What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ένα κινητό ρε παιδιά....

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ανετα θα ξαναπηγαινα σε motorola οτι και να λεει ο @nitro912gr
τα motorola που περασαν απο τα χερια μου (μη τα ξαναλεμε moto g-moto g2- moto x play) ηταν ολα πολυ καλα.
φυσικα μια χαρα ικανοποιημενος ειμαι και απο τα xiaomi που περασαν απο τα χερια μου αλλα συμφωνω οτι παρολο που σαν skin το miui δεν μου φαινεται κακο σαν το pure android δεν εχει.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Άρχισε να μου αρέσει αρκετά το κοκορόλα G Pro, αλλά βλέπω οτι ξεφεύγει στα λεφτά αν βάλω μέσα την θήκη και το τζαμάκι. Συν οτι τα καταστήματα είναι Αθήνας, οπότε χέσε μέσα Πολυχρόνη αν γίνει η παραμικρή στραβή.
Αντιθέτως το Honor 9Χ το βρήκα στο e-shop , όπου και θα το έχω πιο σύντομα αλλά και αν γίνει κάτι μπορώ να πάω να τους ξεχέσω αυτοπροσώπως. :LOL:
Έ ρε ζόρια για ένα κινητό.......
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Ζητώ συγγνώμη από τον Dark Archon, αλλά για να μην ανοίγω καινούργιο τοπικ..
Ήμουν πολύ κοντά στην αγορά του
[URL unfurl="true"]https://www.skroutz.gr/s/24678558/Xiaomi-Poco-X3-NFC-128GB-Shadow-Gray.html[/URL]
Aλλά η παρατηρήσεις του Μητσάκου περί android one ως πιο άμεσου και καθαρού λειτουργικού χωρίς bloatware κτλ με προβλημάτισαν. Συν το ότι το μοτορόλα είναι και αυτό στο budget μου και φαίνεται κινητό χωρίς περιττές φαμφάρες.

Ρωτάω λοιπόν, μεταξύ των παρακάτω δύο επιλογών:
[URL unfurl="true"]https://www.skroutz.gr/s/24678558/Xiaomi-Poco-X3-NFC-128GB-Shadow-Gray.html[/URL]
και
Για γρήγορη απόκριση και ελαφριά αλλά απροβλημάτιστη χρήση πέρα της βασικής, δηλαδή λίγο google play, netflix κάποιες φορές, podcasts κτλ εσείς πoιό προτείνετε; Τα παιχνίδια δεν με απασχολούν,εκτός ίσως από κάνα bubble bobble και αν. O snapdragon βέβαια καλόδεχούμενος.

EDIT: Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα εως και καθόλου τα της κάμερας
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Το Android One έχει ψοφήσει καιρό τώρα. Πρακτικά ποτέ δεν λειτούργησε όπως το
φανταζόμασταν καθώς η υποστήριξή του βρισκόταν πάλι στη διακριτική ευχέρια και
ικανότητα της κάθε εταιρίας.

Δεν υπάρχει πρακτικά κάποια υποχρέωση των εταιριών ούτε κάποια σιγουριά ότι θα
είσαι up todate σε επίπεδο ασφαλείας επειδή φοράς Android One.

@Dark Archon
Τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις δεν υπάρχουν. Υπολόγισε κατ ελάχιστο συν 2-4εκ σε
μήκος και +50-90γρ σε βάρος. Δυστηχώς οι επιλογές είναι "τραγικές" καθώς πρακτικά
έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε υπερτιμημένα entry level Samsung, υπερτιμημένα
entry Level Nokia, Realme με άγνωστο support και Motorola.

Εαν πραγματικά το θες μόνο για κανονικό τηλέφωνο + gps και δεν θα πραγματοποι-
είς πληρωμές, τραπεζικές συναλλαγές κλπ, τότε κοίτα προς σειρά Samsung M ή α-
ντίστοιχη Motorola Power G8/9. Προτείνω να μην πέσεις κάτω από 4/64 σε Ram
και αποθηκευτικό χώρο.

