον. Για μητρική θα πρότεινα καλύτερα μια b550 msi, ή tomahawk ή mortar. Οι πρώτες φουρνιές σε 570 δεν είναι ό,τι καλύτερο από MSI από αυτά που έχω διαβάσει, Τέλος, για την κάρτα γραφικών συμφωνώ στη φτηνή λύση αν δεν μπορεί να περιμένει. και πάει μετά από ένα χρόινο σε κάτι καλύτερο.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
αν δεν μπορεί να περιμένει.
αν κάποιος είναι κονσολάς και θέλει να παίξει TF2 σημαίνει ότι δεν έχει πισί (δεν είναι θέμα αναβάθμισης). Οπότε δεν στέκει καν η φράση «αν δεν μπορεί να περιμένει». Δεν πρέπει να περιμένει. Είναι εγκληματικό που δεν έχει ήδη πισί.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
(Πιάστηκα από αυτό που είπες γενικά, δεν έχει να κάνει με την αναβάθμιση του γνωστού του Epitaph.)
Θες να πεις ότι όσοι τότε δεν έτρεχαν το Crysis ικανοποιητικά λόγω επεξεργαστή, θα μπορούσαν να το λύσουν... ανεβάζοντας ανάλυση και να εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες της κάρτας τους;


Το πρόβλημα προφανώς δεν θα λυνότανε, γιατί για τον gamer λίγη σημασία έχει αν το Crysis στα 720p τρέχει με 30fps λόγω CPU bottlεneck, και στα 1080p στα 20fps λόγω GPU bottleneck. Η απόδοση έχει γίνει χειρότερη, αλλά ο λόγος της κακής απόδοσης έχει αλλάξει.

Το Crysis δεν είναι cpu bound γενικά και αόριστα, είναι ξεκάθαρα frequency bound, και το IPC λίγη σημασία έχει. Για cores δεν το συζητάμε καν, φέρε και Threadripper άμα θες, Crysis don't care. Μπορείς να ανεβάσεις έναν Ε8600 στα 8Ghz? Θα τρέχει καλύτερα από ότι σε ένα i9-10900k. Αυτό δεν σημαίνει ότι για νέα gaming PC πρέπει να ψάχνουμε για μεταχειρισμένους E8600 στο παλιατζίδικο της γειτονιάς.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Καλώς ήρθες πάλι @mindraven :)
Προλαβαίνεις να βάλεις avatar πριν σε πιάσει το ραντάρ του Amiral.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Το Crysis δεν είναι cpu bound γενικά και αόριστα, είναι ξεκάθαρα frequency bound, και το IPC λίγη σημασία έχει.
Η single-core απόδοση είναι καθαρά IPC*freq. Είτε διπλασιάσεις το frequency είτε διπλασιάσεις το IPC είναι το ίδιο και το αυτό. Αλλά υπάρχει μια σημαντική διαφορά ανάμεσα στα δύο. Ενώ το frequency έχει εντελώς συγκεκριμένη τιμή, το IPC στην πραγματικότητα είναι διαφορετικό για κάθε δουλειά. Αυτό που ανακοινώνουν είναι ένας μέσος όρος. Στην πραγματικότητα μπορεί να το τριπλασίασαν για μια δουλειά και να το χειροτέρευσαν για μια άλλη. Οπότε αυτό που λες για το crysis μπορεί να «ισχύει» αλλά πιο «σωστό» είναι να πεις ότι ενώ οι σύγχρονοι επεξεργαστές έχουν βελτιώσει το IPC για τα σύγχρονα παιχνίδια, δεν το έχουν βελτιώσει για το crysis.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
μην το κουράσουμε πολύ πάλι και χάσουμε και άλλον νέο από τις κονσόλες σαν τον πιτσιρικά τις προάλλες, ε;
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
ρε σεις, ο τύπος τώρα έχει XBOX One. Θα θέλει εκτός από TF2 να παίζει κι άλλα παιχνίδια (πιο σύγχρονα) και ουσιαστικά να αντικαταστήσει την κονσόλα του, για να μην πάρει PS5 ή Xbox Series X.
Από τη στιγμή που οι επεξεργαστές των νέων κονσόλων είναι 8 πύρηνοι/16 νήματοι, δεν μπορώ να του βάλω κάτι λιγότερο, γιατί σε 2 χρόνια θα μου κλαίγεται.

