What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ένα κινητό ρε παιδιά....

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Το προηγούμενο κινητό μου ήταν cubot.
Πριν έξι χρόνια το πήρα για 90ευρω και ακόμα και σήμερα δουλεύει και το μόνο πρόβλημα που με έβγαλε ήταν με την μπροστινή κάμερα που μετά από 2-3 χρόνια λειτουργεί οπότε θυμιθει
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Redmi note 7 με 4GB και έκδοση λειτουργικού 12.0.3. Ήδη έχει αρχίσει και δείχνει σημάδια ζορισματος, χωρίς να το ζοριζω. Που να είχε λιγότερα..
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
όταν έχεις μονοπώλιο το κάνεις όσο γουρούνι θες το OS... (ναι μονοπώλιο, εκτός αν βγάλει η apple κινητό με 200€)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
όταν έχεις μονοπώλιο το κάνεις όσο γουρούνι θες το OS... (ναι μονοπώλιο, εκτός αν βγάλει η apple κινητό με 200€)

Ίσως είναι και λίγο συνομωσιακό αυτό που θα πω αλλά μήπως υπάρχει και θέμα planned obsolescence?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Ίσως είναι και λίγο συνομωσιακό αυτό που θα πω αλλά μήπως υπάρχει και θέμα planned obsolescence?
planned δεν ξέρω αλλά δεν το αποκλείω κιόλας, αλλά όταν βγάζεις εφαρμογή και περιμένεις ότι όλοι θα έχουν 4GB RAM είναι και λίγο στα μπομπόλια σου αν θα τρέχει στην πλέμπα μάλλον.
Προσωπικά με το redmi 6 μόλις αναβάθμισα από android 8 στο 9 έχασα αισθητά σε επιδόσεις, άλλοι θα είχαν αλλάξει κινητό.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αν και οι OEMs βάζουν Google Android στις συσκευές τους, μπορείς να βάλεις πάνω οποιοδήποτε AOSP ή Custom Android. Το Android Project είναι Open Source και όλο το hardware της αγοράς που τρέχει Android δέχεται απροβλημάτιστα οποιαδήποτε έκδοσή του, χωρίς περιορισμούς ή ποινικές κυρώσεις. Συνεπώς δεν είναι δόκιμα τα περί μονοπωλίου, από τη στιγμή που γίνεται ανεμπόδιστα. Δε σημαίνει πως το κάνει κανείς χωρίς διάβασμα.

Ούτε θέμα μπομπολιών τίθεται. Υπάρχουν ουσιαστικοί λόγοι αρχιτεκτονικής του λειτουργικού και ανάγκες συμβατότητας που το προκαλούν αυτό. Όποιος θέλει να μάθει περισσότερα, να διαβάσει για Java Virtual Machine και runtimes (μια καλή αφετηρία -> The Relationship Between Android and Java). Τα Google Services προσδίδουν overhead, αλλά όχι σε τέτοια τάξη μεγέθους.

Forced obsolescence σε επίπεδο software επίσης πρακτικά δεν υπάρχει, αφού ο developer μπορεί να δώσει συμβατότητα μέχρι και με Android API level 16 (Jelly Bean - 2012, μιλάμε για σχεδόν δεκαετία, είπαμε!). Ούτε το Mac OS, που είναι και desktop OS, δε δίνει τέτοια άπλα. Αλλά οτιδήποτε pre-Lollipop έχει αθροιστικό market share < 5% του συνολικού Android, συνεπώς δεν έχει νόημα τέτοιο effort. Συν τοις άλλοις, το community τρέχει, είναι πρακτικά αδύνατο να κάνεις future-proof εφαρμογές εξασφαλίζοντας πως θα πάνε φέτες σε devices που τρέχουν λειτουργικά 5+ ετών (και νομοτελειακά πάσχουν πια σε hardware). Χρειάζεσαι πολυμελή teams για να το κάνεις αυτό, πρακτικά θες άτομα μόνο για maintenance και integrations και αυτό είναι κάτι που θα βρεις στα mobile dev teams των Airbnb και Uber, όχι σε μικρή κλίμακα.

Δεν υπάρχει τίποτα το μυστήριο, όπως δεν αξιώνετε από PC 10ετίας να τραβάνε σε σημερινά workloads και software του '21 να τρέχει απροβλημάτιστα σε Windows XP, το ίδιο να περιμένετε και από κινητά, με τη διαφορά πως στα τελευταία ο νόμος του Moore ζει ακόμα.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Έκατσαν κάτι φράγκα και αποφάσισα να ανεβάσω το budget, αφού μου λέτε ότι με 2GB δεν γίνεται πλέον δουλειά, με την ελπίδα ότι θα φτουρίσει πάνω από 2 χρόνια. Καλοβλέπω το Alcatel 1SE με 115 ευρώ, αλλά αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω λίγα ακόμα και να πάρω OnePlus Nord N100 με 140. Και τα δύο με 4GB RAM. Γνώμες από κανέναν πιο σχετικό με κινητά;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
wtf υπάρχει one plus με τόσα λίγα φράγκα; πρώτη φορά το ακούω.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Θα πήγαινα στο OnePlus προσωπικά. Καλύτερος επεξεργαστής, γρηγορότερος εσωτερικός χώρος, ίσως καλύτερο φωτογραφικό αποτέλεσμα (δεν παίρνω κι όρκο), σύγχρονο wifi και bluetooth, usb type-c και μεγαλύτερη μπαταρία. Αυτά.