Τα Xiaomi δεν τα προτείνω. Έχω Readmi 8 και Redmi 9S και πραγματικά το OS
ειναι για κλωτσιές με διάφορα και συνεχόμενα bugs.

Huawei/Honor, αν δεν έχεις θέμα με έλλειψη Google Services (mail, youtube, maps,
pay, playstore) αξίζει να τα δεις. Διαφορετικά μην ασχοληθείς και μην μπεις στο τριπάκι
να χάνεις το χρόνο σου και να τα περνάς με το χέρι. Μιλάω πάντα για καινούργιες κυκλο-
φορίες και όχι αρχαιολογίες του 2019.

Προσωπικά θα πήγαινα σε Motorola καθώς ωραία η Amoled στα Samsung αλλά δεν
αντέχω το bloatware του λειτουργικού της.

ΥΓ: Μη δώσεις πολλά λεφτά, δεν κρατάνε αξία τα Android. Η λογική είναι να το σουτάρεις
κάθε 2-3 χρόνια.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Το Android One σίγουρα δεν τράβηξε όσο περιμέναμε, όπως επίσης σίγουρα δεν έχει πεθάνει, πόσο μάλλον εδώ και καιρό. Είναι όμως σε φθίνουσα πορεία.

Με αυτό ως δεδομένο, τα OS και security updates είναι προαπαιτούμενα για να μπει μια εταιρεία με συγκεκριμένα μοντέλα στο πρόγραμμα. Τι συνέπειες υπάρχουν αν δεν τηρήσει τα συμφωνηθέντα, δε γνωρίζω, μπορεί να κυμαίνονται από εξαίρεση από το πρόγραμμα μέχρι νομικές.

Επί του πρακτέου, το Xiaomi A2 Lite που έχω εδώ και περίπου 2,5* χρόνια, ερχόταν από εργοστάσιο με Android O και πήρε κανονικά Android P και Android Q. Λαμβάνω ακόμη security updates σε μηνιαία βάση και προφανώς όχι μόνο εγώ και το συγκεκριμένο device!

Πριν από αυτό, είχα ένα Moto E Gen 2, επίσης καθαρό Android, προ One. Ερχόταν με Android L και πήρε update σε Android M. Το είχα πάρει 78 ευρώ και τραβούσε ηρωικά για 3+ χρόνια, όταν άλλα στην κατηγορία τιμής του ήταν νεκρά από κουτιού τους. Πέθανε σαν συσκευή στα 5 χρόνια (μπαταρία).

100% σύμφωνος για τα χρήματα που θα δώσεις, πέραν του αν κρατάνε αξία ή όχι. Απλά δεν αγοράζεις κάτι επιπλέον δίνοντας μεταξύ 250-400 ευρώ, τα οποία ήδη μου φαίνονται άπειρα για κινητό.

Edit: *νομίζω πολύ είπα, κάπου πάνω από 2 απλά.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ναι και εγώ πιστεύω ότι από τα 300€ και επάνω κάπου το χάνουμε λίγο στο τι δίνεις και τι παίρνεις. αυτούς που δίνουν 1000άρικα δεν καταλαβαίνω... τι ακριβώς παίρνουν και πόσο καιρό το κρατάνε;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Το Android One σίγουρα δεν τράβηξε όσο περιμέναμε, όπως επίσης σίγουρα δεν έχει πεθάνει, πόσο μάλλον εδώ και καιρό. Είναι όμως σε φθίνουσα πορεία.

Ειναι ελάχιστες οι γνωστές εταιρίες που ασχολούνται και από αυτές ακόμα πιο ελάχιστα τα
μοντέλα. Σίγουρα υπάρχουν διάφορες άγνωστες δεξιά αριστερά που τρέχουν μόνο Android
One αλλά προσωπικά δεν θα τις άγγιζα.

Αυτό που ήθελα να τονίσω ήταν ότι το επίπεδο του Android One είναι τόσο καλό όσο και το
γενικό επίπεδο της εταιρίας που το υποστηρίζει. Πχ το Xiaomi Mi A3 είχε διάφορα θέματα με
αποτυχημένα roll outs και πολλά μπρος πίσω το οποίο όμως είναι σύνηθες σε όλα τα κινητά
της συγκεκριμένης εταιρίας.