Για GPU παίζει να του δώσω την δικιά μου τσαμπέ, ως δώρο για τον προσηλυτισμό. Του χρόνου παίρνει μια καλύτερη αν δεν τον καλύπτει.
Παίζει όντως να πάω σε b550. Θέλω γνώμες όμως για καλή μητρική (με καλά VRMs/Thermals και αξιοπιστία).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Ποια είναι η δικιά σου μάναμ;
Επίσης το "σε 2 χρόνια όλα τα παιχνίδια θα είναι multicore" το ακούω από τότε που πήρα τον Phenom II x6...
Στο gaming rig στο σπίτι έχω τον 6/12 2600 και ότι παρακολουθώ από το AMD Link o επεξεργαστής κάθεται σταθερά κάτω από 50%. Οι κονσόλες έχουν multicore από την προηγούμενη γενιά, όσο το είδατε εσείς να περνάει αυτό στο PC, άλλο τόσο το είδα και εγώ...

Σε 2 χρόνια θα πάρει κοψοχρονιά 5XXX αν δεν του φτάνει, που θα του φτάνει που να κοπανάτε τον κώλο σας κάτω.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,929
αν κάποιος είναι κονσολάς και θέλει να παίξει TF2 σημαίνει ότι δεν έχει πισί (δεν είναι θέμα αναβάθμισης). Οπότε δεν στέκει καν η φράση «αν δεν μπορεί να περιμένει». Δεν πρέπει να περιμένει. Είναι εγκληματικό που δεν έχει ήδη πισί.

Επίσης, να προσθέσω ότι το κονσολο-species δεν ξέρει τι σημαίνει "περιμένω" όσον αφορά το hardware, αφού έχει μια πλήρη (ο Θεός να την κάνει) κονσόλα και δεν ξανασχολείται μέχρι να βγει η επόμενη.

Είναι λεπτό το ζήτημα... :Ρ
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Την εποχή που είχες τον Phenom II, πόσους και τι πυρήνες, πόσα και τι νήματα είχαν οι κονσόλες;
To μεν 360 ήταν τριπύρηνο ( άρα με 4 πυρήνες ήσουν ΟΚ).
Το δε PS3 είχε μια έκδοση του Cell με έναν γενικό πυρήνα (PPE) και 7 πυρήνες που δεν ήταν γενικών καθηκόντων. Πολλοί τίτλοι το αντιμετώπισαν ως μονοπύρηνο...
Το Wii ήταν ένα GameCube με κανονικό drive και motion controls.
Στην 8η γενιά, οι κονσόλες είχαν πολυπύρηνους μεν, για netbook δε, επεξςργαστές. Ως ένα βαθμό, η έλλειψη νημάτων καλύπτεται από το SMT, αλλά όταν ωρίμασε η γενιά άρχισε να φαίνεται η διαφορά μεταξύ 4c/4t και 4c/8t.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
a
Την εποχή που είχες τον Phenom II, πόσους και τι πυρήνες, πόσα και τι νήματα είχαν οι κονσόλες;
To μεν 360 ήταν τριπύρηνο ( άρα με 4 πυρήνες ήσουν ΟΚ).
Το δε PS3 είχε μια έκδοση του Cell με έναν γενικό πυρήνα (PPE) και 7 πυρήνες που δεν ήταν γενικών καθηκόντων. Πολλοί τίτλοι το αντιμετώπισαν ως μονοπύρηνο...
Το Wii ήταν ένα GameCube με κανονικό drive και motion controls.
Στην 8η γενιά, οι κονσόλες είχαν πολυπύρηνους μεν, για netbook δε, επεξςργαστές. Ως ένα βαθμό, η έλλειψη νημάτων καλύπτεται από το SMT, αλλά όταν ωρίμασε η γενιά άρχισε να φαίνεται η διαφορά μεταξύ 4c/4t και 4c/8t.
ρε μαν μου ναι δεν είχαν άλλο λέω όμως, ότι από τότε λένε, λένε, λένε και ακόμα βασιζόμαστε στα περισσότερα πράγματα στο IPC του ενός παρά στο multicore/multithread.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Εδώ συμφωνώ με τον @nitro912gr (κάπου γκρεμίστηκε ένας φούρνος). Γι' αυτό άλλωστε και η intel είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι, γιατί έχει να λέει ότι προηγείται στο κομμάτι τού gaming.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Εδώ συμφωνώ με τον @nitro912gr (κάπου γκρεμίστηκε ένας φούρνος). Γι' αυτό άλλωστε και η intel είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι, γιατί έχει να λέει ότι προηγείται στο κομμάτι τού gaming.
Η διαφορά έχει εξαφανιστεί στην τρέχουσα γενιά (3χχχ) και στην επόμενη γενιά (5χχχ) η AMD εμφανίζεται να έχει καθαρό πλεονέκτημα στο gaming.
σε 2 χρόνια θα μου κλαίγεται.
Σε 2 χρόνια θα έχει καταλάβει τι θέλει και δεν θα σε έχει ανάγκη. Είτε με τα 200 ευρώ διαφορά θα πάρει έναν επεξεργαστή που ο 3700Χ θα φαίνεται αρχαιολογία μπροστά του. είτε θα ξέρει ότι δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο. Να έχει κάτι να δουλεύει και να καταλάβει ότι τα πάντα αλλάζουν (κάρτα γραφικών, επεξεργαστής, σκληρός, λειτουργικό) και δεν είναι δεμένος μαζί τους.