Για τη Ram, σκέψου ότι max (χοντρικά) θα έχεις τη μισή χωρητικότητα διαθέσιμη. Στις μάνας μου βλέπω 1.5/3, στο δικό μου 3/6 (max τιμές). Το android είναι αχόρταγο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
βέβαια υπάρχει και το xiaomi redmi 9 σε αυτά τα λεφτά, με κάπως καλύτερα χαρακτηριστικά, αλλά θεωρώ την one plus την apple των android και δεν θα έλεγα ότι είμαι φουλ ικανοποιημένος από τα xiaomi μέχρι τώρα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ας κάνω και ένα update. Τελικά για λόγους που είχαν κυρίως να κάνουν με διαθεσιμότητα και χρόνους παράδοσης, μιας και δεν μπορώ να ασκήσω το επάγγελμά μου χωρίς κινητό και το παλιό βγήκε τελείως εκτός δράσης, πήρα ένα Alcatel 1SE, στην έκδοση με 3GB/32GB, Android 10, με 90 ευρώ.

Δεν ξέρω τι δεν κάνει σε σχέση με ένα με 4GB RAM, πάντως για τις δικές μου ανάγκες και σε σχέση με το παλιό μου, είναι σαν να πήγα από Zastava Yugo σε Porsche Cayenne. Μέχρι και instagram έβαλα για να χαζεύω κωλαράκια, μεγαλείο. Αυτά με 15 μέρες χρήσης, αλλά αμφιβάλλω ότι θα αλλάξει η εμπειρία χρήσης μου στο άμεσο μέλλον (και έχει χρειαστεί φόρτιση δύο φορές σε αυτό το διάστημα). 'Αλλωστε στην τελική, μου αρκεί να αντέξει δύο χρόνια, μέχρι να δικαιούμαι επιδότηση από το συμβόλαιο μου και να μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο, αν θέλω (που χλωμό το κόβω).
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Αυτά με 15 μέρες χρήσης, αλλά αμφιβάλλω ότι θα αλλάξει η εμπειρία χρήσης μου στο άμεσο μέλλον (και έχει χρειαστεί φόρτιση δύο φορές σε αυτό το διάστημα).

Καλά εσύ δεν σηκώνεις κεφάλι από το κινητό... Έχω να ακούσω τέτοιους χρόνους από τότε που τα κινητά ήταν σκέτη ρετροπιξελούμπα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Η πλάκα είναι πως επειδή το χρησιμοποιώ ως ebook reader, παίζει όντως να κοιτάω την οθόνη του κινητού κάμποσες ώρες την ημέρα... Αλλά Kindle/Calibre με dark theme δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε ενέργεια, και το 1SE έχει 5000mAh μπαταρία.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Μέχρι και instagram έβαλα για να χαζεύω κωλαράκια, μεγαλείο.
Ίσως το μόνο πράγμα που σώζει έστω και ένα από τα services του λιζαρντομορφου εεεεεε ζουκεμπεργκ εννοώ :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Ίσως το μόνο πράγμα που σώζει έστω και ένα από τα services του λιζαρντομορφου εεεεεε ζουκεμπεργκ εννοώ :p
του βγάζει τα ματάκια σιγά σιγά...
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Τελικά αγόρασα το Honor 9X. Μου το φέρανε σπίτι απο το eshop, ανοίγω το κουτί και βλέπω οτι κατά λάθος μου φέρανε το 9Χ Lite. Το πήραν πίσω και μετά απο λίγες μέρες μου έφεραν το σωστό. Μόλις το άνοιξα σκέφτηκα αμέσως "Πως δουλεύει τώρα αυτός ο διάολος;" :LOL:
Το κινητό για τα δικά μου γούστα είναι απλά τεράστιο. Ελπίζω να το συνηθίσω. Καλή κάμερα, γρήγορη απόκριση και αναβαθμίστηκε κατευθείαν στο android 10. Την πρώτη μέρα μέρα απενεργοποιούσα τις επιλογές για διαφημίσεις και αποστολή δεδομένων, φχαριστήθηκα να ρίχνω άκυρο σε οποιαδήποτε εφαρμογή ζητούσε άδεια ρουφιάνου.
 
Top Bottom