Στην πράξη, δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη αντιμετώπιση στα Android One. Εαν μια εταιρία
βγάζει πχ 30 μοντέλα Android με το δικό της OS και 1 μοντέλο Android One, δεν υπάρχει
περίπτωση να παρέχει καλύτερο support στο 1 τηλέφωνο και να κάψει τα άλλα 30.

Σε κάθε περίπτωση, μη δώσεις πολλά λεφτά για Android, πόσο μάλλον για Android με
αρχαίο hardware (Snapdragon 665) ή entry level hardware.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
ναι και εγώ πιστεύω ότι από τα 300€ και επάνω κάπου το χάνουμε λίγο στο τι δίνεις και τι παίρνεις. αυτούς που δίνουν 1000άρικα δεν καταλαβαίνω... τι ακριβώς παίρνουν και πόσο καιρό το κρατάνε;

Αυτός που τα έχει με άνεση, δεν σκέφτεται έτσι. Τα 150 δικά σου ειναι το 1000αρικο το δικό του.

Γενικά, όσο πιο δυνατό hardware, τόσο μεγαλύτερη διάρκεια θα έχει σε βάθος χρόνου με την
προϋπόθεση ότι ασχολείσαι με xda, roms κλπ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
κατσε τα google one δεν ειναι οπως ηταν τα google play editions που τα os updates τα εκανε handled η ιδια η google?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Αυτός που τα έχει με άνεση, δεν σκέφτεται έτσι. Τα 150 δικά σου ειναι το 1000αρικο το δικό του.

Γενικά, όσο πιο δυνατό hardware, τόσο μεγαλύτερη διάρκεια θα έχει σε βάθος χρόνου με την
προϋπόθεση ότι ασχολείσαι με xda, roms κλπ.
πόσοι είναι πχια αυτοί που πλούσιοι ρε διάολε; μόνο εγώ έμεινα πτωχός;
δεν αντιλέγω για το βάθος χρόνου, αλλά αν δεν μπλεχτείς με roms τότε το πάνε σε planned obsolesce και το αλλάζεις και πάλι.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δεν είναι το ζητούμενο αν είσαι πελούσιος ή πλεμπαίος, γίνεται απλά ανελαστική η "καμπύλη". Από ένα ποσό και μετά, το επιπλέον κόστος επιστρέφει διαρκώς μειούμενη αξία σε features, specs, whatever, μέχρι να φτάσει σε πλατώ. Δεν παίρνεις ό,τι πληρώνεις, τουλάχιστον αν δεν πληρώνεις για κάτι εξειδικευμένο, που δεν μπορείς να βρεις σε χαμηλότερη τιμή. Είναι κακές αγορές. Απλά όντως δε σε απασχολεί το vfm αν το m δεν είναι παράμετρος.

@Mogrey665 Google One <> Android One. Σε ό,τι αφορά το Android One, η Google παρέχει τα security patches, η εταιρεία τα OS updates. Απλά είναι πολύ πιο εύκολο να παράσχεις το δεύτερο, αν είναι σχεδόν αυτούσιο το build που παρέχει η Google.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
@Mogrey665 Google One <> Android One. Σε ό,τι αφορά το Android One, η Google παρέχει τα security patches, η εταιρεία τα OS updates. Απλά είναι πολύ πιο εύκολο να παράσχεις το δεύτερο, αν είναι σχεδόν αυτούσιο το build που παρέχει η Google.
android one εννοουσα αλλα ακομα επινα καφε και εγραψα οτι ναι. αλλα ναι στο google play edition που ειναι ο προκατοχος του android one τα updates αν θυμαμαι τα ειχε αναλαβει ολα η google.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
ναι και εγώ πιστεύω ότι από τα 300€ και επάνω κάπου το χάνουμε λίγο στο τι δίνεις και τι παίρνεις. αυτούς που δίνουν 1000άρικα δεν καταλαβαίνω... τι ακριβώς παίρνουν και πόσο καιρό το κρατάνε;