Για GPU παίζει να του δώσω την δικιά μου τσαμπέ,
Τι έχεις γιατί αν είναι καμμια παλιατζούρα σαν αυτήν τού χελωνοδαρμένου καλύτερα να πάρει κάτι σύγχρονο να το χαρεί.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Η διαφορά έχει εξαφανιστεί στην τρέχουσα γενιά (3χχχ) και στην επόμενη γενιά (5χχχ) η AMD εμφανίζεται να έχει καθαρό πλεονέκτημα στο gaming
Μπορείς να μου βρεις αυτή την εξαφανισμένη διάφορα? Γιατί σε όσα εχω δει και είναι παρα πολλά, δεν την βλέπω εξαφανισμένη, αλλά μειωμένη σαφέστατα. Και όσο για τους 5xxx ας περιμένουμε πρώτα να δούμε τα πρώτα reviews και μετά βγάζουμε συμπεράσματα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
Από ότι θυμάμαι και εγώ σε single core οι 3ΧΧΧ έφτασαν τους intel αντίστοιχης τιμής. Δηλαδή i5-9400F πχ

edit: δεν τους πέρασαν ακριβώς, μια ή άλλη είναι, αλλά νομίζω ότι μπορεί να πει κάποιος ότι ναι, εδώ είμαστε πλέον
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Με τον αντίστοιχο σε πυρήνες? Γιατί αυτό έχει βάση να κοιτάς. Μετά βάζεις το οικονομικό κομμάτι και βλέπεις αν σε συμφέρει. Που προφανώς σε συνέφερε, δεν το συζητάμε αυτό. Η intel πάντα χρέωνε περισσότερο λόγω της σιγουριάς που αισθανόταν.

@nitro912gr ναι βρε, γι' αυτό λέω οτι έχουν μειώσει αισθητά.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,278
δεν υπάρχει πλέον αντίστοιχος σε πυρήνες, η intel έχει τον i3 4C/4T και i5 6C/6T ενώ η AMD έχει 4/8 και στα 2. Δύσκολο να τον συγκρίνουμε με τον i3 γιατί είναι φθηνότερος και αυτό αντανακλά και στις επιδόσεις.

Ο @Epitaph εν το μεταξύ ακόμα δεν μας έχει πει ποια κάρτα λέει, θα είναι καμία 4850 και θα τον κλαίμε τον νέοπα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Υπάρχουν (μέχρι να βγουν τα benchmarks των 5000) κάποια games που υπερέχει η Intel, κυρίως esports τίτλοι που κυνηγείται και το τελευταίο FPS. Στην πράξη, ήδη από την εποχή των 1000 θεωρούταν πρακτικά στα ίδια επίπεδα ο Ryzen.
 
Top Bottom