Πηρα επιδοτηση απο τη δουλεια μου γυρω στα 800 ευρω . Βαζω αλλα 300 και παιρνω ενα iphone. Στα 2 χρονια που μου ξαναερχεται η επιδοτηση πουλαω το iphone στα 350 (μεσα σε 5 λεπτα) και παιρνω το νεο με 300 απο τη τσεπη μου.
Το κανω απο το iphone 6
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Δεν βρήκα χρόνο να το ψάξω παραπάνω, οπότε προς το παρόν παραμένουν στα υπόψην τα κινητά που ανέφερα τελευταία.
Πάντα κρατούσα τα κινητά μου καμιά πενταετία και μου έρχεται άσχημα οτι πλέον μετά απο 2-3 χρόνια πας για νέα συσκευή. Έτσι έπαιρνα πάντα κάτι για να κρατήσει λίγο. Το Ζ10 για παράδειγμα μοντέλο του 2013 πήρε το τελευταίο update πριν απο 2-2,5 χρόνια αν θυμάμαι καλά.
Με τέτοια υποστήριξη θα ξανάπαιρνα απο αυτούς και ας είχε και 4 κατοστάρικα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Έχει κανείς εμπειρία από τα Cubot? Το μόλις 8 χρόνων κινητό μου τα έπαιξε και χρειάζομαι καινούργιο asap. Απαιτήσεις πέρα από κλήσεις/sms είναι ΜΟΝΟ χρήση και ως ereader, αλλιώς θα ήμουν πλήρως καλυμμένος και με κάνα Alcatel των 15 ευρώ, με 1.8" οθόνη.

Anyway, βλέπω ένα Cubot Note 7, 2GB RAM, 16GB storage, 8core cpu, 5,5" οθόνη, 3100mAp μπαταρία με 70 ευρώ, και αναρωτιέμαι αν κάποιο λάκκο έχει η φάβα, γιατί μου φαίνεται φτηνό για αυτά που λέει ότι προσφέρει. Σε σχέση με το παλιό μου, έτσι κι αλλιώς πύραυλος είναι, ξέρει κανείς όμως αν έχουν θέματα αξιοπιστίας ας πούμε;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό, άλλος ένας φθηνός κινέζος κατασκευαστής είναι. Απλά όχι 2GB RAM αν θες να σε βγάλει άλλα 8 χρόνια. Το android είναι εντελώς μα εντελώς γουρούνι.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Στη φάση που είμαι, το μόνο που με νοιάζει είναι να κάνει τη δουλειά που θέλω με τα δυνατόν λιγότερα λεφτά. Τα οχτώ χρόνια ειδικά μου είναι αδιάφορα, εδώ δεν ξέρω άμα του χρόνου θα ζω (και σίγουρα όχι πού θα ζω).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
θα έλεγα go for it, από τα φθηνά android, τα cubot έχουν τις καλύτερες κριτικές, και εγώ γλυκοκοίταζα το σκληροτράχηλο της cubot, δεν είχα βρει κάποιο σοβαρό θέμα εκτός από την τυπική γκρίνια του βλάκα που δίνει 100€ και λέει γιατί δεν είναι σαν το iphone.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Με 2 GB μνήμη θα χρειαστεί κατά καιρούς να του κάνεις επαναφορά στα εργοστασιακά, ανάλογα βέβαια με τη χρήση και το αν κάνεις πολλές εγκαταστάσεις. Το android βαραίνει γρήγορα και σε low specs συσκευές φαίνεται η διαφορά. Κατα τα άλλα, οτι είπε ο nitro.
Οι εκπτώσεις πότε τελειώνουν; Είπε ο μπουμπούκος οτι θα πάρουν παράταση. Αν είναι να ανακοινώσουν παράταση αφου τελειώσουν τι να το κάνω; Ο κόσμος θα έχει ήδη πάρει οτι χρειάζεται πριν την λήξη τους.
Όχι τίποτε άλλο αλλά πρέπει να παραγγείλω και εγώ κινητό....
 
Top Bottom